Unser Kampf '68. Gniewne spojrzenie w przeszłość

Wydawnictwo: Fronda
Unser Kampf. 1968 – ein irritierter Blick zurück
historia
n0e

Generacja '33 wyniosła do władzy Hitlera. To była jej rewolucja, jej walka. Pokolenie '68 zwalczało państwo i kapitał pod hasłami komunistycznej rewolucji MaoTse-tunga. Czy to możliwe, by między tymi pozornie sprzecznymi ruchami występowały jakieś podobieństwa W swojej książce pod wymownym tytułem UNSER KAMPF na pytanie to szuka odpowiedzi Gótz Aly - historyk, były uczestnik rewolty...

W swojej książce pod wymownym tytułem UNSER KAMPF na pytanie to szuka odpowiedzi Gótz Aly - historyk, były uczestnik rewolty studenckiej roku 1968. Dokonane przezeń porównanie obu ideologii przynosi zaskakujący rezultat.

Opierając się na tekstach źródłowych, autor demaskuje ruch '68 jako specyficznie niemiecką, opóźnioną formę XX-wiecznego totalitaryzmu. Dochodzi do wniosku, że zrewoltowani młodzi ludzie generacji '68 byli żałosną kopią swoich rodziców z pokolenia '33.

UNSER KAMPF '68 to niezwykle ważna książka, stająca - w imię prawdy - w opozycji do sentymentalnej literatury wspomnieniowej weteranów roku 1968.

źródło opisu: http://www.poczytaj.pl/170914

źródło okładki: http://www.poczytaj.pl/170914

Kamil | 2015-04-08

Po wydanych kilka lat temu wspomnieniach Bettiny Rohl, pisanych z perspektywy dziecka twórców rewolucji 68 roku, Fronda przygotowała kolejną książkę dotykającą drażliwej tematyki buntu końca lat 60-tych. Aly Gotz, uczestnik najważniejszych wydarzeń tamtych lat porównuje komunistyczną rewoltę młodzieżową z buntem nazistowskim lat 30-stych. I co najważniejsze, zestawienie to nie ma na celu pokazanie różnic i wybielenie lat 60-tych, ale zwrócenie uwagi na podobieństwa i totalitarny charakter obu zrywów młodości przeciwko tradycji. Sądząc po reakcjach jego byłych kolegów rewolucjonistów, Gotz trafił w sedno.

RybazCK | 2014-01-17
Na półkach: Przeczytane, Historia, Posiadam