Gdzie jest skrzynia z karabinami?

Okładka książki Gdzie jest skrzynia z karabinami? Artur Pacuła
Okładka książki Gdzie jest skrzynia z karabinami?
Artur Pacuła Wydawnictwo: Oficyna 4eM Cykl: Gdzie jest (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Gdzie jest (tom 2)
Oficyna 4eM
2021-05-19
2017-02-08
przygoda skarby młodzież przyjaźń wakacje poszukiwanie

Główni bohaterowie cyklu to Monika, Ala, Igor i Miras, grupka 12-letnich dzieciaków, które zaprzyjaźniły się na letnim obozie wspinaczkowym oraz Boss, pozostający nieco na drugim planie nauczyciel historii, opiekun sympatycznej paczki. Akcja drugiej części cyklu zatytułowanej "Gdzie jest skrzynia z karabinami?" rozgrywa się w czasie wakacji w pozornie nieatrakcyjnych Katowicach. Tym razem, wraz z sympatyczną czwórką trochę nazbyt rezolutnych dzieciaków, przemierzamy zakamarki i zaułki katowickiej dzielnicy Koszutka w poszukiwaniu skrzyni z karabinami ukrytej przez śląskich powstańców.

Pacuła korzysta z tych samych recept, które z powodzeniem stosował Zbigniew Nienacki w swojej serii o przygodach Pana Samochodzika. Mamy więc przygodę, która jest tuż obok nas, trzeba ją tylko zauważyć i poczuć jej zew, a przeżycie jej nie wymaga nadzwyczajnych zdolności ani specjalnych środków. Tłem przygody jest zagadka z przeszłości, której towarzyszy legenda i gawęda historyczna. Autor umiejętnie wplata w fabułę porcję informacji historycznych, które nie nudzą, a intrygują, inspirując do samodzielnego pogłębienia wiedzy. Dostrzegam powtarzalność niektórych elementów we wszystkich tomach serii, np. międzypokoleniowe pomosty wzajemnego szacunku przerzucane między dzieciakami a seniorami. Ciepłe to i sympatyczne. Do tego szczypta nienachalnej dydaktyki i uprzytomnienie nastolatkom, że świat dorosłych nie jest taki prosty. Fajnie i naturalnie autor oswaja też nowoczesną technologię. A wszystko to w beztroskiej atmosferze wakacji.

znienacka.com.pl

Świetna powieść zarówno dla starszych jak i dla młodych. Dobrze prezentuje problemy i punkt widzenia osób w różnym wieku, ale najważniejsza jest przygoda i zagadka historyczna w tle!

Przygoda godna Pana Samochodzika w Katowicach? Tak! Dobrze pokazane realia Powstań Śląskich, ciekawa zagadka i bohaterowie z krwi i kości. Bez zbędnego moralizowania i upiększania. Dla każdego coś wartościowego.

Wakacyjna przygoda na Śląsku

Bohaterowie poznani z "Gdzie jest korona cara?" powracają ! Igor, wyrusza do Katowic by pod opieką wujka Michała, zapalonego himalaisty, spędzić pozostałą część wakacji. Chłopiec nie jest tym faktem zachwycony, bo co ciekawego może go czekać w mieście kopalni i huty. Innego zdania są jego kuzynka Alicja, która zazdrości Igorowi poznania wujka Michała, brata jej mamy, jak i Miras, dla którego wakacje w domu, to dopiero koszmar, a w tak dużym mieście jak Katowice, na pewno można spotkać wielu ciekawych ludzi.

Po przyjeździe Igor zaskakująco szybko poznaje chłopaka ze Śląska - Krzyśka, z którym zaprzyjaźnia się podczas wspólnego meczu piłki nożnej. I to właśnie Krzysiek zapewni kolejne niezapomniane przygody Igorowi i reszcie ekipy Bossa. Bowiem pradziadek Krzysia ukrył ponad 100 lat temu gdzieś w Katowicach skrzynię z karabinami. Taka zagadka z przeszłości i ukryty skarb to zadanie jak znalazł dla ekipy Bossa. Z zapałem i mnóstwem szalonych pomysłów na minutę zabierają się do rozszyfrowywania starych listów, śledzenia podejrzanego antykwariusza, jak i myszkowania po starych strychach, antykwariatach czy nawet gołębnikach ! Jedno jest pewne te wakacje nie będą nudne !

Lubię pióro pana Artura, i lubię bohaterów przez niego stworzonych. Lubię połączenie historii i przygody, lubię to jak autor potrafi przemycić ciekawe informacje w przyjemny i nie nudny sposób, dzięki czemu książka bawi i uczy. A to przecież najważniejsze w literaturze. Jest to lektura odpowiednia dla czytelnika w każdym wieku, ja jestem tą serią nieustannie zachwycona, i jako fanka Indiany Jonesa, Łowców Skarbów czy filmów Zbroja boga z Jackie Chanem jestem na tak i czekam na wiele, wiele tomów przygód Marcina Krygiera i dzieciaków. Uwielbiam ich ! Zabieram się za lekturę trzeciego tomu, a wam gorąco polecam ten tom jak i całą serię. Naprawdę warto zainteresować swoje pociechy jak i siebie piórem pana Artura ! Mądre książki są nam potrzebne jak powietrze, dlatego czytajmy je i trzymajmy kciuki za autorów by mieli wenę na jak najwięcej ciekawych, mądrych, bawiących i uczących powieści. Polecam !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję z całego serducha wydawnictwu Oficyna 4eM i przepraszam za dłuższy czas oczekiwania na moją opinię.

Wakacyjna przygoda na Śląsku

Igor spędza wakacje u swojego wujka Michała który jest młodym i obiecującym himalaistą .Chłopak twierdzi , że będą to nudne wakacje ale wszystko zmienia się za sprawą now poznanego kolegi Krzyśka . Dziadek Krzyśka jest starszym panem z wiele ma tajemnicami. Jedną z nich jest zagadka ukrycia skrzyni z karabinami . Igor i jego kolega postanawiają odnaleźć tajemniczą skrzynie , pomagać im w tym będą Mirosław , Ala i Monika .

Szykuje się przygoda ! Polecam fanom Pana Samochodzika.

Wspaniała książka pełna przygód i pełnych emocji zwrotów akcji . Tym razem główny bohater zostaje wysłany przez swojego tatę na wakacje do jego brata, który mieszka w Katowicach. Igor podchodzi bardzo sceptycznie do wyjazdu. Jednak gdy odrazu po przyjeździe poznaje kompanów do gry w piłkę nożną , zaczyna pozytywnie myśleć i wcześniejsze złe przeczucia odchodzą na dalszy plan. Okazuje się, że jeden z chłopaków o imieniu Krzysiek na czas wakacji pomieszkuje u swojego dziadka w tej samej klatce co jego Wujek. Pan Rudolf natomiast od wielu lat próbuje rozwiązać rodzinną zagadkę zaginionych w czasie wojny karabinów. Na pomoc przychodzi mu ekipa Igora w której znajduje się Krzysiek, Mirek, Ala, Monika oraz Marcin Krygier (nauczyciel historii). Bohaterowie podejmują się kolejnej emocjonującej, wakacyjnej przygody. Czy uda im się oczyścić z zarzutów rodzinę Pana Rudolfa? Czy odnajdą skrzynie z karabinami? Zapraszamy do lektury książki. Autor znakomicie przeplata różne wątki co czyni jego powieść nie samowicie ciekawą i intrygującą. Pojawiają się także historyczne wzmianki na temat Powstań Śląskich i ważnych wydarzeń z dziejów Polski. Książka dla młodszych ale także i starszych odbiorców. Wzbogacona jest przepięknymi rysunkami przyciągającymi uwagę i rozwijającymi wyobraźnię w trakcie czytania . Znakomita lektura na lato, ale nie tylko.

8/10

8/10

Igor niebawem ma wyjechać do wujka do Katowic. Wcale mu się to nie podoba, jednak innego zdania jest jego kolega z obozu wspinaczkowego i kuzynka. Oni mu zazdroszczą, że nie spędzi wakacji w domu, pojedzie do dużego miasta oraz pozna wujka, który jest młodym humanistą.
Mimo początkowej niechęci Igor jedzie i niedługo po przyjeździe poznaje Krzyśka, z którym się szybko zaprzyjaźnia. Wraz z nowym kolegą poznaje śląskie tajemnice, przeżywa przygody i poszukuje pewnej tajemniczej skrzyni ukrytej około sto lat temu przez pradziadka Krzyśka. Czy ją odnajdą? Czego o Śląsku dowie się Igor? Jakie przygody przeżyje?

Historia w książce okazała się bardzo ciekawa. Młody czytelnik wraz z głównym bohaterem przeżywa ciekawe przygody, odkrywa tajemnice przeszłości i poznaje historię. To jedna z tych książek, która nie tylko bawi, ale również poszerza wiedzę dziecka.

Główny bohater jest sympatycznym, łatwo nawiązującym nowe znajomości chłopcem.

Książka przeznaczona jest dla młodzieży i moim zdaniem będzie odpowiednia dla dzieci 10+, czyli takich, które czytają bez problemu długie teksty.

„Gdzie jest skrzynia z karabinami?” to książka, którą polecam starszym dzieciom lubiącym czytać książki przygodowe.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/08/wydawnictwo-oficyna-4em-ksiazka-pt.html

Wakacje w pełni, początkowo obóz wspinaczkowy, a teraz co? Nudny wyjazd do Katowic? Ale co tam robić? Takie oto rozterki ma Igor, którego tato wysyła na dwa tygodnie do Katowic, do wujka. Chłopak nie jest z tego faktu zadowolony, w drodze ciągle narzeka, co ciekawego może dziać się w Katowicach i jakich ciekawych ludzi może tam spotkać. Zapewne nic się nie wydarzy...

Już na samym początku klapa, otóż wujka Michała nie ma w domu, kiedy Igor do niego dociera. I co teraz ma począć dziecko pozostawione same sobie?

Nie jest tak źle, jako nastolatek, który nie ma problemu z nawiązywaniem znajomości od razu znajduje kilku kolegów, którzy nieopodal mieszkania wujka grają w piłkę. Chłopcom brakuje zawodników, aby mogli grać w wyrównanych drużynach. I tak właśnie Igor zawiera znajomość z Krzyśkiem, który później zaprasza go do lokum dziadka, to piętro wyżej niż mieszkanie wujka. A w mieszkaniu...Krzysiek prosi Igora o pomoc. Chodzi o znalezienie ukrytej skrzyni z karabinami

Szykuje się kolejna przygoda! Oczywistym jest, że Igor jej sobie nie odpuści, taki kąsek i to w wakacje! Szybko okazuje się, że na kolejną przygodę chętna jest również reszta z paczki przyjaciół. Ale to nie wszystko, nie tylko oni zainteresowani są poszukiwaniami tej skrzyni. Czyha na nią więcej osób.

Bardzo lubię twórczość Pana Artura Pacuły. Pióro ma lekkie i zwinne. W książce: „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” przenosi w świat odkrywców skarbów do tego stopnia, że i my czujemy się poszukiwaczami przygody. Skoro zatem dorosłego potrafił tak zainteresować przygodami, to myślę, że i młodsi czytelnicy dadzą się skusić. Przez książkę przechodzi się z łatwością, lekkością i z miłą chęcią odkrywa się kolejne rozdziały zagadki.
Polecamy: Dobre Recenzje

Już...

Muszę powiedzieć, że akcja tej powieści toczy się naprawdę szybko, dzięki czemu samo przeczytanie książki też nie trwa zbyt długo. Wyraźnie czuć w niej klimat wakacyjnej przygody, a to chyba coś co każdy lubi! Poza tym, przez ponad 300 stron mamy do czynienia z przemiłymi bohaterami. Żaden z nich mnie nie irytował, a t w moim przypadku zdarza się bardzo rzadko!
Sama zagdaka jest nieprzewidywalna i byłam zaskoczona jej rozwiązaniem. Tajemnica, jak można się spodziewać, ma tło historyczne, a ja za historią, mówiąc szczerze, nie przepadam. Jednak ku mojej uldze, autor nie przesadził z faktami historycznymi i nie miałam okazji, by się nudzić. Byłabym zapomniała! Wszystkie wydarzenia odbywają się na Śląsku, a jak Śląsk, to oczywiście gwara śląska! Wiele wypowiedzi było pisanych po śląsku, co sprawiło, że kilka razy serdecznie się uśmiechnęłam, ich język bardzo mnie bawi! :)
Jedyną wadą tej książki jest zbytnia dojrzałość bohaterów. Kiedy po kilkudziesięciu stronach obcowania z nimi dowiedziałam się, że mają 12 lat byłam zdumiona. Rzeczą praktycznie niemożliwą jest, żeby dwunastolatka mówiła biegle po angielsku i uczyła się francuskiego, tak jak Ala. Chociaż oczywiście niczego nie wykluczam.
Podsumowując, bardzo polecam Wam tę powieść. „Gdzie jest skrzynia z karabinami?” to gwarancja zabawy nawet w najnudniejszym miejscu na świecie! I ostrzegam! Po jej przeczytaniu nabierzecie ochoty na odwiedzenie Katowic! Coś czuję, że to miasto będzie miało niespodziewany napływ turystów domagających się zobaczenia kilku miejsc wymienionych w książce Artura Pacuły...

Sama zagdaka...

Wakacje wakacjami, ale skarby same się nie odnajdą, o czym przekonali się dobitnie po raz kolejny bohaterowie przygodowej serii Artura Pacuły. Tym razem nieco powiększona ekipa poszukiwaczy spotyka się w Katowicach, aby odnaleźć zaginioną skrzynię z karabinami, ukrytą przez pradziadka ich nowo poznanego kolegi i oczyścić jego dobre imię.

Mamy tu wszystko, czego można oczekiwać od tego typu młodzieżowej przygodówki. Jest humor, są zagadki, zaszyfrowane listy, poszukiwania i śledztwo. Ogromną frajdę sprawiało mi odszyfrowywanie niektórych elementów zagadki razem z bohaterami. Książka wciągała od początku do końca - wydarzenia toczą się zaledwie w kilka dni, a jednak dzieje się tu naprawdę sporo, dosłownie do ostatnich stron powieści, zostawiając też wstępną furtkę do kolejnego tomu.

Pomimo iż już do grupy nastolatków nie należę, książkę czytałam z dużo przyjemnością i zaciekawieniem. Jest tu dla starszego czytelnika sporo nostalgii z czasów szkolnych, wręcz mała lekcja historii, bo i sporo informacji mogłam sobie odświeżyć lub poznać związanych z powstaniami śląskimi. Poza tym klasyczne już podążanie za dziecięcymi marzeniami i duchem przygody - to idealna, lekka lektura na lato, którą serdecznie polecam :) Na pewno sięgnę po kolejne tomy!

Mamy tu wszystko, czego można...

• W planach ebook
  • LIT. MŁODZIEŻOWA przygoda