Avatar Jamesa Camerona. Tajny Raport o Świecie Pandory

Wydawnictwo: Amber
James Cameron's Avatar: The Movie Scrapbook
Avatar, Pandora, James Cameron, kino
Pistacia

Avatar to kamień milowy w historii kina. Tworząc opowieść o ziemskim podboju tajemniczej planety Pandora i o sparaliżowanym komandosie uwikłanym w wojnę dwóch cywilizacji, James Cameron wykorzystał zupełnie nowe technologie, nie tylko 3D. Na potrzeby realizacji skonstruowano specjalne kamery, aparaturę, studia. Avatar, trzecia z najdroższych produkcji w historii kina, to film nowego tysiąclecia, czasów gdy technologia może wreszcie dorównać fantazji. To fantastyka wysokiego lotu, obraz, który burzy barierę pomiędzy ekranem a widzem, a ekran staje się oknem do nowego fantastycznego świata. Świata, jakiego nie stworzono od czasów Tolkiena i Gwiezdnych Wojen.

Książka Avatar jest przewodnikiem po tym świecie, po siostrzanej planecie Ziemi – Pandorze, jej ekosystemie i historii. Zawiera informacje o zamieszkującej ją rasie, jej zwyczajach, języku, broni – czyli wszystko, co trzeba wiedzieć, żeby przetrwać we wrogim środowisku groźnej planety stworzonej przez Jamesa Camerona w filmie wszech czasów.

[opis wydawcy]

Ireth | 2013-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2013

Ciekawie przedstawiony świat "Avatara". Inormacji jest bardzo dużo, tak samo jak ilustracji i zdjęć z samego filmu. Grafiki jednak specjalnie stworzone na potrzeby książki są wykonane kiepsko - niczym ze starszych gier komputerowych w 3D (wszystko jest kanciate). Tekst również jest bardzo ogólnikowy, nie zagłębia się dłużej w dany temat, co jest bardzo rozczarowujące. Mimo to, uważam, że sam pomysł stworzenia takiej książki jest genialny, miło było dowiedzieć się więcej o życiu Navi (:

lullaby96 | 2014-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2014

Muszę przyznać, że taki przewodnik to genialna sprawa. Szczególnie, kiedy chce się zgłębić tak fantastyczny świat jak Pandora, który powstał w głowie James'a Cameron'a!
Jednak już na samym początku powiem, co mnie najbardziej raziło. Była to oprawa graficzna. Pierwszy raz, kiedy wzięłam książkę do ręki miałam wrażenie, że strony są stare, pogniecione jak w jakiś aktach, co bardzo mi zaimponowało. Jednak zdjęcia mające imitować dołączone fotografie do sprawy okrutnie mnie zraziły. Grafika jest komputerowa, a tylko w kilku momentach zdjęcia wydają się być prawdziwymi, niczym kadry z filmu Cameron'a. Cóż tutaj wielki minus.
Osoby interesujące się biologią i fizyką z pewnością byłyby zaskoczone nowoczesnymi rozwiązaniami jakie są oferowane w przewodniku. Jednak momentami można się spotkać z typowymi regułkami. Czułam się jakbym czytała książkę do fizyki i zastanawiała się, co tutaj robi czarna magia. Bardzo jednak spodobało mi się skupienie na faunie i florze Pandory.
Muszę...

Prawdziwy fan "Avatara" zgrzeszyłby przechodząc obok tej książki obojętnie. Jako, że zaliczam się do tego zacnego grona, jak tylko dostrzegłam okładkę przewodnika - od razu złapałam ją do ręki i ruszyłam w kierunku kasy. Choć wydaje się to dość śmieszne, dodatkowo zachęciło mnie ostrzeżenie: "Niniejszy dokument został rozpowszechniony bez wiedzy i zgody ZPZ. Każdemu, kto go posiada, grozi kara pozbawienia wolności lub bardziej surowy wyrok."

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów: przedmowy na temat upadku naszej Ziemi i możliwości jej odnowienia dzięki zasobom Pandory (przewodnik wygląda jakby był pisany przez autora z przyszłości), krótkiego opisu położenia planety we Wszechświecie i jej geologi, następnie przedstawiono fizjologię i kulturę ludu Na'vi. Jednak najciekawsze były dla mnie flora i fauna tego niezwykłego świata, w którym jestem na zabój zakochana. Dodatkowo możemy poczytać o technologi ziemskiej na Pandorze, uzbrojeniu żołnierzy, kilku zakazanych dokumentach. Na...

Legendkiller | 2011-06-10

Film świetny, można rzec wręcz przełomowy. Książka dość słaba, parę ciekawostek ze świata pandory, nic poza tym. Ogromne rozczarowanie - wszelkie zdjęcia pochodzą z gry komputerowej, a nie z filmu.

Polaris | 2012-11-21
Przeczytana: 09 listopada 2012

Książkę poleciłbym jedynie największym fanom Avatara, bo innych raczej nic tu nie zainteresuje. Poza tym, podczas czytania czasem ma się wrażenie, że czyta się szkolny podręcznik, co może zniechęcać, a po przeczytaniu i tak niewiele się zapamięta. Tajny raport o świecie Pandory to książka stworzona dla zysków, jednakże najwięksi fani mogą znaleźć w niej to, czego oczekują.

Pełna recenzja: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2012/11/avatar-jamesa-camerona.html

Piotr Sobota | 2014-11-22
Przeczytana: grudzień 2009

Fajne uzupełnienie filmu, nawet dla dorosłych wielbicieli fantastycznego świata :)

molek-trolek | 2014-10-28

Jest to połączenie książki i encyklopedii. Na początku jest fajna wzmianka po co ludzie zaczęli eksplorować Pandorę. Niestety w książce jest dość dużo trudnych słów, niby jest ich wytłumaczenie, ale mogliby użyć łatwiejszych. Jednak trzeba przyznać, że w encyklopedii znajduje się dużo ciekawych informacji dotyczących fauny i flory Pandory oraz o uzbrojeniu ludzi i Navi. Do każdego opisu jest dodane kolorowe zdjęcie, które pomaga wyobrazić sobie daną rzecz, roślinę, zwierzę itp.

Jeśli zobaczycie gdzieś tę książkę to ją kupcie, bo jest naprawdę fajna, a nie ma jej w bibliotekach!!!

Aiwlys | 2013-01-23
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: kwiecień 2010

Książka bardzo pomysłowo skonstruowana. Tutaj naprawdę można znaleźć wszystko o świecie Pandory. Szczerze polecam dla fanów filmu 'Avatar'.

| 2010-12-29
Przeczytana: 2010 rok

Raport uzupełniający dla fanów Avatara.
Znajduje sie tam m.in.: opis planety, zwierząt, roślin oraz sprzęty ziemian.

oliiiwww | 2014-06-22

Dla fanów filmu avatar - perełka opisująca większość roślin na księżycu Pandora.