Miasto z mgły

Muza
2021-05-05
2021-05-05
Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
opowiadania Barcelona magia tajemnica historia uczucia życie śmierć

„Istniejemy, póki ktoś o nas pamięta”

1944 ocen

Świetna i wciągająca książka.
Polecam.

Świetna i wciągająca książka.
Polecam.

Świetna książka uzupełniająca co nieco uniwersum stworzone przez Zafona, jednego z najlepszych moim skromnym zdaniem pisarzy ostatnich czasów.

Zbiór opowiadań kończących trylogię Cmentarza Zapomnianych książek . Jestem wielką fanką twórczości autora ,aż żal, że nie napisze już więcej ani jednej książki.
Polecam wszystkim zagłębić się we wszystkie książki autora. Mistrz .

Polecam wszystkim zagłębić się we wszystkie książki autora. Mistrz .

Niby to juz nie to samo co standarodwy cykl Carlosa Ruiza Zafona niemniej jednak pozostał styl pisania, kilka ciekawych opowiadań i atmosfera Barcelony nie do podrobienia

Kiedy tylko usłyszałam o "Cieniu Wiatru" stwierdziłam, że będzie to jedna z moich ukochanych książęk - piękny język, nieco "wiktoriański, mroczny klimat", a do tego wątek kryminalny. I owszem "Cień..." mi się podobał, ale... tylko tyle. Owszem wspaniały język i klimat, ale trochę fabuła była moim zdaniem za słaba - wątek kryminalny był przewidywalny, przez co domyśliłam się zakończenia, co zepsuło mój odbiór.
Ostatnio praktycznie musiałam odbyć niespodziewaną podróż pociągiem, nie wzięłam ze sobą żadnej książki, więc weszłam do kiosku na dworcu, a tam "Miasto z mgły". Z racji, że mimo wszystko dobrych wspomnień z Zafonem (czytałam też kiedyś jakąś jego młodzieżową pozycję) zakupiłam.
Moje odczucia są bardzo podobne, jak w przypadku Cieniu Wiatru, tylko, że jeszcze mocniejsze. Co z tego, że mamy wspaniały język i cudowny klimat, jak w większości z tych opowiadań szwankuje fabuła. Albo są o niczym ("Blanca i pożegnanie"),albo są absurdalne (Róża ognia),albo brak w nich rozwinięcia (Bezimienna),albo są nudne (niemiłosiernie dłużące się opowiadanie o Cervantesie)... Z całego zbioru tak naprawdę spodobało mi się głównie jedno - "Teatr Cieni" - z tego to uważam, że świetny film by powstał! Wyjątkowo udane opowiadanie.
Wydaje mi się, że nie jestem fanką takich przypadkowych zbiorów opowiadań, zebranych z różnego rodzaju publikacji i niepublikacji autora. To samo miałam w wypadku Drażliwych Tematów Neila Gaimana, którego powieści fabularne uwielbiam. "Miasto z Mgły" prezentuje przez to bardzo nierówny poziom. To spotkanie z Zafonem uważam za nieszczególnie udane.

Zbiór krótkich opowiadań w stylu Zafona. Część opowiadań nawiązuje do zaginionego pamiętnika Davida Martina. Dowiadujemy się nieco więcej na temat dzieciństwa Davida ale nie tylko. W książce czytamy opowieści w klimacie magii, miłości, morderstwa. Najbardziej podobało mi się opowiadanie o życiu płatnego mordercy. Ale uważam, że to nie jest to co seria CMENTARZA ZAPOMNIANYCH KSIĄŻEK. To tylko słaba namiastka bez rozwinięcia i wciągania w historię. Średnio polecam.

Zakończenia opowiadań są bardzo często otwarte, a więc mamy duże pole do przemyśleń.

Cała seria łączy wszystko kryminał komedie postaci, prozę miłość. Piękna literatura dla tych którzy kochają książki.

Jest to moje drugie spotkanie z Zafonem i mam nadzieję, że nie ostatnie. Mam nadzieję, że w natłoku codzienności uda mi się przeczytać pozostałe jego powieści. Nie ma jednego synonimu opisującego ten zbiór opowiadań. Chociaż może... Te wszystkie opowieści były zasnute mgłą, barcelońską mgłą i czymś mrocznym, niewidomym. Wydarzenia opisywane w tych opowiadaniach to opowieści z nutą fantastyczności, pokazujące szeroki wachlarz umiejętności autora.

Moje pierwsze zetknięcie z Zafonem. Książka dla mnie dość nierówna w rytmie, ale niektóre opowiadania wciągają i są istnym majstersztykiem. Na pewno zachęca do zagłębienia się w prozie Zagina.

• Literatura piękna