Moje sekretne życie

Salvador Dali autobiografia surrealizm Krzysztof Jarosz

Oficjalne recenzje i

W oparach autokreacji

[ 25 ] Link do recenzji

świetna książka. pozwala przybliżyć życie artysty. Zawiera sporo ciekawych anegdot niekiedy szokujących. Polecam osobom które interesują się sztuką

niestety, ma wszystkie wady autobiografii - mieszanka popisów, aotokreacji, megalomanii, mało ciekawych faktów, a przecież czasy arcyciekawe, za to dużo irytujących refleksji; nudy, egzaltowany styl, potwierdza, że dzieło jest ciekawsze od twórcy

Jakże przyjemnie i lekko czytało się jego historię!

HOŁD DLA ANIOŁÓW PYCHY

Wydawnictwo Książnica opublikowało kilka lat temu książkę, która na całym świecie wywołała szereg kontrowersji. Tak, jak kontrowersyjny był jej autor. Salvador Dali, surrealista, jeden z niepokojących mistrzów malarstwa, opowiada o sobie w autobiografii „Moje sekretne życie”.

Urodzony w 1904 roku na hiszpańskiej prowincji Salvador Dali już jako...

Uwielbiam barwnosc tego człowieka, nietuzinkowego artysty, ekscentryka, manipulanta rzeczywistością. Świetna dawka wciągającej wiedzy kryje się w tej książce.

Wymagająca książka, ale to po prostu jej specyfika do któtej trzeba się przyzwyczaić, lub nie. Kochając Dalego nie jest to problem.

Pięknie napisana, przez bardzo inspirującego człowieka.

Książka przybliża postać Savadora Dalego, odsłania tajniki jego umysłu, co pozwala lepiej zrozumieć jego sztukę, a zwłaszcza osadzenie jej w nurcie surrealistycznym.

Trzy gwiazdki daję za niektóre anegdoty z życia, jak również kilka przemyśleń, którymi można operować w formie cytatu w ramach ciekawostki, natomiast większa część treści zasadza się niestety w mniej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdawać by się mogło, że nie starczy ni greki, ni łaciny, by opisać skalę narcystycznego usposobienia Salvadora Dalego. Egocentryk, egoista, egotyk… Egofiksant, egowertyk i ponad wszystko – niezmierzony egofil.

Czego by jednak nie mówić, jego autopasji zawdzięczamy niewątpliwie to, że wystarczyło mu uczynić przedmiotem literatury jego samego, by urosła ona do rangi co...

Początkowe rozgoryczenie szalonym narcyzmem artysty i obłędną manią wielkości przeradza się w sympatię i docenienie jego geniusza wraz z jego własnym dojrzewaniem.

Dyskusje

1 816