Czarne sezony

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03261-3
literatura faktu
Luc Wawrzyniak

„O spisaniu swych doświadczeń z czasów okupacyjnego dzieciństwa myślałem już od wczesnej młodości, nie zabierałem się jednak do pracy, nie byłem ani psychicznie, ani pisarsko do niej gotowy. Bym mógł ją podjąć, musiało minąć półwiecze. Zdałem sobie w pewnym momencie sprawę, że nie zrealizuję projektu, gdybym zamierzał napisać ciągłą opowieść. Pamiętam epizody - i na nich się koncentruję. Musiałem też przezwyciężyć wewnętrzne opory i strachy, od których trudno było się uwolnić. Pomogło mi to, że o swych losach z tamtych lat wielokrotnie opowiadałem różnym osobom. Nie chcę naśladować wielkiego Białoszewskiego ani tym bardziej zarozumiale z nim się równać, nie mogę jednak nie wyznać, że książkę tę najpierw wygadałem, a dopiero potem - napisałem. Tym, którzy chcieli słuchać, dziękuję”.
Michał Głowiński

Aleksandra | 2012-02-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Właściwie poza oceną. Nie przylegają do niej te przymiotniki: "rewelacyjna", "wybitna", "arcydzielna". Po prostu ważna.
Prawdziwa, wstrząsająca i piękna literacko.

Świetna, dobra, kiepska? Oceniając "Czarne sezony" czuję się, jakbym oceniała dzieciństwo Michała Głowińskiego. A do takiej oceny nie mam ani odpowiednich kompetencji, ani ochoty. "Czarne sezony" pozostaną zatem bez "gwiazdek".
Literatura współczesna często sięga do przeżyć wojennych, Zagłady, okupacji. Sądzę, że w ten sposób pisarze próbują "oswoić" tamtą rzeczywistość, pogodzić się z nią, przeżyć wszystko jeszcze raz na nowo i doznać katharsis. Przynajmniej tak mi się zdaje. Wyrocznią nie jestem.

"Trudno myśleć o sobie jako o jedynym świadku i jeszcze trudniej żyć ze świadomością, że nim się jest. Nie mogę przecież nie pytać, dlaczego wśród żywych jestem właśnie ja, a nie wspaniały i niezwykły Emil, mówiąca dziwną polszczyzną Suzi czy niesforny Tadzio."

Wspomnienia Michała Głowińskiego opisane w "Czarnych sezonach" są pozbawione patosu. Świat Michała Głowińskiego ogranicza się do przestrzeni najbliższej: domu, mieszkania, getta, sierocińca. Cały ten daleki świat jakby nie...

biebronka | 2015-06-30
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Smutna, jak wszystkie relacje świadków Czasu Zagłady, ale pisana w nieco odmienny sposób, bardziej "na chłodno". Autor skupia się nie tyle na opisywaniu otaczającej go rzeczywistości, co na własnym jej odbiorze, na tym w jaki sposób go ukształtowała i odbijała się echem przez resztę jego życia.

gosshus | 2014-01-29

Wspomnienia dorosłego człowieka z czasu dzieciństwa. Czasu spędzonego w ukryciu, czasu obcości i szarości.

Dojrzale i z dystansem o wyobcowaniu, cierpieniu i wszechobecnej śmierci.

Figunia33 | 2013-07-09
Przeczytana: styczeń 2012

Dzieło jak dla mnie zbyt patetyczne, fatalnie się czyta, zdecydowanie dla wytrwałych lub kolekcjonerów tematu.

joannatcz | 2016-06-22
Capote | 2016-04-25