Państwo Hitlera

Seria: Złota Seria [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Hitlers Volksstaat
historia

„Państwo Hitlera” Gotza Aly to nowatorskie, sensacyjne spojrzenie na narodowy socjalizm Hitlera. Książka wywołała wielką dyskusje w Niemczech. Autor krok po kroku pokazuje jak to się stało, że nawet pod koniec wojny stopa życiowa Niemców nie spadła, a rodzinom niemieckim żyło się lepiej niż przed wojną, nie uwzględniając oczywiście tego, co niszczyła wojna. I to jest klucz do zrozumienia dlaczego Niemcy przez cała wojnę popierali Hitlera. Jest to także zupełnie inne spojrzenie na Holocaust, którego przyczyna, wg autora, tkwi w przesłankach ekonomicznych, a nie, jak dotychczas wielu sądziło, ideologicznych. Autor krok po kroku analizuje każdy okupowany kraj w Europie i konsekwentnie udowadnia swoją tezę.

źródło opisu: FINNA, 2015

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Covalus | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

Książka opowiada o ekonomicznym aspekcie funkcjonowania III Rzeszy. Dość dokładnie obnaża szereg mitów dotyczących rzekomego cudu gospodarczego w tym kraju. Autor udowadnia, że w 1938 roku "Państwo Adolfa Hitlera" było bankrutem.
Żeby nie "kreatywna" księgowość i środki zrabowane narodom podbitym nie utrzymałoby się tak długo na powierzchni.
Książki nie czyta się łatwo. Autor dość często sygnalizuje jakieś fakt, aby dogłębnie opisać go w następnym rozdziale. Zdarzają się powtórzenia.
Pisarz wszystkie formacje wojskowe wrzuca do worka z napisem "Wehrmacht". Zupełnie pominięta jest rola SS w zbrodniach i rabunku.
Nie byłem w stanie skonsumować tej lektury "na raz" i musiałem sobie robić przerwy.
Nie jest to książka dla początkujących i raczej nie na jeden wieczór. Mimo tych wad warto się z nią zaznajomić, aby poznać mechanizmy, które napędzały wojenną machinę Hitlera. Mechanizmy okupione krwią wielu tysięcy pomordowanych.

Marcin | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, historia

Nie jest to książka budząca zachwyt od pierwszych stron. Jej lektura jest trudna i wymagająca. Autor postawił przed sobą zadanie zgłębienia ekonomicznych aspektów historii III Rzeszy. W trakcie lektury dojrzewa jednak przesłanie moralne, które można podsumować bardzo krótko: na ile Niemcy przegrały (albo też "na ile Niemcy przegrali") II wojnę światową, na ile zaś wojna i odniesione w jej czasie korzyści stały się podglebiem sukcesów gospodarczych RFN w latach 50. i później. Temat to zdawałoby się przestarzały i mocno skażony przez komunistyczną propagandę, ostrzegającą przed reakcyjną aktywnością wszelkiego rodzaju ziomkostw. Tak czy inaczej, rachunek zysków i strat strony przegranej (w sensie politycznym i militarnym) nie okazał się dla niej aż tak niekorzystny. Pomimo hitlerowskiego planu Nerona (skądinąd sabotowanego) niemiecka gospodarka obroniła swój potencjał eliminując konkurencję (np. polską). Niemieccy intelektualiści (szczególnie dotyczy to tzw. inteligencji technicznej)...

Ewa Kaczmarczyk | 2010-05-18
Przeczytana: 13 października 2009

To książka napisana przez Jerzego Holzera, Niemca. Zastanawia się on nad tym jak mogło dojść w XX wieku, w Europie chlubiącej się swymi cywilizowanymi tradycjami, do wybuchu wojny. Mnie też do dziś dnia to zastanawia, dlatego staram się dogłębnie zbadać ten temat. Pomocne są w tym książki, w tym również ta. Wewnątrz książki są obrazki. Możemy na nich ujrzeć w całej okazałości Hitlera, czy członków berlińskiej SA. Warto poznać treść tej książki, polecam każdemu kto interesuje się tym tematem.

MR83 | 2016-12-01
SamNieWieszKto | 2016-11-17