Moje sekretne życie

Tłumaczenie: Krzysztof Jarosz
Wydawnictwo: Książnica
La vie secréte de Salvador Dali

"W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharką. Gdy miałem siedem - Napoleonem. Odtąd moja ambicja nie przestawała rosnąć, podobnie jak moja mania wielkości" - tak zaczyna się ta niezwykła, przeraźliwie szczera i wręcz ekshibicjonistyczna opowieść Dalego o Dalim. Ekscentryku, który przez całe życie prowokował i przez wielu uważany był za wariata, choć wielokrotnie oświadczał: "Od wariata różni mnie jedynie to, że ja nim nie jestem!"

źródło opisu: http://publicat.pl/

źródło okładki: http://publicat.pl/

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6137

W oparach autokreacji

Osoba badana: Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, markiz de Pubol.

Wiek osoby badanej: 37 lat.

Metoda badawcza: analiza tekstu źródłowego – pierwszej autobiografii osoby badanej „Moje sekretne życie”.

Opis przebiegu badania:

lektura tekstu źródłowego trwała kilka dni; emocje podczas czytania stanowiły mieszankę sprzeczności: ciekawość połączoną ze znudzeniem, zachwyt z obrzydzeniem, podziw z niesmakiem a wszystko to razem nie pozwalało odłożyć książki na później; dzieło przyniosło wiele odkryć natury zarówno biograficznej, jak i artystycznej czy psychoanalitycznej; podczas lektury dobrze jest mieć pod ręką album z pracami artysty i w odpowiednim momencie podczas czytania fragmentów o sztuce zerknąć do niego, by naocznie przekonać się o czym mowa; niezwykle przydatne okazały się również wspomnienia i zdjęcia z wizyty czytającej w Museo-Theatre Dali w Figueras, rodzinnej miejscowości autora; lektura jest doskonałym narzędziem poznania artysty, ale nieodpowiednia dla osób młodych i bardzo wrażliwych, za to idealna dla ciekawych świata, otwartych na różne dziwactwa oraz obdarzonych zdrowym dystansem do wielkościowych ambicji autora tudzież poczuciem humoru.

Cechy osobowości Daliego:

- zachowania antyspołeczne: liczne, zwłaszcza w dzieciństwie, ale nie tylko, również w młodości i później; pragnienie zrobienia innym krzywdy, celowe popychanie lub ranienie innych; liczne zachowania o charakterze manipulacji, nawet wobec kochanej przez niego żony Gali;

- szacunek...

Osoba badana: Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech, markiz de Pubol.

Wiek osoby badanej: 37 lat.

Opis przebiegu badania:

Cechy osobowości Daliego:

- szacunek wobec autorytetów: negowanie roli różnych wielkich osobistości, czasem podziw, ale nie bezkrytyczny, tylko popychający do osiągnięcia czegoś jeszcze większego; szacunek wobec Kościoła, ale bardziej umotywowany jego wartością estetyczną (barokowy przepych); widoczna tęsknota za wiarą, zawarta w ostatnim zdaniu tomu: Teraz jeszcze nie mam Wiary i obawiam się, że umrę bez Nieba, w wydaniu oryginalnym uzupełniona została ilustracją przestawiającą człowieka przed renesansowym kościołem, wyciągającego w stronę nieba dłoń z krzyżem, jakby w oczekiwaniu na łaskę; niedługo po napisaniu tej autobiografii (jednej z kilku) twórca zwrócił się w stronę klasycznego malarstwa i tematyce religijnej;

- oznaki narcyzmu: bardzo liczne, widoczne już od dzieciństwa – rodzice traktowali go jako małego króla i pozwalali na wszystko, z czego mały Salvador skrzętnie korzystał; co ciekawe narcyzm ten szedł w parze z nieśmiałością oraz brakiem głębszych relacji i przyjaźni z innymi;

- kreatywność: ogromna, w każdych okolicznościach, nawet podczas (często wydumanych) chorób; nierozerwalny splot filozofii życiowej, stylu życia i spraw osobistych z działaniami artystycznymi i wystąpieniami publicznymi (oczywiście w relacji samego zainteresowanego);

- upodobanie do tego, co ohydne – trupy zwierząt, odchody itp.: dość znaczne i znaczące (charakter analny?); elementy skatologiczne w wypowiedziach publicznych oraz w obrazach;

- oznaki oryginalności i ekscentryzmu: bardzo liczne; od oryginalnych ubiorów, wąsów, przez występ w stroju płetwonurka podczas wykładu o sztuce czy ozdabianie głowy ogromnym chlebem podczas wystąpienia;

- zachowania autoagresywne: dość liczne; często wynikające z roztargnienia lub poszukiwania wrażeń albo przedziwnych procesów myślowych, niebezpiecznie podobnych do urojeń;

- relacje z rodziną: bardzo dobre do chwili, gdy aprobowano wszystkie jego działania; zerwanie relacji w momencie związania się artysty z Galą (związek przez długi czas pozostał niesformalizowany) i niektóre elementy jego obrazów i wypowiedzi; stosunki oziębiły bez wątpienia opublikowane przez siostrę Salvadora wspomnienia, z których wynikało, iż był on zwyczajnym, nie wyróżniającym się niczym dzieckiem, co pozostaje w wyraźnej sprzeczności z zawartymi w książce wspomnieniami z dzieciństwa oraz z życia wewnątrzmacicznego (tak, tak, bardzo interesujące diagnostycznie);

- relacje z innymi ludźmi: dobre, pod warunkiem okazywania artyście ogromnego zainteresowania, przy czym zgodność nie była aż tak istotna jak intensywność zaangażowania w kontakt; wydawał się niezdolny do głębokich, długotrwałych relacji, choć fakty zdają się mówić coś innego – być może całą zasługę w utrzymywaniu tych relacji należy przypisywać drugiej stronie;

- fobie: bardzo liczne i malownicze – szczegóły doskonale opisane w dziele przez samego badanego;

- ambicje: ogromne; chciał zrewolucjonizować malarstwo i sztukę w ogóle wprowadzając nowy kierunek surrealizm (udało się); widział siebie jako prekursora wykorzystania wątków psychoanalitycznych (marzenia senne, zachowania instynktowne, podświadomość) w sztuce – malarstwie, filmie, rzeźbie i sztuce użytkowej (istotnie tak było, z małymi zastrzeżeniami); uczynienie swojego związku z Galą niezwykłym i niecodziennym (udało się, wydaje się, że dzięki ogromnej pracy, zaangażowaniu i oddaniu Gali dla męża); zostanie uznanym wynalazcą przedmiotów tyleż widowiskowych, co niepraktycznych (nie udało się wg słów artysty winę ponosili ludzie mało otwarci na jego pomysły, które mu następnie podkradali); bycie wiecznym (udało się; jego sztuka i osoba wciąż wzbudza zainteresowanie, wpływa na sztukę, inspiruje);

- styl wypowiedzi: kwiecisty i obrazowy; nadmierne użycie zaimków „ja”, „mnie”, „moje”; używanie zwrotów obliczonych na zszokowanie czytelnika; barokowa ornamentyka, np. „Wartownik obrzydzenia zawsze czuwa nad moimi posiłkami z bagnetem swej surowej pieczołowitości, zmuszając mnie do rygorystycznego doboru potraw”;

- zdolność autopromocji: nieskończona; od wizerunku zewnętrznego przez wypowiedzi po publiczne opowiadanie o rzekomych sekretach i wstydliwych sprawach osobistych; w dziedzinie promocji jego dzieł, umiejętności, organizowania wystaw, zamówień itp. mistrzynią była nieoceniona Gala.

Wnioski: absolutny wariat. Albo geniusz.

Sprawdźcie sami.

Jowita Marzec

Paweł | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Czytając autobiografię Salvadora Dalego wszedłem do surrealistycznej świątyni megalomanii hiszpańskiego malarza. Niemalże na każdej stronie podkreśla jak jest genialny, nieforemny i wybitny. Z początku irytowała mnie ta maniera autora, z czasem jednak uzmysłowiłem sobie, że ta książka jest takim samym dziełem sztuki jak jego obrazy. Nie należy jej traktować tak samo jak innych biografii, próżno tutaj szukać czegoś w rodzaju systematyki. To, co najważniejsze, nie sposób odróżnić faktycznych wydarzeń od wizji i zmyśleń genialnego artysty. Podobało mi się to, że ten wielki artysta rodem z Katalonii w swoim skrajnym ekscentryzmie i pewnego rodzaju paranoi znalazł sposób na komercyjnie wykorzystanie tego talentu, co umożliwiło mu wieść życie światowego artysty. Nie osiągnął by tego bez wsparcia ze strony swojej małżonki, a zarazem największej wielbicielki - Gali. W czasie, gdy on wyżywał się w swoim atelier, Gala odwiedzała niezliczonych marchandów i różnej maści mecenasów i...

Barbara Bąkowska | 2018-02-24
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Książka w rewelacyjny sposób przybliża postać słynnego surrealistycznego malarza Salvadora Dali. Postać bardzo kontrowersyjną. Warto dowiedzieć się jaka była droga tego człowieka do sukcesu, a była doprawdy interesująca. Postać Dalego jest tak oryginalna, jak jego malarstwo. Książka w bardzo ciekawy sposób pokazuje niuanse z życia tego wielkiego artysty. Pokazuje też, że jeśli ktoś ma talent, ma dar tworzenia to sukces może osiągnąć, ale koniecznym jest do tego wiara w siebie, ciężka praca i wytrwałość pomimo przeciwności losu.

eduko7 | 2017-07-04
Przeczytana: 09 czerwca 2017

"Od wariata różni mnie jedynie to, że ja nim nie jestem" - ekscentryczna wypowiedź, ekscentrycznego Autora. Artysty, który może szokować, zachwycać, irytować, budzić podziw, obrzydzenie, a jednocześnie nie pozwala nam pozostać obojętnymi wobec jego sztuki i osoby. Lektura nie należy do łatwych, ale pozwala choć trochę zrozumieć Jego widzenie samego siebie i otaczającego świata.

MountainTobacco | 2014-02-08

O tym, że Slavador Dali nie potrafiłby przejść nie zauważony przez ulicę, to doskonale wiemy. Gdyż artysta nigdy nie ukrywał się ze swoją ekscentrycznością, wręcz się nią bawił, lśnił w jej blasku, jak paw. Muszę przyznać się, że przez jedną króciutką chwilkę zastanawiałam się, czy to jedynie fantastyczna umiejętność autokreacji, czy też niebanalna i nie mieszcząca się w żadnych normach osobowość Salvadora Dali. Ale przecież to samo widzimy na jego obrazach i rzeźbach... Ludzi z bagietkami na głowach, załatwiające swoje potrzeby na ludzkie głowy sowy... Ogromnie się cieszę, że Salvador Dali pozostawił oprócz swoich prac ten "klucz" jakim jest "sekretnik artysty". Dzięki niemu potrafię zobaczyć w jego pracach coś znacznie więcej niż widziałam do tej pory. I choć czasem miałam nieodparte wrażenie, że czytam "spowiedź wariata" polubiłam go i przestałam patrzeć z odrazą na te jego manekiny, po których pełzają ślimaki. Artysta pozostawił po sobie klucz i "grzechem" byłoby z niego nie...

Pamiętam, że któraś z moich nauczycielek wypowiedziała mniej więcej takie słowa "jeśli sami będziemy skłonni uwierzyć w swoją genialność, dobroć czy umiejętności to tacy zaczniemy się stawać" Jest oczywiste, że czując się dobrze we własnym ciele ta siła emanuje z nas na zewnątrz, wiec jeśli myślimy, że osiągniemy wiele tak się stanie, choćby dla innych nie oznaczało to nic specjalnego. Każdy ma własne kryteria oceny tego co ważne i najważniejsze, tylko nie każdy jest zdolny osiągnąć w sobie takie zadowolenie by przyjąć pozytywnie to co ma.
Dali jak nam uświadamia w swojej autobiografii od początku czuje sie wielkim nie tylko geniuszem, ale i ekscentrykiem, co udowadnia nam praktycznie na każdej ze stron.

Początek był dla mnie trudny. Uznałam nawet za szaleństwo kontynuowanie tej książki, ale.. czy można sobie darować coś co wyszło spod ręki Dalego i nazywać się fanem jego sztuki? A jak dalej okazało się ta książka daje wiele odpowiedzi na to skąd i dlaczego takie wizje pojawiają...

atimere | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Pseudo pamiętnik megalomanii, ale bardzo ciekawy. Mimo, że nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, które z wizji artysty są książkową fikcją, a które zdarzenia miały miejsce w rzeczywistości, tym niemniej Moje sekretne życie trochę ułatwia zrozumienie fascynującej twórczości Dalego.

Bed | 2011-03-16
Przeczytana: 14 marca 2011

Nie jest to to książka, która wciąga od pierwszych stron i budzi zachwyt, przynajmniej u mnie. Na początku myślałam, że będzie trzecią, której nie skończę. Opisy wspomnień z życia płodowego czy zabawy z nietoperzem, któremu potem Salvador odgryzł głowę irytowały mnie. Mimo wszystko powoli akcja rozwijała się i w sumie powieść rozbudziła zaciekawienie - głównie dzięki pewnemu zmysłowi humoru artysty. Dowiedziałam się czym się różni kobieta piękna od eleganckiej i zobaczyłam ówczesny świat jego oczami, co było odświeżające dla przeciętniaka, bo tacy nie znajdowali się w obszarze jego zainteresowań. Sam siebie widział nie tylko jako ekscentryka, geniusza, indywidualistę ale także za swego rodzaju trendsettera kogoś, kto przewiduje zmiany i je kreuje nie tylko w sztuce.
Trudno powiedzieć na ile książka jest autokreacją, ale język jakim jest napisana jest bardzo bezpośredni i robi wrażenie całkowitej szczerości. Mimo, że twórca wydaje się być bardziej obserwatorem, wiele w jego...

Alicja | 2011-03-02
Przeczytana: 02 marca 2011

Cały Dali- perwersyjny, narcystyczny i surrealistyczny. Takim go uwielbiam. Nadal jestem pod wielkim wrażeniem jego geniuszu. Wiele interesujących faktów z jego młodości zawartych jest w tej książce, mnie niezwykle zainteresowały historie powstawania poszczególnych obrazów.

Kamila | 2015-07-23

Trzeba być wielkim fanem Dalego żeby przebrnąć przez książkę. Ale nie dlatego, że jest źle napisana, tylko z powodu bardzo barwnych opisów z życia artysty.
Człowiek który uważa, że jest geniuszem, pozwala sobie chwilami na "dużo za dużo", a w głowie ma taki bałagan, że ciężko uwierzyć, że nie spędził życia w zakładzie zamkniętym.
Podobno artyści mają inną wrażliwość i inaczej postrzegają świat. Coś w tym jest, bo Dali w pewnością bardzo odstawał od reszty społeczeństwa.
Ale jest też w tym człowieku coś co pociąga i nie daje spokoju. Jego twórczość jest niesamowita i za każdym razem zachwyca.
Książka na pewno warta przeczytania, choćby po to żeby mieć unikalną okazję aby przyjrzeć się z bliska hermetycznemu światu artystów.

vAnitas | 2013-01-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 maja 2013

Salvador, Ty szaleńcu.

Zawsze interesowałam się Salvadorem Dalim, a choć jego twórczość nie należała może do mojej ulubionej, muszę przyznać, że lubiłam zatrzymać się przy jego obrazach i pomyśleć, co ten człowiek miał na myśli, malując je. Czytając jego autobiografię, muszę stwierdzić, że na myśli miał bardzo, oj bardzo dużo. I nie chodzi o to, żebym streszczała w tej krótkiej opinii, o czym jest ta książka, bo jest po prostu o życiu. Ale o jakim? O życiu szaleńca, który za wariata się nie uważał. I myślę, że każdy może z tej książki wynieść wiele refleksji. Oczywiście, nie tylko na temat Salvadora, ale ogólnie o roli artystów i ekscentrycznych, szalonych ludzi w życiu społeczeństwa.
Świat potrzebuje szaleńców. Ludzie ich potrzebują. Po co? By stwierdzić, że życie jednak nie jest monotonne? A może po to, by usprawiedliwić się, że ktoś ma w głowie większy bałagan niż my sami? Niech każdy odpowie sobie na to pytanie osobiście.

Książkę polecam. (Nie tylko fanom S.D.) To kawałek...