O chorowaniu. Ze wstępem Hermione Lee

Wydawnictwo: Czarne
On Being Ill
esej, choroba
Snoopy

Dlaczego "choroba nie zajęła wraz z miłością, orężem i zazdrością miejsca pośród głównych tematów literatury"? Pytanie zadane przez Virginię Woolf w 1925 roku do dziś nie straciło na aktualności. Dlaczego wciąż nie doczekaliśmy się powieści o grypie, poematu o tyfusie czy ody do zapalenia płuc? Dlaczego pisarze próbują nas przekonać, że dusza ludzka jest ważniejsza niż ciało, które pozostaje konieczną, ale nieinteresującą powłoką?

Nieobecność zwykłej ludzkiej fizyczności i choroby jest w literaturze uderzająca i niezrozumiała, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, jak wiele w życiu chorujemy. Choroba – zdaniem pisarki temat niedoceniany – wymaga nowego, specjalnego języka, "pierwotniejszego, bardziej zmysłowego, bardziej wulgarnego". Choroba zmienia nasze postrzeganie, pozwala "dezerterować z armii wyprostowanych" i przyglądać się światu z innej perspektywy. Nikt nie umiałby opisać problemu piękniej i przenikliwiej niż Woolf, która przez całe życie zmagała się z psychicznymi i fizycznymi objawami choroby.

"Wspaniały, płynący jak zastęp zmiennokształtnych chmur, esej Virginii Woolf wznosi nas na wyżyny sztuki. Mówi o paradoksie, na którym zbudowana jest wielka sztuka: o życiu i śmierci, o lekturze kontemplacyjnej, o gorączkowym fantazjowaniu. Wreszcie o łóżku - jako źródłowym obiekcie kultury, ustawionym w pozycji horyzontalnej, między niebem a ziemią".

Grażyna Borkowska

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

BetiFiore | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

"O chorowaniu" to właściwie esej, nie książka. Dobrze się stało, że mamy tu wstęp Hermione Lee, który wprowadza do tekstu głównego i wiele wyjaśnia. Lubię Virginię Woolf, jej postać jest mi bliska pod wieloma względami. Myślę, że do tego eseju trzeba wrócić parokrotnie. Ja przeczytałam go jednym tchem, a przydałoby się trochę więcej zastanowienia i analizy.

Monika Adamczyk | 2010-08-20
Przeczytana: 22 maja 2010

Virginia Woolf jest niewątpliwie osobą, która na temat chorowania ma pełne prawo do wypowiedzi. Dużą część swojego życia spędziła leżąc chora w łóżku, czego nie znosiła. Choroba była zawsze dla niej czymś bardzo przygnębiającym, co wyssysało z niej zapał do aktywnej pracy. W książce tej widzimy, jak bardzoe starała się zrobić z niej pożytek - opisać, zrozumieć, zaakceptować.

'O chorowaniu" to krótki esej, który rozczarowuje swoją objętością. Czytelnik może odczuć pewien niedosyt, gdyż na ponad czterdziestu stronach autorka bardzo trafnie opisuje, a jednak nie do końca wyczerpuje temat. Jest jeszcze wiele miejsca na własne przemyślenia czy kilka pobocznych wątków. Całość jednak jest bardzo zwarta i precyzyjnie pomyślana, jak zresztą zawsze u Virginii Woolf. Była to pisarka, które niezmiernie przejmowała się swoimi dziełami i starała się zawsze doprowadzić je do perfekcji. To również widać po tym eseju.

Szczególnie interesującym tematem, nad którym Woolf się zastanawia, to pytanie...

książek: 1989

Esej jednej z moich ulubionych pisarek cechuje trafność spostrzeżeń oraz lekkość pióra. Po lekturze tych kilkunastu stroniczek można się zastanowić nad sensem i znaczenia choroby.

Maja | 2013-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Dlaczego ,,choroba nie zajęła wraz z miłością, orężem i zazdrością miejsca pośród głównych tematów literatury'?

To właśnie pytanie przyświeca całemu tekstowi Woolf. Książek, które opowiadałby o chorobie jest (cóż za gra słów) jak na lekarstwo, a przecież jest to stan, który towarzyszy człowiekowi, przez całe jego życie, a czasem nawet je kończy.
Cały esej to zaledwie 13 stron (książka ma ich 41, ale większość to znakomity wstęp Harmione Lee). Tyle wystarczyło pisarce by udowodnić czytelnikowi, że choroba to wartościowy motyw literacki, który co i rusz powinien pojawiać się na kartach kolejnych powieści. Co ciekawe, udowodniając swoją tezę Virginia Woolf wyjątkowo często odwoływała się do... Szekspira!

Dodatkowym atutem tej książeczki jest ukazanie udręki osoby przykutej do łóżka, która została odcięta od życia, które kochała i została skazana na litość bliskich, która wcale nie jest niczym przyjemnym. Trzeba być naprawdę uzdolnioną osobą, by zawrzeć tyle treści w tak krótkim tekście.

GrzesiekLepianka | 2016-09-16

Króciutki esej "doceniający" stan chorobowy jako taki, który pozwala dojrzeć i przeżyć to, co w stanie zdrowym może być niewidoczne. Dla Woolf choroba to stan niemal mistyczny (sama choroby doświadczała permanentnie), a dlatego, że odbiegający od normy równy jest np. zakochaniu. Woolf w eseju domagała się więcej dzieł literackich o chorobach i choć sama nie doczekała, to ich liczba istotnie wzrosła, chociaż niemal zawsze choroba to nie jedyny ich temat, a jeden z wielu. Ciekawe głównie ze względu na język.

5000lib | 2016-05-08

Gniot jakich mało. Kto się tym może zachwycać? Gdyby nie imię i nazwisko autorki ciekawa jestem ile osób zwróciło by uwagę na ten esej, ile zachwyciło, albo: czy ktoś by to wydał...

Małgorzata | 2016-11-08
szalalaszalupa | 2016-07-09