Dowody na istnienie

83-85568-24-7
krall, reportaże, holocaust
literatura faktu
Luc Wawrzyniak

''Praca reporterki nauczyła mnie, że historie logiczne, bez zagadek i luk, w których jest wszystko zrozumiałe, bywają nieprawdziwe. A rzeczy, których nijak nie da się wytłumaczyć, zdarzają się naprawdę'' - Hanna Krall.

Magdalena | 2012-06-25

Kwintesencja stylu Hanny Krall, dodatkowo tytuł i znakomicie dopasowana okładka połączone po mistrzowsku w całość przez poznańskie wydawnictwo a5.

czytankianki | 2017-06-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Zaczęłam tłumaczyć, po co mi nazwiska.
Żeby zostały.
Nie mają nagrobków, niech będą w książce. [ s. 24]

Adam S. z Nowego Jorku nosi w sobie duszę przyrodniego brata, którego nigdy nie poznał, ponieważ ten zginął podczas wojny w getcie. Chory na AIDS Peter z Holandii przygotował dokładny program własnego pogrzebu, z datą śmierci włącznie. W czasie marszu na Umschlagplatz do wozu z więźniami podchodzi elegancka kobieta i proponuje matce z kilkuletnią córeczką, że pojedzie zamiast nich. Każdego ranka stary, brodaty Żyd z Targowej po powrocie z synagogi kładzie się do łóżka i zbiera siły, aby wstać na wieczorną modlitwę. Od ponad 30 lat wybiera się do Izraela.

Te historie nie zostały zmyślone dla efektu, miały miejsce naprawdę i według Hanny Krall są w swej niewytłumaczalności dowodem na boskie istnienie. Reporterka zbiera te opowieści od lat, nawet jeśli czasami, a w zasadzie bardzo często, docierają do niej zaledwie strzępy życiorysów. Skoro nie zachowały się urzędowe dokumenty i...

Z_błyskiem_w_oku | 2013-09-29
Przeczytana: sierpień 2013

"Moje słowa są nawykłe do codziennych spraw, a spadły na mnie ogromne rzeczy".

To historia o losach ludzi połączonych ze sobą przez przypadek. O tragicznych wyborach. O pięknych gestach, które przywracają wiarę w człowieka. O duszach zmarłych, którym trudno jest się pożegnać. Każdy kto przeczyta, pozostanie z jednym człowiekiem lub poruszającym szczegółem w rękach. I powracającym pytaniem: "Kto ułożył te życia? W czyich jesteśmy rękach?"

IvonaS | 2015-02-12
Przeczytana: 09 lutego 2015

Teksty Hanny Krall bazują na nieco innych wyznacznikach gatunkowych reportażu niż standardowe. W bardzo subtelny sposób pokazuja człowieka uwikłanego w okrucieństwo historii, jednocześnie nie próbując nic komentować, wyjaśniać ani analizować. Ludzie i ich opowieści mają mówić same za siebie. Niektórzy z bohaterów Hanny Krall pozostaną jeszcze długo w mojej głowie. Będzie to z pewnością kobieta, która dowiedziała się przez przypadek, że jest porzuconym żydowskim dzieckiem i zaczyna kawałek po kawałku rekonstruować wydarzenia z przeszłości aby zrozumieć co się stało i kim właściwie jest. Zawładnęła moją wyobraźnią także opowieść Adama S. Amerykanina, w którym zamieszkał jego przyrodni brat, zmarły podczas wojny w Polsce. Dibbuk to nie legenda. Dusze przodków naprawdę szukają swoich miejsc.

Wiecej tu:http://iwonas.blogspot.de/2015/02/definiujac-siebie.html#more

synafia | 2012-01-09

Takie książki trzeba czytać. Przyglądanie się ludzkim losom - w tym wypadku wojennym losom polskich Żydów -choćby i z bezpiecznej odległości lat i doświadczeń, jest jak drążenie w samym sobie bolesnej rany. Czy jednak bez takich ran możemy być w pełni świadomi samych siebie, swojego człowieczeństwa, swojej ludzkiej kondycji? Nie sądzę. Dlatego trzeba czytać takie książki, jak książki Hanny Krall.

Shatterfly | 2013-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Czytając książki Hanny Krall zawsze dziękuję Bogu, że moje życie, mimo, że nie jest usłane różami, nie wygląda tak jak bohaterów jej opowieści.

Serce się kraje nad losem tych małych trzy- czteroletnich dzieci pozostawionych obcym ludziom, zdanych na ich łaskę. Sama mam dwuletnią córkę i nie wyobrażam sobie podejmowania takich decyzji. Także losy starszych bohaterów, na których zdarzenia z dzieciństwa odciskają tak silne piętno bardzo mnie poruszyły, nieraz miałam łzy w oczach i czułam tą ich bezsilność.

Bardzo ciekawy artykuł o Andrzeju Czajkowskim, którego do tej pory znałam tylko z imienia i nazwiska, teraz będę spoglądać na niego ludzkim okiem.

Polecam ludziom, którzy chcą zgłębić mało znane tematy dotyczące w dużej mierze polaków, szczególnie to starsze pokolenie, a młodszym rocznikom w celu spojrzenia na starsze pokolenie z innej totalnie nieznanej perspektywy.

Wito | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Świetna książka, choć bardzo trudna do sklasyfikowania (za to łatwa w czytaniu) - o Zagładzie, o życiu, o człowieczeństwie, o ludziach, których nie ma i o tęsknocie za nimi. Napisana zwięźle i esencjonalnie.

Renata | 2012-12-01
Przeczytana: 01 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Krall jak zawsze genialna. Reporterska książka ale osobista i emocjonalna do bólu.

koemata | 2013-06-16
Przeczytana: 19 czerwca 2013

przejmujące, lektura obowiązkowa, przynajmniej kilka pierwszych opowiadań

vanjean | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane, 52/2016, Shoah

Ta książka to jeden wielki cytat.

Znalezione w Ninatece: Rozmowa z Hanną Krall

Słowa są zużyte, wszystkie słowa już były – mówi Hanna Krall, mistrzyni reportażu, autorka powieści i dziennikarka. W dzisiejszym odcinku naszego audiowizualnego cyklu zapraszamy do obejrzenia rozmowy, jaką przeprowadził z nią dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Potraktujmy to jako wstęp do lektury biografii Krall", którą od niedawna można znaleźć w księgarniach.

„Zamek Reporterów” nowy cykl spotkań w Poznaniu

„Zamek Reporterów” to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. W jego programie znajdą się również warsztaty reporterskie dla młodzieży poświęcone Poznaniowi, które poprowadzi Marcin Kącki oraz nocne czytania w Zamku, podczas których poznańscy dziennikarze radiowi czytać będą teksty gości programu.