Trendy marca 2022 lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.04.2022

Strony których książek użytkowniczki i użytkownicy lubimyczytać.pl odwiedzali w marcu najchętniej? W zestawieniu TOP 10 znalazły się aż trzy nowości (w tym jedna na pierwszym miejscu), cztery tytuły zajęły wyższą pozycję niż w lutym, a trzy uplasowały się niżej niż w zeszłym miesiącu. Sprawdźcie szczegóły!

Trendy marca 2022 lubimyczytać.pl

Czy pierwsze miejsce zestawienia trendów marca jest zaskoczeniem? Biorąc pod uwagę fakt, jak często książki tego autora pojawiają się w TOP 10 – zapewne nie. Trudno się więc dziwić, że najnowsza powieść Remigiusza Mroza, „Skazanie”, od razu jako nowość zajęła najwyższe miejsce na podium. Powieść stanowi 15. już odsłonę cyklu z Joanną Chyłką. Jak napisał w artykule poświęconym tej książce Marcin Waincetel:

Swoją najnowszą powieścią Remigiusz Mróz udowadnia – raz po raz – że z wyczuciem, w bardzo pomysłowy sposób potrafi zaakcentować bardzo zróżnicowane obszary codziennego życia. Rzeczywistość zabarwiona zbrodnią, grą z niesprawiedliwością, w której nie brakuje tajemnic i sekretów z przeszłości – to tylko punkt wyjścia do fabuły „Skazania”.

Biorąc pod uwagę to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, nie zaskakuje fakt, że czytelnicy poszukują informacji związanych z atakiem Rosji na Ukrainę i jego możliwymi przyczynami. Na drugim miejscu zestawienia znalazła się bowiem książka „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, której autorką jest Krystyna Kurczab-Redlich, polska dziennikarka i reportażystka, wieloletnia korespondentka w Rosji (1990–2004). W swojej książce przedstawia ona historię życia prezydenta Rosji, podając nieznane powszechnie fakty z jego biografii: jak trafił do KGB, jak naprawdę rozpoczął wojny w Czeczenii i Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i Państwem Islamskim? To tylko część pytań, na które można poznać odpowiedź podczas lektury tej książki.

Ostatnie miejsce na podium należy do utworu, który w zestawieniu trendów znajduje się już od wielu miesięcy – mowa o powieści Delii Owens „Gdzie śpiewają raki”. Jak pisaliśmy niedawno, w lipcu tego roku do kin trafi film na podstawie tej książki, a jego pierwszy zwiastun niedawno opublikowano. Owens w „Gdzie śpiewają raki” opisuje historię Dziewczyny z Bagien. Kya Clark nie jest taka, jak o niej szepczą – niewychowana i żyjąca poza prawem. To wrażliwa i inteligentna kobieta, zdołała samotnie przeżyć wiele lat wśród dzikiej przyrody. Społeczność niewielkiej miejscowości nie lubi jednak tych, którzy żyją w inny sposób niż większość ludzi. Gdy więc ginie jeden z lokalnych ulubieńców, oskarżenie o jego zabójstwo pada właśnie na Kyę…

Na czwartej pozycji znalazła się powieść „Krew i popiół” Jennifer L. Armentrout, otwierająca cykl o tym samym tytule. Główną bohaterką książki jest Poppy – dziewczyna, której nikt nie może dotknąć, a tylko garstka osób może z nią porozmawiać i zobaczyć jej twarz. Wszystko dlatego, że postać ta została poświęcona bogom, a jej jedynym zadaniem jest przygotowanie do Ascendencji, czyli rytuału, który ma zapoczątkować nową erę. W pewnym momencie swojego życia Poppy buntuje się jednak przeciwko swojemu przeznaczeniu i, choć nie ma żadnego wpływu na swoją rolę w zbliżającym się obrządku, postanawia podjąć pewne ryzyko.

Miejsce piąte w zestawieniu trendów marca zajmuje powieść, która zrobiła na Wattpadzie karierę tak wielką, że później ukazała się również w postaci książki drukowanej – mowa o „Start a Fire. Rundzie pierwszej”, której autorką jest P.S. Herytiera (znana również jako Pizgacz), czyli Katarzyna Barlińska. Pisarka zaznacza jednak, że przed opublikowaniem powieści dużo czasu spędziła nad tym, by jeszcze bardziej ją ulepszyć. Jak mówiła w wywiadzie dla lubimyczytać.pl:

Cały rok pracowaliśmy na to, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Przez to, że napisałam tę książkę w wieku piętnastu lat, była niedopracowana. Znam siebie i swój upór. Lubię, by to, co robię, było perfekcyjne, i mimo że wiele razy mnie to zgubiło, wiedziałam, że także „Start a Fire” musi taka być, dlatego napisałam tę książkę od nowa.

Szósta pozycja na liście trendów zeszłego miesiąca należy do „Oświadczyn” Julii Quinn, czyli piątego już tomu z serii „Bridgertonowie”. Główną bohaterką powieści jest Eloise, siostra czterech braci, która – nauczona doświadczeniem – pewnego dnia stwierdza, że mężczyźni to dziwacy. Dziewczynie oświadcza się sir Phillip Crane, przekonany, że skoro jest – w jego przekonaniu – starą panną, to zapewne od razu zgodzi się na jego propozycję, w końcu to zapewne kobieta cicha, niepewna siebie i brzydka. Kiedy jednak Eloise stanęła u jego progu, okazało się, że przypuszczenia Phillipa były ze wszech miar mylne. Tak samo jak jego przekonanie, że dziewczyna bez wahania zgodzi się wyjść za niego za mąż.

Siódme miejsce w marcowym zestawieniu zajęła książka „Nadchodzi III wojna światowa” Jacka Bartosiaka i Piotra Zychowicza. Autorzy publikacji starają się w niej odpowiedzieć na pytania: czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja? Czy Polska zostanie wciągnięta w ten konflikt? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady? Jak napisał o książce użytkownik o nicku kurzy:

Wnikliwa, porażająco rzetelna analiza sytuacji przed atakiem Rosji na Ukrainę. Prorocza i jakże teraz realna wizja starcia Chin, USA i Rosji. Brawo panowie.

Miejsce ósme należy do autorki, która już się w zestawieniu pojawiła – do Julii Quinn, tym razem z trzecim tomem „Bridgertonów”, czyli „Propozycją dżentelmena”. W tej części czytelnicy i czytelniczki poznają Sophie Beckett, która nigdy nawet nie marzyła, że weźmie udział w balu maskowym lady Bridgerton, a nawet – że pozna na nim prawdziwego księcia z bajki. Niestety, choć Sophie jest córką hrabiego, została zdegradowana przez macochę do roli służącej. W ramionach Benedicta Bridgertona czuje się jednak jak księżniczka. Do czasu, gdy wybije północ, a czar pryśnie…

Dziewiąte miejsce w zestawieniu TOP 10 marca należy do powieści, która uzyskała tytuł Książki Roku 2021 w plebiscycie lubimyczytać.pl i Allegro w kategorii Literatura piękna – mowa o „Święcie ognia” Jakuba Małeckiego. Bohaterami utworu są: Nastka, Łucja i ich tata. Nastka choruje na porażenie mózgowe, ale obserwuje świat z ogromną ciekawością, Łucja marzy o karierze baletnicy i robi wszystko, by spełnić swoje marzenie, ich ojciec coraz częściej ucieka natomiast do jedynego miejsca, w którym czuje się pewnie. Jak napisała użytkowniczka MoniCa:

Jakub Małecki zdecydowanie nie jest pisarzem pospolitym. I ja tą inność kupuje. Odnajduję się w niej. Ona mnie w pewien sposób uspokaja. „Święto ognia” jest opowieścią o tym, że każdy ma swoje marzenia i pogląd na świat. I za wszelką cenę chce, aby w tym świecie wszystko układało się po jego myśli. Ale niestety, to tak nie działa.

Pierwszą dziesiątkę zamyka z kolei laureatka Plebiscytu Książka Roku 2021 w kategorii Kryminał, sensacja/thriller, czyli „Zaraza” Przemysława Piotrowskiego. Czwarta część cyklu o Igorze Brudnym znalazła się w zestawieniu TOP 10 już po raz kolejny. I choć w tej powieści komisarz powoli dochodzi do siebie po tym, jak ledwo uszedł z życiem po spotkaniu z psychopatycznym mordercą, to na szczęście wciąż przy jego boku trwa Julia Zawadzka. Ta natomiast sama mierzy się z niejednym wyzwaniem w pracy, wkrótce też partner kobiety przyjdzie jej z pomocą.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0.

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.


komentarze [8]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ruda  - awatar
Ruda 06.04.2022 14:51
Czytelniczka

"Krew i popiół" to dla mnie zdecydowanie zagadka roku - przygłupia bohaterka, opowieść jak z taniego romansu a przede wszystkich promowanie toksycznych zachowań (podobnie jak we wszystkich "gangsterskich" erotykach o niegrzecznych chłopcach) - a co najlepsze proponowanie tego, jako fantasy i to dla młodzieży (!). 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jeremy_LK Lk - awatar
Jeremy_LK Lk 05.04.2022 15:34
Czytelnik

Zawsze zastanawia mnie czy lepiej żeby ludzie nie czytali czy czytali  Mroza czy Blanke Lipińską :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Menia71  - awatar
Menia71 04.04.2022 13:28
Czytelniczka

z tego zestawienia przeczytałam "Zarazę" , ale znacznie wcześniej... 😀

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnesto  - awatar
Agnesto 02.04.2022 09:26
Czytelniczka

jestem zawsze sceptyczna co do takich zestawień i rankingów. 
Mroza - nie lubię
Czytadeł o niczym unikam - jak i literatury (mdłej) romantycznej czy erotycznej.
Serie kryminalne też zmuszają do cofnięcia do 1 części, czy poznać całość

nie ma to, jak dobra powieść w jednym tomie, klasyka na przykład, czy powieść autora, którego się ceni. Według mnie polskie poletko ludzi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 02.04.2022 16:13
Czytelniczka

Zgadzam się z tym, że sporo książek jakie ukazują się na rynku wydawniczym to badziew, ale ja mam kilka ulubionych autorek i autorów i ich książki nigdy mnie nie zawodzą, aczkolwiek nawet ulubionym autorom zdarzają się słabsze pozycje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mac  - awatar
Mac 03.04.2022 16:23
Czytelnik

Dlatego trzeba być świadomym konsumentem, a nie łykać wyłącznie to, co jest na topie. Tutaj rządzi marketing. I o ile na tej liście znajdą się pozycje wartościowe (m. in. "Święto ognia", "Nadchodzi III wojna światowa"), to człowiek sugerujący się tylko takimi listami zamyka się w pewnych ramach, często dość miałkich (Mróz, tanie romansidła, płytkie thrillery/kryminały)....

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agnieszka Żelazna - awatar
Agnieszka Żelazna 01.04.2022 18:28
Czytelniczka

Ja właśnie czytam "Skazanie", a ksiażkę o Putnie też mam w planach, ale raczej tych odległych. Wolę na tę chwilę sięgać po lżejsze pozycje, tym bardziej, że to, co się teraz dzieje na świecie jest tak dołujące, że chociaż w litaraturze warto znaleźć jakieś wytchnienie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 01.04.2022 16:31
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post