Gdzie jest skrytka Generała Grota?

Okładka książki Gdzie jest skrytka Generała Grota? Artur Pacuła
Okładka książki Gdzie jest skrytka Generała Grota?
Artur Pacuła Wydawnictwo: Oficyna 4eM Cykl: Gdzie jest (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Gdzie jest (tom 3)
Oficyna 4eM
2021-01-01
2018-11-01
młodzież przygoda wakacje

Główni bohaterowie cyklu to Monika, Ala, Igor i Miras, grupka 12-letnich dzieciaków, które zaprzyjaźniły się na letnim obozie wspinaczkowym oraz Boss, pozostający nieco na drugim planie nauczyciel historii, opiekun sympatycznej paczki. Akcja trzeciej części cyklu zatytułowanej "Gdzie jest skrytka generała Grota?" rozgrywa się w czasie ferii zimowych w Warszawie.

Pacuła korzysta z tych samych recept, które z powodzeniem stosował Zbigniew Nienacki w swojej serii o przygodach Pana Samochodzika. Mamy więc przygodę, która jest tuż obok nas, trzeba ją tylko zauważyć i poczuć jej zew, a przeżycie jej nie wymaga nadzwyczajnych zdolności ani specjalnych środków. Tłem przygody jest zagadka z przeszłości, której towarzyszy legenda i gawęda historyczna. Autor umiejętnie wplata w fabułę porcję informacji historycznych, które nie nudzą, a intrygują, inspirując do samodzielnego pogłębienia wiedzy. Dostrzegam powtarzalność niektórych elementów we wszystkich tomach serii, np. międzypokoleniowe pomosty wzajemnego szacunku przerzucane między dzieciakami a seniorami. Ciepłe to i sympatyczne. Do tego szczypta nienachalnej dydaktyki i uprzytomnienie nastolatkom, że świat dorosłych nie jest taki prosty. Fajnie i naturalnie autor oswaja też nowoczesną technologię. A wszystko to w beztroskiej atmosferze wakacji lub tak jak tym razem, ferii.

W "Gdzie jest skrytka generała Grota", fabuła została umiejętnie wpisana w topografię miasta. Pacuła bardzo stara się dbać o szczegóły. Odkrywaniu tajemnic legendarnego dowódcy Armii Krajowej towarzyszy sporo informacji historycznych, podanych w bardzo przystępny sposób, ale interesujących nawet dla mnie, choć w przeciwieństwie do dzieciaków, do których adresowana jest ta książka, tło historyczne jest mi znajome. Podoba mi się skrupulatność, z którą autor korzysta ze źródeł historycznych.

No i jest fajny klimat. Dla mnie, warszawiaka, atmosfera mroźnej, opatulonej śniegiem Warszawy ma w sobie ciepełko, które zawsze sobie cenię w literaturze.

znienacka.com.pl

Pacuła...

Nauczyciel historii przygotowuje specjalny projekt zwiedzania Warszawy śladami generała "Grota" Roweckiego, dowódcy AK. Zaprzyjaźniona młodzież poznana we wcześniejszych tomach spotyka się w stolicy, aby uczestniczyć w projekcie. Miras, który postanowił zapoznać się historią generała jeszcze przed wyjazd wpada na trop nieodkrytej skrytki Grota, w które miały znajdować się istotne dla losów wojny dokumenty. Wraz z bohaterami poznajemy historię, przeżywamy przygodę, ale również stawiamy czoło problemom dorosłych i dzieci...

Zdecydowanie najlepsza współczesna seria dla młodzieży, ale również dorośli znajdą tutaj coś dla siebie i spojrzą na świat z innej perspektywy. Bawi i uczy, jest prawdziwa i życiowa w przeciwieństwie do wielu rozmemłanych powieści tego typu.

Po raz pierwszy w moje ręce trafiła jedna z książek Artura Pacuły będąca kolejną częścią cyklu, w którym "młodociana ekipa" Ala, Monika, Igor i Miras w towarzystwie pewnego nauczyciela historii Marcina Krygiera, zwanego przez nich Bossem, przeżywają przygody, które nie tylko bawią, ale mają również charakter dydaktyczny, bo Autor umiejętnie i nienachalnie, a wręcz bardzo ciekawie przemyca do niej różne fakty historyczne.

Swoista "lekcja historii" ma miejsce w zimowej Warszawie, a nasi bohaterowie podążają śladami legendarnego dowódcy Armii Krajowej, generała Grota–Roweckiego, który podobno w ostatnich dniach spędzonych na wolności ukrył w skrytce, której do tej pory nikt nie odnalazł pewne dokumenty mogące zmienić przebieg II Wojny Światowej.
W czasie gdy my czytelnicy podążamy w raz z bohaterami zaśnieżonymi ulicami Warszawy poznajemy również historie miejsc związanych z losami dowódcy Armii Krajowej, głównie dotyczy to wydarzeń jakie miały miejsce tuż przed aresztowaniem generała, 30 czerwca 1943 r.

Bardzo podoba mi się postać nauczyciela, który stosując niekonwencjonalne metody zdołał zaszczepić wśród młodzieży historycznego bakcyla przy okazji stając się dla nich nie tylko nauczycielem, ale i przyjacielem. Jego zaletą jest to, że pobudza kreatywność i podsyca ciekawość w młodych ludziach, a myślę, że i w czytelnikach. Ze swoich czasów szkolnych pamiętam jedynie dwoje nauczycieli, też byli to mężczyźni, którzy posiadali taką umiejętność. Dzięki nim czytałam cos więcej niż tylko podręczniki do lekcji historii.

Autor naprawdę świetnie poradził sobie z przeplataniem fikcji z faktami i myślę, że stworzył fabułę, która nie tylko wciągnie młodzież, ale i niejednego dorosłego, który dzięki temu spotkaniu wróci wspomnieniami do czasów swoich młodych lat, gdy zaczytywał się takimi historiami, chociażby przygodami Pana Samochodzika.

A jak już przy Panu Samochodziku jesteśmy, to pierwsza książka Artura Pacuły "Gdzie jest korona cara?" zajęła drugie miejsce w Konkursie na najbardziej Samochodzikową Książkę 2015 roku, a "Gdzie jest skrzynia z karabinami?" zajęła pierwsze miejsce i otrzymała tytuł Samochodzikowej Książki Roku 2017.

Gorąco polecam!!!

W swoim czasie zaczytywałam się Panem Samochodzikiem i nadal uważam, że to kawał dobrej literatury, a książka którą dzisiaj polecam może spokojnie stawać obok przygód Pana Samochodzika ❤️❤️❤️

🤎 Gdzie jest skrytka Generała Grota?
📖 Artur Pacuła

Przygody bohaterów, odkrywców pozwoliły mi na powrót do dzieciństwa 😀 Tak bardzo się cieszę, że powstają takie książki, którymi chętnie zarażam moich chłopaków, a i sama nie odmawiam sobie przyjemności przeczytania.
Przygoda, emocje i spora dawka wiedzy historycznej, która podana w taki sposób zostaje w głowie na wiele dłużej i wciąga w ciekawe historyczne zagadki. Świetna pozycja, ja jestem zachwycona ❤️❤️

🤎 Gdzie jest skrytka Generała Grota?
📖 Artur Pacuła

8/10

8/10

Jaki to był piękny powrót do dzieciństwa 😍 jest to „Pan Samochodzik” dzisiejszych czasów! Oby więcej takich książek dla dzieci i młodzieży, chociaż dla dorosłych również jest to miła lektura.
Tym razem grupa przyjaciół wraz z nauczycielem Marcinem zwanym Bossem rusza śladami Generała Grota. Czy naprawdę istnieje jakaś skrytka czy jest to tylko zimowa zabawa dla dzieci? Zaangażowanie każdego poszukiwacza skarbów przechodzi najśmielsze oczekiwania zarówno rodziców jak i samego nauczyciela. Zdobywają wiedzę z książek, internetu jak również czytają stare mapy. Niektóre tropy okazują się bezużyteczne ale jest ktoś, kto chętnie sam znalazłby skarb i pokrzyżował małym poszukiwaczom plany. To nie jest zwykła historia dla dzieci i młodzieży ale książka z przekazem i lekcją historii. W przyjemny sposób można poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się wielu ciekawostek z czasów II Wojny Światowej. Niespodziewane wydarzenia i prawdziwa przyjaźń sprawiają, że młodzi bohaterowie spędzają ze sobą miło czas i planują kolejne przygody.
Czasami miło przypomnieć sobie dzieciństwo a ta książka potrafi przypomnieć beztroskie chwile. 9/10 ⭐️

Kolejny tom przygód nastoletniej czwórki odkrywców i ich niezastąpionego nauczyciela historii Bossa. Tym razem bohaterowie idą, zapowiadanym w poprzedniej części, tropem słynnych skrytek Generała Grota.

Podobnie jak w poprzednich częściach, mamy wciągające połączenie nienachalnej lekcji historii z przygodą i humorem. Bardzo polubiłam postaci, które w wyraźny sposób rozwijają się i dojrzewają podczas kolejnych przygód, a ich pomysły na rozwiązanie zagadek i poprowadzenie śledztwa wciąż potrafią zaskoczyć swoją wymyślnością. Szczególnie moje serce maniaka pokoi zagadek podbiły sposoby na zamaskowanie tajnych przejść, czy schowków - wspaniała inspiracja dla twórców escape roomów, o czym zresztą również napomknięto w książce :)
Nie brakuje też kilku poważniejszych wątków, które przewijają się przez poszczególne części i dodatkowo ubarwiają całość o aspekt większego realizmu życiowego.

Warto też wspomnieć o bardzo estetycznych ilustracjach, które stanowią przepiękny dodatek i zwieńczenie całości.

Polecam zarówno młodzieży, jak i dorosłym, którzy lubią lekką, aczkolwiek ciekawą lekturę :)

Jako autor z olbrzymią satysfakcją dzielę się informacją, że „Gdzie jest skrytka generała Grota?” została Samochodzikową Książką roku 2018.

Czytając książkę pt. „Gdzie jest skrytka Generała Grota?” Artura Pacuły przypominały mi się szkolne czasy, gdy z wypiekami na policzkach, przeżywałam losy Pana Samochodzika pojawiającego się w serii książek Zbigniewa Nienackiego… I tak jak wcześniej, tak i dziś z wielkim zaangażowaniem śledziłam losy czwórki przyjaciół, którzy wraz z nauczycielem historii wyruszają w kolejną podróż. Tym razem ich celem jest Warszawa, gdzie podążają śladami legendarnego dowódcy Armii Krajowej, generała Grota–Roweckiego. Podróż ta staje się wręcz lekcją historii, zarówno dla bohaterów książki jak i dla Nas – Czytelników.

Pełna recenzja książki na stronie:

Grupa przyjaciół pod opieką nauczyciela Marcina Krygiera zwanego Bossem po raz kolejny wyrusza na ciekawą lekcję tym razem do Warszawy, w której pełno jest starych kamienic i nieodkrytych tajemnic z czasów II wojny światowej. Ich celem jest zwiedzanie miasta śladami Generała Grota-Roweckiego, legendarnego dowódcy Armii Krajowej. Po raz kolejny Ala, Monika, Igor i Miras wraz z Bossem muszą zmierzyć się z trudnymi do rozwikłania zagadkami, by dowiedzieć się więcej na temat miejsc, w których przebywał generał. Okazuje się, że nie wszystkie skrytki zostały odnalezione. Szykuje się kolejne poszukiwanie skarbów, chociaż ktoś chce im przeszkodzić. Jak zakończy się ta lekcja historii?

Moje pierwsze spotkanie z twórczością autora miało miejsce w 2017 roku przy lekturze książki „Gdzie jest skrzynia z karabinami?”. We wspomnianej powieści poznałam już grupę nastolatków i ich nauczyciela, którzy odkrywali tajemnice na Śląsku i wtedy już wiadomo było, które miasto okaże się ich kolejnym celem. Pora więc na Warszawę i jej sekrety. Mając w pamięci poprzedni tom, moje oczekiwania względem kolejnej części były duże i muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Ten tom okazał się równie intrygujący i przemyślany w każdym calu. Przede wszystkim jednak poszerza wiedzę i zachęca do zainteresowania się historią, co jest niezwykle istotne.

Od pierwszych stron momentalnie wsiąka się w opowieść jednocześnie przypominając sobie głównych bohaterów. Każdy z nich jest charakterystyczny i wyraziście przedstawiony, wzbudzają też sympatię a zwłaszcza nieśmiały Miras, czy wygadana i dobrze orientująca się w nowych technologiach Ala. Na horyzoncie pojawia się też trochę nowych postaci jak chociażby znana pani naukowiec i jednocześnie dawna koleżanka ze szkoły Bossa, czyli Joanna Tywińska. Jest też miłe starsze małżeństwo Pani Gienia i Pan Stanisław, którzy wiele mogą opowiedzieć na temat Warszawy z dawnych czasów. Śledząc losy bohaterów i ich perypetie ma się ochotę samemu zobaczyć opisywane miejsca, budowle, czy poznać stare plany miasta, dawniejsze nazwy ulic, topografię.

Autor w ciekawy sposób splata wydarzenia a rozwikłanie jednej zagadki niczym w dominie pociąga za sobą kolejną. W taki sposób kawałek po kawałku odkrywane są karty historii i równocześnie poznawane zagadnienia związane z młodymi poszukiwaczami i ich problemami.

Styl pisarski jest lekki a język obrazowy. Zwiedzanie Warszawy z tą grupą poszukiwaczy jest wypełnione przygodami, intrygujące i zapadające w pamięci. Autor wprowadza też mylne tropy, aby nie było zbyt łatwo rozwiązać łamigłówkę.

„Gdzie jest skrytka Generała Grota?” to świetny pomysł na przybliżenie sylwetki legendarnego generała i skrawka historii Warszawy. Równie udana jest też realizacja - to połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż dzięki ciekawej lekturze dostarczającej rozrywki poszerza się też wiedzę. Cieszę się, że powstają takie książki, które zachęcają młodych czytelników do zainteresowania się historią. Odkrywania jej kart i zwiedzania miasta w towarzystwie Igora, Mirasa, Ali, Moniki i Krygiera to wspaniale spędzony czas.

• Dla dzieci i młodzieży
  • W planach ebook
  • LIT. MŁODZIEŻOWA przygoda
  • Akcja eliminacja
  • Na mojej półce

Dodaj cytat z książki Gdzie jest skrytka Generała Grota?