Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech

2015-09-30
2015-09-30
Viktor Grotowicz
literatura niemiecka Viktor Grotowicz

Była warta przeczytania. Choć może nie tak odkrywcza bo mam już za sobą dziesiątki książek poświęconych tematyce II wojny światowej ale dająca wiele do myślenia. Przyznam że tematyka cierpienia trochę się we mnie emocjonalnie wyczerpała po serii książek o brutalności wojen dawnych i współczesnych, ale każda z nich przypomina o jednym – że to człowiek drugiemu gotuje ten los. Nie żadna tajemnicza, bezosobowa siła. Człowiek jest sprawcą dobra i zła.
Ta książka była ciekawa pod kątem tego jak akcja T4 była komunikowana społeczeństwu przez nazistów, jak mocno Hitler musiał się liczyć z własną opinią wewnętrzną i jak dostosowywał swoją ideologię do narodowej opinii publicznej.
Poza tym zgadzam się, że panował w niej chaos i szereg powtórzeń. Zdecydowanie można by było to samo zmieścić na 2/3 objętości.

Trudna do przeczytania. Liczne wstawki niemieckojęzyczne, powtórzenia treści i wniosków autora w kilku rozdziałach, wszechobecny chaos i sprzeczne informacje uprzykrzają czytanie. Na domiar złego na końcu Aly Gotz urządza połajankę wszystkich badaczy, którzy dokonali plagiatu i wykorzystywali bezprawnie jego opracowania w tejże tematyce.

Porażająca. Dająca mocno do myślenia. O tym się nie mówi. Temat tabu. I choć od zakończenia wojny wiele ujawniono, w wielu miejscach postawiono tablice i obeliski upamiętniające tę zbrodnię, nadal jest to temat wstydliwy. Holokaust czy mordowanie jeńców i cywili na masową skalę, choć straszny, od biedy można jakoś wpisać w chorą logikę wojny totalnej. Inne nacje określono jako wrogów a wroga należy zniszczyć. Ale w jaką logikę można wpisać masowe, systematyczne mordowanie własnych obywateli?
Autor przedstawia powstanie i rozwój programu „eutanazyjnego” w Niemczech, który miał poparcie najwyższych czynników państwowych. Cudzysłów użyty celowo. Bo program i skala działań przed drugą wojną światową oraz w jej trakcie przechodzi wszystko, co można sobie wyobrazić. Bo to nie były pojedyncze, skrajne przypadki aborcji czy zaprzestania uporczywej terapii lecz zaplanowany, masowy mord. Zaczyna się od przypadków pozornie skrajnych, dotyka ludzi silnie upośledzonych umysłowo, ale bardzo szybko przybiera na sile obejmując coraz większe rzesze ludzi, których życie jest bezwartościowe, jak roją sobie nazistowscy włodarze. A co gorsza, jak sobie roją… lekarze, pielęgniarki a nawet przeciętni cywile.
Książka miejscami sprawia wrażenie nieco chaotycznej, nie łatwo zrozumieć klucz, wg którego autor zestawił informacje. Niemniej jednak warto poznać. Trudno czytać na chłodno.

Chaotyczna, nieuporządkowana i zawierająca zbyt wiele niepotrzebnych informacji, vide sytuacja rodzinna autora. Mimo to dla osób zainteresowanych akcją T4 oraz reakcjami nań niemieckiego społeczeństwa jest to pozycja warta przeczytania, choć niekoniecznie już kupienia.

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobrze napisana książka, zawierająca nie tylko suche historyczne fakty, ale też historie ludzi którzy przeżyli i tych, którzy nie mieli szans. Autor przedstawia zapomniane przez ogół zbrodnie nazistowskie, popełniane na bezbronnych - na chorych psychicznie i niepełnosprawnych.
Najbardziej uderza to, że większość lekarzy biorących czynny udział w zabijaniu, nie poniosła kary, co więcej - dalej prowadzili badania, nauczali na uniwersytetach, otrzymywali tytuł doktorski za badania przeprowadzane na pacjentach wbrew ich woli.
Polecam wszystkim chcącym poszerzyć swoją wiedzę z zakresu IIgiej wojny światowej, daje do myślenia... ale pamiętajcie, że jest to książka typowo historyczna, czasami czyta się ciężko, a mnogość faktów przytłacza. Niemniej według mnie, zdecydowanie warto.

O Akcji T4 wiem tyle, co wyczytałam przy okazji podczas pisania rozmaitych prac na studia oraz wysłuchałam na wykładach. Jako osoba siedząca w tematyce Holokaustu od dawna i po uszy dopiero teraz miałam możliwość wgryzienia się w zagadnienie, o którym jeszcze do niedawna nie chciano mówić - o masowym zabijaniu osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo.
Początki Akcji T4, mającej na celu odciążenie społeczeństwa Rzeszy (no bo przecież opieka nad ludźmi chorymi to koszty, których można uniknąć, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na inny, "lepszy" cel) stanowiły preludium do zagłady niechcianych nacji - Żydów, Romów, Słowian. To właśnie na ludziach ciężko chorych lub niezdolnych do samodzielnej egzystencji wypróbowywano prototypy komór gazowych, które stosowano później w obozach zagłady.
"Obciążeni..." to kawał dobrej publikacji historycznej, pełnej szczegółów i rozmaitych źródeł, często zaskakujących. Brakowało mi perspektywy polskiej, opowieści o polskich ofiarach Akcji (a takie też były, vide: Marcin Szczygielski, "Sanato"), nie mogę jednak obwiniać za ten brak autora. Książka ta powstawała przez kilkadziesiąt lat, zawiera i tak rekordową liczbę źródeł, nazwisk zarówno ofiar, jak i tych, co uczestniczyli w zabijaniu.
Polecam.

Początki...

Każda "cywilizacja" upadnie - jeśli pozwala na zabijanie bezbronnych dzieci, niepełnosprawnych, chorych psychicznie i starszych osób (wszyscy będziemy starzy!)... Książka Götz’a pokazuje nam straszliwą “machinę” zagłady III Rzeszy. „AKCJA T4” to m.in.: czystość rasy, badania medyczne zabitych, chciwość i przerażający rachunek finansowy „eliminacji życia niewartego życia”. Zagłady dopuszczają się m.in. ludzie, w których dobre serce wszyscy wierzymy: LEKARZE. W tle, rodziny zamordowanych (wielokrotnie zgadzające się na eutanazję najbliższych) i odważni ludzie, przeciwstawiający się akcji, jak np. biskup von Galen. Uprzedzam, że jest to trudna lektura „ku przestrodze”…

Wstrząsająca, naukowa, interesująca. Dla mnie prawie 10/10 bo jednak mam wrażenie że za krótka i czasami zbyt chaotyczna.

Książka jest dość mocno nacechowana emocjonalnie, autor błędnie używa pojęcia ludobójstwa, a do tego pisze dość chaotycznie. Spodziewałam się czegoś więcej.

Ciekawostki historyczne