Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin

Wydawnictwo: InRock
PEARL. The Obsessions and Passions of Janis Joplin
muzyka
norimenai

Janis Joplin – amerykańska piosenkarka i instrumentalistka, autorka tekstów, malarka, uznana za jedną z największych rockowych, soulowych i bluesowych śpiewaczek – magazyn „Rolling Stone” w rankingu 100 Najważniejszych Artystów Wszech Czasów umieścił ją na miejscu 46. Popularność zdobyła u boku zespołu Big Brother & the Holding Company, później z Kozmic Blues i Full Tilt Boogie Band oraz wieloma innymi zespołami i instrumentalistami.

Choć jej intensywna i błyskotliwa kariera trwała krótko, zaledwie kilka lat – zaczynała w niewielkich klubach, by potem na Monterey Pop Festival w 1967 roku zdobyć status gwiazdy, a następnie występować na największych scenach i festiwalach w Stanach Zjednoczonych, jak choćby na legendarnym Woodstock – pozostawiła po sobie wiele znakomitych utworów, które do dziś inspirują młodych artystów.

Jej głos, charyzma, niezwykły talent piosenkarski przeszły już do legendy, a nagrała zaledwie cztery albumy studyjne (dwa z Big Brother & the Holding Company, dwa solowe z udziałem dwóch różnych zespołów muzyków), z czego ostatni został wydany niedługo po jej śmierci.

„Perła” powstała głównie na podstawie oryginalnych wywiadów z przyjaciółmi, kochankami, szkolnymi kolegami, współlokatorami i sąsiadami Janis Joplin oraz jej kolegami z pracy: członkami zespołów, menedżerami, projektantami kostiumów, autorami piosenek, członkami ekip technicznych, organizatorami festiwali rockowych, szefami przemysłu fonograficznego i kierownikami hoteli, w których zatrzymywała się podczas tras koncertowych.

źródło opisu: www.inrock.pl

źródło okładki: www.inrock.pl

Roman Dłużniewski | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Janis. Nieprawdopodobny głos i tragiczna, bezsensowna śmierć. Kocham Janis Joplin i choć książka nie jest wybitna to warto ją przeczytać.

| 2016-08-14
Przeczytana: sierpień 2015

Bardzo dokładna biografia i dobrze napisana. Czytałam ją jednym tchem, gorszona coraz to dziwniejszymi ekscesami bohaterki. Idealny opis hipisów i ich królowej. Książka przy której byłam jednocześnie wzruszona, oburzona, upłakana ze śmiechu i kompletnie zaszokowana. Autorka odbyła podróż po miejscach w których mieszkała Janis, rozmawiała z jej znajomymi, których udało się złapać i z tego utkała historię kolejnej członkini Klubu 27

orchidora | 2016-01-30
Przeczytana: 2016 rok

Bardzo źle napisana książka, chaotyczna, zawalona nazwiskami i nieistotnymi szczegółami. Uwielbiam Janis, ale tego się nie da czytać niestety.

RozwielitkaBogusia | 2016-01-02

Genialna :)

| 2015-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Ellis Amburn wnikliwie ukazał „prawdziwą” postać Janis Joplin, która zawsze była inna. Już jako dziecko wyróżniała się wśród swoich rówieśników i w swojej rodzinie. Autor przybliża czytelnikowi kobietę, która pod koniec swojego życia, po wielu wzlotach i potężnych upadkach, w końcu miała się ustatkować. Choć walczyła z narkotykami, to właśnie one zatrzymały jej serce. Fakt, że autor przedstawia prawdziwe – w dużym cudzysłowie – oblicze piosenkarki niekoniecznie musi działać na korzyść odbioru piosenkarki czy samej książki. Dlaczego? Ponieważ poza głębokimi kompleksami, autor ukazał dziewczynę uzależnioną od narkotyków, alkoholu i seksu. Prawie jak większość hipisów czy innych muzyków jej czasów (pomijając fakt, że początkiem 1970 zmarła ). Dla wielu będzie to wieli minus tej książki, kiedy autor po tym jak popłynął opisując dzikie życie – koniec końców za krótkie – i próbował ratować całość zagłębianiem się w psychologiczne problemy piosenkarki. W sumie gdyby nie kilka naprawdę...

Lilian | 2015-02-01

Widziałam wiele krytycznych opinii na temat książki a mi się czytało ją dobrze, być może dlatego, że patrzyłam na to nie jako fanka Janis a po prostu ze zwykłej ciekawości jaka to była osoba na co dzień, poza sceną. I nie można tu mieć pretensji do autora, że przedstawił Joplin jako osobę pełną uzależnień, bo taka właśnie Janis była. Nie wymagajmy idealizowania osób i robienia z nich natchnionych , wrażliwych ponad przeciętność, uduchowionych bohaterów, tylko dlatego , że mieli niesamowity głos i charyzmę na scenie. O tym już wiemy słuchając jej utworów a to co przedstawia autor po odbyciu wielu rozmów z osobami blisko związanymi z Joplin to inna bajka, która pokazuje to drugie „ja” artystki. Doceńmy jej głos i jej twórczość, ale nie róbmy z niej boginii, bo gdyby nie wiele zbiegów okoliczności , które pomogły jej ukazać światu ten talent to traktowalibyśmy ją jak tysiące innych osób uzależnionych od seksu i narkotyków …

Dominik | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Nie jest to typowa biografia. Autor postanowił przedstawić Janis z perspektywy przede wszystkim osób z nią związanych. Stąd ogromny szacunek dla pracy jaką musiał włożyć przeprowadzając tyle wywiadów i odwiedzając dziesiątki miejsc. Całość wyszła jednak co najwyżej średnia. Pierwszy rozdział przypominał osobistą wędrówką śladami Joplin. Autor odwiedził jej rodzinne miasto i zdawał z tego relację. Nudną, chaotyczną (jak całość książki) i, co najważniejsze, bardzo stronniczą. Sięgając po biografię Janis miałem nadzieję dowiedzieć się czegoś konkretnego o jej życiu a nie poznać prywatną opinię autora o Teksasie. Taki opis jak obecnie wygląda rodzinne miasto gwiazdy byłby bardzo ciekawym dodatkiem, nie główną częścią. Potem robi się już lepiej, ale dalej nie idealnie.
Odwołując się do kilku innych opinii, które przejrzałem: rzeczywiście obraz Janis jaki się wyłania to postać seksoholiczki, narkomanki i alkoholiczki. Niestety na tym skupia się autor i brakuje też szerzej nakreślonych...

reyvena | 2014-07-10

Być może ta książka zniesmaczyła niektórych ludzi i całkowicie zmieniła ich nastawienie do Janis.Niestety tu jest opisane jej prawdziwe życie, a nie takie jakiego byśmy od niej oczekiwali.Momentami nużąco się ją czyta, gdy autor opisuje życie ludzi od strony,która w ogóle nie dotyczy Janis.Jednakże wielki plus za ukazanie prawdziwego oblicza Janis Joplin.Nikt nie jest idealny.

lostpearl | 2014-03-17

Zdecydowane nie dla tej książki.
Sięgnęłam po nią jakiś czas temu oczarowana głosem Janis. Chciałam poznać dziewczynę, która kryje się za tak specyficznym głosem.

Poznałam alkoholiczkę, narkomankę, seksoholiczkę i bardzo zakompleksioną osobę.

Jakoś z tego bagna nałogów trudno było mi zobaczyć Perłę, którą niewątpliwie Janis Joplin była. Nie wątpię, że mogą być osoby zachwycone takim opisem życia piosenkarki. Mnie jednak książka zniesmaczyła i powędrowała na śmietnik. Mogłam ją komuś oddać, ale stwierdziłam, że w jakiś sposób podpisałabym się pod jej treścią, a co za tym idzie sposobem przedstawienia bohatera ... a NIE ZGADZAM SIĘ.

Książka jest o Janis, czyli o seksie, narkotykach, alkoholu i muzyce.
Książka jest cudowna. Opowiada o cudownej, lecz zniszczonej kobiecie.
Janis. Kobieta, która ciągle pragnęła miłości, ale nie potrafiła być w stałym związku. Kobieta, która dzięki używkom próbowała uśmierzyć psychiczny ból i odrzucenia. Kobieta, która potrzebowała słów uznania.

Książka jest tak świetna i jest o tak cudownej osobie, że chyba nie można tego opisać. I dlatego będzie to krótka ocena.

Z niej dowiedziałam się parę faktów o życiu tej genialnej kobiecie, np. była w ciąży (?!). I autor nieco przybliżył mi jej życie.

Janis była nieszczęśliwa na ziemi, może tam gdzie teraz jest jej dusza jest szczęśliwa...

I chyba tyle ... po prostu warto ją przeczytać! I koniec! :)

I takie moje małe marzenie po przeczytaniu tej książki - pojechać nad wybrzeże kalifornijskie w pobliżu hrabstwa Marin, tam gdzie zostały rozrzucone jej prochy.