Przekręt na van Gogha

2019-03-15
2019-03-15
Maria Kabat
kryminał

Bardzo ciekawa książka pod wieloma aspektami. Fabuła, to młodzieżowy kryminał, a którym chłopiec, który ma amnezję i bardzo dużo wiedzy o sztuce rozwikłuje zagadkę swojej osoby, ale pojawiają się czarne charaktery. Ponieważ większość wydarzeń dzieje się na terenie galerii sztuki, czytelnik zapoznaje się w kilkoma mniej i bardziej znanymi dziełami m.in. van Gogha. Dodatkowym atutem są kody QR, które odsyłają do obrazu i krótkiej informacji o nim (po polsku). Niestety część kodów jest źle zakodowanych, dlatego pomimo wyświetlenia linku po zeskanowaniu kodu z poprawną nazwą obrazu, w kilku miejscach otwiera się ten sam obraz - irysy na żółtym tle. Mam nadzieję, że wydawnictwo przekoduje i książka będzie wtedy super dla młodych odkrywców sztuki.
Polecam gorąco

Akcja dzieje się w jeden dzień, a według mnie powinna w kilka dni, bo dzieje się zdecydowanie za szybko. Minusem tez jest to, że nadal nie wyjaśnili nam czemu Art stracił pamięć. Plus to zobaczenie obrazów, postać Camile i cała ta zagadka.
Taka przyjemna na jeden dzien.

Taka przyjemna na jeden dzien.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka opowiada o pewnym dwunastolatku Artcie, który cierpi na amnezje spowodowaną pewnym traumatycznym przeżyciem. Jest mu przydzielona rodzina zastępcza, w której poznaje swoją tymczasową siostrę Camille. Ściga ich pewna grupa fałszerzów obrazów, którzy próbują za wszelką cenę dopaść Arta, który ma dowody na ich oszustwo. Książka łączy sztukę wraz z akcją. Znajdziemy w niej fragmenty opowiadające dające informacje na temat niektórych obrazów, ale i również takie, w których możemy się poczuć jak w filmie akcji. W książce znajdziemy kody QR, które po zeskanowaniu, przeniosą nas do obrazu, o którym jest mowa w danym momencie. Według mnie książka godna polecenia dla każdego, kto interesuje się sztuką, bądź dla kogoś, kto w ogóle nie jest w temacie. Moja opinia to 9/10, ponieważ w książce nie znalazłem żadnego momentu, w którym wydawałaby mi się nudna.

Niby książka młodzieżowa a mi babie w wieku 28 lat bardzo przypadła do gustu :D Może właśnie dlatego, że nie był to jakiś mocny kryminał. Obrazami też raczej jakoś się interesuje, ale jakieś akcje w książkach czy filmach z kradzieżą czy podrobieniem jakiegoś dzieła są ciekawe. Szybka akcja, w ogóle fajna czcionka i krótkie rozdziały co nie pozwoliło się nudzić i zastanawiałam się kiedy w końcu skończy się rozdział a wręcz chciałam czytać kolejny i kolejny bo były takie krótkie a przy tym bardzo ciekawe. W książce mamy kody QR do obejrzenia obrazów w internecie. Myślałam, że zawsze będą to obrazy, o których będzie mowa w danym momencie w książce, ale jednak tak nie było. Z jednej strony fajna sprawa bo można zobaczyć te obrazy (chociaż większość jest raczej ogólnie znana),z drugiej odrywa człowieka od książki i mi się zdarzyło "przy okazji" przejrzeć instagrama czy sprawdzić pocztę.

Jeśli Wasze nastolatki lubią rozwiązywać skomplikowane zagadki, podsuńcie im tę książkę.
W Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie zostaje znaleziony chłopiec. Nie pamięta, jak się nazywa i nie ma pojęcia, skąd się tu wziął. Trafia do domu tymczasowego pod opiekę zapracowanej dziennikarki, która jest samotną matką. Jej dziesięcioletnia córka Camille nadaje mu imię Art, ponieważ na bluzie chłopaka widnieje naszywka: Arthur.
Szybko okazuje się, że Art mnóstwo wie o obrazach starych mistrzów i bywał w galeriach i muzeach całego świata. Ale kim jest naprawdę? Gdzie podziali się jego rodzice? Dlaczego ktoś go ściga? Czy odzyska pamięć? Czy on i Camille powstrzymają przestępczą szajkę, która zamierza zrealizować wielki przekręt?..

(cd recenzji na fb)

No więc tak. Bierzemy „Tożsamość Bourne’a”, dodajemy sporo sztuki, trochę technologii, wszystko mieszamy i mamy gotową książkę. Książkę dla młodzieży. Książkę dla młodzieży, która jest świetna. Książkę dla młodzieży, a może bardziej dla młodszej młodzieży, przy której ja (dorosła, stateczna itp. baba),fantastycznie się bawiłam. Pewnego dnia w muzeum zostaje znaleziony dwunastoletni chłopiec, który nie pamięta, jak ma na imię, skąd pochodzi, kim są jego rodzice. Trafia do domu Mary – kobiety, która jest tymczasową rodziną zastępczą dla porzuconych dzieci i sama wychowuje córkę, Camille. W międzyczasie, w innym miejscu Waszyngtonu, ktoś próbuje Arta odnaleźć i prowadzi nieczyste interesy. Już od pierwszych stron dostajemy wartki język, akcję, tajemnicę i czujemy nieodpartą chęć czytania dalej. Językowo jest prosto, ale plastycznie, dialogi są bardzo naturalne, ale absolutnie nie infantylne. Krótkie rozdziały oraz podział tych rozdziałów na mniejsze fragmenty z określeniem czasowym wpływają na tempo czytania – przez książkę się płynie. Dużo się dzieje, właściwie cały czas jest akcja. Mamy tutaj iście mieszankę wybuchową: są zagadki i tajemnice, są pościgi, wypadki samochodowe, naiwni policjanci, sprytni przestępcy i jeszcze sprytniejsze dzieciaki. Ogromnym plusem „Przekrętu”, podkreślam OGROMNYM, jest temat sztuki. Jest wiele opisów muzeów, dzieł sztuki, np. obrazów czy rzeźb. Poza tym w książce znajdują się kody QR, dzięki którym można zobaczyć dane dzieło i czegoś się o nim dowiedzieć (opis samego dzieła jest bardzo rzeczowy, ale prosty, w sam raz dla dziecka). Książka niesie ze sobą mnóstwo wiedzy podanej w fajny sposób. Myślę, że „Przekręt” jest książką sensacyjno-przygodowo-detektywistyczną. Może być świetnym pomysłem na prezent np. dla dziecka, które nie czyta i nie rozstaje się z telefonem ;) Przeczytałam za „jednym posiedzeniem”, bo tej książki nie sposób odłożyć i bardzo polecam i dla dzieci i dla dorosłych.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się śmiertelnie znudzić oglądaniem obrazów w muzeum? Wydaje Ci się, że sztuka nigdy nie będzie Twoją pasją? Uważasz, że słowa „przygoda” i „galeria” są całkowitymi przeciwieństwami? Jeśli tak, to najwyższy czas zmienić punkt widzenia!

Na chwilę przed zamknięciem Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie okazuje się, że w jednej z sal od kilku godzin przesiaduje mały chłopiec. Nie ma pojęcia, kim jest, ani skąd wziął się w muzeum. Nie ma też przy sobie prawie żadnych rzeczy osobistych. Na podstawie wstępnego badania lekarskiego udaje się stwierdzić, że prawdopodobnie stracił pamięć w wyniku jakichś drastycznych przeżyć. Wkrótce chłopiec zaprzyjaźnia się z Mary Sullivant i jej córką Camille, u których ma tymczasowo zamieszkać. Dziewczynka roboczo nadaje mu imię Art. Niespodziewanie okazuje się, że trafiła w dziesiątkę: pomimo amnezji młody człowiek posiada zaskakującą wiedzę na temat słynnych obrazów. Sprawy zaczynają się dodatkowo komplikować, kiedy grupa przestępców podejmuje próbę uprowadzenia dzieci. Czego chcą od nich nieznajomi? Jaki jest ich związek z obrazem, który ma kupić Galeria Narodowa? I przede wszystkim: czy Artowi uda się poznać swoją tożsamość nim będzie za późno?

Kiedy już raz otworzy się „Przekręt na van Gogha”, trudno się od niego oderwać. Akcja mknie z prędkością światła, a czytelnik nie może liczyć na ani jedną chwilę wytchnienia. Na kartach książki czekają pościgi samochodowe, brawurowe ucieczki i genialne podstępy. Trzeba przyznać, że główni bohaterowie są niezwykle zaradni i stanowią naprawdę godnych przeciwników dla ścigających ich przestępców...

Ciąg dalszy recenzji na moim blogu: http://lekturymolinki.blogspot.com/2020/07/przekret-na-van-gogha-deron-r-hicks.html

"Przekręt na Van Gogha" to bardzo nowoczesna powieść sensacyjna dla młodzieży, tak dla 11-14-latków. Autor pomysł oparł na motywie utraty pamięci, konstrukcja przypomina "Tożsamość Bourne`a", do czego pisarz bezpośrednio nawiązał w tekście. Nie jest to jednak zarzut, wprost przeciwnie. Akcja toczy się bardzo sprawnie, obejmuje tylko 4 dni. Rozgrywa się w Waszyngtonie. Pewnego dnia główny bohater, Art, trafia na posterunek policji. Znaleziono go w Narodowej Galerii Sztuki. Nie wiedział kim jest i co tam robi. Pierwszą noc spędza u Mary Sullivan, osoby, która współpracuje z policją w takich sprawach. Mary ma 11-letnią, bardzo rezolutną córkę, Camille. Dziewczynka początkowo nie wierzy Artowi, podejrzewa jakieś oszustwo. Myli się, o czym dwójka nastolatków przekonuje się następnego dnia. Rozpoczyna się szaleńcza akcja, która trwa aż do końca: porwanie, strzelanie, prawdziwi bandyci, zdeterminowani i świetnie przygotowani, dysponujący najnowszym sprzętem. Potrafią wykasować nagrania, podsłuchują policję, wszędzie mają swoich ludzi. Czy Artowi i Camille uda się przeżyć? Kim jest Art? Stoi po dobrej czy złej stronie mocy? Czy jego bliscy to przestępcy? I o co chodzi porywaczom?
Autor jest z wykształcenia malarzem i na tej dziedzinie oparł całą intrygę. Z powieści można się dowiedzieć wiele o różnych dziełach sztuki i procesach powstawania obrazu. Poszczególne rozdziały poprzedzają cytaty z listu pewnego sławnego malarza, a w treści zawarto kody QR, które przenoszą nas bezpośrednio do galerii. Bardzo nowoczesna, dobrze napisana książka. Od dawna żadna powieść dla młodzieży nie zrobiła na mnie takiego wrażenia.

Przekręt na van Gogha to pełna zwrotów akcji powieść kryminalno-sensacyjna, coś jak Kod Leonarda da Vinci, tylko dla dzieci. Zaskakująca i nieprzewidywalna, cały czas trzymająca w napięciu. Tajemnice, porywacze, spektakularne ucieczki, nowoczesna technologia i pościgi plus naprawdę sporo wiadomości z zakresu historii sztuki. Świetnym pomysłem jest umieszczenie w książce kodów QR, co pozwala na zobaczenie dzieł, które są kluczem do pamięci głównego bohatera. Myślę, że to idealna książka dla młodszych nastolatków i dzieci, zwłaszcza, gdy planujemy wizytę w galerii sztuki.

Żałuję, że nie przeczytałam jej młodszej córce przed wizytą w Van Gogh Museum w Amsterdamie. Być może byłaby bardziej zainteresowna :)

Wciągająca powieść kryminalna dla dzieci i młodzieży (i nie tylko :) ). Jest tajemnica, pościgi i szczęśliwe zakończenie - czego chcieć więcej ;)

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży