Wojny biznesowe

2021-10-13
2021-10-13
biznes finanse historie

Okładka książki Nadchodzi III wojna światowa Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz
Nadchodzi III ... Jacek Bartosiak, Pi...
Okładka książki Will Mark Manson, Will Smith
Will Mark Manson, Will S...
Okładka książki Nie widzę przeszkód Jakub Białek, Marcin Ryszka
Nie widzę prze... Jakub Białek, Marci...

Miejscami mało ciekawa - zwłaszcza w tych fragmentach gdzie znałem historię danej marki. Generalnie czuć jakby czytało się stronę na Wikipedii, ale napisane w dość przystępny sposób.

Książka przedstawia bardzo dużo faktów oraz ciekawostek o przedsiębiorstwach z bardzo różnych branż. Osobiście dowiedziałam się wiele interesujących aspektów o historii czy pochodzeniu znanych marek. Jednak nie jest to pozycja która zainspiruje czytelnika czy zmotywuje do działania.

Całkiem ciekawe i nieznane historie firm, które wszyscy znają.

Całkiem ciekawe i nieznane historie firm, które wszyscy znają.

Lekka lektura, w której autor zapoznaje nas z historią kilkunastu wiodących w swoich branżach firm i wskazuje kluczowe dla ich dominacji momenty. Polecam ze względu na szerokie spektrum przypadków (mamy tu min. Apple vs. BlackBerry, Adidas vs. Puma, Zara vs. H&M, Netflix, Amazon, Mattel),można potraktować jako inspirację do dalszego, subiektywnego zagłębienia się w co ciekawsze przypadki.

Poprawnie napisana książka. Jest kilka ciekawych historii ale nie powala i jakoś specjalnie nie motywuje. Dobra pozycja :)

Całkiem interesujący zbiór historii i anegdot, choć niezbyt szczególnie pogłębionych – każdy rozdział trochę stron sobie liczy, tym bardziej rozczarowuje więc fakt, że autor przedstawia je tak pobieżnie (trochę jak kalkę z Wiki).

Można przeczytać, ale ostatecznie pozostawia w lekkim niedosycie.

Można przeczytać, ale ostatecznie pozostawia w lekkim niedosycie.

Osobiście liczyłem na coś lepszego, bardziej dogłębnego.
Dostajemy zwyczajne kopiuj/wklej historii najsłynniejszych firm o których zapewne już widzieliśmy jakiś film/serial/dokument czy zdarzyło nam się czytać.
Brakuje jakiś głębszych smaczków odnośnie wymienionych firm w książce.

Osobiście liczyłem na coś lepszego, bardziej dogłębnego.
Brakuje jakiś głębszych smaczków odnośnie wymienionych firm w książce.

Książka Davida Browna, który prowadzi popularny podcast o rywalizacji najsłynniejszych marek na świecie. W swojej książce autor opowiada o sukcesach i porażkach wielkich firm. Konstrukcja książki opiera się na radach Sun Zi Przedstawia, jak strategiczne zagrywki i cechy charakteru wpływają na wynik walki o rynek. Książka zawiera wiele ciekawych anegdot, analiz i lekcji, które mogą być przydatne dla każdego, kto chce założyć własną firmę lub zrozumieć mechanizmy biznesu.

Dobra książka na temat rywalizacji biznesowych. Autor zabiera nas w świat zarówno wielkich korporacji jak i dopiero co raczkujących przedsiębiorstw, i pokazuje nam na wielu przykładach czym jest osobowość rywalizacyjna. Książka była dla mnie zarówno opowieścią o biznesie jak i antropologiczną opowieścią o naturze samego człowieka, z jego pasją do zwyciężania i nieodłącznej mu rywalizacji. Wiele z tych przykładów znałem wcześniej, o niektórych słyszałem po raz pierwszy, ale wszystkie łączył jeden wspólny mianownik - dążenie człowieka do bycia pierwszym, nieustanny ruch i pogoń za zyskiem, a później za jeszcze większym zyskiem. Książka okraszona była myślami i cytatami z SunTzu - bardzo celnie, gdyż opisane przypadki miała wymiar wojenny, tylko prowadzonymi środkami innymi niż militarne.

Książka ciekawa ale nie powalająca. Z innej perspektywy patrzy na szereg biznesowych rywalizacji - choć czasem antagonistą jest sam rynek a nie konkretna firma. Przeczytać warto ale te historie, które miałem okazje poznać w rozszerzonej wersji w innych źródłach, tam były ciekawsze. Stąd ocena, bo trochę wymęczyłem.

• Audiobooki
  • Biznes