Lubimyczytać.pl to:

The Enemy
wydawnictwo
Świat Książki
978-83-247-1816-0
wirus, władza, zombie, żywe trupy
typ
papier
Marcin Szajda
7.03 (349 ocen i 67 opinii)

Opis książki

Poruszająca opowieść napisana w duchu Władcy much Williama Goldinga. Grupa dzieci próbuje przetrwać w wymarłym po tajemniczym kataklizmie Londynie. Tytułowy „wróg” to dorośli zainfekowani nieznanym wirusem, który zmienia ich w zdeformowane i pozbawione uczuć istoty. Dzieciaki by przeżyć, muszą z nimi walczyć. By wygrać, powinny się zjednoczyć, ale nowa sytuacja stawia przed nimi wyzwania, z któr...

Tytułowy „wróg” to dorośli zainfekowani nieznanym wirusem, który zmienia ich w zdeformowane i pozbawione uczuć istoty. Dzieciaki by przeżyć, muszą z nimi walczyć. By wygrać, powinny się zjednoczyć, ale nowa sytuacja stawia przed nimi wyzwania, z którymi nie zawsze umieją sobie poradzić. Przyjaźń, poświęcenie, pierwsze uczucie, ale i niszczące pragnienie władzy - oto tematy tej fascynującej powieści, nie tylko dla młodzieży.

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników

Uwielbiam takie post-apokaliptyczne wizje, więc z ogromną przyjemnością wzięłam się za "Wroga" i przyznaje przebrnęłam przez niego z niesamowitą szybkością. Ta powieść to historia młodych ludzi, którzy nagle stracili swój azyl i poczucie bezpieczeństwa, nagle musieli walczyć o własne życie, przetrwanie. Fabuła jest ciekawa, wciągająca, a akcja zwrotna. Pojawiły się pewne niedociągnięcia, za co odjęłam z oceny jedną gwiazdkę. Jeżeli chodzi o drugą to odjęłam ją za zakończenie. Ogólnie rzecz biorąc podobało mi się, ale nie było to takie prawdziwe zakończenie tej historii. Poczułam wielki niedosyt, gdyż chciałam dowiedzieć się, co dalej z bohaterami, jak poradzą sobie teraz w tej nowej sytuacji, czy dzieciaki z pałacu nadal będą chciały przejąć władzę. Niedosyt więc został, ale ogółem książka jest bardzo dobra i wciągająca. Polecam.

Jest to thriller fantastyczny, ze zdecydowanym naciskiem na słowo thriller. Opisuje on bowiem świat dotknięty epidemią, której przyczyny nie poznamy nigdy. Z jej skutkami zaś autor się nie kryje. Psychodeliczna wizja dzielnic, parków, sklepów i domostw pozbawionych życia przyprawia czytelnika o dreszcze. Jednak w owych, opuszczonych zaułkach kryje się młodzież. Ukrywa się by przetrwać. Pytanie przed czym? Otóż zaistniała plaga z niewyjaśnionych powodów dotknęła tylko dorosłych. Bynajmniej dorośli nie zginęli… na nieszczęście. Siłą rzeczy zmienili się w bezmyślne istoty, których jedyną żądzą jest zdobycie pokarmu. Nie pragną kawioru, serów, czy nawet Twoich kanapek, których usilnie próbujesz chronić przed łakomym wzrokiem kolegi. Łakną mięsa. Nie drobiowego, czy wieprzowego – to już wymarło. Pożądają Twojego mięsa! A jedyne jego źródło znajduje się w opancerzonych prowizoryczną bronią supermarketach, centrach handlowych lub obozach, które stanowią młodzież i dzieci.
Autor w swojej po...

Dae | 2014-02-24
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Uwielbiam książki post-apokaliptyczne więc z wielką przyjemnością sięgnęłam po " Wroga ".

Londyn jest wyniszczony przez zarazę. Epidemia oponowała jednak tylko dzieci powyżej czternastu lat. Dorośli więc są zombie które pragną znaleźć ofiarę i ją zjeść.
Dzieci których zaraza nie dotknęła są porozrzucane po całym Londynie ,znajdując bezpieczne miejsca , tworząc większe grupki i za wszelką cenę chcą przeżyć.
Autor przedstawiam nam grupę nastolatków którzy kryją się w supermarkecie.
Przewodzi nimi młody chłopak Arran a jego zastępcą jest Maxie.
Poznajemy również Achillesa , Niebieskiego , Josha , Calluma , Dziwo i Ląga ,Małego Sama , Ellie oraz kilkoro innych dzieci.
Książka od samego początku serwuje nam akcję , krwawe walki , opisy zombie ich rozkładających się ciał.
Lubie książki o Niemurałych i bardzo spodobało mi się to że autor zombie nazywa " dorosłych ". Jest to ciekawa powieść. Lekki styl pisania , krótkie rozdziały i duża czcionka pozwoliły mi szybko przeczytać tą książkę. Spod...

deszcz | 2010-08-18
Przeczytana: marzec 2010

Przeczytałam szybko, w paru miejscach były nawet łzy, a w innych jęki obrzydzenia. Cóż poradzić mam bardzo duży zasięg wyobraźni. Tylko szczerze mówiąc nie zrozumiałam zakończenia.. :D

tombraiderka009 | 2012-05-02
Przeczytana: 02 maja 2012

Z początku książka nie była zbytnio wciągająca. Po przeczytaniu dwóch pierwszych rozdziałów miałam dość. Zaczęłam czytać inne książki, aż w końcu musiałam wrócić do "Wroga" ponownie. I wiecie co.? Ani trochę nie żałuję, wręcz jest mi wstyd, że tak szybko oceniłam tę książkę po początku tej niesamowitej historii.

Londyn. Cały zniszczony. Chodzą po nim głodni dorośli, którzy zabijają i zjadają dzieci, psy i wszystko co napotkają. Zostały tylko małe grupki dzieciaków poniżej piętnastoletniego roku życia, które zmniejszają się za każdym razem gdy wyjdą na ulice wielkiego miasta.
Z kilku dziecięcych grup, my znajdujemy się w bandzie mieszkającej w supermarkecie o nazwie Waitrose.
Poznajemy naszych bohaterów, których jest dość dużo i to jest piękne:D

Niektóre pseudonimy mnie na początku rozśmieszały, lecz potem zaczęłam się do nich przyzwyczajać i je polubiłam Autor nieźle je powymyślał.

Arran Harper, dowódca ludzi z Waitrose jest też szperaczem z czwórką innych dzieci: Dziwem, Ląg...

Fuzja | 2014-01-07

Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby, które zapoznały się z Władcą much Goldinga, to z pewnością pamiętają dojrzałość, którą charakteryzowała się ta książka oraz wspaniały pomysł, na jakim oparta została fabuła. Wróg Charliego Higsona upadł niestety bardzo daleko od przysłowiowej jabłoni, którą (w tym przypadku) jest wyżej wymieniona lektura. Choć, w zarodku, zapewne mógł pretendować do miana literatury na wysokim poziomie.

Londyn opanowała tajemnicza zaraza, która zmienia wszystkich dorosłych w krwiożercze bestie wyglądem przypominające zombie, tyle że zorganizowane i jako tako myślące. Grupa dzieciaków próbuje przeżyć z dnia na dzień i nie zastanawiać się nad swoją przyszłością. Jednak pewnego dnia trafia do nich przybłęda. Dziecko twierdzi, że szukało ich oraz innych ocalałych i proponuje im przeniesienie w miejsce nienarażone na ciągłe ataki ze strony dorosłych, a przy tym całkowicie opanowane przez inną grupę małoletnich, którzy są chętni do przyjęcia nowych. Bohaterowie wy...

Ewe25 | 2011-07-02
Przeczytana: 13 czerwca 2011

Przyznam, że do książki w zasadzie mam mieszane uczucia. Niby było w niej coś ciekawego i zarazem innowacyjnego, ale spodziewałam się czegoś lepszego. Ba! Myślałam, że trafi ona na listę moich mini-bestsellerów. W końcu nazwisko Charlie Higson powinno mówić samo przez się. Niestety, po prostu się lekko zawiodłam.
Lekko, ponieważ pewne czynniki naprawdę warte były uwagi. A już szczególnie to, że całość została opisana punktem widzenia dzieci, które musiały myśleć, radzić sobie z problemami niczym dorośli, gdyż znaleźli się w okropnej sytuacji bez wyjścia – wszyscy ludzie powyżej czternastego roku życia albo umarli przez zakażenie, które zostało wywołane niewiadomo czym, albo – ci silniejsi i bardziej wytrwali – przemienili się w zombie, których priorytetowym zadaniem życia było zjedzenie jak największej ilości dzieci, nie patrząc na to, kim tamci byli dla nich wcześniej.
Jak widać niecodzienne połączenie!
Już sam początek historii nas zaskakuje, ponieważ kiedy myślimy, że poznaliśmy ju...

bidon | 2013-06-23

Uwierz, że oni się cieszą, że są dziećmi...

Cały świat zaatakowała epidemia - wszyscy powyżej 14 roku życia zamienili się w Zombie. Jesteśmy w Londynie. Zostało w nim kilka grup dzieci. Walczą przeciw wspólnemu wrogowi, ale później coś zaczyna się psuć i dochodzi do walk między dziećmi.

Maxie, Arran, Dziwo, Ląg... To kilka osób z małej grupki żyjącej w sklepie. Każdy dzień jest walką o przetrwanie. Pewnego dnia pojawia się mały chłopiec. Opowiada im o tym jak żyją. Jak tam jest pięknie. Dzieci z kolejnej grupy postanawiają dołączyć do tych "ze sklepu". Razem wędrują do pałacu Buckingham. Po drodze ginie wiele dzieci. Czekają na nich różne niebezpieczeństwa. Jak się okaże w pałacu też nie jest tak pięknie jak miało być...

Powiem tak. Jedna z lepszych książek jakie ostatnio czytałam. Wciąga od pierwszego rozdziału. Moja koleżanka kupiła ją za 8 zł w Realu. Nie miała pojęcia, że będzie tak fantastyczna, no bo okazała się cudowną książką o miłości, przyjaźni, wytrwaniu, walce, ufności....

Vittoria | 2010-11-01
Przeczytana: 30 października 2010

Bardzo mi się podobała, trzymająca w napięciu. Ciekawie prowadzony wątek główny i poboczne - Małego Sama i Calluma.
Niezwykle wzruszające momenty śmierci poszczególnych dzieci i wspominki oraz niezłomność Maxie
W całej książce zabrakło mi tylko wyraźnego zakończenia.

Rewolwerowiec | 2012-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2012

"FASCYNUJĄCY thriller dla młodzieży". Fascynujący thriller- owszem, niekoniecznie dla młodzieży. Ta historia ma olbrzymi potencjał jednak, niestety, nie do końca wykorzystany. O ile niewielkie (choć liczne) błędy 'logiczne' można jeszcze wybaczyć, to już zakończenie niektórych wątków jest mocno irytujące. Odnosi się wrażenie, jak gdyby autor musiał zmieścić się w określonej liczbie stron i o tym zapomniał bo za bardzo się rozkręcił. I ta końcówka taka jakaś, nie wiem, za bardzo okrojona się wydaje. Choć muszę przyznać, że całość czytało się bardzo miło. 8/10.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku