Południca

Okładka książki Południca Jiří Březina
Okładka książki Południca
Jiří Březina Wydawnictwo: Afera Cykl: Tomáš Volf (tom 2) Seria: Czeskie krymi kryminał, sensacja, thriller
Tomáš Volf (tom 2)
Czeskie krymi
Polednice
Afera
2021-02-26
2021-02-26
Agata Wróbel
literatura czeska policjant policjantka śledztwo morderstwo morderca seryjny morderca uduszenie kryminał czeski kryminał czeskie krymi

Czeskie kryminały mają się dobrze

Ciekawy pomysł, bardzo szybko i lekko się czyta. Zakończenie trochę rozczarowujące.

Upał praży blokowisko, na którym policjanci pracują nad zagadką „Południcy”. To morderca, który poluje bezlitośnie na kolejne młode kobiety. Czy ofiary są ze sobą w jakiś sposób powiązane? Czy się
znały? Nie wszystkie przecież pochodzą z osiedla… Jakim kluczem posługuje się zatem zabójca?
„Południca” to powieść kryminalna, której akcja toczy się w Czeskich Budziejowicach, a głównymi bohaterami są Eva i Tom, dwójka policyjnych debiutantów. Muszą ścigać tajemniczego mordercę, który wyprowadza wszystkich w pole, w dodatku bezczelnie atakując kobiety w czasie dnia, kpiąc z policji i przerażonych mieszkańców. Tomáš Volf i Eva Černa muszą współpracować, dogadać się i przy okazji wykazać się przed starszymi kolegami oraz wymagającym szefem. Czy im się uda? Czy śledczy zdążą, zanim zginie kolejna ofiara?

Poza głównym wątkiem kryminalnym autor „Południcy” nie unika tematów społecznych.
Przy okazji śledztwa pojawiają się stare jak świat uprzedzenia i demony ksenofobii.

Autor „Południcy” Jiří Březina świetnie wyprowadza czytelnika w pole. Z zapartym tchem uczestniczymy w śledztwie Evy i Toma, kibicując im i usiłując domyślić się, kto zabija młode kobiety. Czytelnik łatwo też obdarzy sympatią młodych policjantów, którzy są zaangażowani w śledztwo i radzą sobie najlepiej, jak potrafią, obciążeni przy tym sporą odpowiedzialnością. Współczujemy nieszczęsnej Marcie, która z każdym rozdziałem jest coraz bardziej krzywdzona i wykorzystywana.

Muszę przyznać, że druga część opowieści kryminalnej o Tomášie Volfie, prywatnie wielbicielu black metalu, czyli „Południca” zachęciła mnie do poszukania i przeczytania części pierwszej, wydanej w 2018 roku, a więc „Przedawnienia”. Będę już wiedziała, dlaczego tak błyskotliwego policjanta jak on przesunięto do pracy w archiwum…

Czeski kryminał. Nie jest zły.

Czeski kryminał. Nie jest zły.

Mocne rozdziały, w których do głosu dochodzi Marta, przeplatane są lekko komicznymi z udziałem duetu niezbyt dopasowanych, świeżo upieczonych policjantów: Evy i Tomáša. Ale sprawa, którą im powierzono, jest bardzo poważna. Co gorsza, w krótkim czasie przybywa ofiar...

Czyta się szybko, podobnie jak Przedawnienie. Opisy są konkretne, a zdania nie są nadmiernie rozbudowane. Historia może wciągnąć. Zaskoczyć trochę też.

Jeśli jednak ktoś z czytelników liczy na pieszczenie słowa, język szczególnie doborowy i piękny, to nie ten adres i nie u tego autora. Przeważnie jest soczysty, lecz nie zaraz prostacki.

Nie ma tutaj również miejsca na wielką zadumę, rozważania i refleksję nad złem.

Niezły kryminał, fajne przybliżenie czeskiego dnia codziennego. Jednak "Przedawnienie" lepsze. Solidnie, porządnie, ale bez większych zaskoczeń i oryginalności.

„Południca” to kryminał, który trochę mnie zaskoczył. Niby książka w serii druga, a opowiada o początkach pracy głównego jej bohatera. Niby traktuje o brutalnych morderstwach, a jakoś brak tu makabrycznych opisów. Niby mówi o twardych policjantach, a mnie wydają się oni całkiem sympatyczną parą. I dziwna rzecz, bo nagle okazało się, że taki sposób prowadzenia opowieści bardzo mi odpowiada. Tym bardziej, że zaczęłam poznawać bohatera zaczynającego pracę w policji, co bardzo ułatwi mi śledzenie losów Tomaša Volfa.

Ostatnio nareszcie miałam przyjemność sięgnąć po wyczekiwaną od 2018 roku powieść Jiřiego Březiny pt. "Południca" od Wydawnictwo Afera
Bohaterem powieści ponownie jest Tomáš Volf, jednak autor zdecydował się nieco cofnąć w czasie i opowiedzieć nam o tym, jak to się stało, że zdolny policjant, który w "Przedawnieniu" prowadzi swoje śledztwo, został zesłany do archiwum. Mamy więc okazję przyjrzeć się początkom kariery Volfa i sprawie, która zachwiała jego karierą.

To dobry rasowy kryminał, zbudowany dość klasycznie, co nie oznacza, że nie jest ciekawy. Mamy tu akcję skupioną na śledztwie prowadzonym przez policję przeplataną z fragmentami odtwarzającymi losy tajemniczej Marty. Te wstawki pozornie zdają się mieć niewiele wspólnego z głównym wątkiem, jednak każdy czytelnik zdaje sobie sprawę, że gdzieś musi znaleźć się punkt styczny, a niepewność co do tych powiązań wzmaga tylko napięcie i buduje klimat niepokoju. Tym bardziej że Marta sama w sobie jest osobą wzbudzającą niepokój.

Oba wątki - śledztwa i Marty - konstruowane są w sposób przemyślany, metodyczny i pozwalają - krok po kroku - odkrywać bardzo ciekawą historię. Moment, kiedy z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy określić tożsamość sprawcy, jest starannie dobrany przez autora, który do samego końca panuje nad ujawnianymi informacjami. I, co ważne, ten moment wcale napięcia nie osłabia, a wręcz jej potęguje. Od tej chwili pozostawieni zostajemy w niepewności co do tego, czy policji uda się sprawcę aresztować i co jeszcze może się wydarzyć. A ponieważ wiemy, czym sprawa skończy się dla Volfa, możemy spodziewać się dosłownie wszystkiego.

Nie jest to powieść, która szczególnie przypadnie do gustu czytelnikom poszukującym spektakularnych i soczyście opisanych zbrodni. Docenią ją natomiast wszyscy ci, dla których poza fabułą w powieści kryminalnej liczy się klimat. Do zalet dodałabym ciekawą parę bohaterów i ich relację (bynajmniej nie romansową),a także kilka skłaniających do refleksji wątków. Oraz duszną atmosferę zwyczajnego blokowiska.

Byłam podekscytowana perspektywą przeczytania czeskiego kryminału, bo brzmiało to dla mnie co najmniej egzotycznie. Jak było? O tym za chwilę.

Skwar lejący się z nieba, uporczywe upały nie dają normalnie funkcjonować, a tym bardziej pracować. Wypada wyłącznie współczuć detektywom, którym przypada do rozwiązania sprawa tajemniczego morderstwa na blokowisku. Prowadzenie śledztwa w takich warunkach to koszmar. Thomas i Eva są na dodatek niedoświadczonymi policjantami, których sposoby działania są różne, temperamenty ze sobą kontrastują, sytuacja w policyjnym środowisku jest szczególnie napięta, a na dodatek zabójstwo jest wyjątkowo tajemnicze.

To nie będzie proste zadanie.

Czas mija, dowodów brak, a tymczasem umiera kolejna kobieta. Robi się jeszcze goręcej.

W pewnym momencie do stałej narracji dołącza równolegle prowadzona historia Marty i jej skomplikowanych relacji rodzinnych i życiowych. Wiemy, że jesteśmy jako czytelnicy naprowadzani na trop rozwiązujący zagadkę i dzięki temu jesteśmy o krok przed detektywami.

Sprawa przez problemy śledczych, a później także ich bezmyślność, dodatkowo się komplikuje. Sprawa Południcy, czyli zabójcy grasującego podczas największych letnich upałów okazuje się mniej oczywista, bardziej złożona i trudniejsza do końcowej interpretacji.

Wynik działań policjantów jest słodko-gorzki. Wrażenia czytelnicze są pozytywne, szczególnie dzięki warto prowadzonej akcji, prostemu językowi i świetnym elementom humorystycznym. Zakończenie pozostawia jednak gorzki smak. Zostajemy z całkiem poważnymi myślami na temat ogólnoludzkie, społeczne – bezradni wobec zła świata.

Kryminał w starym dobrym stylu: ofiary, morderca plus para nieopierzonych detektywów. Druga część cyklu, choć wydarzenia z Południcy poprzedzają te z Przedawnienia. Dość leniwie prowadzona akcja, bez większych zaskoczeń ( w tym rozwiązań z kapelusza) - książka (a w pakiecie z częścią pierwszą to nawet książki) idealna na początek czytelniczej jesieni.

Jiri Brezina "Południca"

Tajemnicze morderstwa w biały dzień mają miejsce na rozgrzanym letnim słońcem terenie. Sprawca pozostawia dziewczyny uduszone siłą ogromnymi gołymi rękami i bez śladu ucieka przed sprawiedliwością. Ze względu na wybrany czas zbrodni zyskał przydomek Południca, który nadal szaleje i nie wygląda na to, że zamierza przestać. Detektywi Tomas i Eva dokładają wszelkich starań, aby zbadać jedno z najbardziej tajemniczych morderstw w mieście. Czy rozwiążą zagadkę? Kto jest sprawcą?

Dobra czeska powieść kryminalna, która nie wyróżnia się przesadnym napięciem ani dramaturgią. Przeplatana historia opowiedziana oczami Marty niesamowicie mnie zaciekawiła i czekałam na koniec, kiedy wszystko się wyjaśni i dowiem się, jaki ma ona związek z morderstwami. Chociaż zakończenie nie jest aż tak bardzo szokujące to uważam, że lektura umili czytelnikom czas. 👍

Ciekawostka:
"Południca (przypołudnica, żytnia, rżana baba, baba o żelaznych zębach) – według wierzeń słowiańskich złośliwy i morderczy demon polujący latem na tych, którzy niebacznie w samo południe przebywali w polu. Południcami stawały się dusze kobiet zmarłych tuż przed lub w trakcie ślubu, bądź wkrótce po weselu. Zadawały napotkanym na polu ludziom zagadki, od odpowiedzi na które zależał los pytanego. Zabijały lub okaleczały swoje ofiary, dusiły śpiących na polu żniwiarzy i porywały dzieci bawiące się na skraju pola.
Południce ukazywały się jako młode dziewczyny lub stare kobiety owinięte w białe płótno, z rozpuszczonymi w nieładzie włosami. Na plecach nosiły worki, w których porywały dzieci. W rękach trzymały zazwyczaj drąg, ożóg lub sierp, którymi potem dręczyły swoje ofiary." ~ Wikipedia

Jiri Brezina "Południca"

• Literatura czeska