Uciekaj z Kijowa!

Okładka książki Uciekaj z Kijowa! Artur Pacuła
Okładka książki Uciekaj z Kijowa!
Artur Pacuła Wydawnictwo: Oficyna 4eM kryminał, sensacja, thriller
Oficyna 4eM
2024-01-17
2024-01-17
sensacja sensacja z historią w tle rozwiązywanie zagadki

Historia skrywa wiele tajemnic, pewnie dlatego tak wiele osób się nią pasjonuje, przegląda stare księgi, analizuje fakty i próbuje rozwikłać zagadki sprzed lat.
Oksana Antonowna Switanok niedawno skończyła studia historyczne i przypadkiem odkryła, że żona niedoszłego cara Natasza Brasowa podczas ucieczki straciła carskie insygnia, które zostały gdzieś ukryte, a teraz po latach dziewczyna chce je odnaleźć.
Czytając opis, pomyślałam, że nie jest to raczej książka dla mnie, nie interesuje się historią, a tym bardziej dotyczącą innych krajów, ale zmieniłam zdanie już po pierwszej scenie. Oksana, używając fałszywej karty wstępu do Muzeum Narodowego Historii Ukrainy, ukradła starą i cenną książkę do tego nie dość, że wyprowadziła w pole pracowników, to również uciekła przed zbirami, którzy jej w tym podstępie pomogli. Byłam pod wrażeniem tego, jak ona to wszystko rozegrała, niestety zapłaciła za to wysoką cenę, ponieważ pomimo ucieczki do innego kraju nie zgubiła złych ludzi, którzy podążali jej tropem.
Dość szybko wciągnęłam się w tę historię i naprawdę byłam ciekawa, jak to się wszystko skończy, śledziłam losy Oksany oraz Kuby i byłam pewna, że pomimo przeciwności losu wszystko im się uda. Oczywiście najlepsze emocje zaczynają się wtedy, kiedy dwójka bohaterów zaczyna się do siebie zbliżać pomimo faktu, że Kuba ma narzeczoną, oboje są wykształceni, interesują ich te same tematy, a co do rodziny jego partnerki widać, że mężczyzna musi przy nich udawać osobę, którą nie jest. Zdecydowanie bardziej ciekawiły mnie momenty akcji, kiedy zaczynały się historyczne wstawki, mój entuzjazm opadał, ale zdaje sobie sprawę z tego, że są osoby, które właśnie te fragmenty uznają za atut tej książki.
Nie jest to historia, do której chciałabym kiedyś wrócić, ale zdecydowanie nie mogę też uznać jej za złą, po prostu stworzona jest ona dla osób pasjonujących się przeszłością i pewnie oni pochłoną ją w jeden wieczór.

"Uciekaj z Kijowa!" Artura Pacuły to mega rewelacyjna powieść sensacyjna.
Historia Nataszy Brasowej, żony niedoszłego cara Michała Romanowa. Fabuła dotyczy zaginionych carskich insygniów.
Oksana ukończyła studia historyczne. Przekonana, że gdzieś w Ukrainie znajduje się ukryty skarb Nataszy Brasowej wchodzi w układ z członkami mafii, aby umożliwić sobie jego poszukiwania. Oczywiście później zamierza pozbyć się gangsterów. Niestety, choć niezbyt inteligentni nie dają się wykiwać zadziwiająco sprytnej Oksanie.
Powieść jest imponująco bogatym źródłem historycznym. Autor pisząc powieść wykonał tytaniczną pracę zbierając i weryfikując informacje dotyczące Michała Romanowa i jego żony, Nataszy Brasowej.
"Uciekaj z Kijowa!" to książka idealna pod każdym względem.
Niesamowite tempo akcji. Liczne zwroty, komplikacje, zamieszania i ślepe zaułki.
Do tego nadzwyczaj charakterystyczni bohaterowie i to wszyscy, bez wyjątku.
Historia ciekawa i intrygująca. Przy czym zabawnie przedstawiona.
"Uciekaj z Kijowa!" Artura Pacuły to prawdziwa przyjemność czytania.
Ukraina przed wybuchem wojny, carska Rosja, Polska 2020 roku, ukraińska mafia i ukraiński policjant rosyjskiego pochodzenia. Do tego doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego i ukraińska absolwentka studiów historycznych uciekający przed mafiosami depczącymi im po piętach
podczas burzliwych poszukiwań zaginionych carskich insygniów. CZYTAJCIE! GORĄCO POLECAM!

"Uciekaj z Kijowa!" Artura Pacuły to mega rewelacyjna powieść sensacyjna.

Oksana niedawno skończyła studia historyczne. W czasie ich trwania wpadła na pewien trop, który nadal nie daje jej spokoju. Chodzi o zaginione wiele lat wcześniej, carskie insygnia. Jedyne wskazówki, jakie może znaleźć, znajdują się pierwszym wydaniu „Wojny światów” H.G. Wellsa, a książka ta jest w Bibliotece Narodowej w Kijowie. Aby ją zdobyć, dziewczyna wchodzi w układ z członkami mafii, a później zamierza się ich pozbyć. Tylko czy to aby na pewno dobry pomysł? Czy uda się zdobyć książkę? Czy Oksana rozwiąże zagadkę zaginięcia carskich insygnia? Komu będzie mogła zaufać? Jakie przygody przeżyje?

Mnie książka zdecydowanie się podobała. Z jednej strony znalazłam w niej ciekawą zagadkę, pościgi, strzelaniny, mafię, z drugie wiele ciekawostek historycznych, o których nie miałam pojęcia. Widać podczas czytania, jak wielką pracę autor w nią włożył.
Książka wciągnęła mnie praktycznie od pierwszych stron. Akcja sprawnie poprowadzona, z ciekawymi zwrotami. Czytało się ją szybko, a podczas czytania towarzyszyły mi emocje.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani. Zdecydowanie polubiłam się z główną bohaterką, czyli Oksaną. Według mnie jest osobą wytrwałe dążącą do celu, momentami z ciekawymi pomysłami.

„Uciekaj z Kijowa!” to książka, która mnie zdecydowanie się podobała, a czas spędzony na jej czytaniu uważam za udany. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/03/uciekajzkijowawydawnictwooficyna4em.html

Jestem autorem, więc ciężko mi oceniać książkę :-)
Ale mogę dodać jedną informację.
Oto link do soundtracku z filmu:

Jestem autorem, więc ciężko mi oceniać książkę :-)
Ale mogę dodać jedną informację.
Oto link do soundtracku z filmu:

Główna bohaterka powieści to kobieta o nadzwyczajnej inteligencji, bystrości, sprycie, mądrości i urodzie, a przy tym o niesamowicie zwyczajnym imieniu – Oksana.

Ukończywszy studia historyczne, dziewczyna ryzykownie zaufała podejrzeniom, że gdzieś w Ukrainie znajduje się ukryty skarb Nataszy Brasowej, żony niedoszłego cara Michała II Romanowa. Aby rozwikłać tę zagadkę, Oksana kradnie białego kruka z kijowskiej biblioteki i ucieka do Krakowa.

W trakcie całej historii poznajemy pozostałych bohaterów: niezbyt inteligentnych i zadziwiająco uczciwych członków mafii, którzy oszukani przez sprytną Oksanę poszukują jej w Polsce i Ukrainie, ukraińskiego policjanta o rosyjskim pochodzeniu, któremu Oksana ciągle się wymyka oraz doktora Burskiego, który miał jej tylko pomóc w rozwiązaniu zagadki, jednak subtelny romans między nimi jest iście wyczuwalny.

Powieść ta to cenne źródło wiedzy historycznej. Autor sam podkreśla, ile pracy i czasu włożył w zebranie i zweryfikowanie informacji, aby umieścić je w powieści. Rozgrywająca się jednak akcja niestety była dla mnie nudna, a postacie mało oryginalne i mdłe. Fabuła jest dość mocno naciągnięta i spełza w zasadzie na niczym, co uważam za odbierające potencjał pomysłowi.

Zapraszam na bookstagrama 😀 @nailit_book

W dorobku Artura Pacuły znajdziemy kilka powieści przygodowych adresowanych do młodszych czytelników. Ich uznanie znalazły takie tytuły jak „Gdzie jest korona cara?”, „Gdzie jest dukat króla Zygmunta?”, „Gdzie jest skrytka generała Grota?”, „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” oraz „Gdzie jest dziewczyna z nutami?” Niektóre z nich zdobywały nawet laury w Konkursach na najlepszą Samochodzikową Książkę Roku, organizowanych od wielu lat przez Forum Miłośników Pana Samochodzika. W kolejnych latach w księgarniach zaczęły pojawiać się powieści historyczno-przygodowe tego autora, przeznaczone dla odrobinę starszych miłośników książek: „Dobrowolski i skarb z Meroe” a także „Dobrowolski i diament imperialny”…

Więcej na:

"Uciekaj z Kijowa" to chyba pierwsza książka tego autora dla dorosłych.
Przy tym książka historyczno-sensacyjna dziejąca się, co na dziś ważne, ok. 2020 r., a więc jeszcze przed pełnoskalową wojną rozpętaną przez pewnego psychopatę i zbrodniarza.
Ech, jakże wtedy Ukraina była inna od dzisiejszej...
W powieści od początku czuć, dobrze nam znane lekkie pióro Pisarza. Akcja posiada liczne zwroty, zawirowania i ślepe uliczki. No i mamy zagadkę historyczną, opartą na wielu raczej mniej znanych ciekawostkach historycznych, szczególnie dotyczących przełomu XIX i XX w.
Bohaterowie bez przerwy zmieniają miejsca pobytu, mamy pogonie, strzelaniny, prawdziwych gangsterów. Jak zawsze u tego Pisarza najlepsze jest zaskakujące i wielowątkowe zakończenie.
Myślę, że warto!
Jak się wszystko kończy i dlaczego książka ta posiada trochę wspólnego z pierwszą powieścią Artura "Gdzie jest korona cara?" musicie już sprawdzić sami!

"Uciekaj z Kijowa" to chyba pierwsza książka tego autora dla dorosłych.
Ech, jakże wtedy Ukraina była inna od dzisiejszej...
W powieści od początku czuć, dobrze nam znane lekkie pióro Pisarza. Akcja...

Sensacja w świetnym wydaniu! Carska Rosja, współczesne Polska i Ukraina (przed wybuchem wojny),mafia, ukraiński policjant rosyjskiego pochodzenia, a w rolach poszukiwaczy zaginionego skarbu: doktor Uniwersytetu Jagiellońskiego i ukraińska absolwentka studiów historycznych.
Jest ciekawie, jest niebezpiecznie, ale jest też dość zabawnie.
Bardzo mi się podobało!

Jest ciekawie, jest niebezpiecznie, ale jest też dość zabawnie.
Bardzo mi się podobało!

Znacie twórczość Artura Pacuły? Ja całkiem niedawno miałam okazję przeczytać jedną z jego książek i przyznaję, że oczarował mnie swoim stylem. Bez wahania sięgnęłam więc po jego najnowszą powieść zatytułowaną Uciekaj z Kijowa! Nie dajcie się zwieść tytułowi ani okładce. Książka w najmniejszym stopniu nie odnosi się do obecnych wydarzeń, jakie mają miejsce na Ukrainie. Autor zbudował wydarzenia wokół dociekliwej byłej już studentki historii, która wpadła na trop związany z zaginięciem insygniów carskich. Oksana za wszelką cenę chce dowiedzieć się co się z nimi stało. Nie jest to zadanie proste, gdyż dotyka spraw, które wydarzyły się w 1918 roku. Jedyna podpowiedź może znajdować się w pierwszym wydaniu książki "Wojna światów" autorstwa H. G. Wellsa, który znajduje się w kijowskiej bibliotece. Oksana posunęła się nawet do zbratania z mafią, aby zdobyć tę powieść i upragniony dowód. Po zdobyciu książki, ścigana przez niedawnych sojuszników Oksana trafia do Krakowa i angażuje w sprawę zaginionych insygniów doktora historii Jakuba Burskiego, który pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czy w duecie uda im się rozwiązać zagadkę? Odpowiedź czeka na kartach powieści Uciekaj z Kijowa! Twórczość Artura Pacuły w moim przekonaniu niesie ze sobą powiew świeżości. Balansowanie między gatunkami, wplatanie wątków historycznych i niezwykle dynamiczne tempo akcji są jego znakami rozpoznawczymi. Bardzo lubię styl pisania autora. Wykreowani przez niego bohaterowie mają mnóstwo uroku i nie sposób ich nie polubić. Mnogość zdarzeń i szaleńcze wręcz tempo akcji początkowo mogą trochę frustrować, ale Artur Pacuła zgrabnie spina je w spójną całość. Znakomita książka, pełna akcji. Polecam.

Carskie Insygnia. Wojna światowa. Krakowski doktor. Ukraińska mafia

Oksana po skończeniu studiów historycznych wpadła na pewien trop.

Mianowicie chodzi o rok 1918, kiedy Niemcy liczyli na pokój z Rosją. Wtedy też doszło do abdykowania cara, koronacji, traktu i ucieczki żony niedoszłego cara. Mogła być ona władczynią, ale insygnia carskie zaginęły.

Gdzie się podziały? Odpowiedź może kryć się w książce skradzionej z biblioteki.

Co ciekawe zaangażowana w sprawę może być zarówno policja jak i mafia, oraz dolot z Uniwersytetu.

Jeśli lubicie gdy w książce dużo się dzieje, gdy nie brakuje akcji, a do tego tematyki wojenne, to książka w sam raz dla was. Wciąga i ciekawi.

Carskie Insygnia. Wojna światowa. Krakowski doktor. Ukraińska mafia

Oksana po skończeniu studiów historycznych wpadła na pewien trop.

Gdzie się podziały?...

• Wyzwanie czytelnicze 2024
  • Nie posiadam
  • Przeczytam 52 książki w 2024 roku
  • Recenzenckie
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy

Dodaj cytat z książki Uciekaj z Kijowa!