Bądź jaki bądź : historia Nirvany

Come as you are. The story of Nirvana
nirvana
literatura faktu
nar

Książka przedstawia Nirvanę z najbliższej, niemal intymnej perspektywy. Zawiera długie, wyczerpujące rozmowy ze wszystkimi członkami zespołu oraz ich przyjaciółmi, krewnymi oraz dawnymi i nowymi współpracownikami. Po śmierci Kurta Cobaina, książkę uzupełniono o nowy, ostatni rozdział poświęcony ostatnim miesiącom życia założyciela Nirvany i zawierający nie publikowane wcześniej przesłanie artysty i jego bliskich, jakie odczytano podczas ceremonii żałobnych.

ivo | 2015-06-11

Książka którą trzaskało się jakieś trzy razy w gimnazjum. Wtedy jako trzynastolatek będąc początkującym pankowco-grandżowco-metalowcem-(i Bóg jeden wie co jeszcze w tym młynie by się znalazło) książka którą trzeba było znać. Musiałem ją pożyczać każdemu koledze w szkole co doprowadziło ją do ruiny, aczkolwiek teraz gdy na nią patrzę to same miłe wspomnienia. Strasznie się na nią panny rwało, bo co druga koleżanka nosiła koszulkę z Kurtem. I gdy do takiej zagadałeś że masz takową książkę i jak jeszcze zapodałeś jakąś ciekawostkę odnośnie Nirvany no to już jesteś przy bazie :D :D Mając "Bądź jaki bądź" biłeś na łeb kolesia ze szkoły który miał wyjebany plecak kostkę z milionem naszywek Nirvan, Metallic lub innych Guano Apesów :D Dziś historia Nirvany jest bardzo transparentna i fani wiedzą o tym zespole bardzo dużo więc treść już nie oszołamia, ale i tak słuchacze powinni znać. Szczególnie teraz warto sobie odświeżyć gdy na ekranach "Kurt Cobain: Montage of Heck", świetnie...

itasia99 | 2014-06-09

Najlepsza biografia Nirvany jaką czytałam (a przeczytałam dość wiele). Jest obiektywna, autor podchodzi do wszystkiego z dystansem, próbując niekiedy pokazać fakty od strony Kurta. Mało suchych nudzących faktów, wiele ciekawostek, ukazania genezy piosenek i opisów z życia zespołu. jak dla mnie Michael Azerrad wykonał kupe dobrej roboty i narazie nikt nie opisał lepiej tej porywającej historii (nie tylko o Nirvanie, ale także o muzyce tamtych czasów) i nie sądzę, żeby komuś sie to szybko udało.

vivien | 2011-11-26

Mam wrażenie, że jest to jedyna w miarę obiektywna książka o Nirvanie. Przy tym naprawdę dopracowana i merytorycznie poprawna.

evelinn | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Kolejna ciekawa pozycja dla fanów Nirvany i osób zainteresowanych historią rocka tudzież muzyki rozrywkowej. Przedstawia historię powstania zespołu oraz jego działalność aż do śmierci frontmana, Kurta Cobaina. Jest to oficjalna biografia, którą autor opracowywał w porozumieniu z wokalistą, dlatego też skupia się ona raczej na twórczości muzycznej i ewentualnie wydarzeniach z życia osobistego członków z nią związanych, mało w niej plotek i sensacji. Przy tym historia nie pomija żadnego z muzyków zespołu, choć oczywiście uwaga koncentruje się przede wszystkim na wokaliście. Książka (a przynajmniej jej większa część) powstała przed śmiercią Cobaina, nie znajdziemy więc w niej zbyt wiele informacji odnoszących się do tego wydarzenia - dołączono jedynie krótki rozdział na końcu.

Warto po tę pozycję sięgnąć. Jest dość solidna, choć miejscami stronnicza i mocno subiektywna, ale tego trudno uniknąć. Zdarzają się też momenty nudne i 'przegadane'. Można się jednak dużo dowiedzieć na temat...

Surpresa | 2012-04-21

Uważam, że jest świetna.
Trudno mi oceniać obiektywnie z powodu uwielbienia jakim darzę sam zespół. Jednakże, polecam wszystkim fanom choćby z powodu poznania suchych faktów.

jaferka | 2015-08-01

Trudno jest mi wyrazić obiektywną opinię na temat książki, gdyż jestem prawdziwą fanką zespołu, jak i samego Kurta.
Muszę przyznać, że po przeczytaniu książki, moja wiedza o zespole nieźle się wzbogaciła. Cenię w niej również liczne nawiązania do życiorysu Cobaina (dzieciństwa, okresu nastoletniego buntu i nie tylko). Myślę, że bez informacji z życia prywatnego Kurta, niewiele osób do końca zrozumiało by sens powstania i istnienia Nirvany samej w sobie.

Książka - mega. Bardzo przyjemnie mi się ją czytało i z chęcią powracałam do niej w wolnej chwili. Uważam, że dla fanów zespołu nie znajdzie się w niej nic nudnego. Każdy wątek jest ciekawy i niesie za sobą duże znaczenie.
Polecam wszystkim wielkim i tym mniejszym fanom. Książka warta uwagi i czasu, ciekawa, wzbogacająca wiedze o zespole, ale też nakłaniająca do rozmyśleń (szczególnie z powodu informacji o życiu prywatnym wielkiego artysty).
Co do nie-fanów... Nie wiem czy nie okazała by się po prostu nużąca. Trzymam się...

Firewarrior | 2013-05-04

Świetna książka! Nie zawiera suchych faktów, nie czyta się tego jak nudnego wpisu do encyklopedii, wręcz przeciwnie - jest to bardzo ciekawie opisana historia. Nie tylko życia członków Nirvany, powstania zespołu i ciężkich przejść już po tym, jak znalazła się na szczycie, ale też można dowiedzieć się wiele o samej scenie grunge'owej i dlaczego akurat był to idealny moment na to, żeby grunge wyszedł z podziemia.
Polecam, to chyba najlepsza książka o Nirvanie jaka została wydana.

marchewka_kuku | 2011-01-30

Książka nie tylko opowiada historię zespołu, ale także pozwala zaczerpnąć wiedzy z elementów kultury tamtych czasów, historii rocka, punku, grungu

lisxd15 | 2015-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2015

Słyszałam wiele opinii iż jest to najlepsza biografia Nirvany, więc postanowiłam ją sobie wypożyczyć tym bardziej, że słucham ich muzyki od jakiegoś roku. I muszę powiedzieć, że podobała mi się, ale niestety trochę się rozczarowałam. Może oczekiwałam zbyt wiele ? W książce był ogrom informacji o zespole. Było tyle nazwisk i nazw, że czasem aż nie wiedziałam o co chodzi i musiałam czytać to samo dwa razy, bo najzwyczajniej w świecie się gubiłam. Czasem książka też wiała nudą tak, że odłożyłam ją i przez kilka dni nie ruszałam. Z czasem jednak postanowiłam ją dokończyć z myślą '' może się rozkręci ''. No, ale książka była dalej odrobinę nudna. Jedyne co bardzo mnie zainteresowało to fakt, że w książce są tłumaczone prawie wszystkie piosenki Nirvany. Autor napisał co oznaczają oraz jak je rozumie. Reasumując uważam, że książka jest warta przeczytania, ale raczej tylko dla fanów Nirvany, którzy z chęcią przeczytają to i owo. Dla ludzi, którzy nie słuchają tej muzyki nie polecam, bo się...

ParadiseSeeker | 2015-08-06

Co tu dużo pisać - absolutny mus dla każdego fana zespołu. Czytałam jeszcze w gimnazjum, pamiętam jaką radość sprawiało mi czytanie o historii Nirvany. Zdecydowanie polecam, w najbliższym czasie planuję ponownie zabrać się do przeczytania książki w celu odświeżenia faktów i przeniesienia się do grunge'owego klimatu dzieła :)