Mord

Okładka książki Mord Max Czornyj
Okładka książki Mord
Max Czornyj Wydawnictwo: Filia Cykl: Liza Langer i Orest Rembert (tom 3) Seria: Mroczna strona kryminał, sensacja, thriller
Liza Langer i Orest Rembert (tom 3)
Mroczna strona

36/52/2024

36/52/2024

Jak zawsze rewelacja

Jak zawsze rewelacja

Książkę dosłownie pożarłam w dwa dni, wyłączna zasługa autora.
Rozgrzewkę stanowi fragment Padliny Ch. Baudelaire, która nijak ma się do fragmentu instrukcji na kolejnej stronie...
Po kilku zdaniach musiałam wziąć głęboki oddech i zastanowić się poważnie czy chcę TO czytać.
Kolejna część i kolejne śledztwo komisarz Lizy Langer oraz Oresta Remberta wbija się swoją wyjątkową brutalnością w umysł na długo. Fabuła nieprzewidywalna trzymająca w napięciu do końca i od razu sięgam po kolejną część by zaspokoić ciekawość i niedosyt.
Liza wciąż targana przeszłością i samotnością stoi na rozdrożu własnych uczuć. Butna i arogancka, niepokorna czy da się poskromić...
Książka porusza trudny temat aborcji, który obecnie jest tak aktualnie roztrząsany jako to najważniejsze prawo kobiety o decydowaniu o swoim ciele. Decyzja nie jest prosta i jaka by niebyła niesie za sobą konsekwencje. Podsycane żalem i bólem rodzą demony nie do okiełzania...
Warto przeczytać

Książkę dosłownie pożarłam w dwa dni, wyłączna zasługa autora.

"Mord" Maxa Czornyja posiada wyjątkowo okrutną fabułę, pełną brutalności i nieobliczalności. A to za sprawą bestii, która okalecza brzemienne kobiety, dokonując aborcji i to w ostatnich fazach ciąży. Masakra.

Mi jako matce ciężko czytało się tę części ze względu właśnie na fabułę, która dość mocno na mnie oddziaływała. Motywu mordercy nijak nie jestem w stanie zrozumieć i zaakceptować, podobnie jak i jego otoczenie.

Postać Lizy oraz Orest również jakoś specjalnie nie dodawała atrakcyjności. On może i ma zadatki na doskonałego śledczego, lecz brak mu wiary w siebie i dynamiki. Za to Liza nadal działa mi na nerwy. Niby i jest nieco okiełzana ze swoim temperamentem i arogancją, ale nadal brak jej ogłady, szacunku do drugiego człowieka oraz empatii. Choć w głębi duszy skrywa ona w sobie sporo wrażliwości, delikatności, samotności, to godność oraz ego nie pozwala jej na opuszczenie gardy. Szkoda, bo stałaby się bardziej ludzka i lubiana przeze mnie.

Akcja dynamiczna, ociekająca krwią niewinnych, ich cierpieniem oraz bezsilnością organów ścigania. I choć ta seria nie należy do moich ulubionych, to w stosiku z biblioteki czeka jeszcze czwarty tom, który zamierza przeczytać. Jednak nie z niecierpliwością, bo w końcu i na niego przyjdzie pora. Ale w zanadrzu jest jeszcze kilka innych, znacznie ciekawszych tytułów.

Książka mnie wciągnęła całkowicie. A temat, który porusza wywołał u mnie skrajne emocje. Makabryczne sceny, mnóstwo krwi, ludzka deprawacja i brak jakichkolwiek barier w obrazowych opisach tego wszystkiego, spowodowało, ze pochłonęłam historię w całości z zapartym tchem. Mały minus jest taki, że Liza Langer jest nieco irytującą mnie postacią. 😏Ale i tak bardzo polecam.

To naprawdę było niezłe, ale to takie urwane zakończenie nieco mnie zirytowało. Jednak jestem w stanie przymknąć na to oko, ponieważ sama sprawa mnie zaintrygowała.

Kolejna część przygód - jeśli tak to można nazwać - dwójki detektywów. Bardzo wartka akcja, główny wątek ciekawy, nic tylko czytać 🙂

Mistrz nie zawodzi, Mistrz nie rozczarowuje, na Mistrza zawsze można liczyć. Tym razem Max Czornyj wybrał kontrowersyjny temat aborcji. Autor nie wypowiada się konkretnie za ani przeciw. Daje za to czytelnikom kolejny porywający dreszczowiec. Jest to trzecie i ostatnie spotkanie z profilerem Orestem Rembertem i detektywem Lizą Langer. Akcja, podobnie jak w poprzednich powieściach tej serii rozgrywa się w Gdańsku. Bestia, bo tak najlepiej określić tego mordercę atakuje i morduje kobiety w zaawansowanej ciąży oraz ich nienarodzone dzieci.
Jest brutalnie, strasznie i tajemniczo. Zbrodnie te cechuje ogromne okrucieństwo, a sprawca działa bez widocznego klucza. Pomiędzy ofiarami nie ma powiązań i w pewnym momencie śledztwo się nie klei. Zaczyna się wyścig z czasem, bo morderca rzuca policji wyzwanie i zaprasza do piekielnej gry, w której stawką jest życie ofiar. Fabuła jest nieprzewidywalna i niestety wiarygodna. Piszę „niestety”, bo jak wiemy życie potrafi pisać najstraszniejsze scenariusze. Nie ma granic zła, których człowiek nie jest w stanie przekroczyć. Max Czornyj jest pisarzem nie tylko utalentowanym, ale też odważnym. Nie każdy byłby w stanie wziąć na warsztat tak trudny i naładowany emocjami temat. Nie każdy by sobie z takim tematem poradził. Na szczęście Max Czornyj ma naprawdę niezwykły talent pisarski i świetny warsztat. Relacja pomiędzy Rembertem i Langer ewoluuje, dojrzewa. Dialogi są ciekawe i logiczne. Jednak momentami te konkretne zbrodnie emocjonalnie przerastają nawet tak doświadczonych profesjonalistów. Podobały mi się elementy włoskie zawarte w tej książce, czyli opisy potraw z restauracji. Przyznam, że niektóre z nich mnie wielce zaintrygowały i zainspirowały do dalszych poszukiwań. Widać, że autor ma w tej kwestii bardzo bogatą wiedzę. Inni bohaterowie również są wielowymiarowi, a nawet fascynujący w całej swojej rozciągłości przesiąkniętej złem. Kim jest nawiedzony Profet? Czy wśród jego wyznawców są fanatycy zdolni do popełniania zbrodni i to w tak okrutny sposób? Jak zwykle u tego autora do samego końca nie wiemy kto stoi za brutalnymi zbrodniami i co kieruje tą osobą. Szczerze polecam czytelnikom o mocnych nerwach. A ja niedługo sięgnę po inne książki tego pisarza.

Wszystkich nas czeka śmierć.
Wszyscy czasem kłamiemy.

Wszystkich nas czeka śmierć.
Wszyscy czasem kłamiemy.

Najlepsza z serii póki co, trzyma w napięciu od pierwszych stron. Brutalna i mocna. Polecam!

• Max Czornyj
  • Kryminał