Wir

Okładka książki Wir Peter Watts
Okładka książki Wir
Peter Watts Wydawnictwo: Storyside Cykl: Trylogia Ryfterów (tom 2) fantasy, science fiction
Trylogia Ryfterów (tom 2)
Maelstrom
Storyside
2020-09-10
2020-09-10
Joanna Skalska, Adam Skalski
Peter Watts trylogia ryfterów ryft Rozgwiazda Wir Behemot

Okładka książki Obcość Aleksandra Bednarska, Michał Brzozowski, Daria Czyszkowska, Filip Duval, Sylwia Finklińska, Dorota Gdańska, Natalia Kędra, Natalia Klimaszewska, Natalia Kubicius, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Krzysztof Marciński, Krzysztof Niedzielski, Marcin Opolski, Aleksandra Paprota, Arkadiusz Pindral, Kamila Regel, Weronika Rogalska, Aleksandra Rybacka, Ewa Ryfun Jakubowska, Tymoteusz Adam Leonard Sokołowski, Katarzyna Szelenbaum, Szymon Szymański, Peter Watts, Sylwia Wełna, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Aleksandra Woźniak-Marchewka, Paweł Zbroszczyk
Obcość Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 491 (08/2023) Aleksandra Bednarska, Agnieszka Fulińska, Jakub Juszyński, Andrzej Miszczak, Tamsyn Muir, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Peter Watts
Nowa Fantastyk... Aleksandra Bednarsk...

Wrażenia po całej trylogii: Całość czytało mi się dużo lepiej niż się początkowo zapowiadało. Najmniej podobała mi się chyba Rozgwiazda, a najbardziej Behemot. Ewolucja, na dobre czy złe, jednego z bohaterów jest bardzo zaskakująca. Poza tym aspekt naukowy jest bardzo ciekawy, działanie Behemota, wirusy kasujące sumienie, wpływ izolacji na psychikę, to wszystko jest bardzo fajnie opisane.

Kolejny tom trylogii Ryfterów. Wciągający nie mniej niż pierwszy.

Kolejny tom trylogii Ryfterów. Wciągający nie mniej niż pierwszy.

W porównaniu z pierwszą częścią zaledwie 4. Zbyt dużo uwagi poświęcono na rozwinięcie jednego wątku, który okazał sie być słaby, mało efektowny, przewidywalny. Zachęcam do sprawdzenia i polemiki, mam odczucie stracenia czasu.

Czytelnik wraz z główną bohaterką opuszcza głębiny, pierwszy raz oddychając pełną piersią, ale odczucie klaustrofobii nie znika. Po prostu, zmienia się perspektywa. Świat wykreowany przez Watts'a przytłacza: jest ztechnologizowany, mieszkańcy – zarówno Ci bogaci jak i biedota – zatracili radość życia. Ba! Nawet radość bycia człowiekiem. Na emocje może pozwolić sobie garstka: tych odważniejszych i tych będących „wywrotowcami”. Lenie Clark ma poczucie zdrady, porzucenia, wykorzystania i... samotności. Napędza ją jedynie chęć zemsty na odpowiedzialnych za jej życie. Nie jest jedyną, która z Bebee ocalała, jej śladem podąża Ken Lubin, uwarunkowany zabójca. A nad tym wszystkim wisi Behemot, patogen, który w niedalekiej perspektywie zniszczy życie na znanym świecie. Zniszczy, zmodyfikuje, stworzy nowe? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi. Pewne jest, że nie będzie takie jak obecnie jeżeli w ogóle będzie.
„Wir” łamie schemat opowieści o zemście jako takiej: nie ma tutaj spektakularnych zabójstw, jednoznacznych celów, błyskotliwych akcji odwetowych. Lennie jest cały czas zagubiona, a to co odkrywa – o swoim życiu, o świecie – nie wyjaśnia niczego w prosty sposób. To doskonałe połączenie charakternego SF z rozważaniami psychologicznymi, socjologicznymi, rozważaniami nad znaczeniem i wpływem zaawansowanej technologii na człowieka. Tytułowy Wir jest takim dorosłym czatem GPT, a sama opowieść genialną kontynuacją „Rozgwiazdy”.

Podobała mi się mniej niż poprzednia część (w odróżnieniu do poprzedniej opinii). W pierwszym tomie czuć było na zmianę klaustrofobiczny jak i agorafobiczny klimat. Tutaj tego mi zabrakło. Nie mniej jednak to dalej bardzo dobra książka.

E-book

E-book

Druga część trylogii ryfterów podobała mi się bardziej od pierwszej, jest bardziej dynamiczna, nie ma już tego klaustrofobicznego klimatu chociaż zagłada dalej wisi nad światem, zagłada wielu milionów ludzi okazała się nieskuteczna w walce z groźnym mikrobem. W dodatku przeżyło dwoje ryfterów czyli pierwotnych nosicieli. Rozpoczynają oni własne wędrówki w swoich celach, a jednocześnie pojawią się wir, w którym rośnie w siłę jeszcze coś. Genialne s-f.

Część środkowa trylogii, więc wiadomo że nie może się dziać ani za dużo, ani zbyt mało. Historia toczy się całkiem zgrabnie na lądzie, choć brakuje już klimatu pierwszej części i jej głębin. Tutaj zrobiło się bardziej standardowo cyberpunkowo, ale dalej na tyle oryginalnie, że koniecznie sięgnę po finałową część.

O ile "Rozgwiazda" miała potencjał i pewien urok to "Wir" jest po prostu chaotycznym bełkotem. To moje zdanie oczywiście.

Co tu tutaj pisać solidna kontynuacja historii zapoczątkowanej w pierwszym tomie. Na jaw wychodzi, że Ci ryfterzy, którzy przeżyli są po prostu kreacją korporacji GA.
Są podejmowane pewne ostre dylematy moralne typu czy poświęcić garstkę ludzi, aby uratować miliony?!
Jednakże podtrzymuję to co napisałem przy Rozgwieździe, że część science mogła być inaczej napisana, tak aby nie było wrażenia, że autor nie wie o czym pisze.
Dla mnie solidne 6/10 to nie jest coś a'la Czarne Oceany Dukaja, gdzie oceniłem to hard SF bardzo wysoko. Tyle.

• Science Fiction

Peter Watts Wir Zobacz więcej