Dobrowolski i diament imperialny

Okładka książki Dobrowolski i diament imperialny Artur Pacuła
Okładka książki Dobrowolski i diament imperialny
Artur Pacuła Wydawnictwo: Oficyna 4eM Cykl: Konstanty Dobrowolski (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Konstanty Dobrowolski (tom 2)
Oficyna 4eM
2022-09-28
2022-09-28
przygoda dobrowolski paryż

Któż by nie chciał pojechać do Paryża! Takie marzenie można łatwo zrealizować czytając kolejny tom przygód Kostka Dobrowolskiego. Powieść niczym wehikuł czasu przeniesie każdego Czytelnika do XIX wieku, w czas Wystawy Powszechnej, naznaczonej budową wieży Eiffela oraz mnogością wydarzeń kulturalnych i politycznych. Jestem pod ogromnym wrażeniem intrygi nawiązującej do historycznych faktów, gorącej atmosfery ówczesnej stolicy świata, kipiącego blichtru tamtejszej bohemy, a także architektury miejsc, gdzie dzieje się akcja. Autor zadał sobie wiele trudu, by zebrać cały zestaw informacji, bez których książka ta nie byłaby taką jaką jest. A jest dosłownie wspaniała, pełna żywiołowych scen oraz subtelnych niuansów. Jak na rasową powieść przygodową przystało nie brakuje dominujących elementów sensacyjno – kryminalnych: szpiegów, zamachowców, przypadków użycia broni, pościgów. Dla tych co lubią arytmiczność serduszka podczas czytania jest również wątek romansowy. Wszystko zostało przyprawione pięknym językiem, logiką wydarzeń i poczuciem humoru. Serdecznie polecam!

Druga część przygód Kostka Dobrowolskiego już za mną. Po przeczytaniu pierwszej, z miłą chęcią sięgnęłam po drugą. Z Egiptu przenosimy się do Francji. Dokładnie do Paryża. Inżynier Dobrowolski pomaga przy budowie wieży Eiffla. Przygody dopiero się zaczynają, można powiedzieć, że Kostek powoli się zakochuje, a w międzyczasie musi zapobiec porwaniu diamentu imperialnego. Przygody jak w Indiana Jones połączone z Herculesem Poirot. Czterech złodziei, każdy z innego kraju, sprytny plan kradzieży, pościg. Do tego inteligentny, przebiegły inżynier Dobrowolski i jego służący Hosni. Duet idealny.

Cały czas się coś dzieje, akcja bardzo szybka, kartki same się przewracają. Z ciekawości nie mogłam odłożyć. Po pierwsze musiałam wiedzieć co z diamentem ? No i byłam strasznie ciekawa dokąd pojadą w kolejnej części. Może młody Dobrowolski się ustatkuje? Może wreszcie się zakocha i założy rodzinę, tak jak marzą jego rodzice?

Polecam 💪💪💪 a ja już czekam na kolejną część.

Mamy rok 1889, a w Paryżu ma się odbyć niezwykła wystawa. Niedawno została ukończona budowa Wierzy Eiffela i to właśnie tu ma się odbyć to wydarzenie, na które wielu czeka. Wystawa Powszechna jest nie lada gratką między innymi dlatego, że będzie można na niej zobaczyć największy klejnot tamtych czasów, Diament Imperialny.
Kostek wraca z Egiptu i poznaje pewną kobietę. Pragnie jej zaimponować, chce, aby spojrzała na niego przychylnym okiem, wtedy jeszcze nie wie, że stanie przed niełatwymi zadaniami. Na diament będą polować złoczyńcy i to nie jedyny problem, z jakim się zmierzy. Co takiego się jeszcze stanie? Jak poradzi sobie z tym wszystkim Kostek? Kim jest tajemnicza kobieta?

Zacznę od tego, że książkę czytała Amelka i to jej oczami będzie recenzja. Muszę jeszcze wspomnieć, że nie znała poprzedniego tomu, kiedy zabrała się za czytanie, jednak ani troszkę to jej nie przeszkadzało w odbiorze tego tomu.
Książka według córki była ciekawa i wciągająca. Jest to historia wielowątkowa, z bardzo szybką akcją i wieloma jej zwrotami, a to sprawiło, że po prostu nie dało się z nią nudzić. Czytało się ją szybko, a podczas czytania towarzyszyły emocje. Pełna afer, intryg, niebezpieczeństwa.

Głównym bohaterem jest Kostek Dobrowolski, młody inżynier. To postać ciekawa, dająca się lubić, dobrze wykreowana.

„Dobrowolski i diament imperialny” to książka, którą według córki warto przeczytać. My polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/12/dobrowolskiidiamentimperialnywydawnictwooficyna4em.html

Kostek wraca z Egiptu i poznaje pewną kobietę....

Zdarza Wam się czytać powieści young adult? Ja nie do końca się w nich odnajduję. Postanowiłam jednak sięgnąć po najnowszą książkę Artura Pacuły zatytułowaną Dobrowolski i Diament Imperialny. Nie do końca uznaję słuszność sklasyfikowania jej jako powieści YA. Jest to książka wielowątkowa i wielopłaszczyznowa. Z pewnością nie jest to lektura dla każdego, a język którym została napisana jest dość specyficzny. Bardzo podoba mi się koncept autora, który przeniósł nas do Paryża roku 1889 i pozwolił nam poznać mroczne sekrety francuskiej stolicy wraz z młodym inżynierem polskiego pochodzenia Konstantym Dobrowolskim. Jest to mężczyzna rezolutny, któremu nie obce są cuda techniki końcówki XIX wieku. Ba! To dzięki nim będzie w stanie przeciwstawić się złu. Autor wprowadził do książki rozgrywki rosyjskich szpiegów, spiski polityczne i szerokie tło obyczajowe. Smaczku historii dodaje, że rozgrywa się ona w trakcie Wystawy Powszechnej, której największą atrakcją jest kolekcja jubilerska z niezwykle cennym Diamentem Imperialnym. Nie muszę chyba dodawać, że wielu oddałoby wszystko, aby znaleźć się w jego posiadaniu. Byłam pozytywnie zaskoczona tym jak sprawnie poprowadzona została akcja. Jej szybkie tempo zawdzięczamy krótkim rozdziałom. Kostek Dobrowolski jest bardzo barwną postacią, która dodaje powieści mnóstwo uroku. Jest to druga część jego przygód, ale brak znajomości części pierwszej zupełnie nie przeszkadza oddaniu się lekturze tomu drugiego. Jeśli ktoś lubi powieści sensacyjne to na pewno świetnie odnajdzie się w tej powieści bez względu na wiek.

W ogromie nie do końca wartościowych książek z gatunku young adult pojawiają się perełki, o które warto sięgać. Jedną z nich z pewnością jest nowa powieść przygodowa Artura Pacuły „Dobrowolski i diament imperialny” od Wydawnictwa Oficyna 4 em. Chociaż to druga część opowieści o perypetiach inżyniera Konstantego Dobrowolskiego, w żaden sposób nie przeszkadza to tym, którzy tak jak ja, nie mieli przyjemności poznania wcześniejszych przygód Kostka. Nie wiem gdzie toczyła się akcja wcześniejszej części, ale tym razem Autor przenosi czytelnika wprost do Paryża i to w jakże barwny czas belle epoque. Dla mnie już sam ten fakt wystarczył, żeby z zainteresowaniem zasiąść do lektury. A to jedynie jeden z walorów ten książki. Równie intrygująca będzie tu również akcja powieści, która mieszać będzie fikcję z rzeczywistością, tworząc pełną intryg i zaskakujących zwrotów akcji fabułę, w której niebezpieczeństwo czaić się będzie na każdym rogu.
W cieniu majestatycznej Wieży Eiffela, toczyła się będzie Wystawa Powszechna, która stanie się przyczynkiem do zawiązania akcji, za sprawą bezcennego Diamentu Imperialnego, który wplącze młodego inżyniera w ciąg mrocznych zdarzeń.
Pacuła umiejętnie posługuje się narracją, przeskakując między bulwarami rozświetlonymi światłami Wystawy Powszechnej a mrocznymi zaułkami, w których nie obejdzie się bez pościgów i strzelanin, gdzie czają na bohaterów książki rozmaite zagrożenia, nie pozwalające zarówno im, jak i czytelnikom na nudę, tym bardziej, że stawiać trzeba będzie czoło rosyjskim szpiegom, anarchistom i lokalnym politykom.
W centrum uwagi stoi nie tylko fascynujący świat technologii końca XIX wieku, ale także bohema paryska z jej artystycznymi ideałami i romantycznym zawirowaniami. Pacuła mistrzowsko buduje atmosferę epoki, przenosząc czytelników w świat eleganckich strojów, gasnących latarni gazowych i nieodkrytych możliwości technologii końca XIX wieku. Jego opisy scenerii oddają zarówno splendor wystawy, jak i mroczne zakamarki paryskiego półświatka.
"Dobrowolski i diament imperialny" to powieść, która świetnie łączy w sobie elementy przygody, historii, romansu i tajemnicy. Artur Pacuła stworzył barwny obraz epoki, w której technologia łączy się z romantycznymi ideałami, a bohaterowie muszą stawić czoła wyzwaniom, których skala przekracza ich wyobrażenia. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom wartkiej akcji, zagadek i fascynujących postaci.

Wybieramy się do dziewiętnastowiecznego Paryża, gdzie trwa Wystawa Powszechna, a najlepsza atrakcja to kolekcja jubilerska z największym klejnotem tych czasów, Diamentem Imperialnym. W cieniu świeżo otwartej Wieży Eiffla poznajemy losy młodego inżyniera, Kostka Dobrowolskiego, który pragnie zrobić wrażenie na pięknej kobiecie i razem z nim trafiamy do świata paryskiej bohemy, a jednocześnie do świata międzynarodowych potyczek rosyjskich polityków, szpiegów i anarchistów. Jego walka z tymi rzezimieszkami okaże się fascynująca, a jego siły trwają bez końca, nie poddaje się. Spoilera tutaj nie będzie, więc mocno zachęcam do lektury.

To świetnie napisana powieść sensacyjna dla młodzieży, tzw. young adult i już drugi tom przygód Kostka Dobrowolskiego. Serdecznie polecam, ta historia wciągnęła mnie od pierwszej strony. Wątków jest tutaj kilka, czytelnik nie raz zostanie zaskoczony. Nie przeczytałam jeszcze pierwszego tomu, co jednak w zupełności nie przeszkadza czytaniu tej historii. Będzie tu mnóstwo intryg, tajemnic, ale i faktów historycznych, dzięki takiemu połączeniu czyta się z zaciekawieniem. Panuje tu niesamowity klimat, będą pościgi, zasadzki i mnóstwo wartkiej akcji.

Świetnie się przy tej książce bawiłam, choć były tu też elementy stresujące, choćby z początku, kiedy jeden z robotników zawisł nad przepaścią. Budowali Wieżę Eiffla i kiedy jeden z nich zawisł, reszta zamiast pomóc stała i patrzyła. Byli zdania, że nie dadzą rady i obserwowali tylko rozwój sytuacji. W pewnym momencie wpadł tam ktoś młody i pomógł mu się uwolnić. Wtedy też rozpoczęli rozmowy odnośnie bezpieczeństwa osób, które pracują na wysokości. Nawet przytoczyli jedną osobowość, która faktycznie straciła wtedy życie, prawdopodobnie z powodu własnej głupoty. Dalej ten wątek ginie, a mi nie dawał spokoju, bo nie lubię jak coś się zacznie i nie skończy. Poprzez kolejne wydarzenia i rozdziały, które są kontynuacją, poznajemy postać Dobrowolskiego od każdej ze stron. Już wiemy, że ma dobre serce i jest uczynny. Bohaterzy czasami wysławiają się innymi słowami, gdyż nie każdy z nich ma polskie korzenie. Co trudniejsze wyrazy są na dole strony wyjaśnione. To nie tylko zwykła opowieść, gdyż poutykane są tu prawdziwe wydarzenia, bardzo dobrze zresztą poznamy czasy 1889 roku, kiedy dojdzie do wystawy prawdziwych dzieł sztuki. Autor tak manipuluje fabułą, że to bardzo nas interesuje, daje tu duży nacisk na bogactwo, co zawsze każdego człowieka zainteresuje. By nie było zbyt nudno, dołożył nam tu fascynację pewną kobietą, która zdradzi ogromny sekret. Następnie postać stanie przed trudnym wyborem, bo to, co dalej się może wydarzyć, staje tylko w jego rękach. Nie spodziewał się tylko, że zostanie wciągnięty do świata złej elity, która dla pieniędzy jest w stanie zrobić wszystko. W tekście często pojawiało się pytanie, czy też czasami ukazane jako stwierdzenie: ,, Jak uważasz, które dziewczyny są lepsze do tańca? Te z Dziewiątej Dzielnicy czy Osiemnastej...? "W świecie luksusu, jaki zbada Dobrowolski będzie się przewijał temat kobiet. Są ukazane jako tajemnicze, niby wszyscy wiedzą skąd pochodzą i co robią, ale każdy udaje, że ta prawda nie istnieje. Dużo w tej opowieści pozorów, ludzie uciekają od prawdy, nie dopuszczają jej do siebie, gdyż życie w pozorach daje im stabilizację. Starają się wierzyć w to, co sami sobie wymyślili. Jedynie sam Dobrowolski chce podążać tak jak nakazuje mu serce. Czy jednak w tamtych czasach było to dobrym pomysłem? Paryż i język francuski nie da nam o sobie zapomnieć. Poznamy jego uliczki i atrakcje, niczym na wycieczce krajoznawczej. Nie będzie tu nudno, bo te opisy wplecione są w treść, czyli dodają jej smaku i elegancji. Po takim przekonywaniu, że warto żyć tak, jak ktoś mógłby się domyślać jak żyjesz, na usta ciśnie mi się kłamstwo. Znając jednak te postacie, nie będę go używać:-) Moim zdaniem jest to dobry krajoznawczy kryminał, który sprawi, że bardzo będziemy chcieli odwiedzić Paryż i już w szczególności Wieżę Eiffla:-)

Ależ to była przygoda! "Dobrowolski i diament imperialny" przenosi nas do Paryża do roku 1889. Wieża Eiffla i całe miasto gotowe są na Wystawę Powrzechną. Kostek Dobrowolski wrócił do stolicy z Egiptu. Przypadek sprawia, że poznaje tajemniczą kobietę ta zaś zdradza mu informacje o planowanym podczas wystawy zamachu. Dobrowolski wraz z rodziną i wiernym sługą robią wszystko, by ocalić życie ludzkie.
Ta książka to wspaniała gratka dla miłośników historii i powieści sensacyjnych a także inżynierii. Znajdziemy tu pościgi, typów spod ciemnej gwiazdy, wartką akcję a jednocześnie fakty i postaci historyczne sprytnie wplecione w fabułę. Anarchiści, marksiści i paryska bohema dostarczą nam wielu wrażeń. Ciemne uliczki kontrastują z rozwojem techniki. Powieść Pacuły jest wielowątkowa i wielowarstowowa. Spiski, wątki polityczne, warstwa obyczajowa i tło historyczne - wszystko jest dokładnie przemyślane i składa się w fantastyczną całość. Bohaterowie są zróżnicowani, z charyzmą i ikrą i nie dadzą o sobie zapomnieć nawet po skończeniu powieści. To moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno nie ostatnie! Mam przecież do nadrobienia pierwszy tom tej serii, ale nie tylko.
To literatura sklasyfikowana jako young adult, ale polecam też starszym czytelnikom. Bawiłam się znakomicie i serdecznie Wam polecam!

Współpraca reklamowa

Artyści, anarchiści i zlodzieje. Mroczne tajemnice Paryża.

Powieść sensacyjna young adult
Drugi tom przygód kostka Dobrowolskiego

W cieniu wieży Eiffla trwa Wystawa Powszechna. I to w tym miejscu dzieje się bardzo wiele rzeczy – pościgi, zasadzki, strzelaniny, tajemnice. A wszystko wśród atrakcji takich jak kolekcja jubilerska, a szczególnie diament imperialny.

Kostek chce się przypodobać pewnej kobiecie przez co trafiła w sam środek bohemy, rozgrywki rosyjskich szpiegów, anarchistów i marksistów. Jak się odnajdzie w tej sytuacji?

Bardzo złożona, wielowątkowa historia, ciekawa i zaskakująca.

Artyści, anarchiści i zlodzieje. Mroczne tajemnice Paryża.

Powieść sensacyjna young adult
Drugi tom przygód kostka Dobrowolskiego

Kostek...

Lubicie książki, w których cofamy się do innego wieku?
Ja bardzo! Więc kiedy tylko dowiedziałam się, że autor zabiera nas do dziewiętnastowiecznego Paryża, widziałam, że muszę to przeczytać.

W cieniu otwartej właśnie Wieży Eiffla trwa Wystawa Powszechna. To tu, pomiędzy rozświetlonymi bulwarami i mrocznymi zaułkami Paryża rozgrywa się nasza historia. Pełna pościgów, zasadzek, strzelanin i mrocznych tajemnic. Wśród tysięcy atrakcji wystawy największą sensacją jest bezcenna kolekcja jubilerska, a szczególnie największy klejnot tamtych czasów, Diament Imperialny. Młody inżynier Kostek Dobrowolski, chcąc przypodobać się pięknej nieznajomej, trafia do świata paryskiej bohemy, ale też w sam środek międzynarodowej rozgrywki rosyjskich szpiegów, anarchistów i polityków. Korzystając z cudów techniki końca XIX wieku, stanie do walki z grupą złoczyńców bez skrupułów.

Zacznę od tego, że nie jest to książka dla każdego, tematyka jest specyficzna i jeśli ktoś czyta same erotyki, to zwyczajnie nie odnajdzie się w tej pozycji. Styl pisania autora również może nie przypaść do gustu każdego.

Za ogromny plus uważam wielowątkowość, i to że w tej książce nie ma zbędnych opisów, akcja nie ciągnie się, byle nabić słów. Tutaj wszystko jest dobrze przemyślane i przelane na papier.

„Dobrowolski i diament imperialny” to druga część o przygodach Kostka Dobrowolskiego, ale spokojnie, ja również nie czytałam pierwszej, i to zupełnie nie przeszkadza w czytaniu tej pozycji.

Wbrew temu, co początkowo myślałam, tę lekturę czyta się szybko i przede wszystkim przyjemnie. Akcja pędzi w idealnym tempie, co jest dużym atutem. Autor wsadził dużo pracy w napisanie tej pozycji. Widać, że jest ona przemyślana i nie napisana na kolanie. Mamy tutaj sporo postaci, przez co jest bardzo ciekawie i ani trochę nudno.

To jak, jesteście ciekawi?

Mogę wam tylko ją polecić, jest warta poznania ❤️.

Lubicie książki, w których cofamy się do innego wieku?

• Na mojej półce
  • Chcę kupić
  • Książka recenzencka
  • Młodzieżowe

Dodaj cytat z książki Dobrowolski i diament imperialny