Obciążeni. Eutanazja w nazistowskich Niemczech

Wydawnictwo: Czarne
Die Belasteten. "Euthanasie" 1939 - 1945. Eine Gesellschaftsgeschichte
historia
Ag2S

Zaczęło się przy Tiergartenstrasse 4 w Berlinie, skąd kierowano zbrodnią, nazwaną później od tego adresu akcją T4. Od stycznia 1940 roku do sierpnia 1941 zamordowano ponad siedemdziesiąt tysięcy osób upośledzonych psychicznie. Łatwość, z jaką zrealizowano to przedsięwzięcie, zaskoczyła nawet organizatorów akcji. W latach 1939–1945 zabito w sumie około dwustu tysięcy Niemców. Sprawcy tych...

W latach 1939–1945 zabito w sumie około dwustu tysięcy Niemców. Sprawcy tych morderstw nazywali je „eutanazją”. Ofiary ginęły w komorach gazowych, były rozstrzeliwane, głodzone lub trute. Zabójcami byli naukowcy, lekarze, pielęgniarze, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, policja, pracownicy instytucji ochrony zdrowia i pracy. Działali wpół jawnie, ale w centrum społeczeństwa. Ofiary były bezbronne.

Wielu Niemców popierało zabijanie „darmozjadów”. Tylko nieliczni je potępiali, inni w najlepszym wypadku milczeli. Dopiero dzisiaj, po prawie siedemdziesięciu latach, z zapomnienia wyłaniają się ci, którzy musieli umrzeć, ponieważ ktoś określił ich życie jako „bezwartościowe”.

Powstanie tej książki poprzedziły wieloletnie badania zapoczątkowane w 1981 roku. Niektóre źródła autor odkrywał lub opracowywał jako pierwszy. O swojej pracy w tamtym okresie mówi, że wymagała „dużego samozaparcia i zdolności detektywistycznych”. Okoliczności, w jakich książka powstawała, trudności z dotarciem do źródeł i przeszkody, także ze strony niemieckiego środowiska historyków i politologów, również zasługują na uwagę czytelnika.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

żabot | 2019-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2019

Porażająca. Dająca mocno do myślenia. O tym się nie mówi. Temat tabu. I choć od zakończenia wojny wiele ujawniono, w wielu miejscach postawiono tablice i obeliski upamiętniające tę zbrodnię, nadal jest to temat wstydliwy. Holokaust czy mordowanie jeńców i cywili na masową skalę, choć straszny, od biedy można jakoś wpisać w chorą logikę wojny totalnej. Inne nacje określono jako wrogów a wroga należy zniszczyć. Ale w jaką logikę można wpisać masowe, systematyczne mordowanie własnych obywateli?
Autor przedstawia powstanie i rozwój programu „eutanazyjnego” w Niemczech, który miał poparcie najwyższych czynników państwowych. Cudzysłów użyty celowo. Bo program i skala działań przed drugą wojną światową oraz w jej trakcie przechodzi wszystko, co można sobie wyobrazić. Bo to nie były pojedyncze, skrajne przypadki aborcji czy zaprzestania uporczywej terapii lecz zaplanowany, masowy mord. Zaczyna się od przypadków pozornie skrajnych, dotyka ludzi silnie upośledzonych umysłowo, ale bardzo...

Hubert | 2016-12-19

Wstrząsająca, naukowa, interesująca. Dla mnie prawie 10/10 bo jednak mam wrażenie że za krótka i czasami zbyt chaotyczna.

marcjn | 2016-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2016

Chaotyczna, nieuporządkowana i zawierająca zbyt wiele niepotrzebnych informacji, vide sytuacja rodzinna autora. Mimo to dla osób zainteresowanych akcją T4 oraz reakcjami nań niemieckiego społeczeństwa jest to pozycja warta przeczytania, choć niekoniecznie już kupienia.

joan_stark | 2016-11-23
Przeczytana: 21 listopada 2016

Bardzo dobrze napisana książka, zawierająca nie tylko suche historyczne fakty, ale też historie ludzi którzy przeżyli i tych, którzy nie mieli szans. Autor przedstawia zapomniane przez ogół zbrodnie nazistowskie, popełniane na bezbronnych - na chorych psychicznie i niepełnosprawnych.
Najbardziej uderza to, że większość lekarzy biorących czynny udział w zabijaniu, nie poniosła kary, co więcej - dalej prowadzili badania, nauczali na uniwersytetach, otrzymywali tytuł doktorski za badania przeprowadzane na pacjentach wbrew ich woli.
Polecam wszystkim chcącym poszerzyć swoją wiedzę z zakresu IIgiej wojny światowej, daje do myślenia... ale pamiętajcie, że jest to książka typowo historyczna, czasami czyta się ciężko, a mnogość faktów przytłacza. Niemniej według mnie, zdecydowanie warto.

Niedźwiedzica | 2016-08-27

O Akcji T4 wiem tyle, co wyczytałam przy okazji podczas pisania rozmaitych prac na studia oraz wysłuchałam na wykładach. Jako osoba siedząca w tematyce Holokaustu od dawna i po uszy dopiero teraz miałam możliwość wgryzienia się w zagadnienie, o którym jeszcze do niedawna nie chciano mówić - o masowym zabijaniu osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo.
Początki Akcji T4, mającej na celu odciążenie społeczeństwa Rzeszy (no bo przecież opieka nad ludźmi chorymi to koszty, których można uniknąć, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na inny, "lepszy" cel) stanowiły preludium do zagłady niechcianych nacji - Żydów, Romów, Słowian. To właśnie na ludziach ciężko chorych lub niezdolnych do samodzielnej egzystencji wypróbowywano prototypy komór gazowych, które stosowano później w obozach zagłady.
"Obciążeni..." to kawał dobrej publikacji historycznej, pełnej szczegółów i rozmaitych źródeł, często zaskakujących. Brakowało mi perspektywy polskiej, opowieści o polskich...

Pawel Kurach | 2015-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 16 października 2015

Każda "cywilizacja" upadnie - jeśli pozwala na zabijanie bezbronnych dzieci, niepełnosprawnych, chorych psychicznie i starszych osób (wszyscy będziemy starzy!)... Książka Götz’a pokazuje nam straszliwą “machinę” zagłady III Rzeszy. „AKCJA T4” to m.in.: czystość rasy, badania medyczne zabitych, chciwość i przerażający rachunek finansowy „eliminacji życia niewartego życia”. Zagłady dopuszczają się m.in. ludzie, w których dobre serce wszyscy wierzymy: LEKARZE. W tle, rodziny zamordowanych (wielokrotnie zgadzające się na eutanazję najbliższych) i odważni ludzie, przeciwstawiający się akcji, jak np. biskup von Galen. Uprzedzam, że jest to trudna lektura „ku przestrodze”…