Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami

Okładka książki Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami Adrian Markowski
Okładka książki Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami
Adrian Markowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka poradniki
poradniki
Prószyński i S-ka
2021-05-06
2021-05-06
literatura polska rozwój osobisty motywacja Bieszczady

Zabieszczaduj razem z nami

Po przeczytaniu tej książki poczujesz chęć poznania tego regionu i jego fascynującej historii. Pozostaje pewien niedosyt i chęć sięgnięcia po inne pozycje, ale jak twierdzi autor tak powinno być. Polecam wszystkim.

A rzuć to wszystko w cholerę... !

Trochę starych dziejów, powiew czarownego klimatu,"łobuzy od historii", dobre miejsca, ciekawi ludzie. Poetyckie spojrzenie.

Od kilku lat regularnie jeżdżę w Bieszczady, pokochałam je od pierwszego wejrzenia, ale niestety jeszcze niewiele o nich wiem. Przed ostatnim wyjazdem postanowiłam to naprawić i już w drodze wstąpiłam do biblioteki... I taka wpadła mi w oko propozycja.

Myślę, że na pierwszą randkę z wiedzą całkiem celnie trafiłam. Już od pierwszych słów można wyczuć przywiązanie i miłość Pana Adriana Markowskiego do tych gór. To nie jest kompendium, przewodnik ani reportaż. To jest poezja. Piękny, liryczny język i przegląd najważniejszych tematów związanych z bieszczadzkim, rozległym terytorium, trochę historii, nie tylko oczywiste trasy, spotkania z ludźmi Bieszczad, ważne miejsca - te, które są i które zniknęły. Pięknie i wyraziście ukazany magiczny, niepowtarzalny klimat, specyfika tej enklawy.

Autor prowadzi za rękę po drogach, które wybrał. Nic nie narzuca, ale podpowiada, jak odnaleźć to, co tworzy ten odrębny, tajemniczy, tak przyciągający świat. Jak dla mnie rewelacyjne preludium lub jak kto woli aperitif do smakowania kolejnych dawek wiedzy o bieszczadzkich aniołach, demonach i dziejach. Można też wybrać sobie podpowiedzi kolejnych lektur,obejrzeć filmy zaproponowane przez autora i zacząć swoją świadomą przygodę z Bieszczadami.

Avanti!

A rzuć to wszystko w cholerę... !

Lubię sięgać po kieszonkowe wydania w miękkiej oprawie. Tytuł przyciągnął moją uwagę tym silniej, że kocham Bieszczady, a w tym roku nie udało mi się tam wrócić nawet na chwilę. Niestety nie znalazłem tam niczego co zapadłoby mi w pamięci, zaintrygowało, nawet przez chwilę.

Problemem tej książki jest to, że nie wiadomo jaki gatunek reprezentuje. Ani to reportaż ani przewodnik, chociaż posiada śladowe ilości cech ich obu. To trochę taka gawęda z dobrymi radami, ciekawostkami i złotymi myślami.

Mapki są zbyt ogólne, zdecydowanie dla tych, którzy Bieszczady mniej więcej znają i rzeczywiście mają ochotę zacząć chodzić swoimi drogami.

I jeszcze te wszystkie wykrzykniki. One najbardziej mnie drażniły, bo - co za dużo, to niezdrowo. Zdecydowanie.

Ale ten cytat jakoś do mnie przylgnął, więc zamieszczam.
„Wędrówka to nie tylko zmiana miejsca. Wędrówka to przeżycie. A przeżycia nie można znaleźć w górskim krajobrazie ani w szumie morza, Można je odkryć tylko w sobie”.

I jeszcze...

Przyjemna pogadanka o Bieszczadach, po trochu o wszystkim. Szybko się czyta, na jeden wieczór. Minus za długi cytat na wiele stron z innej książki.

Bardzo ciekawa książka wprowadzająca czytelnika w tematykę Bieszczad i ich historii. Ciekawe opowieści i ludzie.

Hm, czuję się zawiedziony. Myślałem, wrócę w Bieszczady tego lata, poczytam, co jeszcze warto zwiedzić, gdzie pójść na klimatyczną wycieczkę.

Zapłaciłem za to 38 zł, ani to przewodnik (gdzie się zatrzymać, gdzie zjeść, nie ma nic i nie chodzi tu o typowo przewodnikowe ujęcie, ale jakiekolwiek wskazówki, porady),ani klimatyczny reportaż. Jakieś urywki, mało konkretne, przetykane po każdym krótkim rozdzialiku pustymi 5 czy 6 stronami z taką samą nędzną mapką, która nic nie mówi. Sporo pustosłowia i mało konkretnych dygresji.

Szczytem wszystkiego jest zacytowanie jakiejś pracy XiX-wiecznego Zygmunta Kaczkowskiego - na 12 stron (!!!),opisujące dawny bieszczadzki bazar. Ani to to przystępne, ani potrzebne.

Dałoby się streścić to do dosłownie 50 stron, zostawiając wartościowe rzeczy. Najgorsze było wrażenie, że o Bieszczadach, choć byłem tam dosłownie 3 razy, w tym 20 parę lat temu i ostatnio, napisałbym - mówiąc delikatnie - nie gorzej niż autor, mianujący się znawcą Bieszczadów. Mam poczucie wyciągnięcia pieniędzy od czytelnika z typowym chwytem, ładną okładką i wiele obiecującym tytułem.

A jest jeszcze podobno druga część tego wiekopomnego dzieła.

Całe Bieszczady
Cisza, spokój.

Całe Bieszczady
Cisza, spokój.

Książka to taki krótki wstęp do zgłębiania wiadomości o Bieszczadach. Czyta się szybko, sporo zdjęć i map. Opis bez szału ale z nostalgią.

Mimo chęci nie mogę dać wyższej oceny. Ta książka zahacza o wiele tematów, ale praktycznie żaden z nich nie zostaje zgłębiony. To jak wstęp do wstępu o Bieszczadach i tak należy ją traktować. Czy mnie zachęciła do wyjazdu w te góry? Tak. Ale nie treścią, a zdjęciami.
Wydanie bardzo ładne, czyta się szybko.

Wydanie bardzo ładne, czyta się szybko.

• Bieszczady

Dodaj cytat z książki Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami