Mroczne niebo

Okładka książki Mroczne niebo Danielle L. Jensen
Okładka książki Mroczne niebo
Danielle L. Jensen Wydawnictwo: Galeria Książki Cykl: Mroczne wybrzeża (tom 2) fantasy, science fiction
Mroczne wybrzeża (tom 2)
Dark Skies
Galeria Książki
2020-10-28
2020-10-28
2020-05-05
Anna Studniarek-Więch
mroczne wybrzeża mroczne niebo fantastyka fantastyka młodzieżowa morze

ooooo. jakie to było boooskie

ooooo. jakie to było boooskie

No powiem szczerze że takiego zakończenia się nie spodziewałam...szok. Teraz muszę tylko wytrzymać do odbioru trzeciej części z biblioteki żeby poznać dalsze losy bohaterów. Mam nadzieję że wyjaśni się sytuacja pomiędzy Lidią i Terianą. Fajnie też by było jakby Lidii plan doszedł do skutku ale marne są na to szanse po tym czego się dowiedziałam na końcu "Mrocznego Nieba".

Myślałam, że pierwszy tom był dobry, ale drugi jest jeszcze lepszy. Co prawda robiłam do niego dwa podejścia, bo za pierwszym razem nie umiałam załapać rytmu historii iii no niestety nie przepadałam z początku za Lidią, gdy się wkręciłam to przepadłam. Mamy tu powiązanie Lidii z Markiem, które na pewno wyjdzie później gdzieś w trzecim tomie, mamy jej zniknięcie i dostanie się jeszcze gdzie indziej niż Teriana i Marek. Mamy Zepsucie i walczących z nią ludzi na Mrocznych Wybrzeżach, których kraina jest nie do końca stabilna i choć w założeniu mieli rządzić grupą, powoli przemienia się to w bezwzględną monarchię. I jest tu jeszcze relacja Killian-Lidia. Każde z nich ma swoje cele, każde z nich próbuje je osiągnąć i potrzebuje do tego siebie nawzajem iii... to chyba nie będzie spojler jeśli napiszę, że zaczyna się między nimi tworzyć więź? Już nie mówiąc o tym, że Lidia to nie jest zwykła dziewczyna, która wygląda trochę inaczej. To postać, która jeszcze nie raz zaskoczy.

Bardzo dobra kontynuacja. Ta część nawet lepsza od pierwszej.

Bardzo dobra kontynuacja. Ta część nawet lepsza od pierwszej.

Nie mogłam się oderwać od tej książki, początkowo zaskakuje zmiana perspektywy i zamiast kontynuacji historii Teriany i Marka otrzymujemy opowieść o losach Lidii w tym samym czasie. Książka znacznie lepsza od poprzedniej, dużo nieoczywistych intryg i zwrotów akcji, wielowymiarowi bohaterowie.

Dużo lepsza niż pierwsza część, rozwija dodatkowe wątki, dzięki czemu historia robi się dużo bardziej ciekawa, a opisywany świat wielowymiarowy.

Bardzo dobra kontynuacja, jeszcze lepsza niż pierwszy tom.

Bardzo dobra kontynuacja, jeszcze lepsza niż pierwszy tom.

Sięgając po ,,Mroczne niebo", czyli drugi tom cyklu ,,Mroczne wybrzeża", liczyłam na dalsze losy Teriany i Marka, a tu niespodzianka! Opowieść jest prowadzona z perspektywy zupełnie innych bohaterów - Lidii oraz Kiliana. Lidia, przyjaciółka Teriany, uwikłana w sprawy jednego z najpotężniejszych mężczyzn w całym Imprerium, zmuszona jest uciekać, by ratować swoje życie. Trafia na drugą stronę Bezkresnych Mórz, gdzie czeka na nią wiele ciężkich dylematów, nowe umiejętności oraz wizja nadciągającej wojny. Na swojej drodze spotyka Killiana, obrońcę księżniczki Malahi oraz wojownika obdarzonego mocą przez Boga Wojny. Razem muszą stawić czoło nadciągającym kłopotom.

,,Mroczne niebo" roztacza przed nami świetnie skonstruowany i rozbudowany świat. Czuć cięższy nastrój i widmo zbliżającej się zarazy. Każda z postaci jest wielowymiarowa. Widać jak wielu bohaterów zmaga się z traumami z przeszłości i z czasem przechodzi wewnętrzną przemianę. Akcja jest dynamiczna i nieprzewidywalna. Warto też zwrócić uwagę na dopracowaną sieć politycznych intryg oraz działań wojennych. Przy takiej historii nie można się nudzić!

Drugi tom jest nawet bardziej porywający niż pierwszy. Relacja między Lidią i Killianem znacznie bardziej przypadła mi do gustu niż ta pomiędzy Terianą i Markiem. Jestem przy tym niezmiernie ciekawa jak autorka rozwiązała sytuację w trzecim tomie - z czyjej perspektywy jest on napisany i jak potoczą się dalsze losy bohaterów.

📖🐲
Kolejny tom i znów fantastyczna, porywająca lektura. Bardzo podoba mi się kolejna para bohaterów, którzy mają swoje mocne i słabe strony, czasem są irytujący, a czasem budzą podziw, mamy znów wielką politykę w tle oraz interes jednostki skontrastowany z "wyższym dobrem" lub interesem państwa. Ja znów bawiłam się przednio i z ochotą sięgnę po kolejny tom.

📖🐲

Jedni Jensen uwielbiają, inni jej nie lubią. Ja należę do pierwszej grupy I jak zwykle się nie zawiodłam nową lekturą :)