Seksoholicy

2021-03-09
2021-03-09
seksoholizm seks

Okładka książki Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, Andrzej Szwan
Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, A...
Okładka książki Wiem, jak wygląda piekło Alina Dąbrowska, Wiktor Krajewski
Wiem, jak wygl... Alina Dąbrowska, Wi...
Okładka książki Kobiety pistolety. Maria Kowalska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Maria Kowalska, Wiktor Krajewski
Kobiety pistol... Maria Kowalska, Wik...

W szponach nałogu

Brukowe podejście do problemu, tania sensacja zamiast ważnej pozycji.

Brukowe podejście do problemu, tania sensacja zamiast ważnej pozycji.

Reportaż, który zapowiadał się ciekawie, a wyszło... dość przeciętnie, jakby nie patrzeć. Krajewski postanowił opowiedzieć o seksoholizmie w Polsce - temat tabu, więc można tu było naprawdę ciekawie się rozpisać. Jednak już od samego wstępu nie dało się nie zauważyć, że ten temat samemu autorowi "nie leży". Nie pasuje mu, nie potrafi się powstrzymać od (negatywnego) oceniania swoich rozmówców i wielokrotnie podczas lektury chodziło mi po głowie: "po co w ogóle zabrałeś się za książkę, która tak bardzo jest sprzeczna z Twoim światopoglądem i nie umiesz tego ukryć?"
Dobór rozmówców z jednej strony mi pasował, a z drugiej jednak nie... ;) Faktycznie możemy tu spojrzeć na seksoholizm z punktu widzenia zarówno kobiet, jak i mężczyzn - nie tylko osób chorych, ale też tych, którym ci chorzy zniszczyli życie. Brakowało tu jednak naukowego spojrzenia, wypowiedzi specjalistów - czegoś równoważącego opowieści seksoholików. A same opowieści... owszem, były ciekawe, choć język rozmówców (często wulgarny, bardzo potoczny) nie zawsze do mnie trafiał. Poza tym Krajewski zadawał pytania w sposób tendencyjny i oceniający, co było nieprzyjemne nie tylko dla jego rozmówców, ale i dla późniejszych czytelników.
Ogólnie ujmując: pomysł ciekawy, wykonanie słabe, całość przeciętna - szkoda czasu na lekturę ;).

Wstrętna choroba .
Niszczy życie chorego i ludzi w bliskim otoczeniu

Wstrętna choroba .
Niszczy życie chorego i ludzi w bliskim otoczeniu

Otwiera oczy na problem o którym się nie mówi

Otwiera oczy na problem o którym się nie mówi

Cóż... Temat seksu zawsze łykam jak młody pelikan. Przeczytałem w mig.

Cóż... Temat seksu zawsze łykam jak młody pelikan. Przeczytałem w mig.

2004

Autor przedstawia spojrzenie na to uzależnienie z różnych stron czyli: kobiety która związała się z uzależnionym mężczyzną , osoby która na tym zarabia, mężczyznę którego żona była wręcz owładnięta tym tematem. Byłam bardzo ciekawa tej książki i dostałam czego oczekiwałam. Po za tym Pan Wiktor nie ocenia , oddaje głos rozmówcą co doceniam.

Spodziewałam się pogłębionego wywiadu z uzależnionymi, próby dotarcia do sedna problemu... a finalnie wynudziłam się nieprzeciętnie czytając tę książkę. Opis z okładki obiecywał wstrząsający reportaż - dostałam przeciętnie przeprowadzone wywiady, czasem nie dotyczące tematu, wtrącenia autora, które pozornie miały nie oceniać. Wyszło inaczej. Szkoda, bo temat interesujący.

To moja pierwsza książka o takiej tematyce i na to jak brutalne i trudne były niektóre historie nie mogłam być przygotowana. Interesującą tematyka nie rekompensuje w mojej opinii słabej jakości wywiadu. Pytania były momentami oceniające, mało precyzyjne. Byłam zaskoczona niektórymi bohaterami, ich różnorodnością i nastawieniem do rozmowy. Ciekawym zabiegiem było zawarcie historii z drugiej perspektywy. Klasycznie w tego typu książce zabrakło mi rozdziału z informacjami statystycznymi i wstępem psychologicznym.

Temat interesujący. Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z tym tematem. Interesujące, a jednocześnie przerażające jak uzależnienie może zawładnąć życiem i je zniszczyć. Język czasami mocno wulgarny ale myślę że oddaje część uczuc i przeżyć bohaterów.

Dla mnie bardzo ciekawy obraz uzależnionych ludzi.

Dla mnie bardzo ciekawy obraz uzależnionych ludzi.

• Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Seksoholicy