Zawodowo zajmuje się marketingiem filmowym i telewizyjnym, a obecnie także edukacją studentów. Debiutem pisarskim była powieść przygodowa dla młodzieży „Gdzie jest korona cara?”. Publikacja zajęła drugie miejsce w konkursie na najbardziej Samochodzikową Książkę 2015 roku, organizowanym przez fanów twórczości Zbigniewa Nienackiego zrzeszonych w Forum Miłośników Pana Samochodzika(pansamochodzik.net.pl). Oprócz tego Kapituła Konkursu postanowiła uhonorować tę powieść dodatkowym wyróżnieniem za umiejętność pisania o sprawach młodzieży oraz stworzenie udanego scenariusza dla wakacyjnej przygody. Kolejne książki „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” (2017),„Gdzie jest skrytka generała »Grota«?” (2018),„Gdzie jest dukat króla Zygmunta?” (2020) oraz „Gdzie jest dziewczyna z nutami?” (2021) wygrały ten Konkurs.
W 2021 roku opublikował pierwszy tom nowej serii „Dobrowolski i skarb z Meroe” – o przygodach młodego inżyniera Kostka Dobrowolskiego. Rok później tom drugi - "Dobrowolski i diament imperialny".
Otrzymał nominację do nagrody w Konkursie na Najlepsze Opowiadanie 2022 roku organizowanym w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.
Prywatnie Artur Pacuła to pasjonat historii i filmu. Fan koszykówki i wędrówek górskich.
Główni bohaterowie cyklu to Monika, Ala, Igor i Miras, grupka 12-letnich dzieciaków, które zaprzyjaźniły się na letnim obozie wspinaczkowym oraz Boss, pozostający nieco na drugim planie nauczyciel historii, opiekun sympatycznej paczki. Akcja drugiej części cyklu zatytułowanej "Gdzie jest skrzynia z karabinami?" rozgrywa się w czasie wakacji w pozornie nieatrakcyjnych Katowicach. Tym razem, wraz z sympatyczną czwórką trochę nazbyt rezolutnych dzieciaków, przemierzamy zakamarki i zaułki katowickiej dzielnicy Koszutka w poszukiwaniu skrzyni z karabinami ukrytej przez śląskich powstańców.
Pacuła korzysta z tych samych recept, które z powodzeniem stosował Zbigniew Nienacki w swojej serii o przygodach Pana Samochodzika. Mamy więc przygodę, która jest tuż obok nas, trzeba ją tylko zauważyć i poczuć jej zew, a przeżycie jej nie wymaga nadzwyczajnych zdolności ani specjalnych środków. Tłem przygody jest zagadka z przeszłości, której towarzyszy legenda i gawęda historyczna. Autor umiejętnie wplata w fabułę porcję informacji historycznych, które nie nudzą, a intrygują, inspirując do samodzielnego pogłębienia wiedzy. Dostrzegam powtarzalność niektórych elementów we wszystkich tomach serii, np. międzypokoleniowe pomosty wzajemnego szacunku przerzucane między dzieciakami a seniorami. Ciepłe to i sympatyczne. Do tego szczypta nienachalnej dydaktyki i uprzytomnienie nastolatkom, że świat dorosłych nie jest taki prosty. Fajnie i naturalnie autor oswaja też nowoczesną technologię. A wszystko to w beztroskiej atmosferze wakacji.
znienacka.com.pl
Lubicie książki, w których cofamy się do innego wieku?
Ja bardzo! Więc kiedy tylko dowiedziałam się, że autor zabiera nas do dziewiętnastowiecznego Paryża, widziałam, że muszę to przeczytać.
W cieniu otwartej właśnie Wieży Eiffla trwa Wystawa Powszechna. To tu, pomiędzy rozświetlonymi bulwarami i mrocznymi zaułkami Paryża rozgrywa się nasza historia. Pełna pościgów, zasadzek, strzelanin i mrocznych tajemnic. Wśród tysięcy atrakcji wystawy największą sensacją jest bezcenna kolekcja jubilerska, a szczególnie największy klejnot tamtych czasów, Diament Imperialny. Młody inżynier Kostek Dobrowolski, chcąc przypodobać się pięknej nieznajomej, trafia do świata paryskiej bohemy, ale też w sam środek międzynarodowej rozgrywki rosyjskich szpiegów, anarchistów i polityków. Korzystając z cudów techniki końca XIX wieku, stanie do walki z grupą złoczyńców bez skrupułów.
Zacznę od tego, że nie jest to książka dla każdego, tematyka jest specyficzna i jeśli ktoś czyta same erotyki, to zwyczajnie nie odnajdzie się w tej pozycji. Styl pisania autora również może nie przypaść do gustu każdego.
Za ogromny plus uważam wielowątkowość, i to że w tej książce nie ma zbędnych opisów, akcja nie ciągnie się, byle nabić słów. Tutaj wszystko jest dobrze przemyślane i przelane na papier.
„Dobrowolski i diament imperialny” to druga część o przygodach Kostka Dobrowolskiego, ale spokojnie, ja również nie czytałam pierwszej, i to zupełnie nie przeszkadza w czytaniu tej pozycji.
Wbrew temu, co początkowo myślałam, tę lekturę czyta się szybko i przede wszystkim przyjemnie. Akcja pędzi w idealnym tempie, co jest dużym atutem. Autor wsadził dużo pracy w napisanie tej pozycji. Widać, że jest ona przemyślana i nie napisana na kolanie. Mamy tutaj sporo postaci, przez co jest bardzo ciekawie i ani trochę nudno.
To jak, jesteście ciekawi?
Mogę wam tylko ją polecić, jest warta poznania ❤️.