Wróg

Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski
Wydawnictwo: Świat Książki
The Enemy
Marcin Szajda

Poruszająca opowieść napisana w duchu Władcy much Williama Goldinga. Grupa dzieci próbuje przetrwać w wymarłym po tajemniczym kataklizmie Londynie. Tytułowy „wróg” to dorośli zainfekowani nieznanym wirusem, który zmienia ich w zdeformowane i pozbawione uczuć istoty. Dzieciaki by przeżyć, muszą z nimi walczyć. By wygrać, powinny się zjednoczyć, ale nowa sytuacja stawia przed nimi wyzwania, z...

Tytułowy „wróg” to dorośli zainfekowani nieznanym wirusem, który zmienia ich w zdeformowane i pozbawione uczuć istoty. Dzieciaki by przeżyć, muszą z nimi walczyć. By wygrać, powinny się zjednoczyć, ale nowa sytuacja stawia przed nimi wyzwania, z którymi nie zawsze umieją sobie poradzić. Przyjaźń, poświęcenie, pierwsze uczucie, ale i niszczące pragnienie władzy - oto tematy tej fascynującej powieści, nie tylko dla młodzieży.

źródło opisu: Świat Książki, 2010

źródło okładki: Świat Książki, 2010

korcia | 2014-06-27
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Londyn. Wszystkie osoby powyżej czternastego roku życia umarły albo zachorowały na tajemniczą i straszliwą chorobę, która sprawiła, że stali się oni bezmózgimi, obrzydliwymi potworami skoncentrowanymi tylko na zdobywaniu jedzenia. Polują oni na zwierzęta i dzieci.

Młodzi ludzie, którzy nie zachorowali starają się sobie jakoś radzić, jednak oczywiście nie jest im łatwo. Pozbawieni zostali rodzin, poczucia bezpieczeństwa, muszą walczyć o przetrwanie, bronić się przed atakami dorosłych i jakoś zdobywać pożywienie. Aby zwiększyć swoje szanse, dzieciaki łączą się w grupy. Jedna z nich zamieszkuje supermarket Waitrose, z którego starają się zrobić twierdzę niemożliwą do zdobycia dla dorosłych. Mimo to i tak co jakiś czas giną dzieci. Właśnie został porwany Sam, jeden z mniejszych dzieciaków. Również grupa szperaczy, którzy wyruszyli na poszukiwanie jedzenia, wróciła osłabiona. Dorośli zastawili na nich pułapkę na basenie. Chłopcy liczyli na to, że znajdą tam w automacie jeszcze jakieś...

Uwielbiam takie post-apokaliptyczne wizje, więc z ogromną przyjemnością wzięłam się za "Wroga" i przyznaje przebrnęłam przez niego z niesamowitą szybkością. Ta powieść to historia młodych ludzi, którzy nagle stracili swój azyl i poczucie bezpieczeństwa, nagle musieli walczyć o własne życie, przetrwanie. Fabuła jest ciekawa, wciągająca, a akcja zwrotna. Pojawiły się pewne niedociągnięcia, za co odjęłam z oceny jedną gwiazdkę. Jeżeli chodzi o drugą to odjęłam ją za zakończenie. Ogólnie rzecz biorąc podobało mi się, ale nie było to takie prawdziwe zakończenie tej historii. Poczułam wielki niedosyt, gdyż chciałam dowiedzieć się, co dalej z bohaterami, jak poradzą sobie teraz w tej nowej sytuacji, czy dzieciaki z pałacu nadal będą chciały przejąć władzę. Niedosyt więc został, ale ogółem książka jest bardzo dobra i wciągająca. Polecam.

Jest to thriller fantastyczny, ze zdecydowanym naciskiem na słowo thriller. Opisuje on bowiem świat dotknięty epidemią, której przyczyny nie poznamy nigdy. Z jej skutkami zaś autor się nie kryje. Psychodeliczna wizja dzielnic, parków, sklepów i domostw pozbawionych życia przyprawia czytelnika o dreszcze. Jednak w owych, opuszczonych zaułkach kryje się młodzież. Ukrywa się by przetrwać. Pytanie przed czym? Otóż zaistniała plaga z niewyjaśnionych powodów dotknęła tylko dorosłych. Bynajmniej dorośli nie zginęli… na nieszczęście. Siłą rzeczy zmienili się w bezmyślne istoty, których jedyną żądzą jest zdobycie pokarmu. Nie pragną kawioru, serów, czy nawet Twoich kanapek, których usilnie próbujesz chronić przed łakomym wzrokiem kolegi. Łakną mięsa. Nie drobiowego, czy wieprzowego – to już wymarło. Pożądają Twojego mięsa! A jedyne jego źródło znajduje się w opancerzonych prowizoryczną bronią supermarketach, centrach handlowych lub obozach, które stanowią młodzież i dzieci.
Autor w...

Krzysztof | 2014-05-16
Na półkach: Sprzedam, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 maja 2014

Epidemia niewiadomego pochodzenia dopadła Londyn. Każda osoba powyżej czternastego roku jest martwa lub przemieniła się w coś na wzór zombie. Dzieci przetrwały. A przynajmniej małe grupki rozrzucone po Londynie. Jedną z takich grup, jako czytelnikowi przyszło mi śledzić. Do postapokaliptycznego świata Londynu wkraczamy gdy dzieci i młodzież mieszkający w supermarkecie tracą kolejnego członka grupy. Mają już dość ciągłej niepewności, braku jedzenia i zagrożenia ze strony dorosłych, którzy są sprytniejsi od zombie jakie znamy. Potrafią w jakimś stopniu kombinować, żeby zwabić ofiarę, którą potem z wielkim apetytem zjadają. Wtedy pojawia się nijaki Błazen, chłopak, który twierdzi, że mieszka z inna grupką w pałacu Buckingham gdzie nie brakuje jedzenia i spokoju od zombi-dorosłych. Grupka z super marketu daje się przekonać i rusza wraz z Błaznem do Pałacu. Co ich jednak czeka po drodze i w samym Pałacu? Czy znajdą wreszcie spokój?

Na książkę natrafiłem przypadkiem przeglądając koszyki...

Gabrysia | 2014-02-24

Uwielbiam książki post-apokaliptyczne więc z wielką przyjemnością sięgnęłam po " Wroga ".

Londyn jest wyniszczony przez zarazę. Epidemia oponowała jednak tylko dzieci powyżej czternastu lat. Dorośli więc są zombie które pragną znaleźć ofiarę i ją zjeść.
Dzieci których zaraza nie dotknęła są porozrzucane po całym Londynie ,znajdując bezpieczne miejsca , tworząc większe grupki i za wszelką cenę chcą przeżyć.
Autor przedstawiam nam grupę nastolatków którzy kryją się w supermarkecie.
Przewodzi nimi młody chłopak Arran a jego zastępcą jest Maxie.
Poznajemy również Achillesa , Niebieskiego , Josha , Calluma , Dziwo i Ląga ,Małego Sama , Ellie oraz kilkoro innych dzieci.
Książka od samego początku serwuje nam akcję , krwawe walki , opisy zombie ich rozkładających się ciał.
Lubie książki o Niemurałych i bardzo spodobało mi się to że autor zombie nazywa " dorosłych ". Jest to ciekawa powieść. Lekki styl pisania , krótkie rozdziały i duża czcionka pozwoliły mi szybko przeczytać tą książkę....

Gośka | 2016-02-22
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lutego 2016

Rzecz się dzieje w Londynie, w czasie nie określonym jasno ale można się domyślić, że w teraźniejszym. Świat, który znamy zniknął. Wszyscy powyżej piętnastego roku życia zarazili się chorobą nieznanego pochodzenia. Zarażeni umierają albo zamieniają się w coś, co przypomina zoombie. Są żądni krwi, zarażają poprzez ugryzienie i polują na jedynych ocalałych - dzieci.
Dzieci nie zostało jednak zbyt wiele. Część została zabita już na początku, zanim jeszcze zaraza nie ogarnęła wszystkich. Część pozabijała się pomiędzy sobą, gdy poczuli, że świat dorosłych już ich nie ogranicza. Reszta zorganizowała się w grupy i znalazła schronienie w dużych budynkach, takich jak markety. W grupach panuje hierarchia i każdy ma jakieś zadanie. Jest przywódca, zastępca, pielęgniarz, są mózgowcy, którzy tworzą wynalazki do obrony, żołnierze, strażnicy oraz opiekunowie dzieci. Życie tych młodych ludzi zależy od ich pomysłowości, odwagi i sprytu. Muszą wychodzić na miasto w poszukiwaniu żywności, której jest...

tombraiderka009 | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Z początku książka nie była zbytnio wciągająca. Po przeczytaniu dwóch pierwszych rozdziałów miałam dość. Zaczęłam czytać inne książki, aż w końcu musiałam wrócić do "Wroga" ponownie. I wiecie co.? Ani trochę nie żałuję, wręcz jest mi wstyd, że tak szybko oceniłam tę książkę po początku tej niesamowitej historii.

Londyn. Cały zniszczony. Chodzą po nim głodni dorośli, którzy zabijają i zjadają dzieci, psy i wszystko co napotkają. Zostały tylko małe grupki dzieciaków poniżej piętnastoletniego roku życia, które zmniejszają się za każdym razem gdy wyjdą na ulice wielkiego miasta.
Z kilku dziecięcych grup, my znajdujemy się w bandzie mieszkającej w supermarkecie o nazwie Waitrose.
Poznajemy naszych bohaterów, których jest dość dużo i to jest piękne:D

Niektóre pseudonimy mnie na początku rozśmieszały, lecz potem zaczęłam się do nich przyzwyczajać i je polubiłam Autor nieźle je powymyślał.

Arran Harper, dowódca ludzi z Waitrose jest też szperaczem z czwórką innych dzieci: Dziwem,...

MOUSE | 2014-08-31

Jedna z moich najbardziej ulubionych powieści. Przemawia do mnie całkowicie. Ta wizja świata, zombie, bohaterowie i akcja. Serdecznie polecam, warto przeczytać.

Zaczytana | 2014-10-18
Przeczytana: 17 października 2014

Książka od razu rzuca się w oczy...czarne brzegi stron przyciągają jak magnes.
Opis z tyłu zapowiadał,że będzie to coś w stylu "Walking dead",a że to serial,który bardzo lubię postanowiłam szybko zapoznać się z "Wrogiem".
Świat przedstawiony przez Higsona to świat, w którym nieznana epidemia spowodowała śmierć dorosłych, a ci którzy przetrwali stali się istotami można by rzec bezmyślnymi,które żyją tylko po to by jeść...dzieci.
Dzieci z kolei musiały nauczyć się żyć w tym zwariowanym świecie,ukrywać się przed dorosłymi,pogodzić się ze stratą najbliższych,zdobywać pożywienie...innymi słowy próbować po prostu przetrwać.
W książce dość mocno zaznaczony jest motyw władzy,nie brakuje też brutalnych scen.Czyta się bardzo szybko.
Niestety zakończenie nie zachwyca,mam wrażenie jakby autor nie miał pomysłu na finał.Okazuje się jednak,że są kolejne części więc wszystko przede mną.
Ogólnie "Wróg" wypada dobrze, warto przeczytać.

deszcz | 2010-08-18
Przeczytana: marzec 2010

Przeczytałam szybko, w paru miejscach były nawet łzy, a w innych jęki obrzydzenia. Cóż poradzić mam bardzo duży zasięg wyobraźni. Tylko szczerze mówiąc nie zrozumiałam zakończenia.. :D