Stalowe niebo

Okładka książki Stalowe niebo Maria Paszyńska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Stalowe niebo
Maria Paszyńska Wydawnictwo: Książnica Cykl: Wiatr ze wschodu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Wiatr ze wschodu (tom 2)
Książnica
2020-09-30
2020-09-30
literatura polska

Druga część serii Wiatr ze wschodu. Piękne opisy uczuć głównych bohaterów.

Druga część serii Wiatr ze wschodu. Piękne opisy uczuć głównych bohaterów.

Druga część cyklu "Wiatr ze wschodu" ukazuje losy głównych bohaterów: Anastazji i Kazimierza na tle burzliwych czasów rewolucji bolszewickiej. Oboje poranieni i zagubieni, próbują ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości. Nie da się zapomnieć, a przeszłość za każdym razem wdziera się w teraźniejszość.
Wciągająca fabuła, dbałość o piękny język i do tego sporo historii podanej w ciekawy sposób.

Wciągająca fabuła, dbałość o piękny język i do tego sporo historii...

Drugi tom cyklu „Wiatr ze wschodu” Marii Paszyńskiej przeczytałam z takim samym zainteresowaniem jak pierwszą część.
Akcja „Stalowego nieba” zaczyna się w 1920 roku.
Anastazja i Kazimierz zostają rozdzieleni przez wojnę polsko-bolszewicką i ludzkie knowania . Dochodzi do tego, gdy wydaje się, że udało im się wreszcie znaleźć bezpieczną przystań na wołyńskiej wsi.
Oboje tęsknią za sobą i przeżywają ciężkie tygodnie, a nawet miesiące. Poznają też nowych znajomych, wśród których są i ludzie dobrze im życzący, i zatwardziali wrogowie.
Perypetie tej pary śledzi się z zainteresowaniem, a nawet z zapartym tchem, tym bardziej, że akcja nie jest przewidywalna.
Zaletą jest dobrze i wiarygodnie ukazane tło historyczne, z dbałością o szczegóły, ale nie w nudny czy encyklopedyczny sposób.
Oprócz wątku miłosnego mamy tu sporo fragmentów poświęconych krwawym skutkom rewolucji bolszewickiej.
Całość napisana lekko, ale z dbałością o poprawną polszczyznę. Właśnie dzięki temu nieco gawędziarskiemu stylowi czyta się szybko i z przyjemnością.

Akcja „Stalowego nieba” zaczyna się w 1920 roku.
Oboje...

XX wiek przyniósł upadek starego porządku, który pociągnął za sobą miliony ofiar. To czas rewolucji i wojen, czas niespotykanego wcześniej ludobójstwa i okrucieństwa. Maria Paszyńska w serii Wiatr ze Wschodu przenosi czytelnika w czasie, do pierwszych trzydziestu lat ubiegłego stulecia i snuje przejmującą opowieść o miłości i poplątanych ludzkich losach.

Karol Stawicki samotnie wychowuje syna Kazimierza. Chłopiec dorasta w domu pełnym opieki i troski. Kiedy w raz z ojcem udaje się w podróż do Petersburga, do majątku Bogdanowów spotyka tam pasierbicę pani domu, Anastazję Nikołajewicz Szewczenko. Dziewczynkę o wyjątkowym talencie snucia niezwykłych baśni i wyjątkowej wyobraźni. Dzieci szybko znajdują wspólny język, a wspólnie spędzony dzień na zawsze zapisze się w ich pamięci. Mijają lata. Anastazja i Kazimierz dorastają i nadchodzi czas ponownego skrzyżowania ich dróg. Na tle ideologicznej burzy wstrząsającej Rosją będą musieli odnaleźć siebie i zmierzyć z rozdzielającym ich wiatrem historii.

Maria Paszyńska ukazuje historię jednego spotkania, które na zawsze połączy dwie samotne dusze. Później już tylko czekamy, kiedy los na nowo połączy Polaka i Ukrainkę, zwłaszcza, że ten rzuca kochanków w wir wielkiej polityki. Pierwsza wojna światowa, rewolucja bolszewicka, wojna 1920 roku i nastanie nowych rządów w Rosji. Za każdym razem wychodzą oni poranieni, naznaczeni piętnem bólu i cierpienia, ale jednego tylko nigdy nie potrafią zrobić, zapomnieć o sobie i swojej miłości. Jednak na ich życie wpływają również osobiste dramaty i walka z piętrzącymi się przeciwnościami. A te z pewnością nie będą im oszczędzone. Na ich rękach będą odchodzić ważni dla nich ludzie, do tego intrygi wrogiego dziewczynie jej przyrodniego brata Borysa sprawią, że wystawieni zostaną na trudne próby. Autorka z charakterystyczną dla siebie umiejętnością oprowadza czytelnika po uliczkach miasta białych nocy, po ukraińskich rubieżach i Polsce dwudziestolecia międzywojennego. Prezentuje nie tylko fikcyjne postaci, ale również historyczne. Opowiada o walce o władzę w budowanym na naszych oczach Związku Radzieckim, politycznych spiskach i nastawaniu terroru budzącego grozę i wywołującego paniczny lęk. Oprowadza po polskich więzieniach, a wreszcie - to, co najbardziej wywołuje przerażenie w czytelniku Hołodomor czyli wielki głód na Ukrainie pochłaniający wiele istnień ludzkich. Ludobójstwo na niespotykaną skalę, o którym przez dziesięciolecia milczano i któremu trudno było dać wiarę. Przez trzydzieści lat spotykamy ludzi, którzy nie pozostawiają nas obojętnymi na ich losy. Kibicujemy im, no może z jednym wyjątkiem, a rozstania z nimi za każdym razem są bolesne. Autorka nieustannie wywołuje cały wachlarz emocji, który towarzyszy nam przez wszystkie cztery tomy. Konsekwentnie buduje nie tylko dzieje wielkiej miłości ale też przywołuje wydarzenia, których nie wolno zapomnieć. Takie, które wymagają utrwalenia i należy chronić, jak również wyciągnąć z nich lekcje. Takie, które rozbrzmiewają niczym wielkie ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń.

Maria Paszyńska kolejny raz udowodniła, że jest niepodważalną mistrzynią powieści historycznej. Od samego początku tworzy niepowtarzalny klimat, wykazuje olbrzymi szacunek dla ludzi opisywanych przez nią czasów i próbuje zrozumieć to, co na lata ich naznaczyło. Łączy ze sobą ludzi różniących się pochodzeniem, światopoglądem ale zawsze szuka w swych bohaterach, cechy wspólnej dla nich. Raz jest to moc miłości, innym razem miłość do medycyny czy patriotyzm. Porywa namiętnościami będącymi udziałem bohaterów, tragicznym uczuciem, urzeka stylem i językiem. Sprawia, że serię tę czyta się jednym tchem, pochłania się z pazernością kolejne części i z drżącym sercem czekamy na finał, który nie pozostawi czytelnika obojętnym.

Karol Stawicki...

"Stalowe niebo" to druga część cyklu "Wiatr ze wschodu" i o ile pierwsza momentami mi się odrobinę dłużyła, tak tutaj od razu historia zaczyna przybierać ciekawy obrót. Dla mnie było naprawdę porywająco,emocjonująco i z wypiekami na twarzy śledziłam życie Anastazji i Kazimierza,których los rzuca w różne zakątki i raz łączy,raz rozdziela spragnione miłości dusze.

Akcja toczy się w 1920 roku,po rewolucji przyszedł czas na bolszewicką codzienność. Oboje bohaterów będzie musiało stawić czoła przeszłości, wyleczyć się z fizycznych i psychicznych ran i przybrać gruby pancerz by znów nie zostać zranionym... czy ułożenie sobie życia na nowo jest w ogóle możliwe?

Jestem miło zaskoczona obrotem spraw w drugiej części serii,bo autorka nie szczędzi bohaterom cierpienia, rzuca im kłody pod nogi,czasami też stawia na ich drodze postaci,które wyciągają pomocną dłoń, gdy jest już naprawdę ciężko...
Momentami ta seria przypomina mi nieco "Jeźdźca miedzianego" ze względu na to,że w obu historiach miłość młodych ludzi niejednokrotnie jest wystawiana na próbę, ich losy przeplatają się z trudnymi rosyjskimi dziejami,co chwila są rozdzielani by odnaleźć się na nowo.

Seria,która potrafi wciągnąć,chwycić za serce i nie wypuścić ze swych objęć aż do samego końca...

Akcja...

Widać,jakim systemem jest bolszewizm. Jak niszczy ludzi.Bohaterka ,jest ciekawie opisana . I ta wizyta w Moskwie.Fajna była .

" Żadna miłość nie jest dosyć silna, by móc budować własne szczęście na cudzej krzywdzie." (str. 385)

Jest to II część cyklu " Wiatr ze Wschodu", kontynuacja losów Anastazji i Kazimierza. Ich ścieżki życiowe schodzą się i rozchodzą. Uczucie między nimi jest nadal bardzo silne, lecz ciągle coś staje na przeszkodzie, by byli razem. Droga Anastazji pełnej zwątpienia do miejsca gdzie miała odbyć karę za czyn, którego nie popełniła. W więzieniu całkiem zobojętniała i nic nie miało dla niej znaczenia. Ożywia się kiedy zaproponowano jej pracę w izbie chorych.

Po odbyciu kary więzienia wraca do Petersburga, z którym wiążą się przyjemne wspomnienia. Jej niezachwiana do tej pory wiara w Trockiego i jego idee w zetknięciu z rzeczywistością topnieje. Widok miasta i jego mieszkańców przeraził ją. Zrozumiała, że bolszewicy ponieśli klęskę. Tutaj też dostaje szansę na nowe, lepsze życie. Podejmuje studia medyczne, zmienia stan cywilny. Znowu ma marzenia i cel w życiu. Asystowała przy trudnych operacjach, odbierała skomplikowane porody. Wydawało się że jej życie wskoczyło na właściwe tory. Nie przejmowała się podejściem innych lekarzy i ich stereotypowymi i przestarzałymi poglądami na temat leczenia czy roli kobiet w społeczeństwie.

W pewnym momencie jej świat się wali. Spotyka dawną miłość, odbiera poród jego żony i pojawia się jej zaciekły wróg. Przyrodni brat Anastazji, który tak uprzykrzał jej dzieciństwo, że uciekła z domu. Później sprawił, że trafiła do więzienia pojawia się na horyzoncie z zamiarem zniszczenia dziewczyny. Jak do tej pory niszczył wszystko co zdołała osiągnąć i w dalszym ciągu mu się to udawało. Wprowadził zamęt do jej życia, szantażował ją. Żyła w ciągłym napięciu i strachu. Postanawia wyjechać na Ukrainę i tam zbudować życie od nowa, zamykając na zawsze przeszłość i wieczne ucieczki i niepewność teraźniejszości.

Anastazja była silną osobowością. Na miarę swoich możliwości i trudnych czasów w jakich przyszło jej żyć starała się realizować swoje cele. Od początku miała pod górkę wychowując się w domu gdzie nikt jej nie chciał, a brat przyrodni nienawidził. Pielęgnował swoją nienawiść dręcząc dziewczynę na każdym kroku. A kiedy udało jej się odbić od dna pojawiał się i niszczył wszystko. Na swojej drodze spotkała wielu życzliwych ludzi, którzy zaopiekowali się nią i pomogli ustawić w życiu. Dzięki nim i swojej silnej woli i zaparciu udało się wiele w życiu.

Zupełnie innym typem był Kazimierz. Słaby emocjonalnie, dający sobą sterować, nie mający własnego zdania. Kiedy po powrocie z wojny , wraca do swojego domu i nie zastaje w nim ukochanej, pogrąża się w żalu, zamyka w sobie i biernie tkwi w swojej rzeczywistości. Ze stanu niebytu wyciąga go jego przyjaciel. Razem oddają się hulankom zabawom i pogrążają w pijaństwie. Miał świadomość, że marnuje życie i zdrowie. Pragnął żyć jak dawniej, lecz nie robił nic by zmienić istniejący stan rzeczy. Chciał odzyskać niezależność, lecz coraz bardziej poddawał się woli przyjaciela. Czuł się rozdarty i zagubiony.

Poznaje młodą bogatą Żydówkę i przy niej zaczął odzyskiwać spokój. Dobrze czuł się w jej towarzystwie, lecz nie darzył ją takim uczuciem jak Anastazję. Nie był szczęśliwy w tym związku w przeciwieństwie do swojej wybranki. Był bezsilny nie mogąc zostawić za sobą przeszłości. Nie postępował też w porządku w stosunku do swojego ojca. Wykreślił go ze swojego życia. Nie kontaktował się z nim pochłonięty swoimi rozterkami. Kiedy zdał sobie z tego sprawę było już za późno. Po spotkaniu z Anastazją czuł się rozdarty. Targały nim przeciwstawne uczucia. Namiętność i dawna miłość walczyły z poczuciem obowiązku. Nie wiedział w którą stronę podążyć.

Autorka przedstawiła sytuację polityczną w Rosji. Życie jej mieszkańców kiedy idee Lenina nie sprawdziły się. Pojawienie się na horyzoncie Stalina. Walkę bolszewików z kościołem. Świat stworzony przez bolszewików, który " był pełen niesprawiedliwości, zła, głodu, chorób, biedy, zimna i cierpienia niewinnych, którzy nie mieli najmniejszego wpływu na kształt rzeczywistości, w której przyszło im żyć." (str. 345)

Intrygi Borysa i dziejowe zawirowania rozdzielają zakochanych, Kazimierza i Anastazję. On jest pewien, że w gniewie dziewczyna go porzuciła, ona nie jest pewna tego co starszy przyrodni brat o niej nakłamał. Rozdzieleni, oboje znajdują się w trudnych sytuacjach i przez przypadek wikłają się w małżeństwa bez miłości. Nowe związki mają iluzorycznie zapełnić pustkę lub umożliwić w miarę bezpieczne funkcjonowanie w świecie gdzie nic nie jest pewne. Gdy obojgu wydaje się, że zapewnili sobie spokój, przewrotny los przecina ich drogi. Nie może obejść się bez iskier, a to będzie zapalnik, który wyzwoli kolejne, nieoczekiwane zmiany.

,,Stalowe niebo" pozornie pozbawione jest dramatycznych wydarzeń. Tło historyczne stabilizuje się, porewolucyjna Rosja dopiero zaczyna się kształtować. Jednak zachodzące zmiany stają się coraz bardziej widoczne i zaczynają oddziaływać na życie bohaterów. Zaczyna pojawiać się wszechobecna inwigilacja, podejrzliwość i nieufność do przedstawicieli starego porządku. To także idealny czas dla wybicia się dla wszelkiego rodzaju intrygantów i spekulantów. Śmielej do głosu dochodzą nowe idee, czy to w nauce czy w polityce. Czas zmian, czas niepewności. I to właśnie na tym tle rozgrywają się losy Anastazji i Kazimierza. Podczas gdy ona szuka drogi by przetrwać ale równocześnie się rozwijać, on popada w marazm i biernie poddaje się koleją losu i nawet nie zauważa, że jest pchany w kierunku, który tylko oddala go od ukochanej.

,,Stalowe niebo" przez większą część powieści jest wyciszeniem, uporządkowaniem i próbą zbudowania nowego życia po tych wszystkich dramatycznych wydarzeniach jakie rozegrały się w pierwszej części. Jednak finał niszczy spokój. Jest dramatyczny i zapowiada kolejne wielkie zmiany. Ale co przyniosą one bohaterom? Jak tym razem wpasują się w bieg zdarzeń przed nimi? Ja jestem ciekawa więc na pewno sięgnę po kolejne tomy.

Drugi tom z cyklu o Anastazji i Kazimierzu... Niestety dość ciężko mi się czytało... Sama historia mi się bardzo podoba, ale jakoś ciężko mi się czytało. Jestem ciekawa dalszych losów historii, więc pewnie przeczytam 3 i 4 tom, chociaż nie do końca odpowiada mi styl pisania pani Paszyńskiej.

Kontynuacja serii. Lubię powieści tej autorki. To się dobrze czyta.

Kontynuacja serii. Lubię powieści tej autorki. To się dobrze czyta.

Maria Paszyńska Stalowe niebo Zobacz więcej
Maria Paszyńska Stalowe niebo Zobacz więcej