Europa przeciwko Żydom. 1880-1945

Wydawnictwo Filtry
2021-11-17
2021-11-17
Joanna Czudec

Sumienny rozrachunek z europejskim antysemityzmem, cenny zwłaszcza jeśli idzie o analizy korzeni tego zjawiska, paradoksalnie nie mającymi zwykle realnego związku z Żydami natomiast wiele wspólnego z wewnętrznymi problemami społecznymi ( Rumunia!! ) .Dla mnie nowość - brutalna hellenizacja Salonik.

Świetna książka, która w szczegółowy sposób opisuje jak budowano politykę niechęci do ludności żydowskiej na terenie Europy długo przed wybuchem obu wojen światowych. Wbrew pozorom pogromy Żydów i generalnie całe zjawisko Holokaustu nie pojawiło się znikąd i nie działo się z dnia na dzień. Warto przeczytać, do czego prowadzi nienawiść, zazdrość, zaściankowość i ogólna awersja do postępu, który jest nieunikniony. Wiele z tych sytuacji przypomina to, co obecnie głoszą politycy prawej strony z całego świata szukający kolejnych kozłów ofiarnych.

Kompendium wiedzy na temat nowożytnego antysemityzmu, wytworu nowoczesności w Europie. Bardzo wymagająca lektura, to nie jest zwykły przegląd różnych antysemickich akcji, polityk, pogromów, ale pogłębiona analiza procesu.
Oznacza to, że Autor stawia spore wymagania czytelnikowi i trzeba po prostu podstawową faktografię mieć już w głowie, inaczej lektura będzie trudna.
Szalenie ważna książka i kolejny ciekawy głos w dyskusji na temat przyczyn Holocaustu.

Na półkach: , , , , , , , ,

"Europa przeciwko Żydom 1880-1945" to bardzo wymagająca książka. Autor lubi "skakać" po wydarzeniach, niezależnie od czasu, w których się wydarzyły, tak więc ułożenie sobie w myślach właściwej chronologii wymaga skupienia.
Jakby tego było mało to książka o trudnej tematyce, ale oparta li tylko na konkretnych wydarzeniach, faktach i liczbach. Dzięki temu, paradoksalnie obraz Polski i Polaków np. w czasach powstawania II RP w jej ostatecznych granicach jest oczywiście naganny (tak jak każdego innego narodu Europy),ale dużo lepszy niż spodziewałby się tego nie jeden czytelnik (odnoszę się tu głównie do liczby ofiar, nie do faktów przemocy i prześladowań - ich gradacja jest niewykonalna).

Reasumując, potrzebny jest wygodny fotel i spore skupienie, ale warto.

To książka, która w sposób kompleksowy uzupełnia pewną lukę i odpowiada na proste, acz trudne pytanie "jak mogło dojść do Holocaustu?". Autor wybiera przekrój wydarzeń i prezentuje je na arenie europejskiej sensownie uzasadniając postawioną tezę. Nie ma w niej jednak ani odrobiny refleksji na temat drugiej strony - samych żydów i ich różnorodnych postaw wobec przemian z lat 1880-1939.

Bardzo ciekawa książka, szczególnie dlatego, że opowiada o czasach, które były następnie przyćmione przed WWII i aktualnie nie jest to wiedza powszechna.

Przystępna w odbiorze synteza nowoczesnego europejskiego antysemityzmu, którego kulminacją był Holocaust.

Jedna z książek historycznych, która każdy powinien przeczytać.

Jedna z książek historycznych, która każdy powinien przeczytać.

Książka historyczna, ale jednak aktualna. Inny jako wytłumaczenie i wymówka nadal jest obecny w publicznym życie jako uchodźca. Tymczasem już poprzednie stulecia roiły się od podobnych pomysłów w obliczu zmian i modernizacji świata. Warto.

Aly Götz Europa przeciwko Żydom. 1880-1945 Zobacz więcej
Aly Götz Europa przeciwko Żydom. 1880-1945 Zobacz więcej