Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech

historia
Viktor Grotowicz
Historia [Czarne]
literatura niemiecka Viktor Grotowicz

Trudna do przeczytania. Liczne wstawki niemieckojęzyczne, powtórzenia treści i wniosków autora w kilku rozdziałach, wszechobecny chaos i sprzeczne informacje uprzykrzają czytanie. Na domiar złego na końcu Aly Gotz urządza połajankę wszystkich badaczy, którzy dokonali plagiatu i wykorzystywali bezprawnie jego opracowania w tejże tematyce.

Porażająca. Dająca mocno do myślenia. O tym się nie mówi. Temat tabu. I choć od zakończenia wojny wiele ujawniono, w wielu miejscach postawiono tablice i obeliski upamiętniające tę zbrodnię, nadal jest to temat wstydliwy. Holokaust czy mordowanie jeńców i cywili na masową skalę, choć straszny, od biedy można jakoś wpisać w chorą logikę wojny totalnej. Inne nacje określono...

Wstrząsająca, naukowa, interesująca. Dla mnie prawie 10/10 bo jednak mam wrażenie że za krótka i czasami zbyt chaotyczna.

Chaotyczna, nieuporządkowana i zawierająca zbyt wiele niepotrzebnych informacji, vide sytuacja rodzinna autora. Mimo to dla osób zainteresowanych akcją T4 oraz reakcjami nań niemieckiego społeczeństwa jest to pozycja warta przeczytania, choć niekoniecznie już kupienia.

1914

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobrze napisana książka, zawierająca nie tylko suche historyczne fakty, ale też historie ludzi którzy przeżyli i tych, którzy nie mieli szans. Autor przedstawia zapomniane przez ogół zbrodnie nazistowskie, popełniane na bezbronnych - na chorych psychicznie i niepełnosprawnych.
Najbardziej uderza to, że większość lekarzy biorących czynny udział w zabijaniu, nie...

2007

O Akcji T4 wiem tyle, co wyczytałam przy okazji podczas pisania rozmaitych prac na studia oraz wysłuchałam na wykładach. Jako osoba siedząca w tematyce Holokaustu od dawna i po uszy dopiero teraz miałam możliwość wgryzienia się w zagadnienie, o którym jeszcze do niedawna nie chciano mówić - o masowym zabijaniu osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo.
Początki...

2042

Każda "cywilizacja" upadnie - jeśli pozwala na zabijanie bezbronnych dzieci, niepełnosprawnych, chorych psychicznie i starszych osób (wszyscy będziemy starzy!)... Książka Götz’a pokazuje nam straszliwą “machinę” zagłady III Rzeszy. „AKCJA T4” to m.in.: czystość rasy, badania medyczne zabitych, chciwość i przerażający rachunek finansowy „eliminacji życia niewartego życia”....

Dyskusje

• Historia