Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL

Okładka książki Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL Wiktor Krajewski
Okładka książki Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL
Wiktor Krajewski Wydawnictwo: Znak Literanova biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Literanova
2023-03-13
2023-03-13

Okładka książki Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, Andrzej Szwan
Lulla La Polaca Wiktor Krajewski, A...
Okładka książki Wiem, jak wygląda piekło Alina Dąbrowska, Wiktor Krajewski
Wiem, jak wygl... Alina Dąbrowska, Wi...
Okładka książki Kobiety pistolety. Maria Kowalska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim Maria Kowalska, Wiktor Krajewski
Kobiety pistol... Maria Kowalska, Wik...

Jerzy Kalibabka z pewnością nie był miłym facetem. Nie przypominał serialowego Tulipana, którego przestępczość była wręcz komediowa. Dlaczego więc działalność "Polskiego Casanovy" jest do dziś gloryfikowana? W swojej książce Wiktor Krajewski stara się odpowiedzieć na to pytanie.

Głównym zarzutem, który stawia się autorowi, jest powiedzenie "ale to już było". Nic w tym dziwnego, Wiktorowi Krajewskiemu nie udało się porozmawiać z nikim, kto mógłby udzielić jakichkolwiek nowych informacji, dlatego książka bazuje na wywiadach, wspomnieniach i artykułach, które już powstały. Nie będę więc skupiać się na treści, a na formie.

Forma książki bardzo mnie zaciekawiła. Formatowanie tekstu, zdjęcia, wyszczególnione wypowiedzi - czuję, że ta książka się wyróżnia spośród innych. Może dokładnie tak, jak Jerzy Kalibabka wyróżniał się na tle innych mężczyzn w czasach swojej młodości... Krótkie rozdziały wywoływały we mnie syndrom "Jeszcze Jednego Rozdziału", co jak zawsze kończy się przeczytaniem książki od deski do deski.

Czuję pewien niedosyt. Dostałam pobieżną biografię Kalibabki - od momentu rozpoczęcia działalność, przez pobyt w więzieniu, aż po jego śmierć; szczątki jego "portretu psychologicznego" stworzonego przez dziennikarzy i literatów, nawiązanie do serialu "Tulipan", a także historię autora, który przygotowywał się do napisania tej pozycji. W efekcie na zaledwie trzystu stronach dotknęliśmy wiele tematów, ale w żaden się nie zagłębiliśmy. To trochę jak bieg przed siebie, kiedy musisz jak najszybciej dotrzeć do celu, więc dotykasz mijaną przez siebie roślinność, ale nie masz czasu na to, aby się zatrzymać i dokładnie się jej przyjrzeć.

Książkę szybko się czyta, a słowa wręcz pochłania. Mam tylko jeden zarzut głównie do formy książki - ilość niepotrzebnych pustych stron oraz stron na których są tylko cytaty z danego rozdziału mnie wręcz wkurzała.

Fajnie że autor odkopał historię amanta-oszusta z lat 80, sam musiał wiele szukać żeby znaleźć informacje odnośnie tej osoby. Mnie, osobiście temat interesował, więc książkę połknąłem w jeden dzień, jest to książka biograficzna wraz z elementami psychologii, mająca zrozumieć zachowanie Kalibabki. Książka z kategorii tych, na spokojnie do przeczytania.

Dobrze się zapoznać z tematem. Bardzo krótka książka, która jest przeplatana opiniami psychologów / socjologów i historią głównego bohatera. Nie powala. Spodziewałem się czegoś więcej.

9/10
Są takie historie, w które naprawdę bardzo trudno uwierzyć, że wydarzyły się naprawdę. Taka jest dla mnie właśnie ta, związana z Jerzym Kalibabką, słynnym Tulipanem. Jak to się stało, że pospolity złodziej, oszust, despota a nawet prawdopodobny p…. stał się ikoną lat .80? I to pomimo ujawnienia jego zbrodni wciąż były kobiety, które chciały się z nim wiązać i oddawać wszystkie swoje oszczędności?

Nie ukrywam, że wcześniej nie była mi znana postać Tulipana. Dowiedziałem się o nim z jednego z odcinków Top Model, w którym pojawiły się jego dzieci. Wówczas zacząłem zgłębiać temat. I z każdym kolejnym newsem po prostu byłem jeszcze bardziej w szoku.

Trudno teraz ile osób wykorzystał i oszukał Kalibabka. Szokujące jest to, że niektóre kobiety pozwalały nazywać się kocmołuchami, żyć z nim w haremie, usługiwać mu w każdy możliwy sposób i zgadzać się na wykorzystywanie i poniewieranie. Dla mnie szok.

Wiktor Krajewski podąża więc ścieżką Kalibabki, aby lepiej przedstawić ten fenomen. A jeżeli nie wierzycie, że taka historia nie byłaby możliwa w XXIwieku, to poczytajcie o „Oszuście z Tindera”.

Naprawde szokująca, lecz dobrze napisana książka. Polecam.

9/10

Tej książki się nie czyta....ja się polyka. Polecam

Tej książki się nie czyta....ja się polyka. Polecam

2004

O historii Kalibabki słyszałam dawno temu ale po przeczytaniu tej książki dowiedziałam się więcej. Pan Krajewski pisze w bardzo wciągający sposób, fabuła mnie porwała. Czyta się jak by był to thriller a to rzeczywistość. Bohater nie był kryształowy to na pewno. Warto przeczytać.

Z ogromną ciekawością sięgnęłam po tą biografię / reportaż / poszlakowe śledztwo o domniemanym Don Juanie Polish edition.

Jerzy Kalibabka vel. Tulipan
Co było w nim takiego, że płeć piękna podążała za nim jak ćmy za światłem? Czy charyzma i wygląd są wystarczającym powodem, by dla kogoś iść w nieznane? Dlaczego niektóre oczy były zamknięte na jego przemoc, kradzieże, szantaże?

Wiktor Krajewski poprzez informacje prasowe, rozmowy z ekspertami oraz próbuje dotrzeć do osób znanych Kalibabce by odkryć jego tajemnicę. Przyznaję, że takie połączenie źródeł dało niezwykły efekt - książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem, czytelnik jest zaangażowany w rozwikłanie zagadki fenomenu Tulipana. Ta dość oryginalna biografia jest naprawdę bardzo ciekawa.
Z drugiej strony na pewno dużo większym atutem byłyby wywiady z bliskimi członkami rodziny, jednakże rozumiem również brak chęci z ich strony. Niemniej cieszę się, że autor się nie poddał i książka powstała, gdyż bardzo mi się spodobała. Polecam.

Jerzy Kalibabka vel. Tulipan

Książka jest rodzajem reportażu o życiu i legendzie Jerzego Kalibabki - uwodziciela i przestępcy, który stał się pierwowzorem bohatera popularnego serialu Tulipan.

Autor - opierając się głównie na relacjach tych, którzy bohatera jego książki osobiście znali - opowiada z jednej strony o rodzinie, pochodzeniu, sukcesach i marzeniach Jerzego Kalibabki, a z drugiej o jego manipulacjach, przestępstwach i ucieczkach, a potem o procesie, pobycie w zakładzie karnym i życiu po wyjściu z więzienia.

W swojej książce autor porusza także temat legendy, jaka wokół Jerzego Kalibabki narosła - opowiada o kulisach powstawania serialu, opisuje publikacje prasowe, cytuje zarówno wypowiedzi ekspertów (w tym seksuologów, kryminologów i psychologów),jak i kobiet, które z Kalibabką były związane lub do niego pisały.

Ciekawa książka, napisana w przystępny sposób, miejscami zabawna, a miejscami przygnębiająca. Autorowi udało się moim zdaniem zachować obiektywizm i przedstawić postać Kalibabki z różnych perspektyw.

Jedyny zarzut to taki, że książka jest po prostu za krótka, zbyt skrótowa, jedynie anegdotyczna miejscami. Wiem, że jest to raczej reportaż niż biografia, ale zabrakło mi pogłębienia pewnych wątków np. dotyczących relacji Jerzego Kalibabki zarówno z rodziną pochodzenia, jak i z własnymi dziećmi na różnych etapach życia. Brakowało mi też większej ilości informacji na temat procesu, jego przebiegu i reakcji społecznych na wyrok. Mimo to książka jest naprawdę godna przeczytania, dostarcza wielu ciekawych informacji i pobudza do przemyśleń. Polecam.

Polecam !!! Nawet nie wiem jak to opisać …

Polecam !!! Nawet nie wiem jak to opisać …

• PRL
  • Przeczytane w 2023