O chorowaniu. Ze wstępem Hermione Lee

Okładka książki O chorowaniu. Ze wstępem Hermione Lee
Hermione LeeVirginia Woolf Wydawnictwo: Czarne Seria: Przez Rzekę publicystyka literacka, eseje
48 str. 48 min.
48 min.
Magdalena Heydel
esej choroba

więcej Więcej

W swoim krótkim eseju „O chorowaniu” Virginia Woolf opisuje świat widziany z perspektywy osoby chorej – choroba jest tu jak morze, które znosi nas coraz dalej od życia, symbolizowanego przez coraz bardziej odległy brzeg. To doświadczenie na swój sposób wyzwalające. Tekst literacko piękny, a w zetknięciu z chorobą pomaga zrozumieć.

Króciutki esej "doceniający" stan chorobowy jako taki, który pozwala dojrzeć i przeżyć to, co w stanie zdrowym może być niewidoczne. Dla Woolf choroba to stan niemal mistyczny (sama choroby doświadczała permanentnie), a dlatego, że odbiegający od normy równy jest np. zakochaniu. Woolf w eseju domagała się więcej dzieł literackich o chorobach i choć sama nie doczekała, to...

"O chorowaniu" to właściwie esej, nie książka. Dobrze się stało, że mamy tu wstęp Hermione Lee, który wprowadza do tekstu głównego i wiele wyjaśnia. Lubię Virginię Woolf, jej postać jest mi bliska pod wieloma względami. Myślę, że do tego eseju trzeba wrócić parokrotnie. Ja przeczytałam go jednym tchem, a przydałoby się trochę więcej zastanowienia i analizy.

Dlaczego ,,choroba nie zajęła wraz z miłością, orężem i zazdrością miejsca pośród głównych tematów literatury'?

To właśnie pytanie przyświeca całemu tekstowi Woolf. Książek, które opowiadałby o chorobie jest (cóż za gra słów) jak na lekarstwo, a przecież jest to stan, który towarzyszy człowiekowi, przez całe jego życie, a czasem nawet je kończy.
Cały esej to zaledwie 13...

Na półkach: , , , ,

Esej jednej z moich ulubionych pisarek cechuje trafność spostrzeżeń oraz lekkość pióra. Po lekturze tych kilkunastu stroniczek można się zastanowić nad sensem i znaczenia choroby.

Virginia Woolf jest niewątpliwie osobą, która na temat chorowania ma pełne prawo do wypowiedzi. Dużą część swojego życia spędziła leżąc chora w łóżku, czego nie znosiła. Choroba była zawsze dla niej czymś bardzo przygnębiającym, co wyssysało z niej zapał do aktywnej pracy. W książce tej widzimy, jak bardzoe starała się zrobić z niej pożytek - opisać, zrozumieć,...

• Esej
  • Virginia Woolf