Avatar Jamesa Camerona. Tajny Raport o Świecie Pandory

Okładka książki Avatar Jamesa Camerona. Tajny Raport o Świecie Pandory Dirk Mathison, Maria Wilhelm
Okładka książki Avatar Jamesa Camerona. Tajny Raport o Świecie Pandory
2010-01-12
2010-01-12
Cezary Murawski, Agnieszka Kabala, Agata Kowalczyk
Avatar Pandora James Cameron kino

Książka "Tajny raport o świecie Pandory. Avatar Jamesa Camerona" jest gratką dla fanów filmów, i zdecydowanie jest tu trochę ciekawostek! Całość napisana jest jakby w formie przewodnika bądź podręcznika pisanego przez osobę żyjącą w świecie z filmu.

Książka składa się z sekcji o astronomii u geologii Pandory, życiu Na'vi, faunie, florze, a kończy się spisem technologii używanej przez ludzi.

Początek był ciekawy. Chociaż mocno naukowy, rozjaśnił wiele rzeczy. Wyjaśnili trochę kwestię Unobtanium i jego dość kiczowatej nazwy, a do tego dowiedziałam się w końcu po tylu latach, że Pandora znajduje się przy Alfa Centuri. Wiem też teraz, że ta rajska kraina jest jednym z księżyców Polifema.

Część o faunie bardzo mi się podobała, w końcu poznałam nazwy różnych stworzeń z filmu a do tego różne interesujące ciekawostki 😁💫 Mam też wrażenie, że niektóre z omawianych zwierząt pojawiły się w filmie na bardzo krótko, a tu tyle można o nich powiedzieć.

Jeśli chodzi o florę, te rozdziały pokazują, jak przemyślana jest roślinność Pandory i że za tym wszystkim kryje się coś więcej niż ładne liście i oczarowująca na ekranie bioluminescencja.

Sekcja o technologii i broni była dla mnie akurat nudna, ale na pewno wiele osób zainteresuje jak przystosowana jest ludzka technologia do rzeczywistości z Pandory, gdzie jest mniejsza grawitacja i większy magnetyzm.

Podsumowując, choć może niektóre sekcje są ciekawsze od innych, nie żałuję że przeczytałam tę książkę i jeśli ktoś bardzo lubi świat Pandory warto ją chociażby przejrzeć, by zobaczyć ile myśli zostało włożone w starzenie tego świata i dowiedzieć się różnych drobnych rzeczy, o których w filmie nie mówią ^^

Pierwsza część książki naprawdę interesującą. Opis co dzieje się na Ziemii i opisy zwierząt i ludności z Pandory również interesujące. Jednak gdy dochodzimy do roślin odczuwałam już przesyt. Ładne ujęcia z filmu i ogólnie fajna książka od odświeżenia sobie historii oraz dowiedzenia się kilku szczegółów.

Poszerzenie wiedzy o filmie Jamesa Camerona

Poszerzenie wiedzy o filmie Jamesa Camerona

Dzięki tej książce zrozumiałem, że film Avatar nie jest tylko ładnie wyglądającym filmem i że Cameron może nas jeszcze zaskoczyć i stworzyć świetne uniwersum które może jeszcze się się rozwinąć o gry inne książki, różne spin-offy i wiele więcej. A co do samej książki to jest w porządku wiele fajnych ciekawostek, ładnych grafik a informacje zostały przedstawione w przystępny sposób. :)

Prawdziwy fan "Avatara" zgrzeszyłby przechodząc obok tej książki obojętnie. Jako, że zaliczam się do tego zacnego grona, jak tylko dostrzegłam okładkę przewodnika - od razu złapałam ją do ręki i ruszyłam w kierunku kasy. Choć wydaje się to dość śmieszne, dodatkowo zachęciło mnie ostrzeżenie: "Niniejszy dokument został rozpowszechniony bez wiedzy i zgody ZPZ. Każdemu, kto go posiada, grozi kara pozbawienia wolności lub bardziej surowy wyrok."

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów: przedmowy na temat upadku naszej Ziemi i możliwości jej odnowienia dzięki zasobom Pandory (przewodnik wygląda jakby był pisany przez autora z przyszłości),krótkiego opisu położenia planety we Wszechświecie i jej geologi, następnie przedstawiono fizjologię i kulturę ludu Na'vi. Jednak najciekawsze były dla mnie flora i fauna tego niezwykłego świata, w którym jestem na zabój zakochana. Dodatkowo możemy poczytać o technologi ziemskiej na Pandorze, uzbrojeniu żołnierzy, kilku zakazanych dokumentach. Na samym końcu znajduje się mini słowniczek, dzięki któremu podszkolimy swój Na'vi.

Książka była moim małym marzeniem głównie dlatego, że zawiera w sobie opisy zwierząt i roślin zamieszkujących Pandorę, z dodatkowymi, barwnymi ilustracjami. Dzięki niej dowiedziałam się ciekawych informacji o gatunkach, które nie występują w filmie, np. aeromeduzach (posiadających przy ciele balon wypełniony wodorem, dzięki czemu podniebny łowca unosi się w powietrzu),procakach (które podczas polowań wystrzeliwują swoją głowę, zakończoną ostrym szpikulcem, w stronę ofiary),binarnym promyku (roślinie z prostym układem nerwowym, wyczuwającą zagrożenie i stres żywych organizmów) i wielu, wielu innych. Żałuję jednak, że nie znalazłam ani jednej informacji na temat Eywy i Drzewa Dusz, które przecież stanowią podstawę wiary Na'vi i wpływają na ekosystem planety.

Spodobały mi się również materiały na temat kultury i sposobu funkcjonowania Na'vi, np. ich zwyczajów godowych oraz postrzegania miłości. Co ciekawe to Eywa (ich bogini, Matka Natura) decyduje o doborze partnera (na całe życie!),ilości potomstwa (bogini dba o równowagę) i innych kluczowych sprawach. Sam opis rytuału godowego też mnie zaciekawił... tylko proszę - bez skojarzeń. Poza tym autorzy zwracają uwagę na to, co związane jest z codziennością Na'vi: hamaki do spania (mają one szczególne, wręcz symboliczne znaczenie dla mieszkańców Pandory),sposób przygotowania i podania posiłków, wychowanie potomstwa, muzyka, broń itp. W tym rozdziale zabrakło mi informacji na temat hierarchii w społeczeństwie i roli poszczególnych grup. Trochę szkoda, że i to zagadnienie nie zostało poruszone w książce.

Dział na temat uzbrojenia i technologii jest stworzony głównie z myślą o czytelnikach płci męskiej, aczkolwiek nie zaprzeczę, że i mi się spodobał - głównie jeśli chodzi o opis promu kosmicznego napędzanego energią powstałą z połączenia materii i antymaterii. Słowniczek to dodatkowa zaleta przewodnika, od czasu do czasu do niego zaglądam, by nauczyć się kilku nowych słów. Trochę żałuję, że książka jest tak krótka, w dodatku niektóre rzeczy zostały przedstawione ogólnikowo, gdy spokojnie można o nich było napisać wiele innych, ciekawych informacji (z bólem stwierdzam że na internetowej stronie "Avatara" są czasami obszerniejsze wiadomości).

Jednak mimo wszystko czuję się jak najbardziej usatysfakcjonowana lekturą i ani trochę nie żałuję jej zakupu. W dodatku - w dowolnym czasie mogę ją otworzyć i napatrzeć się choćby na cudowne ilustracje, jakby żywcem wyjęte z mojej ukochanej Pandory.

Muszę przyznać, że taki przewodnik to genialna sprawa. Szczególnie, kiedy chce się zgłębić tak fantastyczny świat jak Pandora, który powstał w głowie James'a Cameron'a!
Jednak już na samym początku powiem, co mnie najbardziej raziło. Była to oprawa graficzna. Pierwszy raz, kiedy wzięłam książkę do ręki miałam wrażenie, że strony są stare, pogniecione jak w jakiś aktach, co bardzo mi zaimponowało. Jednak zdjęcia mające imitować dołączone fotografie do sprawy okrutnie mnie zraziły. Grafika jest komputerowa, a tylko w kilku momentach zdjęcia wydają się być prawdziwymi, niczym kadry z filmu Cameron'a. Cóż tutaj wielki minus.
Osoby interesujące się biologią i fizyką z pewnością byłyby zaskoczone nowoczesnymi rozwiązaniami jakie są oferowane w przewodniku. Jednak momentami można się spotkać z typowymi regułkami. Czułam się jakbym czytała książkę do fizyki i zastanawiała się, co tutaj robi czarna magia. Bardzo jednak spodobało mi się skupienie na faunie i florze Pandory.
Muszę przyznać, że do tej pory sądziłam, że Pandora znana mi tylko i wyłącznie z filmu, jest planetą. Albo nie zarejestrowałam tego, albo po prostu zapomniałam, że to księżyc planety Polifem.
Książka dostarcza wiele informacji, które mogą poukładać i wytłumaczyć wiele rzeczy i zjawisk, które mogliśmy napotkać w filmie.

Jest to połączenie książki i encyklopedii. Na początku jest fajna wzmianka po co ludzie zaczęli eksplorować Pandorę. Niestety w książce jest dość dużo trudnych słów, niby jest ich wytłumaczenie, ale mogliby użyć łatwiejszych. Jednak trzeba przyznać, że w encyklopedii znajduje się dużo ciekawych informacji dotyczących fauny i flory Pandory oraz o uzbrojeniu ludzi i Navi. Do każdego opisu jest dodane kolorowe zdjęcie, które pomaga wyobrazić sobie daną rzecz, roślinę, zwierzę itp.

Jeśli zobaczycie gdzieś tę książkę to ją kupcie, bo jest naprawdę fajna, a nie ma jej w bibliotekach!!!

Byc moze ciekawa pozycja dla zagorzałych fanów Avatara, jednak dla mnie wieje nudą...

Dla fanów filmu avatar - perełka opisująca większość roślin na księżycu Pandora.

Fajne uzupełnienie filmu, nawet dla dorosłych wielbicieli fantastycznego świata :)

• Wymienię/Sprzedam
  • Domowa biblioteczka