Państwo Hitlera

Okładka książki Państwo Hitlera
Aly Götz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Złota Seria [FINNA] historia
480 str. 8 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Złota Seria [FINNA]
Tytuł oryginału:
Hitlers Volksstaat
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Finna
Data wydania:
2015-01-15
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
480
Czas czytania
8 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389929327
Tłumacz:
Wojciech Łygaś
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
981
149

Na półkach: , ,

Bardzo "sucho" napisana książka, w zasadzie w całości poświęcona gospodarczym aspektom prowadzenia wojny i wzbogacania się na Żydach i podbitych narodów przez III Rzeszę. Bardziej dla pasjonatów tematu.

Bardzo "sucho" napisana książka, w zasadzie w całości poświęcona gospodarczym aspektom prowadzenia wojny i wzbogacania się na Żydach i podbitych narodów przez III Rzeszę. Bardziej dla pasjonatów tematu.

Pokaż mimo to

5
avatar
187
180

Na półkach: ,

Wielu ludzi zastanawia się jak to możliwe, że Niemcy dali się zauroczyć zbrodniczej ideologii reprezentowanej przez III Rzeszę. Rozmaite "gadające głowy" przerzucają się wzniosłymi przemyśleniami na ten temat. Tymczasem prawda wydaje się prozaiczna - jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. O tym właśnie jest ta książka. Stanowi ona ekonomiczne spojrzenie na państwo niemieckie pod rządami NSDAP. Rozebranie na czynniki pierwsze narodowego socjalizmu panującego wówczas u naszych zachodnich sąsiadów pokazuje, że system ten opiera się przede wszystkim na funkcjonującej pod wieloma postaciami grabieży. Warto pamiętać o tym również dzisiaj, gdy popularność zyskują demagodzy obiecujący cuda na kiju.

Wielu ludzi zastanawia się jak to możliwe, że Niemcy dali się zauroczyć zbrodniczej ideologii reprezentowanej przez III Rzeszę. Rozmaite "gadające głowy" przerzucają się wzniosłymi przemyśleniami na ten temat. Tymczasem prawda wydaje się prozaiczna - jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. O tym właśnie jest ta książka. Stanowi ona ekonomiczne spojrzenie na...

więcej Pokaż mimo to

9
avatar
503
9

Na półkach: , , ,

Jeśli ktoś się zastanawiał skąd Niemcy mieli pieniądze na prowadzenie tak długiej i kosztownej wojny to "Państwo Hitlera" autorstwa Gotza Aly jest odpowiedzią. Książka dobra, jednak zdecydowanie dla bardziej obeznanych z historią III Rzeszy czytelników. Jest to lektura traktująca o ekonomiczno-finansowych aspektach funkcjonowania III Rzeszy. Lektura skłania do przemyśleń na temat tego czy prześladowania Żydów naprawdę były kwestią ideologii rasowej czy może kryło się w tym wszystkim drugie dno. Czyta się ciężko, ale warto.

Jeśli ktoś się zastanawiał skąd Niemcy mieli pieniądze na prowadzenie tak długiej i kosztownej wojny to "Państwo Hitlera" autorstwa Gotza Aly jest odpowiedzią. Książka dobra, jednak zdecydowanie dla bardziej obeznanych z historią III Rzeszy czytelników. Jest to lektura traktująca o ekonomiczno-finansowych aspektach funkcjonowania III Rzeszy. Lektura skłania do przemyśleń...

więcej Pokaż mimo to

7
Reklama
avatar
791
204

Na półkach: ,

Książka warta uwagi, ale, moim zdaniem, trochę przeładowana faktami z zakresu ekonomii i księgowości. Dla kogoś, kto chce się zorientować w temacie polecam pierwsze kilkadziesiąt stron, dla tych co chcą zgłębić temat - całą resztę. Niewątpliwie lektura tej pozycji potrafi wywołać mnóstwo refleksji na temat zarządzania III Rzeszą i zrozumiałe staną się decyzje polityczne, które często są klasyfikowane jako "nieprzemyślane, szalone, błędy itd.".

Książka warta uwagi, ale, moim zdaniem, trochę przeładowana faktami z zakresu ekonomii i księgowości. Dla kogoś, kto chce się zorientować w temacie polecam pierwsze kilkadziesiąt stron, dla tych co chcą zgłębić temat - całą resztę. Niewątpliwie lektura tej pozycji potrafi wywołać mnóstwo refleksji na temat zarządzania III Rzeszą i zrozumiałe staną się decyzje polityczne,...

więcej Pokaż mimo to

3
avatar
69
29

Na półkach: ,

Pozycja obowiązkowa dla tych którzy chcą zrozumieć skąd III Rzesza znajdywała środki naraz na przysłowiowe "armaty i masło". Polecam.

Pozycja obowiązkowa dla tych którzy chcą zrozumieć skąd III Rzesza znajdywała środki naraz na przysłowiowe "armaty i masło". Polecam.

Pokaż mimo to

4
avatar
829
185

Na półkach: ,

Książka dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób III Rzesza była w stanie wojować z niemal całym światem i zarazem utrzymywać dobrobyt swoich obywateli na wysokim poziomie, a jej gospodarka to wytrzymała. Aly Gotz w szczegółach opisuje w jaki sposób przebiegało rabowanie Europy, finansowe drenowanie zarówno państw okupowanych jak i własnych sojuszników, a także co wyjątkowo istotne - wywłaszczanie Żydów. Ostrzegam, że jest to pozycja ciężkiego kalibru. Trudna w odbiorze, pełna ekonomicznych szczegółów przez które niekiedy ciężko przebrnąć...

Książka dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć w jaki sposób III Rzesza była w stanie wojować z niemal całym światem i zarazem utrzymywać dobrobyt swoich obywateli na wysokim poziomie, a jej gospodarka to wytrzymała. Aly Gotz w szczegółach opisuje w jaki sposób przebiegało rabowanie Europy, finansowe drenowanie zarówno państw okupowanych jak i własnych sojuszników, a...

więcej Pokaż mimo to

5
avatar
1241
34

Na półkach: , , , ,

Książka zadała poważny cios fundamentom niemieckiej polityki historycznej, zgodnie z którą wyłączną odpowiedzialnością za zbrodnie, grabieże i związane z nimi malwersacje dokonane w czasie wojny obarcza się nazistów. O zakłamaniu w tej materii Götz wyraża się następująco:

„Kiedy piszę o „Niemcach”, używam tzw. zbiorowego uogólnienia. Robię to jednak często, ponieważ przy wszystkich swych brakach, wydaje mi się to o wiele bardziej adekwatne, niż używanie bardzo mocno zawężonego pojęcia „naziści”. Wszak Hitlerowi wielokrotnie udawało się uzyskiwać akceptację swych działań daleko poza szeregami członków partii – wśród zwykłych obywateli Rzeszy Niemieckiej (…) Z procesu aryzacji korzyść odnosili zarówno Niemcy, jak i Austriacy – dotyczy to aż 95 % tych społeczności. Dlatego ten, kto twierdzi, że istnieli wtedy tylko fanatyczni naziści, dopuszcza się wypaczenia historycznej perspektywy”.

Retoryka naszych sąsiadów nie dopuszcza posługiwania się terminem niemieckich, a co najwyżej „nazistowskich” zbrodni wojennych. Autor udowadnia, że większość Niemców dzięki rabunkowej polityce rządu cieszyła się znacznie wyższym standardem życia w czasie wojny niż przed jej wybuchem. Zawiłość mechanizmów, jakie opracowali finansiści, aby uzyskać ten cel, przyprawia o zawrót głowy i wydłuża czas lektury, jednak bez wątpienia nie jest to czas stracony. Te posunięcia wynikały w dużej mierze z nauki na doświadczeniach II Rzeszy, która swój udział w Wielkiej Wojnie finansowała w większości oparciu o kredyty. Ekonomiści uważali to za największy błąd, który zaważył na porażce Niemiec. Tym razem, jak mawiał Göring, wojna miała wyżywić wojnę, a przeciętny Niemiec miał w jak najmniejszym stopniu odczuć, że w ogóle się ona toczy. Dowiemy się poza tym, jak bardzo rząd Hitlera był uzależniony, o ile nie wręcz skrępowany w swoich decyzjach utrzymaniem społecznego poparcia, i do jakiego bezprawia gotów był się posunąć kosztem innych narodów, aby tylko to poparcie utrzymać. Nie mniej interesujące są wzmianki na temat tego, jak wiele rozwiązań nazistowskich w zakresie prawa podatkowego i emerytalnego do dziś stanowi część nie tylko niemieckiego, ale i unijnego (!) systemu prawnego.

O tym, jak bardzo mało mówi się dziś w Niemczech na temat podstaw „cudu gospodarczego” III Rzeszy w latach jej istnienia, świadczy reakcja pracownika archiwum na prośbę autora wydania mu interesujących go dokumentów: „Panie Aly, co prawda pan się na tym zna, ale wydaje się, że się pan pomylił: tych akt nikt zazwyczaj nie zamawia”. Autor podjął się przypuszczalnie najbardziej niedogodnego dla współczesnych Niemiec aspektu ich historii. Nie tylko ze względu na kłopotliwą kwestię reparacji, lecz i z uwagi na celowe zniszczenie najważniejszych akt. I za to należy mu się ogromny szacunek. Zabrakło mi jedynie szerszej analizy, na ile katastrofalne zadłużenie Niemiec po 1938 zaważyło na decyzji o wojnie jako środku zaradczym.

Realizatorzy niemieckiej polityki historycznej zwykli mawiać, że żołnierzom Wehrmachtu przyszło pełnić tzw. „gorzki obowiązek” na froncie wschodnim. To eufemistyczne określenie z zasady ma usuwać w cień ich zbrodnie i niczym nieograniczoną chciwość. Jak „gorzki” był to obowiązek, pokazują nam fotografie obładowanych ponad granice możliwości żołnierzy, udających się na urlop, a w jeszcze większej mierze – ich listy do krewnych, w których na próżno szukać wzmianek o walce z wrogiem. Dominuje motyw rabunku i pomysłowości w „wymianie” dóbr, obliczonej na zapewnienie rodzinie przebywającej w kraju jak największego dobrobytu kosztem innych narodów. Niedawno, przy okazji tematu reparacji, dowiedzieliśmy się od jednego z senatorów, że „najbardziej zniszczonym narodem pod względem biologicznym i materialnym po II wojnie światowej byli Niemcy”. Przywołam zatem wypowiedź Juliusa Posenera, który tak opisał mieszkańców zbombardowanych miast po powrocie do ojczyzny:

„Wygląd ludzi nie odpowiadał stopniowi zniszczenia. Wyglądali dobrze – zaróżowione twarze, weseli, zadbani i całkiem nieźle ubrani. System ekonomiczny, który do samego końca podtrzymywano dzięki milionom obcych rąk i poprzez rabunek całego kontynentu, dał właśnie tutaj swoje efekty”. Odcisnął również bez dwóch zdań piętno na sukcesach gospodarczych RFN, ale te, nie mniej zresztą interesujące, wykraczają już poza obszar niniejszej pracy.

ŁS

Książka zadała poważny cios fundamentom niemieckiej polityki historycznej, zgodnie z którą wyłączną odpowiedzialnością za zbrodnie, grabieże i związane z nimi malwersacje dokonane w czasie wojny obarcza się nazistów. O zakłamaniu w tej materii Götz wyraża się następująco:

„Kiedy piszę o „Niemcach”, używam tzw. zbiorowego uogólnienia. Robię to jednak często,...

więcej Pokaż mimo to

12
avatar
1021
796

Na półkach: ,

Książka opowiada o ekonomicznym aspekcie funkcjonowania III Rzeszy. Dość dokładnie obnaża szereg mitów dotyczących rzekomego cudu gospodarczego w tym kraju. Autor udowadnia, że w 1938 roku "Państwo Adolfa Hitlera" było bankrutem.
Żeby nie "kreatywna" księgowość i środki zrabowane narodom podbitym nie utrzymałoby się tak długo na powierzchni.
Książki nie czyta się łatwo. Autor dość często sygnalizuje jakieś fakt, aby dogłębnie opisać go w następnym rozdziale. Zdarzają się powtórzenia.
Pisarz wszystkie formacje wojskowe wrzuca do worka z napisem "Wehrmacht". Zupełnie pominięta jest rola SS w zbrodniach i rabunku.
Nie byłem w stanie skonsumować tej lektury "na raz" i musiałem sobie robić przerwy.
Nie jest to książka dla początkujących i raczej nie na jeden wieczór. Mimo tych wad warto się z nią zaznajomić, aby poznać mechanizmy, które napędzały wojenną machinę Hitlera. Mechanizmy okupione krwią wielu tysięcy pomordowanych.

Książka opowiada o ekonomicznym aspekcie funkcjonowania III Rzeszy. Dość dokładnie obnaża szereg mitów dotyczących rzekomego cudu gospodarczego w tym kraju. Autor udowadnia, że w 1938 roku "Państwo Adolfa Hitlera" było bankrutem.
Żeby nie "kreatywna" księgowość i środki zrabowane narodom podbitym nie utrzymałoby się tak długo na powierzchni.
Książki nie czyta się łatwo....

więcej Pokaż mimo to

45
avatar
975
322

Na półkach: ,

Nie jest to książka budząca zachwyt od pierwszych stron. Jej lektura jest trudna i wymagająca. Autor postawił przed sobą zadanie zgłębienia ekonomicznych aspektów historii III Rzeszy. W trakcie lektury dojrzewa jednak przesłanie moralne, które można podsumować bardzo krótko: na ile Niemcy przegrały (albo też "na ile Niemcy przegrali") II wojnę światową, na ile zaś wojna i odniesione w jej czasie korzyści stały się podglebiem sukcesów gospodarczych RFN w latach 50. i później. Temat to zdawałoby się przestarzały i mocno skażony przez komunistyczną propagandę, ostrzegającą przed reakcyjną aktywnością wszelkiego rodzaju ziomkostw. Tak czy inaczej, rachunek zysków i strat strony przegranej (w sensie politycznym i militarnym) nie okazał się dla niej aż tak niekorzystny. Pomimo hitlerowskiego planu Nerona (skądinąd sabotowanego) niemiecka gospodarka obroniła swój potencjał eliminując konkurencję (np. polską). Niemieccy intelektualiści (szczególnie dotyczy to tzw. inteligencji technicznej) na ogół wojnę przetrwali, podczas gdy elity II RP zostały wyniszczone niemal doszczętnie. Do tego dochodzi rabunek licznych gospodarstw domowych i powszechne zawłaszczanie majątku obywateli państw okupowanych. Nikt chyba nie potrafi obliczyć strat, które państwa te wówczas poniosły. Nie tylko zresztą wówczas, bo przecież utrata ludzi i majątku równa się utracie kapitału rozwojowego, powoduje utratę możliwości rozwoju na kolejne dziesięciolecia. Szokujący jest w tej książce materiał ilustracyjny: żołnierze zwycięskiego Wehrmachtu jadący na urlop do Niemiec, uginający się pod ciężarem zdobycznego dobra. Książka stawia tezy odmienne od tych, do których nas przyzwyczajono. Ile razy bowiem słyszeliśmy, że źródłem sukcesu Niemiec jest ich gospodarność i pracowitość. Owszem, tych cech trudno Niemcom odmówić. Warto jednak zadać pytanie, czy obecna sytuacja Niemiec jest jedynie ich dziedzictwem...

Nie jest to książka budząca zachwyt od pierwszych stron. Jej lektura jest trudna i wymagająca. Autor postawił przed sobą zadanie zgłębienia ekonomicznych aspektów historii III Rzeszy. W trakcie lektury dojrzewa jednak przesłanie moralne, które można podsumować bardzo krótko: na ile Niemcy przegrały (albo też "na ile Niemcy przegrali") II wojnę światową, na ile zaś wojna i...

więcej Pokaż mimo to

27
avatar
222
102

Na półkach:

To książka napisana przez Jerzego Holzera, Niemca. Zastanawia się on nad tym jak mogło dojść w XX wieku, w Europie chlubiącej się swymi cywilizowanymi tradycjami, do wybuchu wojny. Mnie też do dziś dnia to zastanawia, dlatego staram się dogłębnie zbadać ten temat. Pomocne są w tym książki, w tym również ta. Wewnątrz książki są obrazki. Możemy na nich ujrzeć w całej okazałości Hitlera, czy członków berlińskiej SA. Warto poznać treść tej książki, polecam każdemu kto interesuje się tym tematem.

To książka napisana przez Jerzego Holzera, Niemca. Zastanawia się on nad tym jak mogło dojść w XX wieku, w Europie chlubiącej się swymi cywilizowanymi tradycjami, do wybuchu wojny. Mnie też do dziś dnia to zastanawia, dlatego staram się dogłębnie zbadać ten temat. Pomocne są w tym książki, w tym również ta. Wewnątrz książki są obrazki. Możemy na nich ujrzeć w całej...

więcej Pokaż mimo to

2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Państwo Hitlera


Reklama

Ciekawostki historyczne

XIX wiek | 2022-05-22
Katastrofa tunguska
30 czerwca 1908 roku nad Syberią miała miejsce potężna eksplozja. Do dziś nie wyjaśniono jej przyczyny. Co udało się ustalić na...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-21
Społeczność amiszów
Kojarzą się nam z mężczyznami noszącymi szerokie kapelusze, kobietami w długich, purytańskich sukniach, drewnianych konstrukcjach...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
W jednej z jaskiń w Laosie odnaleziony został ząb trzonowy, który prawdopodobnie należał do dziewczynki żyjącej być może nawet 164...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Starożytność | 2022-05-20
Syrakuzja. Titanic starożytności
Syrakuzja zbudowana przez Archimedesa w III wieku p.n.e. była prawdziwym cudem techniki. Co stało się z największym statkiem...
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-19
Procesy o czary w Polsce
„Procesy o czary to był istotny element codzienności Polaków” – mówi prof. Wijaczka. Właśnie ukazała się jego książka „Czarownicom...
awatar
Anna Baron-Jaworska
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-18
Kradzież scytyjskiego złota
Rosjanie ukradli przedmioty ze starożytnego scytyjskiego złota i inne artefakty, mające sporą wartość historyczną i kulturową,...
Procesy o czary w Polsce w XVII-XVIII wieku. Wyjątkowa pozycja na temat procesów czarownic w Polsce!
„Obłęd na krańcu świata. Wyprawa statku Belgica w mrok antarktycznej” nocy to w równej mierze marynistyczny thriller, jak i...
| 2022-05-18
Katharsis
Najlepsza książka mistrza powieści sensacyjnych z Wielką Historią w tle!
zgłoś błąd