Ostatnia iskra nadziei

Okładka książki Ostatnia iskra nadziei Magdalena Wala
Okładka książki Ostatnia iskra nadziei
Magdalena Wala Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Za zakrętem (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Za zakrętem (tom 2)
Czwarta Strona
2020-03-11
2020-03-11
9788366431935
literatura polska II wojna światowa

Fajnie i szybko się czyta, mimo, że losy bohaterów tragiczne.

Fajnie i szybko się czyta, mimo, że losy bohaterów tragiczne.

1969

Druga część nieco słabsza od pierwszej.
Tym razem bardziej podobała mi się opowieść z czasów współczesnych o małżeńskich perypetiach Adrianny niż historia Agnes z czasów II wojny światowej mimo iż sama Adrianna irytowała mnie na każdym kroku swoją naiwnością .
Czy sięgnę po tom trzeci?
?????

Druga część nieco słabsza od pierwszej.
Czy sięgnę po tom trzeci?
?????

Zawsze w sercu tli się ostatnia choćby najmniejsza iskra nadziei...❤️

Opowieść pokazująca wymiar II wojny światowej na Śląsku - terenie, który Niemcy uważali za swój. Jednak mało który mieszkaniec czuł się Niemcem. Czuli się Polakami albo Ślązakami, ale dla bezpieczeństwa swojego oraz swoich bliskich musieli w jakimś stopniu pogrzebać swoją tożsamość i wypełnić przymusowe formularze. Do takich osób należała Agnes...

Po drugiej stronie jest Adriana, która w końcu kroczek po kroczku (właśnie dzięki opowieściom staruszki) zaczęła stawiać na swoim i zauważać krzywdy wyrządzone jej przez męża. (Jeśli jest gdzieś klub hejtowania Stefana chce do niego dołączyć!)

Autorka postawiła te kobiety na wspólnej drodze. Mimo dzielącej je różnicy wieku buduje się między nimi szczera przyjaźń. Totalnym plusem jest to, że przemiana Adriany następuje stopniowo, a nie w ten sposób, że pod wpływem jednego impulsu zmienia się o 180°. Dzięki tej stopniowej przemianie, książka nie wydaje się wyidealizowana ani oderwana od rzeczywistości. Mimo trudnego wątku wojennej przeszłości książkę czyta się bardzo szybko i bardzo przyjemnie. ❤️

Jeśli szukacie obyczajówki z wątkiem historycznym to ta będzie idealna! ❤️

❕Historia Agnes jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z życia Ślazaczki nie wspomnianej z imienia i nazwiska.❕

Zawsze w sercu tli się ostatnia choćby najmniejsza iskra nadziei...❤️

Powieść jest kontynuacją pierwszej części serii ZAZAKRĘTEM i śledzimy tu dalsze losy bohaterów, których poznaliśmy w pierwszym tomie. Wszystko przebiega w podobnym klimacie, tempo akcji pozostało takie samo, jednak w życiu bohaterów dokonało się sporo zmian.

Cieszyłam się na ponowne spotkanie z Adrianną, gnębioną przez męża Stefana i jego matkę oraz na spotkanie z wiekową Agnes, która opowiada Adriannie swoje dzieje z okresu II wojny światowej, kiedy to naziści próbowali zniemczyć mieszkańców Górnego Śląska i wykorzenić tam wszelkie objawy polskości. Przy okazji Agnes nie tylko zapewnia Adriannie wsparcie, ale również udziela wskazówek jak ma postępować w małżeństwie aby mąż przestał ją traktować jak swoją służącą i aby odzyskała swoją godność.

Szlag mnie trafiał w sytuacji gdy ten dupek Stefan nie zjawił się na własnych urodzinach, które dla niego i jego złośliwej rodzinki urządziła Adrianna. W dodatku pokornie znosiła wszystkie docinki członków jego familii. Na szczęście pod wpływem Agnes stopniowo, krok po kroku zaczyna zmieniać swoje podejście do męża i teściowej, wyznaczając granice, których nie pozwoli im przekroczyć. Wreszcie wyjaśni się też tajemnica z przeszłości, dotycząca Adrianny i Maćka (przezwisko Pływak) oraz wydarzy się coś, co zatrzęsie małżeństwem Adrianny i Stefana a pewne sprawy (rodzinne i zawodowe) przybiorą niespodziewany obrót.

Z kolei słuchając opowieści Agnes, cofniemy się do Mysłowic z okresu II wojny światowej i poznamy losy jej małżeństwa z Józkiem, a też nie były usłane różami i to z wielu powodów. Jednym z nich była niechęć czy wręcz wrogość rodziny Józka (szczególnie teściowej) w stosunku do Agnes oraz fakt, iż Agnes w deklaracji narodowościowej zadeklarowała się jako Niemka zaś Józek będący Polakiem nie tylko na papierze, ale i w sercu, nie zamierzał w ogóle wypełnić tego dokumentu, przez co narażał na poważne konsekwencje ze strony Niemców nie tylko siebie ale i całą swoją rodzinę, co było powodem konfliktów w małżeństwie.

Losy obu kobiet, które dzieli tak duża różnica wieku i doświadczeń życiowych połączą się ze sobą, gdyż Adrianna odnalazła w Agnes bratnią duszę. Kobieta wprawdzie swoją młodość przeżyła w innej epoce i innych okolicznościach historycznych, jednak zmagała się z podobnymi rozterkami w swoim małżeństwie, dlatego tak dobrze rozumie Adriannę. Losy jednej kobiety zgranie przeplatają się z losami tej drugiej, a zarówno ich relacja jak i wszystkie wydarzenia opisane w książce okazały się interesujące i z pewnością wszystko było bardziej rozbudowane niż w pierwszej części, stanowiącej preludium do całej trylogii. Już nie mogę się doczekać części trzeciej, dlatego od razu po nią sięgam.

Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu cyklu, moją uwagę zwróciły jedynie rozdziały, których akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej.
Teraźniejsze perypetie Adriany, szczerze mówić, zaczęły mnie nudzić, a nawet irytować, gdyż stały się przewidywalne aż do bólu.
Jeśli sięgnę po trzecią część, to tylko ze względu na wojenną przeszłość Agnes.

Jeśli sięgnę po trzecią część, to tylko ze względu na wojenną przeszłość Agnes.

Na półkach: , , , , , ,

Ta część bardziej przypadła mi do gustu, niż poprzednia.
Adriana nareszcie realnie popatrzyła na swoje toksyczne małżeństwo,
na manipulacje i kłamstwa męża.
Duże wsparcie ma w mieszkającej nad nią sąsiadką, która chętnie dzieli się z nią wspomnieniami o swojej młodości w czasie II wojny światowej.
Piękna książka, bardzo wciągająca.

Ta część bardziej przypadła mi do gustu, niż poprzednia.
Adriana nareszcie realnie popatrzyła na swoje toksyczne małżeństwo,
na manipulacje i kłamstwa męża.
Piękna książka, bardzo wciągająca.

Przepiękna książka ,polecam każdemu kogo interesuje życie zwyczajnych ludzi w okupowanej Polsce,ludzi którzy czuli się Polakami musieli walczyć w armii wroga lecz jeśli ma sy wybór pomiędzy armia a obozem koncentracyjnym to który wybór jest lepszy?a drugi temat książki to życie już ludzi współczesnych i tarcia rodzinne pomiędzy narcystycznym Stefanem a jego zahukaną intreligentnaą żoną i wracam do czytania trzeciego tomu

Adriana, główna bohaterka “Ostatniej iskry nadziei”, czyli drugiego tomu cyklu Za zakrętem, to młoda kobieta uwięziona w toksycznym małżeństwie. Kto czytał pierwszy tom, ten wie, że jej mąż to jednym słowem drań, stosujący różne techniki manipulacyjne oraz przemoc psychiczną i ekonomiczną. Adriana nie potrafi zrezygnować z tego małżeństwa z powodu poczucia winy i jednocześnie wdzięczności za okazane w przeszłości wsparcie. Tragiczne wydarzenia, które doprowadziły do tego małżeństwa, pozostają tajemnicą. Możemy tylko snuć przypuszczenia. Pogłębiający się kryzys między małżonkami sprawia, że dziewczyna powoli podejmuje walkę o własne ja. Nie jest w tym osamotniona, a wielkim wsparciem jest Agnes, jej sympatyczna sąsiadka. Historia życia staruszki sprawia, że Adriana chociaż na chwilę odrywa się od swoich problemów. Niełatwe życie w czasie II wojny światowej, problemy rodzinne i małżeńskie, nieudane starania o dziecko oraz codzienna walka o przetrwanie to trudna, ale jednocześnie wciągająca opowieść o młodości Agnes. Dzięki rozmowom tych dwóch kobiet, Adriana nie poddaje się w walce o swoje szczęście i podejmuje kolejne kroki, które stopniowo zbliżają ją do celu.

Magdalena Wala mnie nie zawiodła. Historia okupowanego Śląska i ciężar podejmowanych przez ówczesnych ludzi decyzji, wpływ tych decyzji na życie ich i kolejnych pokoleń sprawiają, że problemy tamtych ludzi są dla mnie realne i namacalne. To wszystko jest idealnie wplecione w fabułę książki. Opowieść snuta przez Agnes, jak i kolejne wydarzenia z życia Adriany nie pozwalają na oderwanie się od książki. To naprawdę świetna książka. Polecam <3

Historia drugiej wojny światowej w oczach Agnes mieszkanki Mysłowic, opowiadana Adrianie ciekawej życia w tych trudnych czasach. Dzięki Agnes Adriana postanawia walczyć o siebie i nabiera wiatru w żagle. Kibicuję Adrianie a historię Agnes połykam garściami.

• Z wojną w tle