Dziennik geniusza

2002-01-01
2002-01-01
Jan Kortas
salvador dali dzienniki

Dziennik Geniusza ukazuje to, czego zazwyczaj nie widzimy na obrazach Dalego. Na tym polega surrealizm, Tam trzeba szukać, a niekoniecznie się znajduje. Salvador Dali w swoim dzienniku przedstawia nam cały swój światopogląd. Jest to obraz sprzeczny, łączący w sobie przeciwstawne elementy. . Z jednej strony surrealizm, z drugiej wielka inspiracja od dawnych mistrzów: Rafaela Santi i Diego Velasqueza. Zabawne, że obok siebie można opisywać fascynację Adolfem Hitlerem (dla sprostowania, Dali nie popierał poglądów Hitlera) a kilka linijek niżej o konsystencji kału, który hiszpański geniusz uwielbiał wydalać. Dali w przeciwieństwie do surrealistów gardził komunizmem, był ogromnym zwolennikiem konserwatyzmu, monarchii, elitaryzmu i dyktatora Francesco Franco. Zupełnie inaczej wyglądało jego życie osobiste. W jego domostwie w Port Lligat dochodziło do orgii, a jego muza Gala przez całe życie miała go w zwyczaju zdradzać (co nie przeszkadzało Salvadorowi). Ostatni aspekt to ten religijny. Poruszył mnie najbardziej, gdyż rzadko kiedy się zdarza, by tacy artyści wyrażali jakąkolwiek religijność. Dali odczuwał mistyczne ekstazy i malował również obrazy religijne. O dziwo był wielkim zwolennikiem kościoła katolickiego (miał audiencję u papieża Piusa XII). Najbardziej fascynującym tekstem w jego książce wydało mi się filozoficzne przedstawienie Wniebowzięcia Maryi, które tutaj zamieszczam:

„Wniebowzięcie stanowi apogeum żeńsko-nietzcheańskiej woli mocy - oto nadkobieta unosi się ku niebu dzięki niespożytej energii swych antyprotonów!"

Widać tu kolejną pasję Dalego, jaką była filozofia. Nie da się ukryć, że Dziennik, który był pisany przez Dalego, jest Dziennikiem Geniusza. Wspaniała lektura dla ludzi, którzy pragną zbliżyć się do filozofii i sztuki, z pewnością nie dla laików, którym wyda się nużąca.

Druga odsłona narcystyczno ekstrawertycznej osobowości jaką jest Mistrz Dali. Jest to drugie autobiograficzne dziełko artysty, nie jestem pewien co do jego książkowych tworów, gdyż z czasem przekonuje się, że Salvador Dali płodnym pisarzem był i wydał kilka pozycji, kontrowersyjnie i perwersyjnie zakopując się w świat literacki. Nigdy nie ujmował jednak w tej materii mistrzostwa francuskim i hiszpańskim poetom - Eluardowi czy Lorce. Nie mniej literacka podróż Dalego wiążę się z niekonwencjonalnymi teoriami na temat artyzmu, zwłaszcza malarstwa, głośno publikowanymi na łamach jego pism.
"Dziennik Geniusza" to pozycja, która powstawała jeszcze w trakcie kiedy Dali pisał chyba jeszcze dwie, albo trzy książki jednocześnie. Jedną z nich było "Moje Sekretne Życie" - w jednej notce nawet wspomina o jej powstaniu. Jak wskazuje tytuł jest to rzeczywiście dziennik, chociaż nie aż tak skrupulatnie prowadzony. Kilka dni z kilku lat wplecionych w najważniejsze dla artysty spostrzeżenia. Dziennik zawiera głównie notatki na temat powstających dzieł Dalego, jego inspiracji z poszczególnych dni i tego co w danym dniu robił. A zdarzało się, że miał tzw day off i opisywał jak raczy się szampanem i swoimi ulubionymi owocami morza. Od notatek różniło się to jednak tym iż to były spójnie skomponowane myśli i opisy jego pracy. Jeśli w grę wchodziła krótka myśl to była to krótka myśl, ale poważne prace jak np malowanie Corpus Hypercubus, czyli ukrzyżowania Chrystusa były rozległe i pojawiały się zawartością kilku dni, gdyż nad tym obrazem Dali pracował długo. Salvador w dzienniku zapisuje także różne techniki pracowania z farbami i płótnem. Poznajemy przede wszystkim triki rozcieńczania kolorów za pomocą śliny. Z dziennika dowiadujemy się o kolejnych maniach motywów w życiu malarza. Między innymi o rogach nosorożców i muchach, które obsiadywały artystę podczas jego pracy. Ten zwyczajnie nic sobie z tego nie robił, ale zapisał dogłębną analizę uczuć towarzyszących mu podczas intymnych chwil z muchami. Nieodłącznie spotykamy się też ze zdziwaczałym zachwytem kałem i jego zastosowaniami.
Tu Dali zdecydowanie skupia się jedynie na swojej pracy i bardzo mało wspomina nawet o swojej ukochanej Gali. Wysławia ją jako natchnienie, owszem, lecz nie pojawi się w tej pozycji nic zaskakującego na temat tego związku. Dali nie byłby również sobą, gdyby nie jego zaznaczenie geniuszu i wielkości. Często odnosi się do innych malarzy zwyzywając ich, ale również chwaląc ponad swoje możliwości, jak choćby swego przyjaciela Picassa.
Dziennik zawiera dodatkowo aneksy. Dwa najważniejsze aneksy to esej na temat pierdzenia. Tak! dobrze przeczytaliście i tylko Dali mógł coś takiego napisać. W tym ustępie pierdzenie uznaje za sztukę i rzecz wykwintną gdy z odpowiednią kulturą oddamy jej naturę. Drugim znaczącym aneksem jest pochwała much. Krótszy wywód o wspaniałości tych stworzeń. Myślę, że oba dodatki i sam dzienniczek, będzie ciekawym spojrzeniem dla miłośnika malarstwa w warsztat tego niekonwencjonalnego artysty.

Książkę skończyłem dwa lata temu, mimo tego w pamięci pozostaje mi satyryczna filozofia Daliego i tego jak łatwo oddawał siebie ku twórczemu myśleniu. Pamiętam go jako człowieka z dystansem, wyszukiwaniem sensu w bezsensie i tego jak kochał. Kochał Gale, siebie i życie artysty.

Dali z całą pewnością był geniuszem. Z całą pewnością był również ekscentrykiem, być może nawet próżnym. To moje pierwsze spotkanie z dziełem literackim Dalego, ale nie sądze bym sięgnął po kolejne. Uwielbiam czytać, ponieważ większość książek niesie za sobą jakikolwiek zbiór wiedzy, doświadczeń lub po prostu ciekawą historię. W przypadku tej pozycji przez znaczną część książki byłem zniesmaczony, a sam język sprawiał wrażenie na siłę barokowego, pompatycznego.

,,W obronie Dalego"... Człowiek, który, uważany jest za wariata umiejącego jedynie chwalić samego siebie. To kłamstwo i pochopne oskarżenia, co ukazuje nam w swoim dzienniku.
To człowiek pełen uczuć, bojący się śmierci. Jego czyny są niecodzienne, przez co niezrozumiałe dla niektórych.
Czy możemy go krytykować? Mamy do tego prawo.
Czy możemy wejść w jego życie? Ależ oczywiście, on nas zaprasza. Oglądajmy więc jego obrazy ,,słuchając" jak mówi o sobie, aby wejść w jego świat pełen jajek, much i Gali.

To człowiek inny, natchniony, który od dzieciństwa czuł powołanie do ,,niezwykłości"....

Dla mnie był to fenomen czytelniczy. Smakowita lektura. Polecam!

Dla mnie był to fenomen czytelniczy. Smakowita lektura. Polecam!

Ciekawe są ucieczki do Hitlera i do Stalina. Nieomieszkał też wspomnieć o Heglu. Momentami odniesienia do libido więc czasem wzbiera na wymioty.

Cóż za męczarnia

Cóż za męczarnia

Książka napisana przez geniusza dla geniuszy. Nic z tego nie zrozumiałem.
P.S. Ostatni rozdział, coś w rodzaju aneksu do książki to jest absolutne złoto.

Książka napisana przez geniusza dla geniuszy. Nic z tego nie zrozumiałem.
P.S. Ostatni rozdział, coś w rodzaju aneksu do książki to jest absolutne złoto.

Jako ciekawostka - warto, choć nie czytało się tego łatwo. :-) Książka raczej dla pasjonatów sztuki.

• Biografie
  • Sztuka