Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza

Okładka książki Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza Hallie Rubenhold
Hallie Rubenhold Wydawnictwo: Poradnia K reportaż
reportaż
The Five: The Untold Lives of the Women Killed by Jack the Ripper
Poradnia K
2021-05-05
2021-05-05
2019-02-28
Dorota Konowrocka-Sawa
literatura faktu non-fiction obsesja pasja poszukiwanie prawdy psychopata relacje międzyludzkie reportaż seryjny zabójca talent zabójstwo życie codzienne życie towarzyskie

Ofiary zbrodni zasługują na pamięć

Dotąd myślałam o zbrodniach Rozpruwacza tak samo stereotypowo, jak zwykła prezentować je popkultura, czyli że morderca dobierał na ofiary prostytutki. Poznanie historii tych pięciu kobiet pozwoliło mi spojrzeć na ich życie zupełnie inaczej. A co, jeśli tylko jedna z ofiar trudniła się nierządem, a łączyła je tak naprawdę bezdomność i skrajna bieda pod koniec życia?

Hallie Rubenhold wykonała kawał dobrej roboty przywracając do życia wszystkie pięć kobiet: Polly, Annie, Elizabeth, Kate i Mary Jane. Zwróciła im godność, a zamiast suchej listy pięciu nazwisk i zlepku faktów, namalowała bogate biografie pełnokrwistych kobiet, z którymi można się identyfikować nawet współcześnie.

Każda z nich miała swoje aspiracje i słabości, pięły się po drabinie społecznej, a potem z hukiem z niej spadały – czasem z powodu własnych nałogów, innym razem z winy partnera wpadały w pułapkę ówczesnych schematów panujących w społeczeństwie. W XIX wieku los był bezlitosny dla matek, wdów czy panien, gdy straciły opiekę mężczyzny. Jak to podsumowała autorka: „Społeczeństwo zaprojektowano tak, by kobietę bez mężczyzny uczynić zbyteczną”.

„Pięć” to nie tylko książka historyczna, to także podróż w czasie, pełna opisów otoczenia, dźwięków i realiów epoki jak z prawdziwej powieści. Zaskoczyło mnie, jak bardzo wciągnęła mnie każda z historii i jak wiele mogłam się dowiedzieć o epoce wiktoriańskiej dzięki tej lekturze. Cokolwiek myślałam dotąd o zbrodniach Rozpruwacza i jego ofiarach, moje postrzeganie całkowicie się zmieniło.

To nie wizerunek seryjnego mordercy powinien stać w centrum uwagi, jako pretekst do nazwania każdej bezdomnej lub samotnej kobiety „upadłą” i cementowania poglądów, że kobieta zwykle jest „sama sobie winna, bo…”. Wspaniale, że Hallie Rubenhold wreszcie oddała głos ofiarom i obaliła stereotypy powtarzane od XIX wieku.

Hallie...

Informacje zawarte w książce, a tym samym umiejętność autorki w dotarciu do nich robią ogromne wrażenie!
Ta książka to osiągnięcie IMPONUJĄCE!

Ta książka to osiągnięcie IMPONUJĄCE!

Bardzo ciekawa opowieść. Świeże spojrzenie na oklepany temat legendarnego mordercy. Bo rzeczywiście o jego ofiarach pisze się zazwyczaj ogólnikowo i wszystkie wrzucono do jednego worka z napisem "prostytutki", autorka udowadnia, że to bardzo mylne i krzywdzące. Najbardziej podobało mi się szeroko zakreślone tło -życie najniższych warstw społecznych ówczesnego Londynu. Bardzo dobrze się czyta.

Przywrócenie pamięci o ofiarach

Polly, Annie, Elizabeth, Kate, Mary Jane czy słyszeliście kiedyś te imiona w kontekście sprawy seryjnego zabójcy z XIX -wiecznego Londynu z dzielnicy Whitechapel, Kuby Rozpruwacza? Ja przed lekturą publikacji Hallie Rubenhold nie słyszałam.

Nie uważacie, że to trochę nie w porządku, że w świadomości tylu ludzi pozostała sylwetka anonimowego zabójcy, ochrzczonego chwytliwym pseudonimem, zaś o ofiarach, które zginęły z jego rąk nie pamięta prawie nikt?

Autorka w swojej książce "Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza" oddaje głos tymże ofiarom, zwraca im pamięć i podkreśla, że to one zasługują na wspomnienia, a nie sylwetka bezwzględnego mordercy. Choć wiadomo, że hasło: Kuba Rozpruwacz bardziej przykuwa wzrok, uwagę i rozgrzewa emocje ludzi na całym świecie. Lecz dzięki tej publikacji, którą dziś recenzuję świat ma okazję usłyszeć i poznać historię niełatwego życia pięciu kobiet, które zginęły z rąk Rozpruwacza.

Podczas lektury widać ogrom pracy jaki autorka włożyła w napisanie tej publikacji, bogata bibliografia jak i liczne przypisy pokazują, że autorka solidnie przygotowała się do omawianego tematu i z należytą powagą potraktowała te pięć kobiet, opowiadając ich losy, na tyle na ile było to możliwe do odtworzenia na podstawie dokumentów, książek, a także zmienia sposób postrzegania owych kobiet, przestają być prostytutkami, na które polował Rozpruwacz, bo tylko losy jednej kobiety z tej piątki, potwierdzają, że trudniła się nierządem, nic zatem nie wskazuje by pozostała czwórka parała się tym zawodem.

"Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza" to bardzo ciekawa publikacja, która przybliża sylwetki ofiar jednego z najsłynniejszych seryjnych zabójców, jest to także intrygujące studium życia w dziewiętnastowiecznym Londynie, a także brutalny, smutny, ale prawdziwy obraz życia kobiet w tamtym okresie, jest to także swoisty hołd złożony
Polly, Annie, Elizabeth, Kate, Mary Jane przez autorkę i przywrócenie o nich pamięci. Bardzo interesująca, poruszająca i warta uwagi publikacja. Miłośnicy historii, Londynu w XIX - wiecznej odsłonie, zainteresowani losem i warunkami życia kobiet, a także społeczeństwa londyńskiego w XIX wieku, a także chcący poznać bliżej ofiary Kuby Rozpruwacza powinni sięgnąć po ten tytuł.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Poradnia K i przepraszam za długi czas oczekiwania na recenzję.

Przywrócenie pamięci o ofiarach

Doskonałe! Autorka, kreśląc życiorysy pięciu kobiet, odmalowuje przy okazji społeczne i gospodarcze tło XIX-wiecznej Anglii (a w jednym przypadku także Szwecji). Z każdą opowiadaną historią zanurzamy się po uszy w klimat tamtych czasów, odwiedzamy brudne, ciemne zaułki East Endu, przyglądamy się parszywym noclegowniom i schroniskom dla bezdomnych, spacerujemy w środku nocy ciasnymi uliczkami, wdychamy ciężkie powietrze przemysłowego Londynu. Dla osób lubiących po pierwsze biografie, po drugie wydobywanie z niebytu życiorysów dawno nieżyjących osób, niekoniecznie sławnych, dzięki mrówczej archiwistycznej pracy autora, a po trzecie atmosferę wiktoriańskiej Anglii, jest to wręcz pozycja obowiązkowa! Jedna uwaga: nie należy oczekiwać tu pikantnych szczegółów samych morderstw i jest to zdecydowanie intencjonalny zabieg Autorki.

A przy okazji - urzekło mnie tłumaczenie . Żadnych wstrętnych kalk, kłującej w oczy, skopiowanej bez żenady angielskiej składni czy wręcz błędów rzeczowych; po prostu piękna, płynna polska fraza. Dziękuję serdecznie pani Tłumaczce!

Polecam.
Ksiazka o kobietach, o spoleczenstwie, o ludzkim losie i jego determinantach. duzo historycznego spojrzenia na 'mechanizmy spoleczne', samego Kuby rozpruwacza malo.
Ja mialam wrazenie ze jego imie pojawilo sie tylko dla przykucia uwagi bo jak dla mnie ksiazka mocno skupia sie na oddaniu sprawiedliwosci i pokazaniu innego oblicza kobiet i ich losu w czasach morderst.
Naprawde wciagajaca ksiazka, swietnie sie czyta, wspaniale 'odswieza' rys historyczny. Czy wiele sie zmienilo od tamtych lat? czy kobiety maja teraz 'lepiej' jaka jest rola spleczenstwa w losach obywteli/kobiet. Mysle ze ta ksiazka 'zmusza' zeby sie na chwile zatrzymac i zastanowic jak/czy roznia sie teraz nasze losy/czasu.
Zdecydowanie polecam.
<zaznaczam jesli ktos szuka kryminalnych opowiesci - to jak dla mnie ta ksiazka to nie ten adres>

Polecam.

Bardzo ciekawa książka, dobrze się czyta, można lepiej poznać historie zamordowanych kobiet i dowiedzieć się sporo o tym jak wyglądał XIX wieczny Londyn.

1982

To chyba pierwsze spojrzenie nie, na słynnego mordercę Kubę Rozpruwacza, a na jego ofiary.
Pięć kobiet, zwykłych i niezwykłych. Dotychczas bezimienne, stają się kobietami z krwi i kości. Kobietami, które w życiu nie miały szczęścia, a wręcz miały pod górkę. Walczyły z własnymi słabościami, nałogami i brakiem pieniędzy. Były ofiarami biedy, braku wykształcenia i własnej psychiki. Nie były to złe kobiety, a raczej zagubione osoby, poszukujące lepszego życia. I starające się przetrwać kolejny dzień. Dużą rolę w tej książce odgrywa XIX wieczny Londyn. Trawiony biedą, chorobami i nierównościami. Jest on cichym bohaterem długiego planu, w tej niezwykłej książce. Szczerze polecam, każdemu kto lubi historię, ale nie tylko.

Wnikliwa analiza przypadków. Powieść Rubenhold każe wyjrzeć poza sztampową narrację i przyjrzeć się zbrodniom Rozpruwacza z ludzkiego punktu widzenia. Wielkie morderstwa to nie tylko zabójcy, ale także jego ofiary. Po latach "zwykłe prostytutki" odzyskują godność – piękna sprawa.

Całość recenzji dostępna tutaj: https://popbookownik.pl/przerwac-milczenie-piec-nieopowiedziane-historie-kobiet-zamordowanych-przez-kube-rozpruwacza-recenzja-ksiazki/

Całość recenzji dostępna tutaj:...

Smutna to historia. W książce nie ma praktycznie nic o samym Kubie Rozpruwaczu, to nie jest sensacyjna opowieść o słynnym „mordercy prostytutek”. To opis życia 5 kobiet, których życie nie było usłane różami, a one same miały jak każdy z nas swoje problemy i przywary. Jednak bohaterem z nimi na równi jest sam Londyn z drugiej połowy XIX wieku: brud, choroby, ubóstwo, brak pracy i dachu nad głową - to on mnie najbardziej zszokował w tej książce. Kobiety bez mężczyzny były zmuszone do tułania się po przytułkach, bez możliwości otrzymania wykształcenia, pogardzane przez społeczeństwo, z góry określane jak osoby gorszej kategorii, na pewno „źle się prowadzące”. Ta historia mówi wiele nie tylko o kobietach zabitych w 1888, ale o obecnym stanie naszego społeczeństwa.

• Literatura faktu
  • Reportaż

Hallie Rubenhold Pięć. Nieopowiedziane historie kobiet zamordowanych przez Kubę Rozpruwacza Zobacz więcej