Słynne ucieczki Polaków

Wydawnictwo: Fronda
popularnonaukowa
Gabriela

Uwięzieni a niepokonani. Uciekali z obozów czy więzień, skąd często nikt przed nimi nawet nie próbował uciekać. Aby dotrzeć do tych, którzy czekali na ich powrót, potrafili przejść przez wrogie kraje tysiące kilometrów. Maurycy Beniowski - skradzionym okrętem z tajnymi aktami z Kamczatki do Europy. Ferdynand Ossendowski - z bolszewickiego piekła przez Mongolię i Chiny do Polski. Gotowy...

Maurycy Beniowski - skradzionym okrętem z tajnymi aktami z Kamczatki do Europy.
Ferdynand Ossendowski - z bolszewickiego piekła przez Mongolię i Chiny do Polski. Gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu. Książkową relację z wyprawy komuniści wyszukiwali w bibliotekach i palili na stosach.
Jędrzej Giertych – brawurowa ucieczka jeńca ze ściśle strzeżonej twierdzy w Srebrnej Górze.
Kazimierz Piechowski, Gienek Bendera, Józef Lempart i Stanisław Jaster. Fałszywe komando uciekające z obozu zagłady. Więźniowie przebrani w mundury SS wymykają się z Auschwitz – przy okazji wywożąc na zewnątrz słynny raport Pileckiego.
Wielka ucieczka z Sobiboru – największa ucieczka z obozu śmierci w czasie II wojny światowej.
Bronisław Szeremeta – z sowieckiego łagru przez dziką tajgę do polskiej konspiracji we Lwowie.
Wanda Pawłowska – miłość matki pokonała sowiecką bezpiekę .
Dodatkowo:
Ucieczka „złotego konwoju”, epicka opowieść o ewakuacji polskich zapasów złota we wrześniu 1939 r.
Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Loginus07 | 2019-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Jeżeli ktoś chcę tylko i wyłącznie poznać historie słynnych ucieczek Polaków to jest to dobry wybór. Jeżeli ktoś chcę przy tym przeczytać dobrą książkę... no cóż - nie można mieć wszystkiego.

Gabriela | 2019-01-31

„Słynne ucieczki Polaków” autorstwa Andrzeja Fedorowicza to żywa, ujęta w nietuzinkowy sposób lekcja historii. W książce zawarte zostało 10 spektakularnych historii ucieczek Polaków z obozów, więzień i miejsc zesłania. Czytając książkę można odnieść wrażenie, że historie
w niej zawarte wydarzyły się tuż obok. To zasługa żywego, barwnego języka i talentu literackiego autora.

Publikacja Andrzeja Fedorowicza jest dowodem na to, że historia jest żywą materią, a książka historyczna może przypominać powieść przygodową. Jej niewątpliwym walorem jest różnorodność źródłowa – autor przedstawił historie ucieczek Polaków na przestrzeni kilku wieków. Udowodnił, że Polacy jako naród mają „gen wolności” i niełatwo poddają się jakiejkolwiek niewoli.
Nie do pominięcia jest patriotyczny wydźwięk książki. W zebranych historiach Andrzej Fedorowicz pokazuje, że jako naród jesteśmy silni, zdeterminowani i skłonni do poszukiwania dróg wyjścia z ekstremalnie trudnego położenia. „Słynne ucieczki...

Trebuh9 | 2018-12-28
Przeczytana: 09 grudnia 2018

Bardzo dobra książka, opisująca niewiarygodne poświęcenie i trud naszych rodaków, którzy zrobią wszystko aby odzyskać utraconą wolność i wrócić do Ojczyzny.

jdm | 2018-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Ciekawa pozycja, bardzo interesujący temat, podany jednak bardzo skrótowo, ale pewnie taki był cel, aby zaznaczyć że w historii Polski były takie właśnie ciekawe epizody. Czyta się łatwo i przyjemnie, książka pogłębia wiedzę na temat tych strasznych czasów, choć pozostawia spory niedosyt, jako że każdej z ucieczek poświęcono zaledwie kilka stron. Nie mniej warto, ja polecam...

Anna | 2018-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2018

"Bohaterowie tej książki to zaledwie niewielka garstka spośród ogromnej rzeszy ludzi, którzy dla wolności gotowi byli na największe poświęcenie i ryzyko. Jednym się udało, innym nie, ale warto wiedzieć, że naszą historię pisali również słynni uciekinierzy. Naprawdę, trzeba było mieć pecha, żeby dostać do pilnowania Polaka ..."
Tak autor kończy wstęp do tej intrygującej książki, która dorównuje niekiedy porywającym scenariuszom filmów sensacyjnych, przy czym zaznaczyć trzeba, że te pokazane przez Andrzeja Fedorowicza scenariusze pisało życie, a główną rolę powierzono do zagrania Polakom.

Z wielką ciekawością i niemal wypiekami na twarzy czytałam o ucieczkach naszych rodaków z miejsc, które wydawać by się mogły jedynie miejscem do oddania ostatniego tchnienia, z których nie ma możliwości ucieczki. Ale, jak mówi przysłowie - "Polak wszystko potrafi."

Jedną z najsłynniejszych chyba i znajdującą poparcie w pamiętnikach jej bohatera była ucieczka z Kamczatki jednego z przywódców...

bafomet | 2018-11-01
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 01 listopada 2018

Autor zebrał w 1 pozycji kilkanaście najbardziej spektakularnych ucieczek Polaków z najróżniejszych więzień czy obzów zesłania.
Każda z opisanych ucieczek nadaje się co najmniej na jeden film oskarowy. Taki oczywiśćie w Polsce nigdy nie powstanie, ale to już na marginesie.

Niezwykłe są to historie, ukazujące jednocześnie tragiczne losy Polski oraz Polaków. Szczególnie smutna jest część o ucieczkach z sowieckiej niewoli, których bohaterzy wracali do Polski często po to, aby następnie całe życie być ofiarami prześladowań UB.

Warto sięgnąć, książkę czyta się jak dobry kryminał, chociaż styl autora momentami nieco siermiężny i za mocno "historyczny" (irytująca maniera podawania nazwisk wszystkich wkoło w każdej sytuacji). Na końcu książki bibliografia, która może być przyczynkiem do dotarcia do ciekawych pozycji wspomnieniowych.

Boookreads | 2018-10-28

"Słynne ucieczki Polaków" to książka Andrzeja Fedorowicza, przedstawiająca drogę naszych rodaków ku wolności. Każda z ucieczek była inna, wyjątkowa i pełna niebezpieczeństw. Fedorowicz opisał również jak miłość matki pokonała sowiecką bezpiekę oraz co stało się z polskim złotem we wrześniu 1939 roku.
Rufin Piotrkowski samotnie pokonał 5000 km z Syberii, uciekinierzy z Auschwitz przebrani w mundury SS uciekli z najgorszego obozu zagłady w Europie.
Uciekinierami kierowały różne uczucia i motywacje, ale cel był zawsze jeden - odzyskać utraconą wolność.
Autor swoją  książkę podzielił na cztery tematyczne części.
W pierwszej poznajemy historię trzech ucieczek z mroźnej Syberii. Część druga historii to opowieść o ucieczce "złotego konwoju". W trzeciej części czytelnicy poznają historie ucieczek  z niewoli niemieckiej, w tym brawurową ucieczkę jeńców ze ściśle strzeżonej hitlerowskiej  twierdzy. Ostatnia część jest opisem wystąpienia i zbiorowej ucieczki więźniów w obozie, z roku...

ZapomnianaBiblioteka | 2018-08-09

Czy to wiek osiemnasty czy dwudziesty, dalekie ostępy Syberii, twierdza Donżon, czy KL Auschwitz - bohaterów łączy polski gen wolności. Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec. Pełna ciekawostek i nieznanych szerzej faktów książka Polecam.