Osmaleni

Wydawnictwo: Świat Literacki
83-86646-85-3

Bohaterami tej książki są ludzie skazani na ocalenie. Tacy, którzy o swoim bagażu doświadczeń mówić nie mogą, czy też nie chcą. Irit Amiel stara się przełożyć wieloletnie milczenie postaci żyjących w "izraelskim tyglu" na mowę literacką. Opowiada losy "osmalonych" w sposób tak uczciwy, zwięzły i prosty, że jej głos brzmi czysto i mocno. Książka ta może zostawić ślad w najbardziej osobistych...

Irit Amiel stara się przełożyć wieloletnie milczenie postaci żyjących w "izraelskim tyglu" na mowę literacką. Opowiada losy "osmalonych" w sposób tak uczciwy, zwięzły i prosty, że jej głos brzmi czysto i mocno. Książka ta może zostawić ślad w najbardziej osobistych rozważaniach współczesnego czytelnika o życiu i śmierci.

czytający | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Przekonałem się o tym, jak mozolną drogę trzeba przebyć aby ponownie stać się człowiekiem. Kiedy świat stoi w płomieniach Holocaustu a miliony ludzi leżą na dnie rozpaczy, to wtedy ci nieliczni, którzy uniknęli Zagłady, muszą z wielką pieczołowitością na nowo odtworzyć swoje człowieczeństwo. To dla nich ogromne wyzwanie. Dla ocaleńców stojących na rozstajach rozdrapanych wspomnień, których nigdy nie da się wyrzucić z pamięci. Dla tych, których cienie przeszłości potrafią zabić nawet po dziesięcioleciach. Dla osmalonych niezmywalnym piętnem Shoah, którego wytatuowane liczby nie wyblakną do końca świata. To dla nich jest ta książka. Dedykowana tym, którzy ocaleli.

Doświadczenie Irit Amiel wyrwanej ze szponów Zagłady podpowiedziało jej, jak uchwycić ostatnie pożegnanie wielu bohaterów "Osmalonych". Dla mnie oni nie muszą mieć imion i nazwisk. Wystarczy, że skosztowali zakazanego im przez wojnę owocu, jakim jest życie. Że czasami w ostatnich promieniach swojego istnienia, opowiadają...

Olena | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Czy o czasach Holocaustu można pisać bez zbędnego patosu, nadętej martyrologii i obwiniania wszystkich o wszystko? Zwłaszcza teraz - we współczesnym, pozornie poukładanym świecie, który woli nie pamiętać o okropieństwach minionej wojny, naiwnie wierząc, że podobne wydarzenia nie mogą mieć miejsca w XXI wieku.

Irit Amiel, izraelska poetka, pisarka i tłumaczka polskiego pochodzenia, dziecko Holocaustu, mówi w imieniu swoich bohaterów niezwykle prosto, zwięźle, wręcz surowo. Tylko w taki sposób może najlepiej ukazać niszczycielską siłę zła, która potrafi destrukcyjnie oddziaływać na ocalonych i ich rodziny nawet kilkadziesiąt lat po wojnie. Klara, Batia, Daniel, Ziwa i inni przedstawiciele narodu żydowskiego, tytułowi osmaleni ze zbioru opowiadań Irit, a także ona sama, ocaleli z pożogi wojennej, ale to, czego doświadczyli staje się dla nich ciężarem nie do uniesienia. Owszem, zdobyli wykształcenie, majątek, założyli rodziny, jednak uporczywe wspomnienia z przeszłości nie dają im...

Oktaryna | 2014-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Wstrząsające i rozdzierające opowiadania. Malutka książka o ogromnej sile oddziaływania. Muszę powiedzieć, że chwilami wydawała mi się mocniejsza od wszystkich przeczytanych relacji z Holokaustu. Przede wszystkim przeraża bezkompromisowym pokazaniem Holokaustu, który nie skończy się nigdy dla wszystkich którzy to przeżyli. "Osmaleni" w ogniu Zagłady nigdy nie uwolnią się od cienia wspomnień. To triumf zła, którego nie da się pokonać i które nie zginie póki żyją ostatni ocaleni. Można powiedzieć, że historie obozowe lub o ukrywających się Żydach niosą nadzieję bo główni bohaterowie przeżywając zwyciężają. Opowiadania Amiel nie dają żadnej nadziei. Osmaleni to stracone pokolenie. Ofiary Holokaustu nigdy nie zwyciężą zła, które zostało im wyrządzone, z którym stanęli twarzą w twarz. Nawet jeżeli ich dzieci będą miały udane życie świat utracił swoją szansę na zwycięstwo dobra i zniknęły złudzenia o człowieku jako istocie dobrej pod opieką miłosiernego i dobrego Boga.

Krzysztof Szczyciński | 2016-04-30
Na półkach: Przeczytane, Książki

Holokaust był straszy - co do tego nie ma wątpliwości. Czytając książkę po raz kolejny przypomniałem sobie ten termin oraz tragiczne emocje z nim związane. Myślę, że ludzkość nigdy nie powinna o tym zapomnieć.
Lektura zajmuje jedynie kilka godzin, każde opowiadanie szybko się zaczyna, jak i szybko się kończy. Każde z nich jest takie samo. Pomimo podzielenia tego na krótkie opowiadania, czuje się jakby to wszystko była całość. I to jest właśnie takie miałkie. Uwielbiam zbiory opowiadań, a ta książka mojego uwielbienia nie zaspokoiła w ogóle.
Jeśli miałbym oddzielić tą warstwę tragizmu opowiadanych historii i skupić się jedynie na formie pisania to oceniam to bardzo przeciętnie. Może komuś innemu przypada do gustu pisanie w taki sposób, mnie odrzucało i budziło niechęć do skupienia się na opowiadanej historii.Książka przyciągnęła mnie tym, że została nominowana do Literackiej Nagrody Nike - i już wiem, że zbytnio nie wpływa to na jakość książki.
Opowiadanie o strasznych, budzących...

Lena | 2013-07-02
Przeczytana: 10 czerwca 2013

wojna to nie czas toczących się walk, bitew, zwycięstw, wojna to stan który wywołuje spustoszenie w umysłach tych którzy nic nie rozumieją, nic nie zrobili, nic nie wiedzą i nie chcą wiedzieć. Wojna to spustoszenie serc, które zasuszają swoją naturalną moc. Wojna na wiele lat zostawiła trwały ślad, naznaczyła tych którzy swoją niewinnością zasłużyli na niewspółmierny ból... historie tych, którzy przed wojną nie uciekli na wieki znajdziecie w tej małej niepozornej książce!

Mary | 2011-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 2009 rok

Naznaczeni, a więc noszący skazę Holokaustu, która nie pozwala im na normalne życie i ciągnie do śmierci.

Polecam!!!

24.03.2012

Kasia | 2014-12-29

Ksiązka, która zostawi ślad w pamięci.

bezsenna | 2014-11-17

Książka opowiada kilka różnych historii ludzi, wcześniej i dziś - podczas wojny i już po. Ukazuje, jak walka o przetrwanie wpłynęła na ich losy. Opisuje to kobieta, która także przeżyła Holocaust i niektóre z tych postaci - to jej znajomi.
Jedna z opowieści spodobała mi się szczególnie - "Palestyńczyk".. Ale co do reszty.. Zawsze czegoś mi brakowało. To chyba nie ten styl, który mi odpowiada. 6/10.

| 2012-02-11
Przeczytana: grudzień 2011

Stwierdzenie "skazani na ocelenie" idealnie obrazuje całą koncepcje książki napisanej przez Irit, w której uderza bezpośredniość, cynizm pióra i smutek stwierdzeń oczywistych.

Caroline | 2016-11-30