Rafał Matyja

Historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych. Obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie, publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Praktyka Polityczna”.
Pierwsze kroki w publicystyce stawiał jako redaktor pisma drugiego obiegu „Nurt”. Publikował na łamach prasy codziennej: „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Życia Warszawy” a potem „Życia”. W 2006 został współpracownikiem a potem stałym autorem „Dziennika. Polska-Europa-Świat”.
- 172 przeczytało książki autora
- 467 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Kto i w jakich okolicznościach ukształtował naszą codzienność (...) Nasze myśli są więźniami innej historii: zbudowanej wokół patriotycznych symboli, utkanej ze spraw niepewnych i wątpliwych, a zarazem haseł budzących emocje. To sprawia, że zachowujemy się tak, jakbyśmy nie rozumieli związków między niepodległością a państwem, wolnością a prawem, bezpieczeństwem i jakościom życia a infrastrukturą techniczną i społeczną.
Kto i w jakich okolicznościach ukształtował naszą codzienność (...) Nasze myśli są więźniami innej historii: zbudowanej wokół patriotycznych...
Rozwiń ZwińNajważniejszym zadaniem dla wyobraźni politycznej jest uchwycenie spraw i procesów ważnych i pomijanie tego, co nieważne. Dlatego podstawowa debata publiczna nie powinna polegać na moralizowaniu czy krytyce rządzących polityków, ale przede wszystkim być nieustanną rekonstrukcją sensów. W polskiej wyobraźni kluczem do tych sensów jest rozumienie historii.
Najważniejszym zadaniem dla wyobraźni politycznej jest uchwycenie spraw i procesów ważnych i pomijanie tego, co nieważne. Dlatego podstawowa...
Rozwiń ZwińNajważniejszym elementem cementującym narodowe i państwowe społeczności jest wspólne - przynajmniej do pewnego stopnia - przeżywanie historii. Nie tyle wspólna pamięć, ile umiejętność nazwania kluczowych procesów epoki współczesnej jedynie w kontekście doświadczeń historycznych. To w tym miejscu napotykamy jedną z największych słabości naszej kultury i naszego życia publicznego.
Najważniejszym elementem cementującym narodowe i państwowe społeczności jest wspólne - przynajmniej do pewnego stopnia - przeżywanie histori...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE