Punkty zapalne

Okładka książki Punkty zapalne Anna Rozenberg
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Punkty zapalne
Anna Rozenberg Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: David Redfern (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
David Redfern (tom 2)
Czwarta Strona
2021-09-02
2021-09-02
literatura polska

Wyróżniona opinia i

Punkty zapalne

przeczytanych książek 986 napisanych opinii 623

To raczej pochwała, nie zarzut, ale książka napisana tak jakby zrobił to autor z Anglii! A nie z Polski.
Być może sam uległem jakiejś autosugestii, że skoro akcja dzieje się w UK...
Mimo wszystko, książka świetna, super pomyślana, wszystko na swoim miejscu, niezmiernie ciekawi bohaterowie i pomysł na zakończenie też na poziomie.
Już szukam innych książek tej autorki.
Polecam wszystkim fanom dobrych kryminałów.

Być może sam uległem jakiejś autosugestii, że skoro akcja dzieje się w UK...
Już szukam innych książek tej...

Fajna książka, przyjemnie się czytało. Trochę dużo odniesień i powiązania z pierwszym tomem. Szło się pogubić, szczególnie że Maski Pośmiertne (tom I) czytałam jakoś rok temu i nie pamiętałam szczegółowo wszystkich wątków.
Mimo wszystko dobra książka i mam zamiar kontynuować serię.

Mimo wszystko dobra książka i mam zamiar kontynuować serię.

Zdecydowanie lepsza od części pierwszej. Cały czas akcją, dobre zwroty i dobre zakończenie. Niektóre wątki pozaotaja nie wyjaśnione i trzeba czytać dalej.

Super historia, zdecydowanie lepsza od pierwszej części. Wciąga, są nagłe zmiany akcji, a zakończenie bardzo fajne, choć oczywiście nie wszystkie wątki są rozwiązane i trzeba brać się za czytanie części trzeciej 😅

"Punkty zapalne "to druga część cyklu z komisarzem Redfernem. Całkiem dobra seria, trzyma w napięciu, zakończenie całkiem zaskakujące.

Inspektor David Redfern ma do rozwiązania nową łamigłówkę - z mieszkania w Woking przepada bez wieści 5-letnia Iza Wolańska, córka polskiego małżeństwa, które przyjechało do Wielkiej Brytanii, by zacząć nowe, lepsze życie. Z planów nic nie wyszło. Rodzice zaginionej dziewczynki rozstali się, oboje sa nieszczęśliwi, pracują poniżej kwalifikacji, starsza córka Wolańskich staje się obiektem prześladowań w szkole, w której jej matka pracuje jako sprzątaczka, a sama Wolańska pogrążą się coraz bardziej w otchłani rozpaczy i znięchecenia. Redfern musi znależć małą Izę, najchętniej żywą, mając równocześnie do wyjaśnienia zagadkową śmierć małżenstwa pochodzącego z Pakistanu. Spowalnia go też jego własna, nie do końca wyjaśniona przeszłość -Redfern cały czas zastanawia się, dlaczego został oskarżony o spowodowanie śmierci swojego dawnego przyjaciela i zawodowego partnera, Adriana Bonesa. Jakby tego było mało w zyciu Redferna jest jescze sprawa tajemniczego znikniecia Marty Sokolińskiej, córki Polaków zamordowanych w poprzednim tomie. Redfern zaczyna sie w niej zakochiwać, a Marta przepada bez wiesci- nie dociera do Polski, do której miała wrócić po pobrzebie rodziców, więc inspektor prowadzi swoje małe, prywatne poszukiwania Marty, cały czas czując na plecach oddech Palacza. Tajemniczy i grożny nieznajomy najpierw próbował Redferna przekupić dużą sumą pieniędzy, którą inspektor przeznaczył na opłacenie swojej przyjaciółce policjantce pobytu w klinice odwykowej. A kiedy Redfern nie zastosował sie do jego rad spowodował wybuch gazu w jego mieszkaniu. Z tego streszczenia widać, że powieść jest gęsta od wątków i tropów, ale autorka żongluje nimi bardzo zręcznie i czytelnik - czyli ja - nie czuje sie ani zagubiony ani znudzony. Pzreciwnie - z coraz wiekszym zaciekawieniem czeka, jak autorka to wszysko rozsupła.

Rozczarowała mnie ta książka. Sięgnęłam po nią, gdyż bardzo spodobała mi się pierwsza część, a że po drodze było sporo innych do przeczytania, zdążył upłynąć rok. I... miałam problem z ustaleniem, o czy autorka pisała odwołując się do prywatnych problemów głównego bohatera - w książce były jedynie odesłania do pewnych kwestii, ale brakowało przypomnienia części "stanu faktycznego", który zamknął poprzednią część. Dlatego ten cykl należy jednak czytać "po kolei" i w niedługich odstępach czasu, jeśli ktoś, jak ja, nie zapamiętuje wszystkich szczegółów fabuły.
Samo główne śledztwo bardziej wyglądało dla mnie jak miotanie się od pomysłu do pomysłu, a nie jak zaplanowane skoordynowane działania. Mam nadzieję, że policja jednak tak nie pracuje, bo optymizmem działania śledczych w tej książce nie napawały.
Sięgnę po kolejne części, bo chcę się dowiedzieć, "o co w sprawie chodzi", ale moja sympatia z pierwszego tomu mocno osłabła.

Książka „Punkty zapalne” to druga część cyklu z Davidem Redfernem autorstwa Anny Rozenberg.
W Woking zaginęła kilkuletnia Iza Wolańska. Dziewczynka zaginęła praktycznie bez śladu. Policja nie ma żadnego tropu czy też punktu zaczepienia, a z każdą godziną szansa na odnalezienie dziewczynki maleje. Tymczasem Redfern zajmuje się sprawą brutalnego zabójstwa taksówkarza i jego żony przy Monument Road. Niedługo później znika także syn zamordowanych. Redfern poza śledztwem musi uporać się także z własnymi problemami bowiem teraz już nie tylko jego życie jest zagrożone.
Nie wiem, ale coś mi ten cykl nie leży i szczerze powiedziawszy nie wiem czy będę go kontynuować. Po pierwszej części spróbowałam z drugą, ale jakoś nie czuję więzi z Davidem Redfernem. Brytyjski klimat to też chyba nie moja bajka.

W coraz większym stopniu doceniam pisarstwo Pani Anny Rozenberg. Potrafi zbudować intrygującego, złożonego psychologicznie bohatera, stworzyć wielowątkową opowieść kryminalną pogłębioną o wnikliwie przedstawione tło społeczne. W śledztwie nie ma żadnych nieprawdopodobnych fajerwerków, jest za to przedstawiona żmudna, czasami frustrująca praca śledcza, są skomplikowane relacje pomiędzy kolegami i koleżankami z pracy, z przełożonym. Oczywiście, to w dalszym ciągu kryminał, ale na pewno nie jest to lekkie, płaskie czytadło. Wymaga od nas uważności i koncentracji bardziej na szczegółach, a nie tylko akcji. Polubiłam i Davida Redferna i jego dziadka. Od razu zabieram się za czytanie następnej części.

Rewelacja! Lepsza niż pierwsza część. Akcja non stop, trzyma w napięciu!

Rewelacja! Lepsza niż pierwsza część. Akcja non stop, trzyma w napięciu!

• Przeczytane 2021
  • Kryminał