Unser Kampf '68. Gniewne spojrzenie w przeszłość

2010-01-01
2010-01-01
Ewa Stefańska
Ruchy studenckie i społeczne Republika Federalna Niemiec

Po wydanych kilka lat temu wspomnieniach Bettiny Rohl, pisanych z perspektywy dziecka twórców rewolucji 68 roku, Fronda przygotowała kolejną książkę dotykającą drażliwej tematyki buntu końca lat 60-tych. Aly Gotz, uczestnik najważniejszych wydarzeń tamtych lat porównuje komunistyczną rewoltę młodzieżową z buntem nazistowskim lat 30-stych. I co najważniejsze, zestawienie to nie ma na celu pokazanie różnic i wybielenie lat 60-tych, ale zwrócenie uwagi na podobieństwa i totalitarny charakter obu zrywów młodości przeciwko tradycji. Sądząc po reakcjach jego byłych kolegów rewolucjonistów, Gotz trafił w sedno.

Dobre opracowanie dotyczące roku 68 w Niemczech, jednak nie jestem do końca przekonany, że bunt pokolenia 68 jest podobny do tego z 33 roku. Widać pewne cechy wspólne, ale to chyba za dużo, żeby stawiać znak równości.

Aly Götz Unser Kampf '68. Gniewne spojrzenie w przeszłość Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne