Kuszenie w Chikaldzie

2008-01-01
2008-01-01
Jacek Jurczyński
indie lekarze

Peter, młody niemiecki lekarz przyjeżdża do Indii pomóc ojcu w prowadzeniu kliniki. Jeszcze w Niemczech Peter poznał studentkę medycyny, Sitę, braminkę z bardzo ortodoksyjnej rodziny, która zostaje przyjęta na staż do kliniki jego ojca. Oboje zakochują się w sobie, mimo różnic religijnych i kulturowych.
Powieść nawiązuje w znacznym stopniu do chrześcijaśtwa i hinduizmu . To nie jest bajkowa opowieść rodem z Bollywood.
Bardzo dobrze mi się czytało. Jedynie tytuł jakoś mi nie pasuje do całości, ponieważ odnosi się tylko do jednego epizodu z życia Petera.

Powieść nawiązuje w znacznym stopniu do chrześcijaśtwa i hinduizmu . To...

Znacie to uczucie, kiedy sięgacie po ulubionego autora, kiedy możecie znów pogrążyć się w jego świecie znając styl i wiedząc, czego się spodziewać? Czujecie się wspaniale, z tęsknym wzrokiem kończycie daną powieść. Tak miałam do tej pory czytając Marię Consilię Lakottę. Co się więc stało podczas "Kuszenia w Chikaldzie"?

Fabuła jak to bywa u tej autorki zaskakuje swoją różnorodnością. Tym razem Lakotta zabiera nas w egzotyczną podróż po Indiach. Lakotta nie boi się wdrażać w nową kulturę, przedstawiać Indie i pracę misjonarzy, lekarzy, którzy pomagają biednym, schorowanym ludziom. Niemiecki doktor Peter Larsen wyrusza do Indii. Tam stacjonuje jego ojciec, również lekarz. Już w Niemczech Peter poznaje Hinduskę, Sitę, która od początku skrada jego serce.

Z żalem serca muszę napisać, iż książka mnie momentami nudziła. Miałam nadzieję na gorący, ale gustownie ukazany romans (Lakotta potrafi to zrobić, chociażby w świetnej powieści Mariska z węgierskiej puszty, czy Madeline),dostałam jednak powieść na temat wiary nie tylko chrześcijańskiej (lecz głównie),ale i hinduskiej. Na pewno wielkim plusem jest egzotyczność i barwność Indii, Lakocie udało się to przenieść na kartki papieru. Całą historię poznajemy z perspektywy mężczyzny (może właśnie przez to zabrakło tej magii?),losy lekarza w Indiach bardzo mnie ciekawiły i takie naprawdę były. Jednak wątek miłosny kompletnie mnie nie porwał, bo praktycznie go nie było. Jeden, czy dwa pocałunki, mało rozmów między nimi, właściwie zastanawiałam się, jak to możliwe, że się w sobie zakochali?

Podobał mi się koncept - chrześcijanin zakochuje się w hindusce, a przecież każda religia ma zupełnie inne prawa, zwyczaje. Wydaje mi się, że Lakotta za bardzo skupiła się na religii i na różnicach kulturowych, przez co zgubiła gdzieś czar i urok całej historii. Dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy, przybliżona została mi indyjska kultura, jednak momentami miałam ochotę odłożyć tę książkę i do niej nie wracać. Pewne wynurzenia Petera mnie irytowały, Lakotta mogłaby ich oszczędzić. Sita była dla mnie bezbarwna, brakowało jej tej egzotyczności, kobiecego powiewu, tylko w jednym momencie jej kibicowałam - nie chciała być zależna od swojej rodziny, chciała być wolną kobietą, a je uciśnioną i zależną od hinduskich praw.

Odnoszę wrażenie, że to najsłabsza książka Lakotty. Piszę to z bólem serca, ponieważ bardzo trudno obiektywnie podchodzić, a przede wszystkim wytykać błędy swojej ulubionej pisarce. Nie chcę Was zniechęcać do Lakotty, ponieważ te dwie powieści, o których wcześniej wspomniałam są cudowne, naprawdę nic im nie brakuje. Tutaj jednak braków jest zbyt dużo...

Fabuła jak to bywa u tej autorki zaskakuje swoją...

Z pozoru kolejna historia miłosna: chrześcijański lekarz z Europy zakochany bez pamięci w Hindusce, egzotyczny klimat... Brzmi banalnie, ale ta powieść wcale banalna nie jest. Odczarowała mi odrobinę Indie. Pokazała hinduizm, w którym za egzotyką, za feerią barw, smaków i dźwięków kryje się drugie dno, niepojęte dla człowieka z Zachodu, nieprzyjemne. Ogromne dysproporcje społeczne, nie do pokonania, bo taka karma przecież... Beznadziejna pozycja kobiety w kulturze zdominowanej przez mężczyzn do tego stopnia, iż wdowy są potępiane, spychane na margines społeczny, skazywane na żebraczkę i wieczne tułanie, bo przeżyły męża, bo nie uchroniły go od śmierci... Kompletnie niezrozumiały tryb podejmowania naprawdę ważnych decyzji o losach członków rodu - w oparciu o (nie)łaskawe słowo rodzinnego astrologa... I wiele, wiele innych aspektów. Nie mogę zgodzić się z opiniami, jakoby zostały one potraktowane płytko i infantylnie, ale każdy ma prawo po swojemu ten przekaz literacki odbierać.
Obok tego wszystkiego chrześcijańskie misje bez obsesji na punkcie głoszenia "jedynej słusznej wiary", za to z otwartym sercem i dłońmi wyciągniętymi w stronę każdego potrzebującego, z prawdziwym miłosierdziem, z poszanowaniem tradycji hinduskich. Chcę wierzyć, że tak rzeczywiście wygląda praca chrześcijańskich misji na całym świecie. W tym miejscu znów zaskoczyły mnie opinie osób, które spodziewały się, że dr Larsen będzie usilnie dążył do przekonania Sity, by zmieniła wyznanie. Po pierwsze, nie przypominam sobie ani jednego fragmentu, zdania, które by mogło na to wskazywać. On sam przecież poszukiwał prawdy, wiary, drogi do siebie samego i do Boga. Po drugie, ja dość szybko zorientowałam się, o czym sama Sita skrycie marzy, bez jakichkolwiek nacisków.
Zgodzę się natomiast w 100% z opinią, iż ebook aż roi się od rażących błędów edytorskich, które psują całokształt. Mnie także takie zaniedbania zaskakują i irytują.
Mimo wszystko polecam, dobra lektura.

Ciekawa książka, ale właściwie gdzieś tak od połowy, kiedy okazało się że jej tematem nie jest romans lecz wiara chrześcijańska. W pierwszej połowie książka trochę mi się dłużyła i muszę przyznać że w trakcie czytania moje myśli odpływały w zupełnie innym kierunku. To chyba przez mierne przekazanie wątków miłosnych, choć opis dość wstrząsających indyjskich norm społecznych także był jakiś bez wyrazu. Ale za to przemiana duchowa bohatera, w drugiej części książki, bardzo mnie wciągnęła. Podobało mi się także bogactwo hinduskich słówek, choć szkoda że książka nie zwierała słowniczka, bo trudno było zapamiętać znaczenie od razu wszystkich.

2041

Czasem zdarza się tak, że niby czytam książkę, przewracam kolejne strony, ale myślę zupełnie o czym innym. Bardzo nie lubię, jak tak się dzieje i nie kończę czytania książek, które nie potrafią przykuć mojej uwagi.
"Kuszenie..." jest jedną z takich książek.
Nie polecam, jest zwyczajnie nudna.

"Kuszenie..." jest jedną z takich książek.
Nie polecam, jest zwyczajnie nudna.

„Kuszenie w Chilkadzie” Consilii Marii Lakotty wydaje się być romansem, co sugeruje zarówno okładka książki jak i jej tytuł. I zapewne można do tego typu książek tą powieść zaklasyfikować, ponieważ poza okładką i tytułem, również w treści pojawiają się atrybuty romansowe. Mamy oto z jednej strony piękną młodą lekarkę pochodzącą z egzotycznego kraju (Indie). Z drugiej inteligentnego, porywczego i uczuciowego młodzieńca rodem z solidnej lekarskiej niemieckiej rodziny, który do wspomnianych Indii wyjeżdża. Narracja prowadzona jest z pozycji właśnie tego lekarza. Zakochuje się on w Indusce od pierwszego wejrzenia oczywiście. Kilka rzeczy mu w niej przeszkadza, a podkreślane na każdym kroku jej bramińskie pochodzenie i wynikające z tego konsekwencje, wzbudza nawet gniew. Z drugiej jednak strony, gdyby nie była piękną, bogatą braminką to do Niemiec (a dokładniej NRF) nigdy by nie przyjechała i nie spotkała głównego bohatera. Akcja toczy się głównie w Indiach w latach '50 XX wieku. Autorka dobrze choć dość ogólnie starała się zarysować religijne i społeczne tło. Widać, że przyłożyła się do tego zadania i nie poprzestała na banałach o „świętych krowach”.

Przez sporą część książki można odnieść wrażenie, że Consilia Maria Lakotta odnosi się z szacunkiem do odmienności Indii. Główny bohater interesuje się zarówno braminizmem jak i dżinizmem, choć największą wagę przywiązuje do kontaktów z katolickimi misjonarzami. Misjonarze także wydają się traktować odmienność religijną Indii jako cechę Indusów, z którą nie zamierzają walczyć, choć w sumie jednak walczą.

Raz po raz pojawiają się jednak wypowiedzi, które tę idyllę burzą. Niemcy mają przede wszystkim świadomość potęgi i wyższości Zachodu. Autorka tak opisuje nastrój bohatera przed wyjazdem do Indii: „Jeszcze raz spojrzeli za siebie – to był i pozostawał niezwykły widok. Stulecia stojące za szarymi, strzelistymi murami i bastionami zdawały się przytłaczać widza swoją potęgą! Indie były stare, prastare – ale ich ojczyzna miała swoją tradycję. Okaże się dopiero, kto będzie mocniejszy.”. Młody lekarz jeszcze przed podróżą próbuje zrozumieć ciężką pracę katolickich misjonarzy pytając „Dlaczego wyższe sfery Indii tak zażarcie bronią się przed chrześcijaństwem?”. Takie to rozterki towarzyszą autorce przez całą książkę, a w końcu sprowadzają się do prostego stwierdzenia, że przyszłość Indii może biec dwoma ścieżkami – komunistyczną lub katolicką. Młody lekarz zdaje się być jednak zafascynowany religijnością Indusów, choć ojciec go przestrzega wyjawiając „prawdziwe oblicze” hinduistów: „Nie daj się zafascynować, prawdziwe ekstazy świętych są czym innym: powoduje je Bóg, nie człowiek. Bóg pozwala się joginom postponować, gdyż zwykł unikać wszystkiego, co zwraca uwagę. Chrześcijańscy święci nie mają świadków podczas ekstazy – lub bardzo rzadko. Natomiast hinduscy sadhus i fakirzy kalkulują wszystko na ludzką ciekawość.”.

Rola Europejczyków (choć raczej nie Brytyjczyków) w postkolonialnych Indiach jest dla autorki dość jasna i symbolicznie opisana w akcie zaślubin Niemca i Induski: „Nie płonął żaden inny święty ogień weselny, jak ogień ich serc, gdy w Kuteli ojciec Stefan połączył ich dłonie. A kiedy powiedzieli sobie „tak”, zdawało się, że Zachód mówi swoje „tak” Indiom, zawierając tajemnicze i pełne łaski przymierze obu kontynentów. Kobieta z kraju baśni i grozy ufnie oddawała swoje życie pod opiekę mężczyzny pochodzącego z trzeźwej rzeczowości zachodniego świata. Ale to brzemienne w skutki wzajemne „tak” mogło zostać wypowiedziane tylko w ogromnej ufności wyrastającej ze wspólnej wiary.”. Oczywiście nie chodzi tu bynajmniej o hinduizm... I to by było na tyle. Dobranoc państwu!

P.S.

Książkę czytałem w wersji elektronicznej. Z powodu wyjazdu musiałem na chwilę odłożyć rozpoczętą wcześniej „Mozaikę indyjską” Tomasza Mazura. Nie dałem rady zabrać ze sobą do plecaka tego opasłego tomiska. Niestety, ebook „Kuszenie w Chilkadzie” przygotowany został dość niestarannie. W sumie naliczyłem dobre kilkadziesiąt błędów edytorskich. Nie znalazłem informacji o firmie dokonującej konwersji do pliku MOBI, więc najpierw napisałem w tej sprawie do księgarni, w której kupiłem ebooka. Z eClicto otrzymałem dość szybko odpowiedź, że sami nie mogą poprawić tekstu. Jednak zachowali się bardzo przyzwoicie, proponując w ramach rekompensaty bon na zakupy, z którego chętnie skorzystałem. Niestety, inaczej to wygląda od strony wydawnictwa. Napisałem do nich, ale bez odzewu.

Próby skontaktowania się z wydawnictwem przez pocztę elektroniczną na razie nie dały rezultatu. Wysłałem więc zapytanie przez formularz dostępny na stronie WWW wydawnictwa. Otrzymałem potwierdzenie „Twoje zapytanie zostało pomyślnie wysłał do właściciela magazynu.” i czekam na odzew.

Problem z ebookiem polega na tym, że tekst roi się od błędów edytorskich. Są to głównie błędy składu polegające na rozdzielaniu wyrazów w środku linijki. Czasami pozostawione są myślniki (znaki podziału wyrazów),czasami występuje spacja. Wygląda to na przykład tak: „sre- brzystobłękitnym”, „trzaś- nięcie” itd. Kilkanaście razy pojawiają się literówki wyglądające jak zamiana litery na początku linijki na znak wyliczania, na przykład cyfra 1 zamiast litery I. Przykładem może być zdanie: "1 poparzysz pokrzywami, które w Indiach...". Kilkanaście razy też miałem wątpliwości, czy zdania mają sens, wyglądały jakby były ucięte, np. "Ale co przeszkadzało, gdyby ona.". Sądząc po innych tego typu bezsensownych frazach, z tekstu zniknęły wielokropki.

Podsumowując, nie jest to może poważna wada uniemożliwiająca czytanie, ale jednak tego typu skład denerwuje i stawia pod znakiem zapytania sensowność kupowania ebooków.

P.P.S.
Wersja ilustrowana recenzji dostępna na http://cyfranek.booklikes.com/

Po książkę autorstwa Consilii Marii Lakotty pod tytułem „Kuszenie w Chikaldzie” sięgnęłam z nieukrywaną ciekawością i radością. Po lekturze „Nocne rozmowy” postanowiłam przybliżyć sobie twórczość tej autorki. Na tej książce którą dzisiaj dla Was zrecenzuje również się nie zawiodłam.

Akcja powieści toczy się przede wszystkim w Indiach. Głównym bohaterem powieści jest młody lekarz,specjalista od chorób tropikalnych Peter Larsen. Dzięki Ojcu Stefanowi poznaje on młodą braminkę,studentkę medycyny Sitę Durpali. Peter wyjeżdża do Indii,aby pomóc swojemu ojcu w miejscowej klinice i jest przekonany,że więcej nie spotka Sity. Po pewnym czasie okazuje się,że Sita odbędzie staż w klinice ojca Petera. Nasz główny bohater jest z tego powodu bardzo zadowolony. Wbrew ostrzeżeniom innych Peter zakochuje się w Sicie. Jednak ta miłość spotka się z dużymi trudnościami, gdyż dziewczyna pochodzi z rodziny,która przestrzega starego prawa kastowego,co oznacza,że nie może poślubić Europejczyka.

Jak zakończy się ta historia? Czy Sita pokocha Petera? Czy będą mogli być razem? A może rodzina Sity już znalazła dla niej odpowiedniego kandydata na męża? Jeśli tak to kim on jest? Czy Sita będzie miała prawo wyboru? Dlaczego nagle zacznie zastanawiać się nad swoją religią? Czy będzie dobrym lekarzem? Czy los pozwoli być Sicie i Peterowi?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w książce Consilii Marii Lakotty pod tytułem „Kuszenie w Chikaldzie”.

Książka jest niesamowita. Dokładnie w taki sposób mogę ją określić. Sięgając po tę książkę byłam przekonana,że w środku znajdę typowy romans. Jednak tak się nie stało. Książka była dla mnie totalnym zaskoczeniem,a zakończenie również okazało się inne niż myślałam.

Autorka w ciekawy sposób wplotła w treść powieści wątki kulturowe,religijne i rasowe oraz różnice wynikające z pochodzenia głównych bohaterów. W tle wydarzeń w sprytny sposób autorka wplata nam działalność Matki Teresy z Kalkuty. Jednak to nie jest tak ważne. Dla mnie najważniejsi w tej powieści byli bohaterowie,a szczególnie interesowało mnie jak potoczą się losy Petera i Sity. Główni bohaterowie to postacie bardzo realistyczne i dynamiczne. Każdy posiada jakieś wady i zalety,każde z nich się czegoś obawia,ale i wiąże nadzieje na lepszą przyszłość. Bardzo urzekła mnie historia Petera,który obawiał się wyjazdu do Indii,z tego względu,ze jego matka zmarła na chorobę tropikalną i nie chciała,aby syn jeździł do Indii. Jednak mimo lęku Peter wyjeżdża i w Indiach stara się ratować ludzkie życie za wszelką cenę. Również spodobał mi się wątek zakazanej miłości pomiędzy Sitą i Peterem. Sita to piękna hinduska braminka,pochodząca z bogatej rodziny,w której przestrzegane jest prawo kastowe. Pochodzi z najwyższej kasty i nie może związać się z europejczykiem. To ojciec wybiera dla niej męża,decyduje o jej przyszłości,o tym co będzie robić,gdzie studiować i pracować. Ona temu wszystkiemu się poddaje,jednak z czasem zaczyna mieć pewne wątpliwości. Nie będę Wam pisała,jak zakończy się ta cała historia,ponieważ uważam,że po tę książkę po prostu trzeba sięgnąć samemu. Dodatkowym atutem jest to,że autorka wprowadza nas w magiczny świat Indii. Możemy poznać kulturę i obyczaje tam panujące.

Język jest prosty,barwny i zrozumiały dla każdego czytelnika. Autorka pisze zwięźle i na temat,nie rozdrabnia się szczegółowo nad opisami. Jeśli chodzi o korektę to znalazłam kilka literówek,jednak nie przeszkadzają one w czytaniu.

Podsumowując książka jest świetna i naprawdę warta przeczytania. Zakończenie na pewno Was zaskoczy tak jak mnie. Osobiście uważam,że z tej książki płynie bardzo dużo mądrości i pozytywnego przesłania. Polecam ją wszystkim,którzy lubią czytać tego typu historię i chcą przenieść się w świat magicznych Indii.

Świetna powieść!
Oprócz wątku miłosnego rozgrywającego się między dwojgiem ludzi różnych kultur (wątek ten zresztą ukazuje że przed przeznaczeniem się nie ucieknie i że o prawdziwą miłość trzeba walczyć i wymaga ona wielu poświęceń),można się wiele dowiedzieć o kulturze Indii, o różnicach między religiami, pracy misjonarzy.
Bardzo podobały mi się "wstawki" o wierze Chrześcijańskiej.
Jest to chyba pierwsza powieść, która dała mi tak wiele do myślenia.
Gorąco polecam!

PS. Jedyne co mi się nie podobało to to iż niektóre akcje były zbyt szybko i krótko opisane, pozostawał niedosyt.

Świetna powieść!
Bardzo podobały mi się "wstawki" o wierze...

Książka mnie zawiodła. Rwąca się fabuła i wiele błędów językowych w tłumaczeniu. Jedyne co wyniosłam to nieco hinduskich "smaczków" kulturowych.

Historia opierająca się głównie na nurtach religijnych. Dzięki niej, kilka informacji odnośnie Hindusów stały się dla mnie prostsze. Plusem są wtrącane słowa z dialektu hinduskiego. Jednakże historia sama w sobie mnie nie porwała.

• Indie
  • Indyjskie