Kuszenie w Chikaldzie

Wydawnictwo: M
Versuchung in Chikalda
indie, lekarze,
malinowy_rum

Obyczajowa powieść w oparciu o dzieje miłości hinduskiej lekarki i chrześcijańskiego lekarza ukazuje różnice i podobieństwa między chrześcijaństwem a hinduizmem. W tle wydarzeń, na których osnuta jest fabuła powieści, przewija się działalność bł. Matki Teresy z Kalkuty. Akcja książki toczy się w Indiach. Peter Larsen, młody lekarz, specjalista od chorób tropikalnych, jeszcze w ojczystym kraju,...

Akcja książki toczy się w Indiach. Peter Larsen, młody lekarz, specjalista od chorób tropikalnych, jeszcze w ojczystym kraju, w Niemczech, zakochuje się w urodziwej hinduskiej studentce medycyny Sity Durpali, bramince z najwyższej kasty i dobrego domu. Tymczasem rodzina dziewczyny ze wszelkich sił stara się o zachowanie starego prawa kastowego regulującego relacje Europejczyków z Hindusami. Pomimo wielu trudności Sicie udaje się otrzymać stanowisko lekarza praktykanta w prywatnej klinice, w której pracuje Peter Larsen wraz z kierującym całą instytucją jego ojcem, lekarzem od kilkudziesięciu lat przebywającym w Indiach. Dochodzi do konfliktów pomiędzy zachodnim i wschodnim stylem życia, a tropikalny klimat oraz przeżywane emocje są źródłem i przyczyną coraz większego napięcia. Bogactwo fabuły pozwala czytelnikowi śledzić wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

Monika | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Czasem zdarza się tak, że niby czytam książkę, przewracam kolejne strony, ale myślę zupełnie o czym innym. Bardzo nie lubię, jak tak się dzieje i nie kończę czytania książek, które nie potrafią przykuć mojej uwagi.
"Kuszenie..." jest jedną z takich książek.
Nie polecam, jest zwyczajnie nudna.

Śnieżka | 2012-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Świetna powieść!
Oprócz wątku miłosnego rozgrywającego się między dwojgiem ludzi różnych kultur (wątek ten zresztą ukazuje że przed przeznaczeniem się nie ucieknie i że o prawdziwą miłość trzeba walczyć i wymaga ona wielu poświęceń), można się wiele dowiedzieć o kulturze Indii, o różnicach między religiami, pracy misjonarzy.
Bardzo podobały mi się "wstawki" o wierze Chrześcijańskiej.
Jest to chyba pierwsza powieść, która dała mi tak wiele do myślenia.
Gorąco polecam!

PS. Jedyne co mi się nie podobało to to iż niektóre akcje były zbyt szybko i krótko opisane, pozostawał niedosyt.

anador | 2014-10-23
Na półkach: Posiadam_ebook, Przeczytane
Przeczytana: październik 2014

Z pozoru kolejna historia miłosna: chrześcijański lekarz z Europy zakochany bez pamięci w Hindusce, egzotyczny klimat... Brzmi banalnie, ale ta powieść wcale banalna nie jest. Odczarowała mi odrobinę Indie. Pokazała hinduizm, w którym za egzotyką, za feerią barw, smaków i dźwięków kryje się drugie dno, niepojęte dla człowieka z Zachodu, nieprzyjemne. Ogromne dysproporcje społeczne, nie do pokonania, bo taka karma przecież... Beznadziejna pozycja kobiety w kulturze zdominowanej przez mężczyzn do tego stopnia, iż wdowy są potępiane, spychane na margines społeczny, skazywane na żebraczkę i wieczne tułanie, bo przeżyły męża, bo nie uchroniły go od śmierci... Kompletnie niezrozumiały tryb podejmowania naprawdę ważnych decyzji o losach członków rodu - w oparciu o (nie)łaskawe słowo rodzinnego astrologa... I wiele, wiele innych aspektów. Nie mogę zgodzić się z opiniami, jakoby zostały one potraktowane płytko i infantylnie, ale każdy ma prawo po swojemu ten przekaz literacki odbierać.
Obok...

Malini | 2015-07-07
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Peter, młody niemiecki lekarz przyjeżdża do Indii pomóc ojcu w prowadzeniu kliniki. Jeszcze w Niemczech Peter poznał studentkę medycyny, Sitę, braminkę z bardzo ortodoksyjnej rodziny, która zostaje przyjęta na staż do kliniki jego ojca. Oboje zakochują się w sobie, mimo różnic religijnych i kulturowych.
Powieść nawiązuje w znacznym stopniu do chrześcijaśtwa i hinduizmu . To nie jest bajkowa opowieść rodem z Bollywood.
Bardzo dobrze mi się czytało. Jedynie tytuł jakoś mi nie pasuje do całości, ponieważ odnosi się tylko do jednego epizodu z życia Petera.

Agatia | 2012-01-07

Cudowny świat egzotyki... Książka jest fajna, wprawiła mnie w stan niejako marzycielski, przeniosłam się z szarej jesiennej miejscowości do bajecznie kolorowych Indii.

Historia opisana w książce nie jest przesłodzona, ma swoje gwałtowne upadki, tak jak to jest w prawdziwym życiu. I za to taki big +

Patrycja | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Ciekawa książka, ale właściwie gdzieś tak od połowy, kiedy okazało się że jej tematem nie jest romans lecz wiara chrześcijańska. W pierwszej połowie książka trochę mi się dłużyła i muszę przyznać że w trakcie czytania moje myśli odpływały w zupełnie innym kierunku. To chyba przez mierne przekazanie wątków miłosnych, choć opis dość wstrząsających indyjskich norm społecznych także był jakiś bez wyrazu. Ale za to przemiana duchowa bohatera, w drugiej części książki, bardzo mnie wciągnęła. Podobało mi się także bogactwo hinduskich słówek, choć szkoda że książka nie zwierała słowniczka, bo trudno było zapamiętać znaczenie od razu wszystkich.

Cyfranek | 2013-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 03 czerwca 2013

„Kuszenie w Chilkadzie” Consilii Marii Lakotty wydaje się być romansem, co sugeruje zarówno okładka książki jak i jej tytuł. I zapewne można do tego typu książek tą powieść zaklasyfikować, ponieważ poza okładką i tytułem, również w treści pojawiają się atrybuty romansowe. Mamy oto z jednej strony piękną młodą lekarkę pochodzącą z egzotycznego kraju (Indie). Z drugiej inteligentnego, porywczego i uczuciowego młodzieńca rodem z solidnej lekarskiej niemieckiej rodziny, który do wspomnianych Indii wyjeżdża. Narracja prowadzona jest z pozycji właśnie tego lekarza. Zakochuje się on w Indusce od pierwszego wejrzenia oczywiście. Kilka rzeczy mu w niej przeszkadza, a podkreślane na każdym kroku jej bramińskie pochodzenie i wynikające z tego konsekwencje, wzbudza nawet gniew. Z drugiej jednak strony, gdyby nie była piękną, bogatą braminką to do Niemiec (a dokładniej NRF) nigdy by nie przyjechała i nie spotkała głównego bohatera. Akcja toczy się głównie w Indiach w latach '50 XX wieku....

Katarzyna Meres | 2015-01-26

Znacie to uczucie, kiedy sięgacie po ulubionego autora, kiedy możecie znów pogrążyć się w jego świecie znając styl i wiedząc, czego się spodziewać? Czujecie się wspaniale, z tęsknym wzrokiem kończycie daną powieść. Tak miałam do tej pory czytając Marię Consilię Lakottę. Co się więc stało podczas "Kuszenia w Chikaldzie"?

Fabuła jak to bywa u tej autorki zaskakuje swoją różnorodnością. Tym razem Lakotta zabiera nas w egzotyczną podróż po Indiach. Lakotta nie boi się wdrażać w nową kulturę, przedstawiać Indie i pracę misjonarzy, lekarzy, którzy pomagają biednym, schorowanym ludziom. Niemiecki doktor Peter Larsen wyrusza do Indii. Tam stacjonuje jego ojciec, również lekarz. Już w Niemczech Peter poznaje Hinduskę, Sitę, która od początku skrada jego serce.

Z żalem serca muszę napisać, iż książka mnie momentami nudziła. Miałam nadzieję na gorący, ale gustownie ukazany romans (Lakotta potrafi to zrobić, chociażby w świetnej powieści Mariska z węgierskiej puszty, czy Madeline), dostałam...

Yasmine | 2011-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Liczyłam, że ta powieść o miłości pomiędzy hinduską dziewczyną i Europejczykiem pozwoli zgłębić różnice kulturowe i odmienne style życia. Niestety rozczarowałam się. Temat został potraktowany płasko, wręcz infantylnie, przez co książka jest nużąca. Autorka jakby z góry zakłada, że Peter będzie chciał konwersji Sity na religię chrześcijańską. I właściwie cała fabuła kręci się wokół tego tematu.

Mimi | 2010-08-29
Przeczytana: 18 grudnia 2008

fabuła dosyć ciekawa, idealistyczna. Mówi wiele o duchowości człowieka.