Beata. Gorąca krew

Okładka książki Beata. Gorąca krew Beata Kozidrak
Okładka książki Beata. Gorąca krew
Beata Kozidrak Wydawnictwo: Agora biografia, autobiografia, pamiętnik
Agora
2021-05-04
2021-05-04
biografia Beata Kozidrak piosenkarka artystka życie artyści polscy polscy artyści artystki artystki polskie polskie artystki

Okładka książki Kolorowo na rockowo. 2. 77 przebojów Agnieszka Chylińska, Grzegorz Ciechowski, Marek Dutkiewicz, Robert Gawliński, Andrzej Ignatowski, Olga Jackowska, Martyna Jakubowicz, Lech Janerka, Krzysztof Jaryczewski, Urszula Kasprzak, Aleksander Klepacz, Marek Kościkiewicz, Kasia Kowalska, Beata Kozidrak, Paweł Kukiz, Anita Lipnicka, Bogdan Loebl, Bogdan Bolesław Łyszkiewicz, Andrzej Mogielnicki, Bogdan Olewicz, Andrzej Piaseczny, Ryszard Riedel, Anna Saraniecka, Kuba Sienkiewicz, Jacek Skubikowski, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski, praca zbiorowa
Kolorowo na ro... Agnieszka Chylińska...

Bardzo Fajna Biografia Pani Beaty Kozidrak Kobiety Silnie Stąpającej po ziemi Ambitnej zawsze dążącej do celu mimo problemów przeciwności w życiu ,Mi osobiście najbardziej podobało się w książce to że nie jest pisana przy kombinowanym językiem można łatwo zrozumieć co Pani Beata miała na myśli pisząc swoją biografię Beata nie daruję ci tych nocy co spędziłam przy czytaniu twojej biografii czytając tą Książkę można się całkowicie zagłębić w życie prywatne Karierę Pani beaty począwszy od początków zespołu Bajm polecam gorąco każdemu kto szuka dobrej książki biograficznej.

Nigdy nie byłem wielkim fanem grupy "Bajm". Po "Białej armii" (1990 r.),który był piątym albumem tej grupy nie słuchałem już żadnych ich piosenek. Ale z ciekawością sięgnąłem po wspomnienia spisane przez wokalistkę i główną siłę napędową tego zespołu. Dowiedziałem się, że Beata Kozidrak śpiewała wyłącznie utwory napisane przez siebie i już samo to zasługuje na duże uznanie. Nawiasem mówiąc w książce zostały przytoczone teksty kilkunastu z jej największych przebojów. Lektura wspomnień piosenkarki sprowokowała mnie do nadrobienia zaległości muzycznych i dzięki serwisowi Youtube mogłem zapoznać się ze wszystkimi piosenkami, które powstały po 1990 r. i zostały wydane na pięciu kolejnych albumach zespołu. Najlepsza z tych płyt to "Szklanka wody" (2000 r.),najbardziej podobały mi się zawarte na niej utwory.
Sama książka sprawia wrażenie, jakby została stworzona, aby udowodnić przysłowie "każda pliszka swój ogonek chwali". Dużą część opowieści zajmuje opis dnia rozwodu artystki z 2016 r. Ale nie ma tam podanych konkretnych powodów rozstania po 37 latach małżeństwa ze współzałożycielem "Bajmu" i później jego menedżerem, Andrzejem Pietrasem.
Jak ktoś we wcześniejszej opinii zauważył, napisanie książki to nieco trudniejsze zadanie niż napisanie kilkudziesięciu prostych piosenek. Zgadzam się z tą uwagą. Zwłaszcza, że artystka z rozbrajającą szczerością przyznaje, że pomagała pisać młodszej córce wypracowania i prace te z reguły były oceniane na tróje. No, cóż...
Na zakończeniu książki artystka napisała dwa zdania jako postscriptum:
"Za liczne przekleństwa i pojawiający często w mojej opowieści alkohol bardzo Was przepraszam.
Mam nadzieję, że w Waszym życiu nie ma tego cholerstwa!"
Zabrzmiało to niewiarygodnie szyderczo w kontekście, gdy 4 miesiące po wydaniu tej książki autorka została złapana (przez obywatelskie zatrzymanie) na jeździe w stanie nietrzeźwym - miała dwa promile alkoholu we krwi! W efekcie - duża grzywna i odebranie prawa jazdy na 5 lat. Wydaje się, że sławnym i bogatym (a także tym, którzy sprawują taką lub inną władzę) wydaje się, że są ponad prawem. Niestety.

Bajm - jedyni artyści z polskiej muzyki, którzy do mnie tak trafiają i jedyni, których mogę słuchać codziennie.
Lekko się czytało i naprawdę mnie wciągnęło. Nie tylko dlatego, że jestem fanką, ale jest to dobrze napisane. Ciekawy pomysł z tymi przebitkami do przyszłości, do rozmów z przyjaciółką, choć musiałam przywyknąć do takiej narracji. No i przede wszystkim mamy dobrze zagospodarowane te strony – jest co czytać i jest odpowiednia ilość zdjęć. To odróżnia tę książkę od biografii Zenona Martyniuka, gdzie marginesy są na pół strony, a zdjęcia co strona. W tej książce nie ma takich tanich sztuczek, tak samo Beata nic nie ukrywa, ale też nie wyjawia wszystkich szczegółów, by miało to dobry smak.
Mogła być nawet ciut dłuższa, a mianowicie chętnie bym poczytała więcej kulis powstawania tekstów i ich oryginalnych znaczeń. Mógłby powstać taki słownik tekstów Beaty Kozidrak.
Ta kobieta ma talent literacki, jej teksty są sprytne i sam sposób, w jaki się wypowiada, jest bardzo ładny. Niech magazyny plotkarskie i moi rówieśnicy się śmieją, mi zawsze będzie ona imponować.

Bardzo krzepiąca i podnosząca na duchu lektura!

Bardzo krzepiąca i podnosząca na duchu lektura!

Bardzo przyjemna lektura, szybko się czyta. Spodobało mi się wplecenie w treść tekstów piosenek oraz duża ilość zdjęć. Czegoś mi jednak brakuje w tej biografii, pewne okresy czasu są przemilczane. Ciekawa książka, z morałem, ale jednak czuję niedosyt.

Czuję ogromny niedosyt! Jak dla mnie, za mało Beaty w Beacie, a szkoda, bo potencjał ogromny. Książka momentami drażniąca i infantylna a dialogi sztuczne (zwłaszcza rozmowy z przyjaciółką).

Czy fantastyczna? Niekoniecznie. Natomiast warta przeczytania, można dowiedzieć się kilku ciekawych informacji o wokalistce i trudach życia w blasku fleszy.

Ciekawa pod kątem wspomnień życia w PRLu z perspektywy młodej kobiety, matki, mężatki i wschodzącej gwiazdy. Momentami irytująca - co rusz przytaczane rozmowy z przyjaciółką (czasy "obecne"),które brzmią jak brawurowa popisówka. Nie przekonują mnie, nikt tak nie mówi, a przynajmniej nikt kogo znam.
Mało informacji o życiu w XXI wieku, Beata bardziej skupia się na początkach swojej kariery i młodości.

Mało informacji o życiu w XXI wieku, Beata bardziej skupia się na...

" BEATA. GORĄCA KREW" - BEATA KOZIDRAK
Książka to bardzo osobiste i głębokie przemyślenia. Dobrze się czyta, a jeszcze lepiej słucha. Otwiera oczy na wiele spraw i życie za kulisami i nie tylko w czasie koncertów czy festiwali, ale przede wszystkim kiedy spada kurtyna i zaczyna się życie zwykle, osobiste
z wzlotami i upadkami. Beata Kozidrak przedstawiła jak zaczął się jej świat show-biznessu, ale też miłości, rozterek, niedogadywania się z rodzicami czy przekonywanie do swoich wyborów swoich bliskich.
Pokazuje relacje z muzykami, innymi artystami, mężem i córkami. Uwagę przykuwają wątki z jej własnymi tekstami piosenek. Ukazuje jak powstały, co temu towarzyszyło, na ile jest to z życia osobistego, a na ile z obserwacji. I wreszcie blaski i cienie i okoliczności rozwodu. Wszystko to na tle wspaniałej przyjaźni z przyjaciółką Kasią. Cudownie się ją słuchało, kiedy czytała i śpiewała kawałki swoich piosenek i opisywała dlaczego akurat na daną płytę powstał taki a nie inny tekst i co niosą, pokazuje głębie. Miło mnie zaskoczyła ta pozycja.
Niewiele autobiografii jest dobrze napisanych, dlatego uważam, że po tę warto sięgnąć.
Polecam.

OCENA 09/10
59/23 ( 04/07)
ilość stron: 304
data wyd: 04.05.2021
Czas przewidziany czytania: około: 5 h 00 min.
Czas słuchania 06 h. 07 min.
lektorzy empik : Kozidrak Beata
Anastazja
Skończona 23.07.2023 (słuch)

" BEATA. GORĄCA KREW" - BEATA KOZIDRAK
z wzlotami i upadkami. Beata Kozidrak przedstawiła jak zaczął się...

Beata Kozidrak - diwa polskiej sceny muzycznej. Piękna i przebojowa Królowa. Biografia lekka, łącząca teraźniejszość z przeszłością.

• Biografie
  • Audiobooki