Liryki najpiękniejsze

978-83-89683-27-4
poezja, liryki, plath, wiersze
poezja
Natalia

Amerykańska poetka, pisarka i eseistka, zaliczana do grona tzw. poetów wyklętych. Współcześnie znana m.in. dzięki na poły autobiograficznej powieści Szklany klosz. Jej poezja należy do nurtu poezji konfesyjnej. Sylvia Plath jest przy tym jedną z czołowych postaci kierunku w literaturze lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, określanego mianem Konfesjonalistów. Wybrane wiersze:...

Wybrane wiersze: Kolos, Ariel... Dwa spojrzenia na prosektorium... Nocne tańce... Księżyc i cis... Wisielec... Totem... Bezsenny... Jestem pionowa... Zdarzenia... Ostatnie słowa...Zimowe drzewa.

Ciężko byłoby zachęcić w kilku prostych słowach do czytania liryków tej autorki. Nie można raczej polecić ich do wieczornej kawki w poszukiwaniu chwilowego „odmóżdżenia”. Przekraczając próg poezji Plath „porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie”. Trudno tu szukać ukojenia czy pociechy. Jej wiersze są niczym gimnastyka dla mózgu. Co ja mówię, to raczej mordercza olimpiada.

Nawet jeśli wersy wyglądają niewinnie i przypominają prozę, ciężko ułożyć z nich logiczną całość. Ta nieustanna walka czytelnika o wydobycie znaczenia z każdego słowa, może tylko w części dawać wyobrażenie zmagań autorki podczas ich tworzenia. Plath posiada niesłychaną wręcz umiejętność dostrzegania tego, co dla przeciętniaka niewidoczne. Jej temat przewodni niemal zawsze to człowiek. Ludzkie ciało poetka rozkłada na części, ogląda organy, obnaża wnętrzności, by w końcu wsadzić je do grobu i zaślubić z robactwem. W swoich rozmyślaniach bywa wulgarna i kontrowersyjna, a za chwilę słodka i niewinna jak...

Konwalia | 2011-10-04
Przeczytana: 04 października 2011

Plath, zaliczana do grona "poetów wyklętych", charakteryzuje się ogromnymi pokładami wyobraźni. Jak wiadomo, poetka miała wręcz obsesję na punkcie śmierci, czego dowodzi większość jej wierszy. Próżno szukać tu romantycznych, słodkich wierszy o miłości, Plath nie pozostawia czytelnikom wiele nadziei. Niemal każdy z wierszy splamiony został czarną myślą czy koszmarem Plath, strachem, samotnością, nieuchronnym końcem, autodestrukcją. Poezja aż kipi od zaskakujących metafor, kontrowersyjnych porównań, silnych emocji, a brutalność kontrastuje z wrażliwością w mistrzowskim stylu.

W zdecydowanej mniejszości są utwory ujawniające zachwyt nad swoimi dziećmi czy pięknem życia, choć i takie się zdarzają. Uważam, że najmocniejszym punktem poezji Sylvii Plath jest oryginalność, nadwrażliwość i stan obłędu. Taka mieszanka musiała być mocna i wybuchowa. Polecam wrażliwym miłośnikom czarnej poezji.

książek: 2028
Monika | 2011-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Przeczytana: 28 lipca 2011

Sylvia Plath była znana z kontrowersyjnych tekstów, pełnych metafor i mocnych porównań. Jej wiersze trzeba umieć zrozumieć. Sama nie wiem, czy udało mi się to do końca. Lubisz je albo wręcz ich nienawidzisz. Każdy z nich naładowany jest wielkim ładunkiem emocjonalnym, zazwyczaj negatywnym. Doskonale opisują relacje międzyludzkie (mąż-żona, ojciec-córka itp.), ale też i całe społeczeństwo ludzkie.
Wiersze Sylvii Plath bolą, wydzierają kawałek duszy i wpychają mu go do gardła- są brutalne, ale potrafią być też delikatne i subtelne- zaskakują.

Mogła bym pisać tak bez końca... ten, kto zna Sylvię Plath, ten wie o czym piszę.
Innych zachęcam, nawet jeśli nie zapałają do autorki i jej wierszy sympatią. :)

Moja ocena: 6

{http://anty---materia.blogspot.com/2011/07/liryki-najpiekniejsze-sylvia-plath.html}

Monika | 2011-01-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

W osobistym posiadaniu, cieszą jak żadne inne!

infime | 2016-12-23
lil995 | 2016-12-07