Evelyn

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

To historia ojcowskiej miłości, która zmieniła oblicze surowego irlandziego prawa. W 2003 roku na kanwie powieści powstał film z Pierce em Brosnanem w roli głównej.

UpsyDaisy | 2011-03-11
Przeczytana: marzec 2011

Historia prawdziwa i wzruszająca. Dająca wyobrażenie o surowym obliczu irlandzkiego prawa lat 50 ubiegłego stulecia.

I jak zwykle z takimi książkami bywa, trudno o obiektywną ocenę. Cała opowieść przedstawiona została z perspektywy najstarszej z sześciorga rodzeństwa Doyle. Nie jest to majstersztyk fabularny. Dużo tu suchych paragrafów Konstytucji,istotnych dla sprawy poprawek i terminów prawniczych. Sam proces daleki jest od wirtuozerii wypełniającej sale sądowe czytelników Grishama lub Picoult. Jednak emocje wokół których została osnuta historia, nie pozwalają przerwać lektury. Nakazują wierzyć, że wybory podjęte przez bohaterów były najlepszymi z możliwych. No może z wyjątkiem szanownej Matki, której mojej zdaniem nic nie tłumaczy, zwłaszcza po tym co czytamy w pierwszym rozdziale...

Aga CM | 2014-01-13
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Dublin. Rok 1953. Desmond Doyle zostaje opuszczony przez żonę, która ucieka z jego kuzynem. Ojciec zostaje sam z sześciorgiem małych dzieci na utrzymaniu (najstarsza jest główna narratorka - 9-letnia Evelyn). Desmond ma problemy z zatrudnieniem się w Irlandii i znajduje pracę w dalekiej Anglii. Wierząc zapewnieniom urzędników pozostawia dzieci w ośrodku tymczasowej opieki. Jednak gdy po pewnym czasie powraca do Irlandii i pragnie odebrać swoje dzieci - okazuje się, że niestety pozostaną one pod kuratelą państwa do wieku 16 lat. Więc rozpoczyna swoją desperacką walkę z rządem aby jego rodzina znów mogła być razem, próbując wpłynąć na zmianę niesprawiedliwych przepisów prawnych...

Smutna i bardzo wzruszająca książka. Ukazuje jak okrutne jest prawo wobec bezbronnych dzieci i pokrzywdzonego przez los ojca. Całą historię opowiada 9-letnia Evelyn, która jest najstarszą z rodzeństwa. W krótkim czasie ta mała dziewczynka zmuszona była zmieniać domy zastępcze kilka razy. Dla dziecka ta...

karimel | 2014-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Jak wygląda życie dzieci, kiedy mama czuje się nieszczęśliwa w małżeństwie, pakuje torebkę i odchodzi, bo się zakochała w kuzynie taty?
Czy mamy prawo jako rodzice podejmować takie decyzje?
Wzruszająca książka, która dobitnie mówi, że życie powinno być czymś więcej, niż bezmyślnym gonieniem za "głosem serca", co wbija nam się do głów często w tej promowanej literaturze.

misterdżi | 2013-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

Wspaniała wzruszająca książka. Dla mnie najbardziej przegnębiającymi momentami były zmiany zamieszkania Evelyn, zastanawiam sie jak można odebrać komuś dziecko, a później gdy znów znalazło swój kawałek świata, zwrócić je spowrotem.
Podczas czytania tej ksiażki kłębiło się we mnie wiele uczuć, negatywnych jak i pozytywnych. Polecam z całego serca. ;)

Magdalena | 2011-06-26
Przeczytana: 30 października 2011

Świetna,wzruszająca historia.

Bosy | 2013-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2013

Wielokrotnie wracamy do lat dziecinnych wspominając to co przeżyliśmy. Tak radości jak i smutki zapisują się trwale w naszej pamięci.
Bardzo poruszyła mnie historia z życia autorki, pokazująca bezgraniczną miłość i determinację ojca. Prawo potrafi być bezduszne, posługując się zarządzeniami, zapisami, normami, nie biorąc pod uwagę dobra pokrzywdzonych. I, niestety, tak jest do dziś. Nieważne jaki kraj, miejsce, czas... Historia lubi się powtarzać. Bardzo polecam.

Anna Maciocha | 2014-05-21
Przeczytana: 16 maja 2014

Książka zdecydowanie dobra. Niezwykła, wzruszająca historia. Jednak bardzo nie podobał mi się styl w jaki została napisana, ciężko się ją czytało, ale było warto.

lubka | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Trudno obiektywnie ocenić czyjeś życie. Sama historia bardzo poruszająca.

Marzenuuś | 2012-07-04
Przeczytana: 29 czerwca 2012

genialna, ukazuje sytuację oczami dziecka, chwilami zabawna i wzruszająca

Elżbieta | 2011-09-04
Przeczytana: 17 lipca 2011

Dobra książka o tematyce społecznej