Gdzie jest skrzynia z karabinami?

Okładka książki Gdzie jest skrzynia z karabinami?
Artur Pacuła Wydawnictwo: Oficyna 4eM literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Gdzie jest skrzynia z karabinami?
Oficyna 4eM
2021-05-19
2017-02-08
przygoda skarby młodzież przyjaźń wakacje poszukiwanie

Igor spędza wakacje u swojego wujka Michała który jest młodym i obiecującym himalaistą .Chłopak twierdzi , że będą to nudne wakacje ale wszystko zmienia się za sprawą now poznanego kolegi Krzyśka . Dziadek Krzyśka jest starszym panem z wiele ma tajemnicami. Jedną z nich jest zagadka ukrycia skrzyni z karabinami . Igor i jego kolega postanawiają odnaleźć tajemniczą skrzynie , pomagać im w tym będą Mirosław , Ala i Monika .

Szykuje się przygoda ! Polecam fanom Pana Samochodzika.

Wspaniała książka pełna przygód i pełnych emocji zwrotów akcji . Tym razem główny bohater zostaje wysłany przez swojego tatę na wakacje do jego brata, który mieszka w Katowicach. Igor podchodzi bardzo sceptycznie do wyjazdu. Jednak gdy odrazu po przyjeździe poznaje kompanów do gry w piłkę nożną , zaczyna pozytywnie myśleć i wcześniejsze złe przeczucia odchodzą na dalszy plan. Okazuje się, że jeden z chłopaków o imieniu Krzysiek na czas wakacji pomieszkuje u swojego dziadka w tej samej klatce co jego Wujek. Pan Rudolf natomiast od wielu lat próbuje rozwiązać rodzinną zagadkę zaginionych w czasie wojny karabinów. Na pomoc przychodzi mu ekipa Igora w której znajduje się Krzysiek, Mirek, Ala, Monika oraz Marcin Krygier (nauczyciel historii). Bohaterowie podejmują się kolejnej emocjonującej, wakacyjnej przygody. Czy uda im się oczyścić z zarzutów rodzinę Pana Rudolfa? Czy odnajdą skrzynie z karabinami? Zapraszamy do lektury książki. Autor znakomicie przeplata różne wątki co czyni jego powieść nie samowicie ciekawą i intrygującą. Pojawiają się także historyczne wzmianki na temat Powstań Śląskich i ważnych wydarzeń z dziejów Polski. Książka dla młodszych ale także i starszych odbiorców. Wzbogacona jest przepięknymi rysunkami przyciągającymi uwagę i rozwijającymi wyobraźnię w trakcie czytania . Znakomita lektura na lato, ale nie tylko.

Igor niebawem ma wyjechać do wujka do Katowic. Wcale mu się to nie podoba, jednak innego zdania jest jego kolega z obozu wspinaczkowego i kuzynka. Oni mu zazdroszczą, że nie spędzi wakacji w domu, pojedzie do dużego miasta oraz pozna wujka, który jest młodym humanistą.
Mimo początkowej niechęci Igor jedzie i niedługo po przyjeździe poznaje Krzyśka, z którym się szybko zaprzyjaźnia. Wraz z nowym kolegą poznaje śląskie tajemnice, przeżywa przygody i poszukuje pewnej tajemniczej skrzyni ukrytej około sto lat temu przez pradziadka Krzyśka. Czy ją odnajdą? Czego o Śląsku dowie się Igor? Jakie przygody przeżyje?

Historia w książce okazała się bardzo ciekawa. Młody czytelnik wraz z głównym bohaterem przeżywa ciekawe przygody, odkrywa tajemnice przeszłości i poznaje historię. To jedna z tych książek, która nie tylko bawi, ale również poszerza wiedzę dziecka.

Główny bohater jest sympatycznym, łatwo nawiązującym nowe znajomości chłopcem.

Książka przeznaczona jest dla młodzieży i moim zdaniem będzie odpowiednia dla dzieci 10+, czyli takich, które czytają bez problemu długie teksty.

„Gdzie jest skrzynia z karabinami?” to książka, którą polecam starszym dzieciom lubiącym czytać książki przygodowe.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/08/wydawnictwo-oficyna-4em-ksiazka-pt.html

Muszę powiedzieć, że akcja tej powieści toczy się naprawdę szybko, dzięki czemu samo przeczytanie książki też nie trwa zbyt długo. Wyraźnie czuć w niej klimat wakacyjnej przygody, a to chyba coś co każdy lubi! Poza tym, przez ponad 300 stron mamy do czynienia z przemiłymi bohaterami. Żaden z nich mnie nie irytował, a t w moim przypadku zdarza się bardzo rzadko!
Sama zagdaka jest nieprzewidywalna i byłam zaskoczona jej rozwiązaniem. Tajemnica, jak można się spodziewać, ma tło historyczne, a ja za historią, mówiąc szczerze, nie przepadam. Jednak ku mojej uldze, autor nie przesadził z faktami historycznymi i nie miałam okazji, by się nudzić. Byłabym zapomniała! Wszystkie wydarzenia odbywają się na Śląsku, a jak Śląsk, to oczywiście gwara śląska! Wiele wypowiedzi było pisanych po śląsku, co sprawiło, że kilka razy serdecznie się uśmiechnęłam, ich język bardzo mnie bawi! :)
Jedyną wadą tej książki jest zbytnia dojrzałość bohaterów. Kiedy po kilkudziesięciu stronach obcowania z nimi dowiedziałam się, że mają 12 lat byłam zdumiona. Rzeczą praktycznie niemożliwą jest, żeby dwunastolatka mówiła biegle po angielsku i uczyła się francuskiego, tak jak Ala. Chociaż oczywiście niczego nie wykluczam.
Podsumowując, bardzo polecam Wam tę powieść. „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” to gwarancja zabawy nawet w najnudniejszym miejscu na świecie! I ostrzegam! Po jej przeczytaniu nabierzecie ochoty na odwiedzenie Katowic! Coś czuję, że to miasto będzie miało niespodziewany napływ turystów domagających się zobaczenia kilku miejsc wymienionych w książce Artura Pacuły...

Sama zagdaka...

Wakacje wakacjami, ale skarby same się nie odnajdą, o czym przekonali się dobitnie po raz kolejny bohaterowie przygodowej serii Artura Pacuły. Tym razem nieco powiększona ekipa poszukiwaczy spotyka się w Katowicach, aby odnaleźć zaginioną skrzynię z karabinami, ukrytą przez pradziadka ich nowo poznanego kolegi i oczyścić jego dobre imię.

Mamy tu wszystko, czego można oczekiwać od tego typu młodzieżowej przygodówki. Jest humor, są zagadki, zaszyfrowane listy, poszukiwania i śledztwo. Ogromną frajdę sprawiało mi odszyfrowywanie niektórych elementów zagadki razem z bohaterami. Książka wciągała od początku do końca - wydarzenia toczą się zaledwie w kilka dni, a jednak dzieje się tu naprawdę sporo, dosłownie do ostatnich stron powieści, zostawiając też wstępną furtkę do kolejnego tomu.

Pomimo iż już do grupy nastolatków nie należę, książkę czytałam z dużo przyjemnością i zaciekawieniem. Jest tu dla starszego czytelnika sporo nostalgii z czasów szkolnych, wręcz mała lekcja historii, bo i sporo informacji mogłam sobie odświeżyć lub poznać związanych z powstaniami śląskimi. Poza tym klasyczne już podążanie za dziecięcymi marzeniami i duchem przygody - to idealna, lekka lektura na lato, którą serdecznie polecam :) Na pewno sięgnę po kolejne tomy!

Mamy tu wszystko, czego można...

Sięgnęłam po tą książkę, ponieważ zachęcił mnie do tego opis. Czy żałuję? Zdecydowanie nie. To świetna, przygodowa opowieść dla młodzieży którą można przeczytać jednym tchem:)

Idealna książka dla młodzieży, żeby więcej było na naszym rynku to może wzrost czytelników by się powiększył ?
Zagadki i tajemnice napisane bardzo fajnym stylem :) Spodoba się dużym i tym całkiem małym :)

Jeszcze nie czytałam tej pozycji, widzę jednak całą masę super opinii. Bardzo mnie kusi, aby ją zamówić. Polecacie?

Wakacje w pełni, początkowo obóz wspinaczkowy, a teraz co? Nudny wyjazd do Katowic? Ale co tam robić? Takie oto rozterki ma Igor, którego tato wysyła na dwa tygodnie do Katowic, do wujka. Chłopak nie jest z tego faktu zadowolony, w drodze ciągle narzeka, co ciekawego może dziać się w Katowicach i jakich ciekawych ludzi może tam spotkać. Zapewne nic się nie wydarzy...

Już na samym początku klapa, otóż wujka Michała nie ma w domu, kiedy Igor do niego dociera. I co teraz ma począć dziecko pozostawione same sobie?

Nie jest tak źle, jako nastolatek, który nie ma problemu z nawiązywaniem znajomości od razu znajduje kilku kolegów, którzy nieopodal mieszkania wujka grają w piłkę. Chłopcom brakuje zawodników, aby mogli grać w wyrównanych drużynach. I tak właśnie Igor zawiera znajomość z Krzyśkiem, który później zaprasza go do lokum dziadka, to piętro wyżej niż mieszkanie wujka. A w mieszkaniu...Krzysiek prosi Igora o pomoc. Chodzi o znalezienie ukrytej skrzyni z karabinami

Szykuje się kolejna przygoda! Oczywistym jest, że Igor jej sobie nie odpuści, taki kąsek i to w wakacje! Szybko okazuje się, że na kolejną przygodę chętna jest również reszta z paczki przyjaciół. Ale to nie wszystko, nie tylko oni zainteresowani są poszukiwaniami tej skrzyni. Czyha na nią więcej osób.

Bardzo lubię twórczość Pana Artura Pacuły. Pióro ma lekkie i zwinne. W książce: „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” przenosi w świat odkrywców skarbów do tego stopnia, że i my czujemy się poszukiwaczami przygody. Skoro zatem dorosłego potrafił tak zainteresować przygodami, to myślę, że i młodsi czytelnicy dadzą się skusić. Przez książkę przechodzi się z łatwością, lekkością i z miłą chęcią odkrywa się kolejne rozdziały zagadki.
Polecamy: Dobre Recenzje

Już...