rozwiń zwiń

W szponach nałogu

Helluo_librorum Helluo_librorum
20.05.2021
Okładka książki Seksoholicy Wiktor Krajewski Patronat Logo

Szacuje się, że około 2-4% światowej populacji jest uzależniona od seksu. Tak wysoki odsetek sprawił, że uzależnienie to znalazło się w nowej Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11. W Polsce na seksoholizm cierpi około 2 miliony osób. Wśród nich są Sylwia, Tomek, Konrad, Szymon, Sebastian, Aneta, Rafał, Mateusz, Jurek, Marek i Agnieszka, którzy w nowej książce Wiktora Krajewskiego opowiadają o jego kulisach.

Książka zawiera świadectwa osób dotkniętych uzależnieniem od seksu, które opowiadają o swojej chorobie i tym, jak podporządkowuje ona sobie całe ich życie. Wśród bohaterów książki są osoby w różnym wieku, różnej płci, o różnym statusie społecznym oraz sytuacji osobistej. Z ich opowieści jawi się obraz wstrząsającego, destrukcyjnego uzależnienia, które rzutuje na całe życie chorego i niszczy je. Ofiarami są jednak nie tylko sami uzależnieni, ale także ich partnerzy, którym autor również oddaje głos. Książka ma formę wywiadów, w których Krajewski zadaje swoim bohaterom pytania, jednak to głównie oni sami opowiadają o swoim życiu. Autor jest w swojej pracy reporterskiej całkowicie bezstronny, w jego słowach nie sposób dotrzeć ocenę czy wartościowanie swoich bohaterów.

Seksoholizm w książce Witolda Krajewskiego przybiera bardzo różne oblicza. Od niemal nieustającej masturbacji poprzez opuszczanie rodzinnych spotkań w celu odbycia stosunku z poznanymi przez internet osobami, aż po uczestnictwo w specjalnie przygotowanych orgiach. W niektórych opowieściach pojawiają się wątki nieudanych prób wyjścia z nałogu, jednak część z przedstawionych osób nie próbuje podejmować terapii. Dla tych, którzy się na to decydują, leczenie nie jest łatwe już na etapie znalezienia odpowiedniej osoby, która je poprowadzi. Często bowiem w gabinetach, wydawałoby się specjalistów i profesjonalistów, ofiary seksoholizmu nie znajdują pomocy, a jedynie ostracyzm.

Świadectwa osób dotkniętych uzależnieniem, jakiekolwiek by ono nie było, zwykle budzą wiele emocji. Opowieści zawarte w książce Witolda Krajewskiego poruszają jednak w sposób szczególny — ich bohaterowie łamią bowiem pewne tabu i opowiadają o rzeczach, o których wielu ludziom być może nawet się nie śniło, nie szczędząc przy tym sugestywnych opisów i często szokujących szczegółów. Sceny, które są opisane w tej książce, bywają brutalne, obsceniczne i porażające, dlatego nie jest to pozycja dla każdego. Warto się z nią jednak zapoznać, ponieważ otwiera oczy na problem uzależnienia od seksu w jego najbardziej skrajnych formach, problem, który zdaje się niekiedy bagatelizowany przez tych, którzy nie są świadomi jego oblicza.

Andronika Sawicka