Hedvigis. Dziedziczka królestwa

Dałem 6 na zachętę ,dla tych ,którzy się zastanawiają czy książkę przeczytać. Historyjka taka sobie ,ale kolejne tomy kupię,bo lubię Królowa Jadwigę 🙃

Po śmierci Ludwika króla Węgier i Polski, władze mają objąć dwie siostry, starsza Maria i młodsza Jadwiga. Wbrew woli zmarłego króla, jego żona królowa Elżbieta decyduje iż Maria zostanie królem Węgier, natomiast Jadwiga królem Polski. Młodsza z sióstr jako dziesięciolatka obejmuje tron na Wawelu, a obietnice możnych o powrocie do matki okazują się bez pokrycia. Jadwiga musi podołać nowemu wyzwaniu,a nie jest to łatwe gdyż nie wszyscy ciepło przyjmują rządy "dziecka".

Wyobraźcie sobie dzieci,które są "skazane" na koronę, do tego płci żeńskiej. Dziewczynkom nie było łatwo, ba, nawet nie miały prawa głosu, a tu nagle okazuje się że takowe będą rządzić. Będą kierować swoim ludem, a starsi możni muszą ich słuchać....nie do pomyślenia. Niejako rozumiem rozpacz, przerażenie i te ciągłe płacze, których w książce znajdziecie wiele.
Jednak muszę przyznać,że Maria i Elżbieta przechodziły już same siebie w tych użalaniach się nad własnym losem. Do tego ciągłe wojny domowe, Polski naród potrafi nie zgadzać się we wszystkim i to od zarania wieków.
Książka jest pod względem historycznym napisana, wydaje się mi bardzo dobrze. Ja osobiście wiele się z niej dowiedziałam.
Czytając, mimo iż wiedziałam,że to było, że nie da się niczego zmienić w przeszłości chciałam aby skończyło się to inaczej. Brakowało mi nieco rozbudowania postaci i ich historii, takiej obyczajowości. I właśnie tego osoby lubiące rozwinięte wątki miłości,romansów, zawiłych intryg tu nie dostana.
Aczkolwiek ja z przyjemnością przeszłam do drugiego tomu.

Dziś zapraszam Was prosto do roku 1382, kiedy to zaczęły się rozstrzygać losy dwóch sióstr.
Te dwie małe dziewczynki zostają królami, to nie słownik a ja. Ich matka zadbała o to by jedna została królem Polski a druga królem Węgier.

Ta podróż przez te poplątane, nie raz tragiczne, a zawsze bezwzględne rejony była satysfakcjonującą wycieczką. Przyjemnie wiedzieć więcej, zwłaszcza gdy jest to podane w tak przystępnej formie. Myślałam o tych dziewczynach w przerażeniem w sercu. Przecież to czas na zabawę, a nie rządzenie państwem, bycie narażoną na spiski i intrygi, zawieranie małżeństw bo 12 lat to wystarczający wiek.

Krzysztof Konopka to co trudne i wręcz bulwersujące przedstawił w sposób tak prosty, naturalny, zdarł współczesne normy i postawił czytelnika przed faktem, że tak było. Czy się nam podoba czy nie historii nie zmienimy.

Podobał mi się język, trzymanie się formy, brak jakichkolwiek wtrętów współczesnych, które w niektórych książkach się zdarzają, ale jak widać nie u tego Autora.

Najdziwniejsze jest to, że wszystko co opisane miało już miejsce, a ja czytając kibicowałam Jadwidze jakby moje kibicowanie mogło zmienić historię.
Patrząc na jej działania to jedna z ciekawszych postaci historycznych, niezwykle silna i zdecydowana kobieta.

Polecam nie tylko amatorom tego okresu w literaturze, ponieważ sposób pisania ma dużo elementów książki obyczajowej. Tym samym powieść czyta się lekko, a Autorowi udaje się utrzymać zainteresowanie czytelnika.

Historia miała duży potencjał, niestety całkowicie zmarnowany. Bezkrólewie i wewnętrzne konflikty w Polsce, młoda Jadwiga, która szykuje się do objęcia tronu. Mogło to być podstawą naprawdę wciągającej i pełnej intryg, zwrotów akcji historii. Niestety postacie są płaskie. Kobiety drżą i płaczą, a mężczyźni są chciwi i dumni bądź bajkowo szarmanccy. Mimo zawirowań historycznych wieje nudą. Fani literatury historycznej spod pióra Cherezińskiej będą głęboko rozczarowani.

Po prostu gniot. Żeby pisać powieści historyczne, trzeba umieć pisać, budować akcję, czy postaci. Bohaterka to przecież postać wybitna, ale w powieści tego nie widać. Autor nie zbudował postaci. Niesamowite jest to, że ktoś to wydał.

Bardzo słabe

Bardzo słabe

„Hedvigis” Krzysztof Konopka
Moim zdaniem jest to taki historyczny dramat aka wyciskacz łez. Cała akcja dzieje się w XIV wieku. Po tym, gdy umiera król Ludwik, tron zajmuje jego żona, Elżbieta z Bośni. Chce, by jej córki, Jadwiga i Maria, zostały w przyszłości władcami Polski i Węgier. Pojawia się problem, gdyż miały ode poślubić władców innych państw. Cała historia opiera się na traumach głównych bohaterek, fikcjach oraz prawdzie. Autor idealnie odnajduje się w tamtejszym świecie, tworząc niesamowitą historię, pełną zwrotów akcji. Niekiedy panuje chaos oraz można pogubić się w wielu rzeczach. Jeśli ktoś jest fanem historii, bardzo polecam. Występuje też motyw walki o władzę, zdrady oraz spisków. Rodzina królewska automatycznie kojarzy nam się z intrygami i bogactwem. Nie zabraknie również wątku tajemnicy.
W drugiej części Jadwiga zasiada na tronie, jednak władzy pozbywa się Maria! Druga z sióstr boi się o życie swoje. Jak i ich matki. Jednak Maria pozostaje nieugięta, co skutkuje odzyskaniem przez nią korony. Nie będę wam zdradzać więcej szczegółów, ale mogę powiedzieć, że druga część udała się autorowi bardziej niż pierwsza.
Ig: good.book.life
#współpraca #współpracareklamowa

„Hedvigis” Krzysztof Konopka

Historyczny wyciskacz łez i to nawet dosłownie bo główne bohaterki wciąż płaczą, łkają, rozpaczają. Wiadomo, że dla 10-cio letnich dziewczynek Wielka Historia w której uczestniczą stanowi spore przeżycie i traumę ale litości... Przecież ponoć od bardzo wczesnego dzieciństwa były na to przygotowywane. Ale już od ich matki, królowej Elżbiety wymaga się trochę większego opanowania.
Ciekawa w sumie opowieść jak to Jadwiga Andegaweńska została Królową=Królem Polski. Suplement do cyklu p. Cherezińskiej choć jakościowe dużo słabsze.

#reklama
#współpracareklamowa
#aryiaczyta
#aryiarecenzuje

Książkę można przeczytać w formie eBooka w aplikacji @empikgo

@wydawnictwo_novaeres
@krzysztofkonopka_autor dziękuję za egzemplarz do recenzji 🥰

Historia Polski zawsze mnie ciekawiła.
Jak dobrze wiecie przede wszystkim II wojna światowa ewentualnie okres międzywojenny. Jednakże zainteresował mnie ten czas, XIV wiek.

Gdy umiera król Polski i Węgier, tron obejmuje jego piękna żona Elżbieta z Bośni. Pragnie ona jednego- dobrą pozycję dla swoich córek Jadwigi i Marii.
Jedna z córek miała zostać królową Polski, druga Węgier. Jednak były przyrzeczone władcom innych państw.

Autor dobrze rozwinął akcje i snuł historię matki i córek. Były otoczone wieloma wrogami jednak dały sobie radę. Bardzo podoba mi się jak pisarz świetnie lawiruje między fikcją, a prawdą.

Główną bohaterką jest Jadwiga, ujrzymy tutaj jak ciężkie i problematyczne bylo jej życie w tak młodym wieku i ile ją kosztowało by zasiąść na tronie.

Fabuła toczy się szybko. Dzieje się sporo. Jest pełno intryg, tajemnic, spisków, zdrady i walki o koronę. Co bardzo, ale to bardzo mi się podobało.

#reklama
#współpracareklamowa
#aryiaczyta
#aryiarecenzuje

Książkę można przeczytać w formie eBooka w aplikacji @empikgo

@wydawnictwo_novaeres
@krzysztofkonopka_autor dziękuję za egzemplarz do recenzji 🥰

Historia Polski zawsze mnie ciekawiła.

Macie swoją ulubioną postać historyczną? Moją jest Święta Królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło. Dziś opowiem Wam o książce, która przedstawia początkowe dzieje naszej wielkiej władczyni, zanim poślubiła ona Jagiełłę.

• Jak zapewne pamiętacie z historii, Jadwiga była córką króla Polski i Węgier Ludwika oraz królowej Elżbiety Bośniaczki. Na początku dziewczynka nie była przeznaczona na władcę Polski, do naszego kraju miała przyjechać jej siostra Katarzyna, a po jej śmierci starsza siostra Maria. Po śmierci Ludwika Elżbieta Bośniaczka postanowiła zmienić ustalenia męża i zamieniła przeznaczenie sióstr. W ten sposób Jadwiga została pierwszą kobietą w Polsce z tytułem „króla”. Zanim, jednak do tego doszło w Polsce trwało „bezkrólewie” i wojna domowa pomiędzy wielkimi rodami o zajęcie tronu.

• Muszę przyznać, że o wielu faktach związanych z „bezkrólewiem” nie wiedziałam. W szkole uczą nas tylko, że taki okres miał miejsce w dziejach naszego kraju. Doceniam dużą pracę autora, który wyszukał informacje i dokładnie opisał je w swojej książce. Moim zdaniem, mogłoby być to przedstawione, jednak trochę krócej, bo po pewnym czasie zaczęło mi się dłużyć i nudzić. Na uwagę zasługuje też fakt, że w tamtych czasach, dorosłe życie rozpoczynało się od 12 roku życia, czyli osiągnięcia tzw. „lat sprawnych”. Władcami zostawały, więc dzieci mające po kilkanaście lat, tak jak w przypadku Jadwigi i Marii. Ma to wyjaśnienie w tym, że średnia długość życia była w tamtych czasach o wiele krótsza niż teraz.

• Jeśli chodzi o bohaterów, to nie polubiłam Marii, denerwowało mnie to, że bała się dosłownie wszystkiego i ciągle płakała. Bała się nawet zanurzyć stopy w morzu. Jednak życie w tamtych czasach, często brutalne i okrutne nie ułatwiało przystosowania się dla takich wrażliwych dzieci.
Na koniec dodam, że przydałaby się w tym pierwszym tomie mała ściągawka, kto jest kim, z możnych i doradców królewskich, bo czytając wiele razy gubiłam się i zapominałam, o kim mowa. Książka jednak , była bardzo przyjemna w czytaniu i na pewno niedługo sięgnę po następną część historii króla Jadwigi.

• Ocena: 3,5🌸/ 5.

współpraca reklamowa z Krzysztof Konopka