Raport o końcu świata

Okładka książki Raport o końcu świata Jarosław Sokół
Okładka książki Raport o końcu świata
Jarosław Sokół Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Adam Kostrzewa (tom 3) Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
Adam Kostrzewa (tom 3)
Ślady zbrodni
Wydawnictwo Dolnośląskie
2021-09-29
2021-09-29
literatura polska

Zasłużona nagroda Złotego Pocisku, powieść kończąca trylogie o detektywie Adamie Kostrzewie, działającym w 1945 w Świnoujściu. Czyta się szybko, intryga i tajemnica ciągnie się do ostatnich stron. Uwielbiam kryminały historyczne, dotyczące polskich detektywów. Ciekawa postać Pieti, prostego żołnierza, otwartego, czasami zachowującego się jak małe dziecko, a z drugiej strony trochę tajemnicza i magiczna (wiele wspólnego z bohaterem powieści Severskiego - Jaganem). Polecam

Ostatnia część trylogii. Autor skupił się tu bardziej na innych postaciach ale nie ukrywajmy bez nich nie byłoby powieści. Cały cykl o komisarzu Kostrzewie oceniam jako bardzo dobry kryminał. Ciekawe wątki, wartka akcja no i ten wojenny klimat.

Zwieńczenie trylogii o Adamie Kostrzewie, czy jak tam się naprawdę nazywał. Świetna książka o losach Świnoujścia, jego mieszkańcach, "wyzwolicielach" i tych, którzy próbowali go zasiedlić. Ciężkie to były czasy. Mnóstwo tajemnic, walka wywiadów, barbarzyństwa armii czerwonej, znikający bez śladu ludzie. W tym czasie rozstrzygały się losy miasta, które po konferencji w Poczdamie znalazło się w obrębie nowych granic państwa polskiego.

Zdecydowanie lepsza od 2 części, zdecydowanie bardziej sensacyjna niż 1 część. Wartka akcja, wyraziste, nieszablonowe postacie głównych bohaterów - każda w swoim niepowtarzalnym stylu. Udane podsumowanie całej trylogii. Moim zdaniem doskonały materiał na serial telewizyjny.

Polecam czytać cykl od początku!!!! Ja zacząłem od tego tomu....dlatego też początek był dla mnie koszmarem, a i potem występują nawiązania do poprzednich postaci i sytuacji. Generalnie fajny kryminał, ciekawie pokazany świat wschodnich Niemiec/ zachodniej Polski roku 1945...gdy wszystko się jeszcze kotłowało, gdzie nikt nie był do końca tym za kogo się podawał. Niemcy - albo byli 3miesięcznymi antyfaszystami.....a prawdziwe ofiary prześladowań często cierpiały przez to że dla władz okupacyjnych byli Niemcami zaś dla Niemców - często nosiły piętno z czasów nazizmu. Rosjanie - zobaczyli bogactwo ale przecież gdzie mu tam do Kraju Powszechnego Szczęscia.... . Polacy....szukają szczęścia...ale każdy definiuje je po swojemu ;).... i reszta barwnych postaci a w tle broń ABC.

Komedio kryminał.czasami bawiła mnie jak książki Chmielewskiej,para Osipowicz i Pietia super,i aż włos na głowie się jeży , że akcja książki to lata 40 ubiegłego wieku a mentalność Rosjan nic się nie zmienia,gwałty,kradzieże zabójstwa

To trzecia część cyklu z Adamem Kostrzewą i ten fakt w decydującym stopniu wpłynął na moją ocenę tej książki.
Ewidentnie autorowi zabrakło pomysłu, bo na pewno nie było nim wiezienie się na tym samym patencie. W poprzedniej części tematem wiodącym był tajemniczy projekt niemieckiej broni biologicznej, którą tym razem zastąpiła broń chemiczna masowego rażenia.
Poza tym nic się nie zmieniło. Nadal akcja toczy się w Świnoujściu tuż po konferencji poczdamskiej przekazującej to miasto Polsce. Nadal jednak rządy sprawują Rosjanie, niemieccy mieszkańcy ukrywają się lub próbują ewakuować na zachód, a Kostrzewa niezmiennie występuje jednocześnie w roli zwierzyny i myśliwego.
Akcja toczy się bardzo szybko, nie brakuje w niej nieustannych zwrotów, ale wszystko to przypomina bieg chomika w kołowrotku. Prawdopodobnie gdybym nie znał dwóch pierwszych części to moja ocena byłaby wyższa, ale tej zdecydowanie zabrakło świeżości i sprawia wrażenie pisanej z rozpędu, trochę na siłę.
Czyta się nawet nieźle, ale na pewno jest to najsłabsza pozycja w tym cyklu. Spodziewałem się czegoś lepszego, a wyszło co najwyżej przeciętnie.

Poza tym...

No i dotarłem do końca przygód aspiranta Kostrzewy. Wg mnie najsłabsza część przygód byłego policjanta, ale jeżeli będą kolejne części chętnie po nie sięgnę. Autor w swoich książkach ciekawie opisał co działo się na ziemiach odzyskanych zaraz po zakończeniu wojny. Całą serię polecam.

Najlepsza część całego cyklu o Adamie Kostrzewie.
Byłoby fajnie, gdyby powstał ciąg dalszy...

Najlepsza część całego cyklu o Adamie Kostrzewie.
Byłoby fajnie, gdyby powstał ciąg dalszy...

Nie porwała mnie ta historia.

Nie porwała mnie ta historia.

• Kryminał
  • KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER